קבוצת דילמות במשפחה - במוטק'ה לגילאי 50 פלוס
זה המקום לשתף ולהתייעץ בכל הדילמות המשפחתיות: איך לשמור על יחסים טובים ובריאים עם המשפחה המורחבת, סבתאות בעידן המודרני, תפקידי סבא סבתא - איך לא להתערב אבל להשאר מעורבים, יחסי חמות כלות, ליווי הריון של הכלה או הבת, נושאים כספיים שעולים ביחסים, יחסי סבתות עם נכדים מתבגרים ועוד. מוזמנים לעלות תמונות של הקטנטנים, סיפורים ומחשבות על איך זה להיות סבא וסבתא או אימא ואבא.
 
בהנהלת סימה רביד
 
מנהלי הקהילה
הצטרף לקהילה על מנת להוסיף דיון
מה אני רוצה להגיד?
הודעה בשם בדוי:
smilie


צרף:
קישור
וידאו
העלאת PDF
תמונה
שתף
נא להזין את כתובת הקישור :
וידאו מ YouTube \ TED:
בחירת קובץ
בחירת קובץ
סימה רביד
סימה רביד   22:13, אתמול
על זהות משפחתיות ולילה של סדר בעידן פוסט מודרני
ערב טוב לגולשות ולגולשים.
מעט ארוך אבל מעניין במיוחד!

מצאתי לנכון להכניס לכאן את מאמרה של ד"ר שולמית בן שעיה בנושא .

ליל הסדר התשע"ח
ערב טוב לגולשות ולגולשים.
מעט ארוך אבל מעניין במיוחד!

מצאתי לנכון להכניס לכאן את מאמרה של ד"ר שולמית בן שעיה בנושא .

ליל הסדר התשע"ח יפגוש אותנו בעיצומו של עידן פוסט מודרני. השטף הפוסט מודרני העובר על העולם דוגל בניפוץ הזהויות, בהעדר אמת, בריבוי נרטיבים, בביטול ההיררכיה בחברה, במשפחה ובכלל, ובהעדר מחויבות לכל גורם שאינו "רצונו" של האדם עצמו.

הדוגמאות לכך רבות: גבר כבר אינו בהכרח גבר ואשה לא חייבת להישאר לעולם אשה, הגדרת הבית ומוסד המשפחה נזילים ונתונים להחלטות בית המשפט, וגם הדתי, לתפיסתו, יכול לבחור את זהותו ומחויבותו לפי דעתו.

האתגר הזה ניצב לפתחנו מדי יום ביומו, בבית ובחוץ, במערכת החינוך, במערכת המשפט, בפוליטיקה ובתקשורת, ולא רק בהם. ובעיצומו של תהליך זה מגיע, כמדי שנה, ליל הסדר. ודומה כי ליל הסדר במהותו הוא ההיפך הגמור של התפיסה הפוסט מודרנית – ובעיצומה של הטלטלה והפירוק הפוסט מודרני – הוא עושה לנו סדר.

ליל הסדר הוא לילה של מסורת: אמירות ברורות, גאות, ערכיות וחד משמעיות. הוא לילה שיש בו היררכיה, יש שואלים ויש משיב, יש אב ויש בן; הוא לילה של משפחה וגם קהילה, אבל בראש ובראשונה ליל הסדר הוא לילה שמכונן זהות.

ממה מורכבת זהותו של אדם? שאלה זו היא שאלה כבדת משקל בעולם, שאלה שהולכת ומתחדדת יותר ככל שסכנת הפירוק של הזהות בעידן הפוסט מודרני – מאיימת יותר ויותר; אני ישראלי ויהודי, זוהי זהותי הלאומית, אני בן ליישוב קדומים, חיפאי או אשקלוני, דתי/חרדי/מתנחל – זהותי הקהילתית; אני אב למשפחתי, בן להורי, אח לאחי, נשוי לאשתי – זוהי זהותי המשפחתית, אני גבר או אשה – כזה נולדתי וככזה בניתי את חיי – זוהי זהותי המגדרית, וזו רק ההתחלה.

בא העידן הפוסט מודרני ומכריז מלחמה על הזהויות. האינדיבידואל והבחירה החופשית המוחלטת – עומדים בראש, אפשרויות הבחירה הן בלתי מוגבלות: ירצה יחליף האדם את דתו, יבגוד באשתו, יתנכר להוריו, ישנה את מינו, ינשא לבן אותו המין – כל מכלול האפשרויות פתוחות ואיש לא יעיז להגיד מה נכון, מה ראוי ומה הדרך ללכת בה.

לעומתו, בא ליל הסדר ומכריז יש זהות! אתה יהודי, בן לעם נבחר, יש לך עבר מפואר, יש מאורעות היסטוריים, מכונני זהות, שאתה חלק מהם ושעוברים אליך ודרכך שנים במסורת, יש לך עתיד מפואר לא פחות – של ציפייה לגאולה - "לשנה הבאה בירושלים הבנויה" ושל תפילה לאכילה בשנה הבאה "מן הזבחים ומן הפסחים".

כחלק מזהותך אתה גם חלק ממשפחה, אב לילדיך ובן להוריך, אתה חלק ממסורת שעוברת מאב לבן, שלשלת בציווי האלוקי שמצווה עליך כעל אביך ואבי אביך עד יוצאי מצרים: "והגדת לבנך". ההיררכיה המשפחתית בלילה הזה ברורה: האב מעביר את המסורת, הבן שואל, מקשה ואפילו מתריס לעיתים, אך הוא בעמדת מקבל. סמכות האב מכוננת את זהות הבן, תפקיד ההורים בהנחלת המסורת – מכונן את זהות המשפחה.

אתה גם חלק מקהילה, שהרי יש בפסח ערבות קהילתית עמוקה, שמתחילה ב"מנהג לקנות חיטים לחלקן לעניים" – קמחא דפסחא - כפי שכתב הרמ"א וממשיכה בהזמנה הפתוחה של "כל דכפין ייתי וייכול". ובעיקר מכריזה באופן הברור ביותר, שבבוא הרגע, בקרוב ממש – לא נוכל לאכול את קורבן הפסח לבד, אלא נצטרך להימנות עליו חבורות, חבורות. חבורות שיתקבצו יחדיו כדי לשבת זה עם זה לקיים את מצוות הלילה הזה ולספר יחדיו ביציאת מצרים.


הזהות המכוננת הזאת היא לא כפייתית אלא יש בה מרחב עשיר של תפקידים ועמדות נפש: אב ובן, איש או אשה, עורך הסדר או שומע ומשתתף בו ואפילו הרשע שבבנים ימצא בה את מקומו. אך בכל אחד מן המקרים אתה חלק ממסורת ויש לך בה מקום, אתה בן למשפחה ושייך לקהילה, אתה חלק מעם, וכל אלו הם מרכיבי יסוד בזהותך.

אדם לא יכול לקיים את מצוות הפסח כשהוא נטול זהות, ואם לרגע הוא מרגיש כזה, בא ליל הסדר, עושה לו סדר, ומחזיר לו את זהותו. דווקא בעידן שלנו זה נצרך כל כך.

לילה של סדר - שמח!
==================================


להמשך...
לעמוד ההודעה
הצג / הסתר כל 4 התגובות
מכאלה
מכאלה  7:54, היום

ועוד סימה יקרה...
מי שמחמיץ את התהליכים בעולם
שאנו אט אט עוברים
למצבים חדשים של החלפת ערכים
נישאר מאחור בסיבלו!

מכאלה
מכאלה  8:16, היום

האם אינספור יהודים בישראל ובגולה הדווייה
המצביעים ברגליים ואינם מקיימים סדר כהילכתו וצומות שונים ומשונים ועוד פאגאניות למינייה
אינם בני-אדם מוסריים וראויים ? מעניין !

סימה רביד
סימה רביד  11:12, היום

מכאלה יקרה.
שמחה על תגובתך.
מצאתי את המאמר הזה כמאמר מענין ודווקא בגלל המשפט המסכם:
אדם לא יכול לקיים את מצוות הפסח כשהוא נטול זהות, ואם לרגע


מכאלה יקרה.
שמחה על תגובתך.
מצאתי את המאמר הזה כמאמר מענין ודווקא בגלל המשפט המסכם:
אדם לא יכול לקיים את מצוות הפסח כשהוא נטול זהות, ואם לרגע הוא מרגיש כזה, בא ליל הסדר, עושה לו סדר, ומחזיר לו את זהותו. דווקא בעידן שלנו זה נצרך כל כך
השאלה העקרונית שנשאלת מהו אדם נטול זהות?...
על זה אני מבקשת את הדיון...
האם הסדר הוא שעושה סדר לאדם?.... האם הסדר מחזיר לו את זהותו? ומה עם בני האדם שאינם חוגגים את הסדר?...

להמשך...

כניסת חברים
להרשמה למוטק'ה
כבר רשומים למוטק'ה?
לחצו כאן >
הודעות מצוות האתר
רוצים לזכות בכרטיסים לסרט "לאהוב את וינסנט"? לחצו כאן
אזרחים ותיקים? רוצים לדעת יותר על הזכויות, השירותים וההטבות שמגיעות לכם? בקהילת המוקד לאזרחים ותיקים תוכלו לקבל מענה וטיפול בנושאים מגוונים כמו התמודדות עם בירוקרטיה, רווחה, הכנה לפרישה, ביטוח ופנסיה, עוולות צרכניות, אלימות, תרבות ועוד. להצטרפות לחצו כאן
גרים בירושלים או תל אביב? רוצים לארח ולהתארח בליל הסדר במפגש חברתי משפחתי מיוחד? יש לנו הצעה מעניינת עבורכם. לפרטים לחצו כאן
גרים בחולון, כפר סבא והסביבה, רמת גן - גבעתיים או ירושלים? קבוצות חדשות באתר מחכות רק לכם. לפרטים לחצו כאן

 
הכרויות 50 פלוס
הכרויות 50 פלוס
אהבה וזוגיות בגיל השלישי
מפגשי זוגות 50+
קהילת פנויים פנויות 50 פלוס
מוטק'ה לבני חמישים
פלוס
בלוג מערכת האתר
שתקנו מספיק (#גםאני) - גולשות מוטק'ה מספרות על הטרדות מיניות שעברו
מוטק'ה חוגג עשור
משחקים
לוח מודעות
עבודה לבני 50 פלוס
קריירה שניה
יציאה לפנסיה
זכויות אזרחים ותיקים
קהילת התנדבות
הצעות עבודה לבני 50+
למצוא עבודה בגיל 50+
קהילות נבחרות
מפגשים חברתיים לבני 50+
חברות חדשות
צרכנות והטבות לגמלאים
קהילת בתי אבות ודיור מוגן
זכויות ניצולי שואה
קהילת חיפוש קרובים
פורום כתיבה
פורום גינון
מדריכי גלישה באתר
איך נרשמים?
מדריך פרופיל והגדרות חשבון
מדריך סרגל ניווט אישי
איך פותחים ומנהלים קבוצה?
מדריך שימוש בצ'ט
שאלות נפוצות
נושאים נפוצים
תרגילי כושר למבוגרים
גיל המעבר
התעמלות בונה עצם
חתונת הזהב
שלישי בשלייקס
?>