חזרה ליחסים

איך בוחרים חברת סיעוד?

לא קל לראות את הורינו, הדמויות החזקות שגידלו אותנו, מזדקנים, נחלשים וזקוקים לעזרה. כדי להעניק להם את הסיוע וההשגחה המיטביים שלהם הם זקוקים, כדאי לפנות לחברת סיעוד, שתתאים מטפל/ת על פי צורכיהם. איך בוחרים חברת סיעוד מתאימה ועל מה חשוב להקפיד? כל הפרטים
מאת חני יודל 03/03/21
תוכן ממומן
איך בוחרים חברת סיעוד?
בחירת חברת סיעוד ליקירנו זו החלטה חשובה שיש לתת עליה את הדעת (צילום: shutterstock)

 

בשיתוף Manpower Care

 

תוחלת החיים בישראל נמצאת בעלייה מתמדת - על פי האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, תוחלת החיים עולה מדי עשור בכ-2.5 שנים נוספות, כשעד 2035 צפויה אוכלוסיית הגיל השלישי בארץ לעמוד על 14.6%. עם זאת, שינויים פיזיים שעוברים על גופנו עם השנים מעלים את הסיכוי למחלות הקשורות בזקנה, וכנגזרת של כך – את מספר המבוגרים הנדרשים לסיוע צמוד ולהשגחה, או לחילופין, לסיוע של מספר שעות ביום.

קשה לצפות בהורים האהובים שלנו, שתמיד נתפסו על ידינו כחזקים ומגוננים, הופכים מוגבלים וחלשים יותר, מסתבכים לעיתים בפעולות יום-יומיות פשוטות. זה יכול לקרות בהדרגה או עקב אירוע חריג (כמו נפילה, שעלולה להיות מסוכנת בגיל מתקדם) – כך או כך, היפוך התפקידים שבו אנו נאלצים להפוך להורים של ההורים שלנו, אינו פשוט בשום גיל. אחת הדרכים להתמודד עם הורים הזקוקים לעזרה ולהשגחה ולהעניק להם את הטיפול המיטבי היא באמצעות חברת סיעוד, שתוכל לסייע לכם במציאת מטפל/ת סיעודי העונה לצורכי ההורה.

 

בדקו: האם לחברה יש את כל התעודות והאישורים הרלוונטיים?

 

לצד הדאגה ליקיריכם וההסתגלות למצב החדש, שבו ההורה זקוק לעזרה, התהליך כולל התמודדות עם בירוקרטיה רבה ומייגעת; לכן קיימת חשיבות מכרעת לבחירת חברת סיעוד מתאימה שתענה על צורכיכם, ותעניק לכם שקט בכל הקשור לטיפול ביקיריכם. "יש היום היצע רב של חברות שמתמחות בטיפול בקשישים, ולפני שבוחרים חברת סיעוד, חשוב מאוד לבדוק מי החברה. האם יש לה הסכם עם ביטוח לאומי והיא באמת משמשת ספק שלהם, האם יש לה את כל התעודות והאישורים הרלוונטיים", מסבירה הדס מגדל, סמנכ"ל תפעול בחברת הסיעוד Manpower Care. "אם יש איזשהו צל של ספק, אל תתביישו לבקש לראות את האישורים".

על מה עוד חשוב לשים דגש לפני שבוחרים חברת סיעוד?

"איכות הטיפול בקשיש תלויה רבות בכימיה עם החברה, וחשוב מכך - עם המטפלת הסיעודית שלצידו, בין אם זה העובדים המקצועיים המגיעים לפגישה ראשונית בבית המטופל, וכמובן אחר כך, ציוות המטפל או המטפלת. כבר בפגישת ההיכרות הראשונה חשוב להגדיר את הצרכים של המטופל ולוודא כי המטפל/ת עונים על צרכים אלו, למשל: האם המטופל זקוק למטפל/ת מספר שעות ביום או 24/7? האם יש צורך בעזרה בבישול, ברחצה? חשוב לבדוק שבחברת הסיעוד יש מגוון גדול והיצע רחב של מטפלים, דוברי שפות שונות".

 

"ככל שההתאמה נכונה יותר בין המטפל למטופל, כל הצדדים מרוויחים"

 

האם חברת הסיעוד מציעה מגוון רחב של מטפלים דוברי שפות שונות? צילום: Shutterstock

 

עוד דבר שמגדל ממליצה לבדוק לפני שבוחרים חברת סיעוד הוא שמדובר בחברה יציבה, בפריסה ארצית, שמתנהלת בשקיפות ושהשירותים שהיא מציעה מגוונים. "חשוב לבחור בחברה שעוברת הכשרות בתחום ובאמת יודעת לתת את המעטפת למשפחה, ולא רק בשיחה הראשונה אלא לאורך זמן, כך שהמשפחה תרגיש בטוחה שאם קורה משהו, יש גב לשירות", היא אומרת.

בנוסף, כדאי לחפש המלצות על החברה, לבדוק עליה ברשת ואף לבקר בסניף, לראות ולהרגיש אותו. "חשוב לבדוק עם החברה שבאמת מתבצעים ביקורי בית של עובדים מקצועיים כפי שצריך להיות בבית המטופל, ולהתעניין מהן ההכשרות שעוברות המטפלות. ככל שעושים התאמה נכונה יותר של המטפל/ת למטופל/ת, כל הצדדים מרוויחים".

האם יש אפשרות לבקש העדפה מסוימת של מטפל/ת, למשל מבחינת השפה?

"אם הקשיש דובר רק רוסית, אז ודאי שצריך להתאים לו מטפל/ת דובר את השפה. אם למטופלת דתייה יש קושי שגבר יכנס אליה הביתה, בהחלט צריך להתאים לה רק מטפלת אישה. לכן חשוב מאוד להקשיב למה שאומרים בני המשפחה, ולעשות את ההתאמה המדויקת ביותר. במקרים שבהם מתגלה שאין התאמה וכימיה בין המטופל למטפל אפשר להחליף את המטפל מיד - המטופל הוא זה שבוחר מי יטפל בו, והאחריות שלנו היא להחליף את המטפל במידה שהמטופל אינו מרוצה מהשירות, כמובן תוך סיוע במציאת חלופה למטפל".

 

הכשרות מטפלים ודאגה לרווחת הקשישים

 

דאגה לקשישים עריריים במיוחד בימי הקורונה. צילום: Shutterstock

 

בחברת Manpower Care הוקמה לפני מספר שנים יחידה של עובדים זרים, שמלווה את המשפחות של המטופלים מול התאגידים והבירוקרטיה הנלוות. בנוסף, החברה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם עמותת "עמדא", הפועלת למען חולי אלצהיימר ודמנציה, בין אם  בהרצאות לצוותי חברת הסיעוד ובין אם בהדרכת מטפלות, שעובדות עם הערכות של העמותה להפעלת אנשים הסובלים מירידה בזיכרון ושיפור הכישורים שלהם. "כל הצוותים בחברה עוברים הכשרות, תהליך הגיוס של המטפלים כולל ראיון אישי, אפשרויות להכשרות שונות וכמובן פעילויות רווחה", מדגישה מגדל.

ומה קורה עכשיו, בתקופת הקורונה?

"אנו רואים לצערנו מצבים של קשישים עריריים ללא בני משפחה. יש דוגמאות רבות, של הרתמות הסניפים לסיוע, למשל עם קשישים עריריים. בתקופות הסגר הצוותים של הסניף הניחו להם ארוחות חמות ליד הדלת. למטופלת אחרת שהייתה צריכה מכונת כביסה הצוות דאג לתרומה של מכונת כביסה. מטופלת נוספת שחיה לבדה עם כלב בבית, ששהתה בבית חולים ומאוד דאגה מה יהיה עם הכלב, עובדת שלנו הגיעה לביתה והוציאה את הכלב לטיולים בחוץ. אנחנו כמובן דואגים להתקשר למטופלים בודדים, בתקופה הזו במיוחד, לבדוק מה שלומם ואם הם זקוקים למשהו".

אין ספק, בחירת חברת סיעוד היא צעד משמעותי וחשוב שיכול להקל ולסייע ליקיריכם, אך חשוב להקדיש לכך זמן ומחשבה, לבחור נכון ולדייק את ההתאמה למטופל, כך שיקבל את התועלת המקסימלית.

 

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות על ידי צוות המומחים של ManpowerCare  מלאו את הפרטים הבאים:

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

הכנסת מטפל סיעודי - כל הטיפים להצלחת התהליך

בשיתוף Manpower Care

זה לא קורה ביום אחד, אבל בשלב מסוים של החיים ההורים שלנו - אלו שטיפלו בנו במסירות...

לקריאת הכתבה
"הסבים והסבתות הם שקופים במשפחת השכול"

"כאבם העז ושבריריותם אינם נראים ואינם נשמעים. קבוצה שקופה מבחינת הממסד והחברה, אך לצערנו הולכת וגדלה –...

לקריאת הכתבה
איך בוחרים חברת סיעוד?

בשיתוף Manpower Care

תוחלת החיים בישראל נמצאת בעלייה מתמדת - על פי האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, תוחלת...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה