חזרה ליחסים

הכנסת מטפל סיעודי - כל הטיפים להצלחת התהליך

עם השנים ההורים מזדקנים, נחלשים וזקוקים לעזרה - בין אם זו עזרה לכמה שעות ביום ובין אם 24/7. איך משלבים מטפלת סיעודית בבית? איך מתנהלים כשיש מטפלת זרה ואיך המשפחה יכולה לתרום להצלחת התהליך? המדריך המלא
מאת חני יודל 18/04/21
תוכן ממומן
הכנסת מטפל סיעודי - כל הטיפים להצלחת התהליך
התאמת המטפל למטופל היא קריטית בהצלחת התהליך (צילום: shutterstock)

 

בשיתוף Manpower Care

 

זה לא קורה ביום אחד, אבל בשלב מסוים של החיים ההורים שלנו - אלו שטיפלו בנו במסירות כשהיינו ילדים ונתפסו על ידנו תמיד כגדולים וחזקים – נחלשים ולעיתים זקוקים לעזרה.

זה יכול להתרחש בעקבות מחלה או נפילה הכרוכה בסיכון בריאותי בגילים מתקדמים, וזה יכול לקרות בעקבות ירידה טבעית ביכולות הפיזיות, הבריאותיות או הקוגניטיביות שמתרחשות עם הגיל.

העובדה שהרוב המכריע של המבוגרים מעדיף להזדקן בבית, דורשת פתרון למצב החדש של הורינו – על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בישראל 96% מבני ה-65 ומעלה מעדיפים להמשיך לגור בביתם ולהישאר בסביבה הטבעית והמוכרת שלהם.

כדי לעזור לאותם מבוגרים הזקוקים לסיוע או להשגחה לחיות חיים מלאים ואיכותיים בביתם, תוך שמירה על ביטחונם ובריאותם הפיזית והנפשית, יש צורך במטפל/ת סיעודי/ת, בהתאם לצורכי המבוגר.

 

התאמת המטפל למטופל – צעד קריטי בהצלחת התהליך

 

בדיקת צורכי המטופל היא צעד חשוב בהתאמתו של המטפל - יש הבדל כמובן בין מטופל הזקוק לעזרה למספר שעות ביום, לבין מטופל הזקוק להשגחה ולעזרה צמודה 24/7.

חשוב לערוך מפגש משותף עם בני המשפחה והמטופל, להציף ולהגדיר את הצרכים על מנת למצוא את המענה המדויק למטופל, למשל: האם הוא זקוק לעזרה ברחצה? האם יש צורך בעזרה בבישול? האם הוא סובל מדמנציה? האם הוא יכול ליטול תרופות בעצמו או שהמטפל צריך לתת לו את התרופות וללוות אותו לבדיקות ולטיפולים?

אם המטופל זקוק לעזרה ברחצה ומדובר באדם כבד משקל, למשל, יש להתאים לו מטפל שיוכל לעמוד במשימה מבחינה פיזית. ישנם גם מטופלים שזקוקים לעזרה בבישול, ולאלו יש צורך להתאים מטפלים שיודעים ואוהבים לבשל.

כך או כך, למען הצלחת התהליך והתאמת המטפל/ת למטופל/ת בצורה מיטבית, רצוי שיהיה איש קשר אחד במשפחה שינהל את התהליך מול חברת הסיעוד, ויסייע במציאת המטפל שיענה על צורכי ההורה.

"אני ממליצה למשפחת המטופל לעשות חלוקת תפקידם בין בני המשפחה – האחד יהיה 'שר האוצר' שאחראי על ההיבט הכלכלי, השני יהיה אחראי על ההיבט הרפואי וכיו"ב, וכך כל אחד יודע למה הוא דואג ומה בתחום אחריותו", אומרת אושרת דרוקר, מנהלת היחידה לעובדים זרים בחברת הסיעוד  Manpower Care. "זה עושה סדר בדברים ומסייע גם לחברת הסיעוד להתנהל טוב יותר ולהבין את צורכי המטופל".

דרוקר מוסיפה, שכדי לעמוד על צורכי המטופל הזקוק לעזרה של מספר שעות ביום, חשוב גם לשמוע את המטופל עצמו, שיספר על העדפותיו וישתף את חברת הסיעוד מה יותר חשוב לו ומה פחות. "לעיתים הליווי החוצה והיציאה מהבית יותר מעניינים את המטופל, ולעיתים הבישול ואחזקת הבית חשובים לו יותר", היא אומרת.

 

"התהליך של הכנסת מטפל זר הביתה צריך להיעשות לאט ובחוכמה"

 

המשפחה צריכה להכין את ההורה לכניסת המטפל/ת הזר. צילום: Shutterstock

 

ישנם מצבים שבהם המטופל זקוק להשגחה ולליווי צמוד, או כאשר יש התדרדרות במצב הקוגניטיבי, והמטופל לא יכול להישאר לבד בביתו. במצבים כגון אלו אין מנוס מלהכניס מטפל זר הביתה, שישהה עמו 24/7 ויוריד מהעומס הנופל על כתפי בני המשפחה באופן משמעותי.

דרוקר מספרת, כי לעיתים יש התנגדות מצד המטופל או משפחתו לנושא, אך המטרה העומדת לנגד עיניה של חברת הסיעוד היא להקל על חיי המטופל המבוגר ולסייע לו לחיות בכבוד בביתו. "המשפחה צריכה להכין את ההורה, כי אם יש התנגדות מצדו זה לא יעבוד", היא אומרת. "אני ממליצה לכל משפחה לשבת עם ההורה ולהסביר, שהמטפלת מגיעה לארח לו חברה, לסייע לו בפעולות היום-יום, להיות חלק בלתי נפרד מהמשפחה. יחד עם זאת, היא באה להקל על כל בני המשפחה ולכן חשוב לקבל אותה באהבה ובכבוד, וגם לאפשר לה מידה של פרטיות. גישה חיובית היא המפתח להצלחה".

 

לחפש המלצות ולא להתבייש להתקין מצלמות

 

מובן שגם במקרה של מטפל זר, חשיבות ההתאמה של המטפל למטופל היא קריטית להצלחת התהליך: "ראשית יש את עניין השפה – אני תמיד שואלת איזו שפה דובר המטופל, כדי לאפשר את התקשורת השוטפת והנעימה ולהתאים לו מטפל שדובר את השפה. שנית, שוב, יש לבדוק מה הם צורכי המטופל – אם יש צורך פיזי, או צורך אינטימי של עזרה ברחצה וכיו"ב", מסבירה דרוקר, ומוסיפה את חשיבות המעורבות של בני המשפחה: "בביקורים של בני המשפחה את ההורה, חשוב שיבדקו אם טוב לו, אם ההורה נראה נקי ומסודר, אם הבית נקי. אני ממליצה גם להגיע לביקורי פתע ולהתקין מצלמות – לא צריך להתבייש, ואת המצלמות רצוי להתקין בשקיפות מלאה ולהסביר שזה גם לטובת המטפל ולשקט שלו. וכמובן – לחפש המלצות, כמו בכל תחום".

הכנסת עובד זר בבית המטופל יכולה להיות עזרה עצומה ודבר מבורך לכל הנוגעים בדבר, אך עם זאת, אין זה מוריד את האחריות מבני המשפחה להיות במעקב שוטף והדוק אחר המתרחש בבית, ואם עולה קושי מסוים - לא להסס לפנות ולקבל עזרה מקצועית.

 

ליווי אישי גם למטפלים וגם למשפחות המטופלים

 

"קבלו את המטפל/ת באהבה ובהבנה". צילום: Shutterstock

 

חברת הסיעוד Manpower Care זיהתה את הרגישות בנושא המטפלים הזרים, והקימה כבר לפני מספר שנים את היחידה לעובדים זרים, המתמחה בתחום ובכל נושא מיצוי הזכויות בגיל השלישי. היחידה מלווה את המשפחות של המטופלים מול התאגידים והבירוקרטיה הנלווית, ומעניקה תמיכה אישית רציפה הן למשפחות המטופלים והן למטפלים.

"אנחנו פה כדי ללוות את המשפחה בכל הקשור לאיתור וגיוס המטפל, מהפן הבירוקרטי ועד הפן הרגשי, עם תמיכה אישית לכל אורך הדרך. לאורך השנים אנו מוצאים כי הן המטפלים והן בני המשפחה זקוקים לתמיכה רגשית ומקצועית", אומרת דרוקר. "אנחנו מספקים מעטפת שירות הכוללת בתוכה טיפים וכלים, אוזן קשבת וליווי מקצועי ואישי, בימים אלו גם דרך הזום.

"המטפלים שומרים הרבה דברים אישיים בלב, בין אם דילמות במקום עבודתם ובין אם בעיות אישיות בארץ מולדתם, ואנחנו כאן בשבילם, מתעניינים, מקשיבים ומייעצים באופן שוטף, מבקרים ופוגשים אותם, מחבקים ועוטפים. חשוב לזכור שמדובר באדם זר שנמצא במדינה שהוא לא מכיר עם מנטליות ותרבות שונה. בשבוע הראשון אני תמיד אומרת למשפחה – תהיו שם גם בשביל המטפל, תלמדו אותו הכל, גם את הדברים הקטנים כמו איך משתמשים במיקרוגל, איך מפעילים את מכונת הכביסה, איך המטופל אוהב שמנקים לו את הבית. קבלו את המטפל באהבה ובהבנה".

לא פחות חשוב, לדבריה, לערוך תוכנית עבודה יומית עם לוח זמנים החל מרגע היקיצה בבוקר ועד הלילה, ולפרט בה את הגדרת המשימות הנדרשות מהמטפל בהתאם לציפיות המטופל. סדר יום קבוע מקל מאוד על הצלחת התהליך, ומסייע בשגרה יומית רגועה ושלווה.

 

המטפלים מודרכים לבצע פעולות מהנות ומעשירות יחד עם המטופלים

 

Manpower Care עובדת בשיתוף פעולה מלא עם עמותת "עמדא", הפועלת למען חולי אלצהיימר ודמנציה, בין אם בהרצאות לצוותי חברת הסיעוד ובין אם בהדרכת מטפלים, שעובדים עם הערכות של העמותה להפעלת החושים אצל מטופלים הסובלים מירידה בזיכרון ושיפור הכישורים שלהם.

"במיוחד בתקופת הקורונה, חשוב שהמטופלים לא יתנוונו לגמרי ולכן המטפלים שלנו מודרכים לבצע פעילויות שונות יחד עם המטופלים – כמו למשל לבשל יחד, לעיין באלבום תמונות, לשחק קלפים, לצייר, להתעמל ביחד, לא כל היום לשבת מול הטלוויזיה. גם למטפל זה הרבה יותר נעים שעושים דברים יחד, ובעיקר שהיום עובר באופן חוויתי", אומרת דרוקר.

"צריך לזכור שמדובר במערכת יחסים לכל דבר, וככזו אין שלמות, ישנן עליות וירידות ולכל אחד יש יתרונות וחסרונות, והחשוב מכל הוא שנדע להתמודד איתם בחוכמה וברגישות".

לפרטים נוספים ובדיקת זכאות ללא עלות על ידי צוות המומחים של ManpowerCare מלאו את הפרטים הבאים:

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

משפחה לא בוחרים: איך לעבור את החגים בשלום

משפחה. מילה אחת שבתוכה כל כך הרבה מורכבויות מכל סוג שהוא. אבל בחגים זה הולך ומתגבר, כי אם בימות השנה אנחנו...

לקריאת הכתבה
כשההורה הופך לדמנטי: המדריך המלא להתמודדות עם מחלת אלצהיימר בבני הגיל השלישי

בשיתוף Manpower Care

לא קל לצפות בהורים שלנו, אלה שתמיד היוו משענת עבורנו ונתפסו בעיננו כחזקים ובלתי...

לקריאת הכתבה
הכנסת מטפל סיעודי - כל הטיפים להצלחת התהליך

בשיתוף Manpower Care

זה לא קורה ביום אחד, אבל בשלב מסוים של החיים ההורים שלנו - אלו שטיפלו בנו במסירות...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה