חזרה לבריאות טובה

מתמודדים עם בריחת שתן? יש מה לעשות

בסביבות גיל 45 אחת מכל 3 נשים תחווה בריחת שתן בדרגה זו או אחרת, ולמרות שהתופעה נפוצה יותר אצל נשים, גם גברים סובלים ממנה. מה הגורמים לבריחת שתן אצל גברים לעומת נשים, אילו מזונות עלולים להחמיר את התופעה, ומה הפתרונות שמוצעים היום בשוק?
מאת חני יודל 25/07/21
תוכן ממומן
מתמודדים עם בריחת שתן? יש מה לעשות
מגוון פתרונות לבריחת שתן (צילום: shutterstock)

 

בשיתוף כמיטק

 

ככל שאנו מתבגרים אנו חווים שינויים בגופנו – חלקם מבחינה חיצונית, חלקם שינויים נפשיים וחלקם פיזיולוגיים. אחת התופעות שמתחילות להופיע בסביבות גיל 45 היא בריחת שתן – זה יכול להתבטא אפילו בדליפה קטנה, פתאום באמצע צחוק גדול או שיעול נרגיש ש"בורח לנו", ונחווה הטלת שתן לא רצונית.  התופעה אופיינית בעיקר לנשים, והמספרים מדברים על אחת מכל 3 נשים מעל גיל 45 המתמודדת עם בריחת שתן ברמה זו או אחרת, אך למרות שהיא נפוצה יותר בקרב נשים (עד פי שניים), התופעה בהחלט קיימת גם אצל גברים: כ-5% מהאוכלוסייה העולמית הסובלים מבריחת שתן הם גברים. שכיחות התופעה עולה עם הגיל ומגיעה לשיאה אחרי גיל 70, אך בין אם מדובר באי שליטה מלאה על הסוגרים ובין אם בכמה טפטופים, אין ספק כי התופעה גורמת חוסר נוחות ויכולה להביא לפגיעה של ממש באיכות החיים, לירידה בביטחון, להימנעות מיחסים אינטימיים ואף להימנעות מיציאה מהבית וממפגשים חברתיים.

 

מה הסיבות לבריחת שתן אצל גברים ונשים?

 

ישנן מגוון סיבות לבריחת שתן, והן משתנות בין גברים לנשים: בעוד שהסיבות העיקריות בקרב נשים לאי שליטה על הסוגרים קשורות לרוב לשרירי רצפת האגן והתרופפותם עם הגיל, כחלק מתופעות גיל המעבר, או בעקבות הריון ולידה, אצל גברים הסיבות אחרות – ויכולות לנבוע עקב בעיות בבלוטת הערמונית, או לאחר פרוצדורה רפואית הקשורה לשלפוחית השתן. ישנן גם מחלות נוירולוגיות המשפיעות (בדומה לנשים) ועלולות להעלות את הסיכון לבריחת שתן, כמו גם סוכרת ושבץ מוחי, תרופות מסוימות, ליקויים קוגניטיביים, הרמת משאות כבדים, עישון, עודף משקל ותזונה לקויה (נמצא כי מזונות מסוימים עלולים להחמיר את התופעה של בריחת שתן, כגון עגבניות, פירות הדר, קפאין, משקאות אלכוהוליים ומזון חריף).

 

מה הם הפתרונות לבריחת שתן?

 

החדשות הטובות הן שניתן לטפל בבעיה, וכמו בכל בעיה - הצעד הראשון הוא להכיר בקיומה. להיפטר מהמבוכה והבושה שלרוב נלוות לתופעה של בריחת שתן, ולהתייעץ עם הרופא המטפל. הטיפול יכול להיות שמרני או כירורגי, אבל עוד לפני כן – צעדים פשוטים וקלים ליישום כמו הקפדה על תזונה מתאימה, הפסקת עישון ותרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן יכולים לעזור בהתמודדות עם התופעה. במקביל, חשוב לדעת שבשוק קיימים מגוון פתרונות להתמודדות עם בריחת שתן בדרגות חומרה שונות, מפדים ותחבושות דרך חיתולים ועד תחתונים ייעודיים, שמספקים הגנה מלאה, דיסקרטיות גבוהה ותחושת ביטחון, ומאפשרים לחווים בריחת שתן להמשיך ליהנות מתפקוד מלא ופעילויות מחוץ לבית, תוך חופש תנועה ונוחות מקסימליים.

 

מוצרי ספיגה המיועדים לבריחת שתן קלה עד בינונית

 

פדים ותחבושות גם לגברים אקטיביים הסובלים מ"טפטופים" או אי שליטה קלה עד בינונית על הסוגרים. צילום: Shutterstock

 

כך למשל, חברת כמיטק, העוסקת בייבוא ושיווק של ציוד רפואי לצד טכנולוגיות חדשניות בתחומי הרפואה והבריאות זה למעלה מ-30 שנה, מציעה מגוון מוצרים ייעודיים להתמודדות עם בריחת שתן לנשים ולגברים. מכיוון שתופעת בריחת שתן פחות נפוצה אצל גברים, קיימת מודעות נמוכה למוצרי הספיגה הייעודיים להם. חשוב לדעת שלצד הפדים, התחבושות, החיתולים ותחתוני הספיגה המיועדים לנשים, המוצרים המיועדים לגברים עוצבו במיוחד עבור המבנה האנטומי שלהם, ונועדו לספק להם הגנה מקסימלית במקרה של דליפת שתן.

כך למשל, ניתן למצוא פדים ותחבושות לגברים הסובלים מ"טפטופים" או אי שליטה קלה עד בינונית על הסוגרים, בין אם באופן קבוע ובין אם זמני, לאחר ניתוח אורולוגי למשל. המוצרים הללו מתאימים לגברים צעירים יחסית, פעילים ואקטיביים, החוששים לעיתים מדליפות או טפטופים לאחר ביקור בשירותים, בעבודה או בכל מקום אחר, ובזכות המוצרים הללו יכולים להמשיך ליהנות מאורח חיים אקטיבי ותפקוד רגיל ומלא.

 

מה ההבדל בין פדים לתחתונים סופגים?

 

בנוסף קיימים תחתונים סופגים, לנשים ולגברים, המותאמים למקרה של אי שליטה חלקית עד מלאה על הסוגרים. מדובר בפתרון לאנשים החווים בריחת שתן בדרגה גבוהה יותר, שהינם עצמאיים וניידים ומחפשים פתרון לספיגה מוגברת בשגרת יומם האקטיבית. עיצובם הייחודי של תחתוני הספיגה מאפשר דיסקרטיות מלאה (הם נראים ומרגישים כתחתונים רגילים ואינם בולטים מתחת לבגדים, עם מרכז ספיגה מוגבר באזור המפשעה), והם מותאמים לנשים ולגברים על פי המבנה האנטומי הייחודי של כל מגדר, ומוצעים במידות שונות. פרט לתחתוני הספיגה המיועדים ליום-יום, הוסיפה כמיטק לאחרונה למגוון המוצרים שלה גם תחתונים סופגים חד פעמיים מותאמים לבריכה, לשימוש מתחת לבגד הים.

 

מוצר ספיגה נוסף הוא חיתולים למבוגרים, עשויים בד ארוג דוחה נוזלים בתוספת מנגנון לנטרול ריחות לא נעימים, המגיעים במידות שונות. מוצר זה נועד לספק הגנה מקסימלית מפני בריחת שתן במהלך היום והלילה, לאנשים החווים אי שליטה בינונית עד מלאה בסוגרים ועצמאותם מוגבלת. עבורם, חיתולי ספיגה מהווים פתרון פשוט, קל ונוח, להחלפה מהירה. מוצר משלים המיועד ללילה, לסובלים מבריחת שינה בדרגה בינונית ומעלה, הוא סדינית חד פעמית להגנה על המזרון (או סדיניה רב פעמית העשויה מ-5 שכבות).

 

ייעוץ, התאמה אישית ושירות עד לבית הלקוח

 

כמיטק היא היבואן הרשמי והבלעדי של חברת Paul Hartmann הגרמנית בישראל, ולכן מספקת את מוצרי הספיגה השונים של מותג Molicare האיכותי. להבדיל מחנויות או מרשתות הפארם שמוכרות מוצרי ספיגה,  בכמיטק קיים צוות שירות וייעוץ של אנשי מקצוע, המספקים ייעוץ והתאמה אישית של מוצרי הספיגה ללקוחות (כולל דוגמיות חינם להתנסות), ומפעילים מערך משלוחים ארצי עד לבית הצרכן.

 

בנוסף, חברת כמיטק היא ספקית מורשית של ציוד לזכאים מטעם המוסד לביטוח לאומי. לא רבים יודעים, אבל חוק ביטוח סיעוד מאפשר לזכאים לקבל מוצרי ספיגה למבוגרים שאושרו על ידי המוסד לביטוח לאומי, כחלק מסל הסיעוד שלהם. איך זה עובד? על המבוגר או אחד מבני משפחתו להגיש בקשה לקבלת גמלת סיעוד דרך ביטוח לאומי, כשבמסגרת בדיקת הזכאות מטעם הביטוח הלאומי, ולאחר בדיקה של נציג מטעמם בבית המבוגר, תקבע זכאותו לגמלת סיעוד. בין סל השירותים העומדים לרשות המבוגר הזכאי נמצאים גם מגוון מוצרי ספיגה. כספקית מורשית מטעם הביטוח הלאומי, כמיטק מספקת למבוטחים מגוון מוצרי ספיגה למבוגרים, ומסייעת לחברות הסיעוד ולעובדים הסוציאליים לתאם מול הזכאים את קבלת המוצרים במסגרת חוק הסיעוד. אנשי השטח של כמיטק אף מגיעים בחלק מהמקרים לבית המבוגר כדי להציג בפניו את המוצרים השונים, לייעץ ולהתאים לו באופן אישי את המוצרים בהתאם לצרכיו, מבנה גופו, המידה שלו, רמת הספיגה הנדרשת וכיו"ב.

 

לקבלת ייעוץ והתאמה אישית של צוות השירות המקצועי של כמיטק אנא התקשרו לטל' 09-7620000 (שלוחה 1) 

 

תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן

די לבושה: יש פתרונות לבריחת שתן

כך תטפלו בדליפת שתן

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 25/07/21
מכירת מוצרי ספיגה למבוגרים - מי שעושה במכנסים יודע זאת לבד... אף אחד לא יתחיל לעמל את השרירים הטבעתיים ורצפת האגן בגיל השלישי...ישנם סימנים מקדימים בגיל הרבה יותר צעיר ביחוד ברגעי צחוק ופחד - הראו במצ...
מכירת מוצרי ספיגה למבוגרים - מי שעושה במכנסים יודע זאת לבד... אף אחד לא יתחיל לעמל את השרירים הטבעתיים ורצפת האגן בגיל השלישי...ישנם סימנים מקדימים בגיל הרבה יותר צעיר ביחוד ברגעי צחוק ופחד - הראו במצלמה נסתרת שאצל חלק מהנשים במכנסים שעלו לתצפית במגדל סי אן בטורונטו על רצפת הזכוכית, נוצר כתם רטוב גדול במקום מסויים...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

איך שעון החורף משפיע על הגוף שלנו?

אוטוטו כולנו נזיז את השעונים שעה אחת אחורה (אוקי, בואו נודה בזה, בעידן הדיגיטלי הרוב הוזז אוטומטית, ולנו רק...

לקריאת הכתבה
אביזרי שיקום וניידות: כל מה שצריך לדעת

בשיתוף כמיטק

על פי נתוני למ"ס עדכניים, 11% מהאוכלוסייה בישראל הם מעל גיל 65, כאשר 14% מהאוכלוסייה המבוגרת...

לקריאת הכתבה
מתמודדים עם בריחת שתן? יש מה לעשות

בשיתוף כמיטק

ככל שאנו מתבגרים אנו חווים שינויים בגופנו – חלקם מבחינה חיצונית, חלקם שינויים נפשיים...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה