מוטק'ה לבני חמישים פלוס > הבלוגים > הזמנה לדיון: אצלנו יום השואה מצוין במרד גטו ורשה ובעולם הוא מצוין בשחרור אושוויץ

הזמנה לדיון: אצלנו יום השואה מצוין במרד גטו ורשה ובעולם הוא מצוין בשחרור אושוויץ

27/01/2015
צפיות: 1568
|

היום מציינים את יום השואה הבינלאומי ברחבי העולם. למה דווקא בארץ, מדינת הלאום היהודי החליטו לציין את זיכרון השואה ביום נפרד?

 

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה מצוין היום, ה-27 בינואר. תאריך זה נבחר מכיוון שזה היום בו שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ בידי הצבא האדום, ושימש מדינות אחדות, ובהן גרמניה ובריטניה, כיום הזיכרון לשואה עוד קודם להחלטת האו"ם. יש לציין כי יום זה צוין לראשונה בשנת 2006,  וההחלטה עליו התקבלה פה אחד.

 

בישראל קיים תאריך מיוחד לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, כ"ז בניסן. סביב קביעת התאריך התנהל דיון שעיקרו איזה יום ייצג את תקופת השואה באופן ההולם ביותר. הוחלט לציין את יום השנה ביום פרוץ מרד גטו ורשה - המרד היהודי הגדול ביותר שפרץ בתקופת השואה*. הגישה, בעת ההיא, לגבי זיכרון השואה ובכלל הייתה להדגיש את אתוס 'היהודי הלוחם'. המדינה הצעירה שחיה על חרבה שפטה לחומרה את אלה שהלכו 'כצאן לטבח' ורבים משורדי השואה שהגיעו מאירופה הרגישו שעליהם להסתיר את שעברו. רק אחרי משפט אייכמן בו אנשים לראשונה נחשפו לעדויות הגישה החלה להשתנות לגישה שמכירה גם בגבורתם של יהודים אחרים, גבורתם של אלה שלא אחזו בנשק ולא הייתה להם מדינה או צבא שיגן עליהם.  

 

בפועל אנחנו מציינים את יום הזכרון דרך מרד גטו וורשה והעולם מציין אותו בשחרור מחנה השמדה אושוויץ. מה דעתכם על ציון יום השואה הבינלאומי לעומת יום הזיכרון לשואה ולגבורה כאן בארץ? האם מוצדק שיהיו שני מועדים שונים? מי הוא גיבור בעצם: האם רק מי שנלחם או שאולי מי ששרד את מדורי הגיהנום האלה ראוי לתואר גיבור? למה לדעתכם העולם בחר דווקא את יום השחרור של אושוויץ מכל הימים?

 

 

אתם מוזמנים לציין יום זה ולצפות בסרט "ירד הלילה", סרט תיעודי יוצא דופן, העוקב אחר סרט אחר של אלפרד היצ'קוק מ-1945, שתיעד את המראות שגילו חיילי הצבא הבריטי בהגיעם למחנה הריכוז ברגן בלזן. הסרט ישודר בישראל בערוץ 8 (בשעה 22:00) וב"קשת" (23:30) במקביל לשידורו ב-20 מדינות ברחבי העולם. כמו גם לראות את הציון הנוגע ללב של גוגל ליום זה.

 

אנחנו מרכינים את ראשנו לזכר 6 מיליון הנרצחים ומחזקים את ניצולי-שורדי השואה היום יותר מתמיד, אני מזמינה אתכם לקחת חלק בדיון חשוב זה בתגובות.

ערבה

מערכת מוטק'ה

 

*בפועל המועד הזה הוא לא התאריך המדויק שכן, המרד בוורשה פרץ בערב חג הפסח 19 באפריל 1943, י"ד בניסן ה'תש"ג, וערב חג הוא לא תאריך מתאים ליום אבל לאומי. לבסוף בשנת 1951 הוחלט לקבוע את כ"ז בניסן כיום הזיכרון לשואה, שישה ימים לאחר תום חג הפסח ושבוע לפני יום הזיכרון לחללי צה"ל. ‏‏‏סמליותו הדתית של התאריך באה לידי ביטוי בכך שהוא חל בימי ספירת העומר שהם ימי אבל לעם ישראל. סמליותו הלאומית באה לידי ביטוי בכך שהוא חל שמונה ימים לפני יום העצמאות ובכך מדגיש את המעבר של הלאום היהודי "משואה לתקומה".

 

 

כתוב תגובה
צטט בבלוג שלך
לעקוב
תגובות (4)

רק...פעמיים ציון יום-השואה...למען עמינו ..זה המעט שאנו יכולים לעשות עבורם...לציין ולזכור את-6.000.000 (שישה-מיליון) נפשות מבני-אחינו...בילדותי גדלתי כאן-בארצינו המתחדשת. ואני-ילד והאזרח מספר 716.000 (שבע מאות ושש עשרה אלף) מתוך החלוצים שהיו בהקמה...ולצידי...שכונה על-טהרת פליטי השואה בשם "ביאליסטוק".כן...עם ילדיהם של פליטים-אלה למדתי בכיתה...גדלתי וטרם-הבנתי...מה-משמעות השואה שפקדה את-עמי...ביקרתי רבות בבתיהם הקודרים של-חבריי...לעולם לא ראיתי שם "שימחת-חיים"...רק עם התבגרותי התחלתי להבין ביתר-שאת את האסון הנוראי שעבר על-עמי.וכיום...לעולם לא-אסלח לעם הגרמני השופע ב..."מילקי"  ונדהם...מהצעירים הנוהרים לשם...כאילו לא היה -דבר.אני מרכין-ראש חפוי...לנפשות שלא-זכו לראות איזו מדינה ו...צבא הקמנו אשר יכל להצילםיהי-זכרם ברוך לנצח.

עמי רון, 28/01/2015

אני סבור שציון יום השואה נבחר על ידי מדינת ישראל ביום הציון למרד גטו וורשה מהסיבה שהמנהיגות רצתה להדגיש: א- שלא הלכנו (היהודים) כצאן לטבח

                      ב-  בגלל רעיון הגבורה שהוא רעיון מרכזי בעמנו ומלווה אותנו בחלק נכבד מחגנו, החל מיום העצמאות דרך חג החנוכה, ל"ג בעומר (שאף על פי שנכשל, בסופו של דבר, מהווה סמל גבורה) ועוד, כמו גם מצדה, נבי יושע וכד'

pnina _91_, 29/01/2015

לא איכפת לי כמה פעמים יציינו את יום השואה !!!!!!!  הכי חשוב שיזכרו ולא ישכחו - כאן אצלנו ובעולם כולו !!!!!!!!!!!

מכבש האינדוקטרינציה הציונית-סוציאליסטית סלל מרד שגיבורו הוא מרדכי אנילביץ', מנהיג אי"ל (ארגון יהודי לוחם). מאפוס הגבורה הודרו עד לשנים האחרונת אצ"י (ארגון צבאי יהודי)ובראשו פאוול פרנקל, ששאב השראתו מהרוויזיוניסטים, והבונד, בראשות מארק אדלמן, שהרי הבונדיסטים היו אנטי ציונים. בבית הספר לא לימדו אותי ואת בני דורי על אדלמן והאצ"י.

כניסת חברים
להרשמה למוטק'ה
כבר רשומים למוטק'ה?
לחצו כאן >
הודעות מצוות האתר
קבוצה חדשה באתר: מפגשי זוגות באזור המרכז והשרון. לפרטים והצטרפות לחצו כאן
רוצים לזכות בכרטיסים לסרט החדש "אל תשכחי אותי"? לחצו כאן
קבוצה חדשה באתר: מפגשים בחיפה לבני 60+ צפונה. לפרטים והצטרפות לחצו כאן
אזרחים ותיקים? בקהילת המוקד לאזרחים ותיקים תוכלו לקבל מענה וטיפול בנושאים מגוונים כמו התמודדות עם בירוקרטיה, רווחה, הכנה לפרישה, ביטוח ופנסיה, עוולות צרכניות, אלימות, תרבות ועוד. להצטרפות לחצו כאן
רוצים לקבל טיפים והנחיות לגלישה בטוחה ברשת? צפו בשידור שערכנו בנושא עם רפ"ק בליבאום מיחידת הסייבר במשטרה. לצפייה לחצו כאן
קיבלתם הודעה חריגה במערכת ההודעות באתר? הישמרו פן תעקצו. לקריאה נוספת לחצו כאן
מוזמנים לשמוע עוד על התכנית לזיהוי, העלאת מודעות וסיוע במקרי פגיעה מינית בקרב בני הגיל השלישי. לפרטים לחצו כאן
הכרויות 50 פלוס
הכרויות 50 פלוס
אהבה וזוגיות בגיל השלישי
מפגשי זוגות 50+
קהילת פנויים פנויות 50 פלוס
מוטק'ה לבני חמישים
פלוס
בלוג מערכת האתר
שתקנו מספיק (#metoo) - גולשות מוטק'ה מספרות על הטרדות מיניות שעברו
מוטק'ה חוגג עשור
חיפוש שותפים לטיול
משחקים
לוח מודעות
עבודה לבני 50 פלוס
קריירה שניה
יציאה לפנסיה
זכויות אזרחים ותיקים
קהילת התנדבות
הצעות עבודה לבני 50+
למצוא עבודה בגיל 50+
קהילות נבחרות
מפגשים חברתיים לבני 50+
חברות חדשות
צרכנות והטבות לגמלאים
קהילת בתי אבות ודיור מוגן
זכויות ניצולי שואה
קהילת חיפוש קרובים
פורום כתיבה
פורום גינון
מדריכי גלישה באתר
איך נרשמים?
מדריך פרופיל והגדרות חשבון
מדריך סרגל ניווט אישי
איך פותחים ומנהלים קבוצה?
מדריך שימוש בצ'ט
שאלות נפוצות
נושאים נפוצים
תרגילי כושר למבוגרים
גיל המעבר
התעמלות בונה עצם
חתונת הזהב
שלישי בשלייקס