מוטק'ה לבני חמישים פלוס > הבלוגים > "הכתובה" מאת אפרים קישון בת\' הספריה ר"ג, היא סאטירה משעשעת על מוסד הנישואין התלוי על בלימה ברגע שסמלו - תעודת הכתובה הולכת לאיבוד. הטיפוסים השונים, הקשיים שהם חווים והמהלכים לפתרונם מעוררים אמפתיה כלפיהם, מלווה ברעמי צחוק.

"הכתובה" מאת אפרים קישון בת' הספריה ר"ג, היא סאטירה משעשעת על מוסד הנישואין התלוי על בלימה ברגע שסמלו - תעודת הכתובה הולכת לאיבוד. הטיפוסים השונים, הקשיים שהם חווים והמהלכים לפתרונם מעוררים אמפתיה כלפיהם, מלווה ברעמי צחוק.

04/02/2018
צפיות: 879
|
"הכתובה" מאת אפרים קישון בת' הספריה ר"ג, היא סאטירה משעשעת על מוסד הנישואין התלוי על בלימה ברגע שסמלו - תעודת הכתובה הולכת לאיבוד. הטיפוסים השונים, הקשיים שהם חווים והמהלכים לפתרונם מעוררים  אמפתיה כלפיהם, מלווה ברעמי צחוק.

צילום: יוסי צבקר

גיבורי המחזה הם אלימלך השרברב (ניר מנקי) ואשתו שפרה, (ענת זמשטייגמן) , יוצאי קיבוץ – שחיים בעיר הגדולה של שנות ה-60 – המגלים לאחר 25 שנה שאולי הם לא התחתנו מעולם. והכול בגלל כתובה אחת שכאילו שיחקה במחבואים ושכחה לצאת מהמסתור.

קורבנו האמיתי של הגילוי 'המרעיש' הזה, הוא בתם איילה, (דניאל היב), סטודנטית לפסיכולוגיה, העומדת להינשא לרוברט, סטטיסטיקאי בהשכלתו, שנראה כגולם מושלם, (טל וייס). הוא מתנהג בדומה לרובוט, המופעל על ידי הנחיותיה של אמו, השולטת בו ללא מצרים ודורשת לראות את כתובת המחותנים, כדי שהחתונה תתקיים כהלכה.

כל החיפושים אחר הכתובה עולים בתוהו, והבת איילה מציעה שהוריה יינשאו מחדש – רעיון שנדחה על הסף על ידי שפרה, שמתחילה לפקפק אם להמשיך ולקיים את המערכת הזוגית המקרטעת., הרצופה בפקודות דמויות נביחות שרומסות את כבודה, כמו גם מציקות לכל מי שנחשף אליהן. ה'שאגות' שהבעל משמיע בקולו הרועם מקפיאות את הדם והוא גם לא חוסך בהן...

הבעל 'הנפלא', ( בגילומו המהמם של ניר מנקי ), המתנהג כרודן ושולט במשפחה ביד רמה, נכנע לתחנוני בתו לשנות את התנהגותו, לכבוש מחדש את לבה של שפרה והוא מאמץ גינונים חדשים (אחרי 'שיעורי בית' שהוא מקבל מבתו), שאינם הולמים את אישיותו וקורעים מצחוק.

"אני לא רוצה להפריע לכם"

מי שמקבלת אותו כפי שהוא, זוהי השכנה יפה, (בגילומה הכובש של פזית ירון מינקובסקי) 'אלמנה עליזה', בעלת מבטא הונגרי, המתחזה לידידת המשפחה, בוחשת בקלחת ועוגבת אחרי אלימלך במסווה של דאגה לבריאותו ורווחתו, למגינת ליבה של שפרה שבוחרת בטקטיקה שונה ומחליטה להשיב מלחמה שערה.

לתוך כל המהומה הזאת מגיח לפתע לביתם של בני הזוג, בוקי, (מיכאל גמליאל), ממלא מקום מזכיר הקיבוץ, עובד פלחה שנקרא כדי לסייע בפתרון תעלומת הכתובה. הוא מודיע שזמנו קצר, אך לאחר שהוא פוגש בדמותה המצודדת של איילה ונדהם מדמותו החלמאית של החתן המיועד, (שבדיוק מצא את הזמן להופיע  ולדרוש תוצאות), הוא מוצא תירוצים 'להתנחל' בדירה לסוף-שבוע ומתחיל 'לעשות סדר' בעניינים.

גמליאל מגלם את דמותו של הקיבוצניק בצורה משעשעת, תוך הפגנת כישרון משחק מעולה, כובש את לב הקהל וכמובן את לבה של איילה (דניאל היב העדינה והמקסימה) ההולכת שבי אחריו ונופלת לזרועותיו.

ההצגה רצופה בסיטואציות  מפתיעות והזויות שגורמות לפרצי צחוק בלתי נשלטים על ידי הקהל. פשוט אי אפשר להפסיק ולצחוק. השחקנים מפגינים כישרון קומי לעילא.

לסיכום: משחק מרשים, טקסט נוקב ושנון, מרגש ומצחיק. אפרים קישון במלוא תפארתו. תענוג צרוף.

היוצרים:
בימוי: אבישי בן גל, עיצוב תפאורה: סלבה מלצב, עיצוב תלבושות: נטשה מנטל, עיצוב תאורה: יאיר סגל.

בהשתתפות השחקנים בוגרי בית צבי,

ניר מנקי – אלימלך; ענת זמשטייגמן/מיכל אטלס – שפרה;
פזית ירון מינק ובסקי/יעל פרימר סביר – יפה; מיכאל גמליאל – בוקי; דניאל היב; טל וייס/גיא גבל – רוברט.

טלפון להזמנת כרטיסים: 03/6161122  
  
 
 
כתוב תגובה
צטט בבלוג שלך
לעקוב
כניסת חברים
להרשמה למוטק'ה
כבר רשומים למוטק'ה?
לחצו כאן >
הודעות מצוות האתר
רוצים לזכות בכרטיסים לסרט החדש "מלון מומבאי"? לחצו כאן
קבוצה חדשה באתר: פנויים ופנויות בקרית אונו, גני תקווה, סביון, יהוד, אור יהודה ונווה מונסון. להצטרפות לחצו כאן
קבוצה חדשה באתר: מפגשים בחיפה לבני 60+ צפונה. לפרטים והצטרפות לחצו כאן
אזרחים ותיקים? בקהילת המוקד לאזרחים ותיקים תוכלו לקבל מענה וטיפול בנושאים מגוונים כמו התמודדות עם בירוקרטיה, רווחה, הכנה לפרישה, ביטוח ופנסיה, עוולות צרכניות, אלימות, תרבות ועוד. להצטרפות לחצו כאן
רוצים לקבל טיפים והנחיות לגלישה בטוחה ברשת? צפו בשידור שערכנו בנושא עם רפ"ק בליבאום מיחידת הסייבר במשטרה. לצפייה לחצו כאן
קיבלתם הודעה חריגה במערכת ההודעות באתר? הישמרו פן תעקצו. לקריאה נוספת לחצו כאן
מוזמנים לשמוע עוד על התכנית לזיהוי, העלאת מודעות וסיוע במקרי פגיעה מינית בקרב בני הגיל השלישי. לפרטים לחצו כאן
פוסטים אחרונים בבלוג
הכרויות 50 פלוס
הכרויות 50 פלוס
אהבה וזוגיות בגיל השלישי
מפגשי זוגות 50+
קהילת פנויים פנויות 50 פלוס
מוטק'ה לבני חמישים
פלוס
בלוג מערכת האתר
שתקנו מספיק (#metoo) - גולשות מוטק'ה מספרות על הטרדות מיניות שעברו
מוטק'ה חוגג עשור
חיפוש שותפים לטיול
משחקים
לוח מודעות
עבודה לבני 50 פלוס
קריירה שניה
יציאה לפנסיה
זכויות אזרחים ותיקים
קהילת התנדבות
הצעות עבודה לבני 50+
למצוא עבודה בגיל 50+
קהילות נבחרות
מפגשים חברתיים לבני 50+
חברות חדשות
צרכנות והטבות לגמלאים
קהילת בתי אבות ודיור מוגן
זכויות ניצולי שואה
קהילת חיפוש קרובים
פורום כתיבה
פורום גינון
מדריכי גלישה באתר
איך נרשמים?
מדריך פרופיל והגדרות חשבון
מדריך סרגל ניווט אישי
איך פותחים ומנהלים קבוצה?
מדריך שימוש בצ'ט
שאלות נפוצות
נושאים נפוצים
תרגילי כושר למבוגרים
גיל המעבר
התעמלות בונה עצם
חתונת הזהב
שלישי בשלייקס