מוטק'ה לבני חמישים פלוס > הבלוגים > טיפים לרכישת דירה מקבלן

טיפים לרכישת דירה מקבלן

28/10/2013
צפיות: 709
|
רכישת דירה מקבלן היא לא קניה בסופר. העובדה שהקבלן מעביר לכם הסכם בגודל של ספר לא צריכה להרתיע מלקרוא, להבין להעיר הערות ולדרוש תיקונים. על ידי עריכת תיקונים ושינויים בחוזה תוכלו להפחית סיכונים ולעיתים גם לחסוך הרבה כסף. אז.., ריכזנו לכם, כמה טיפים חשובים. שלא יהיה כבד מידי

 

שלום לגולשי מוטקה היקרים,

נעים להכיר, אני עו"ד יניב גבע ואני אצטרף לניהול פורום הייעוץ המשפטי. 

במסגרת הפורום אשתדל לתת לכם מענה מהיר ומקצועי במגוון תחומים משפטיים, כגון: חוזים ומסחר, מקרקעין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזיקין, ארנונה ורשויות מקומיות ועוד. אל תתביישו לשאול...

בינתיים, במידה והחלטתם לרכוש דירה מקבלן, רכזתי עבורכם, על קצה המזלג, מספר טיפים חשובים:

•1.      תתמקחו.

מתי בפעם האחרונה הייתם בשוק? אני עוד זוכר את הימים שהמקל עם המחיר שתקוע בין הפירות היה רק המלצה וכל דבר היה נתון למו"מ.

 מאז הדברים השתנו. בשוק כבר לא מתמקחים.

 לעומת זאת, בכל מקום אחר דווקא כן! בבנקים, בחברות ביטוח, בחברות התקשורת ועוד. בהחלט רצוי ואף חובה לנהל מו"מ. מקסימום יצליח. ותתפלאו - זה בהרבה מקרים מצליח.

 ומה הקשר לנדל"ן אתם שואלים?

 גם כאן - ניתן להתמקח על הכל! חוזה קבלן הוא בד"כ ספר עם כמה עשרות עמודים שבעיקר מטילים עליכם, הרוכשים, אחריות וחובות ומטלות ו...ו...יכול להיות שגם יגידו לכם שמדובר בחוזה סטנדרטי שלא ניתן לשנות והוא קבוע לכולם.

אז אגלה לכם סוד: אף חוזה אינו קבוע. רצוי להתייעץ בבעל מקצוע.

 •2.       זכרון דברים/ כתב הסכמה עקרוני / מתווה עקרונות וכל שאר הניסוחים. הגעתם למשרד מכירות, מצאתם את דירת חלומותיכם, אתם כבר יכולים להריח את הצבע הטרי. מושלם. סוכני המכירות רק מבקשים מכם לחתום על הסכם עקרוני עם התנאים הבסיסיים כדי שלא תפספסו את ההזדמנות. רק פרטים בסיסייים כגון: איזו דירה, מחיר, מועד מסירה משוער וכיוצא באילו.

 טעות!

 אל תחתמו על שום דבר באופן אוטומטי. אם בכל זאת נכנעתם ללחצים, הוסיפו (אפילו בכתב ידכם) שחתימת ההסכם הסופי מותנית באישור העו"ד שלכם ובמידה ולא תהיה הסכמה על נוסח ההסכם - אתם נפרדים כידידים ובלי חובת פיצוי כלשהי. 

 •3.       לא מספיק להיעזר בעו"ד של הקבלן. הוא לא מייצג אתכם ולא דואג לאינטרסים שלכם. לא. לא מספיק להיעזר בבן של השכן שלומד שנה שלישית משפטים. תתייחסו ברצינות, זו כנראה ההשקעה כי גדולה בחייכם.

כמו שלא בונים בית בלי מהנדס. לא רוכשים אותו בלי עו"ד.

הסכם מכר כולל עשרות ומאות סעיפים ותתי סעיפים, חלקם מקפחים אתכם, חלקים כובלים אתכם, חלקם אינם מאפשרים לכם גמישות . אתם חייבים עו"ד שידאג לאינטרסים שלכם ושלכם בלבד תוך מציאת איזון מתאים למול מגבלות הקבלן. תפקידו של העו"ד שמייצג אתכם הוא לעבור על החוזה סעיף סעיף ולדרוש שינויים היכן שצריך או לפחות להתריע לגבי המשמעות.

בחלק מהמקרים מדובר בשינויים שמשמעותם חיסכון של הרבה מאוד כסף.

 •4.       רישום הזכויות. יש נטייה לקבלנים מסוימים לקבוע בחוזה תשלום עבור רישום הזכויות שאינו מוגבל בסכום ו/או בזמן. הגבילו בסכום! אפשר וצריך לקבל הערכת עלות ולקבע אותה. נסו גם להגביל את פרק הזמן! עד לסיום רישום הדירה על שמכם.

 •5.       מכתב החרגה: וודאו שאתם מקבלים כזה ועוד יותר מכך וודאו שאתם יכולים לקבלו  עם העברת מלוא התמורה לקבלן ובלי קשר למצב הבניה בפועל.

 מה זה בכלל מכתב החרגה אתם שואלים? יפה. אז כך: קבלן לעיתים צריך מימון מהבנק כדי לבנות את הבניין. הבנק מבחינתו רוצה בטוחה להלוואה וכך הקרקע עליה נבנה הבנין  משועבדת לבנק ע"י הקבלן כבטוחה. עד שתקבלו מכתב החרגה. מכתב ההחרגה, כשמו, מחריג את הדירה שרכשתם משאר הפרויקט ומבטל את השעבוד שנתן הקבלן לבנק על הדירה שלכם. חשוב נכון?

 לצערנו, כנראה שבנק אחר (הבנק שהעניק לכם משכנתא) ישעבד את זכויותיכם בנכס, אבל זה כבר סיפור אחר. 

 •6.       פרשת חפציבה - לקחים.

פרשת חפציבה, שהשאירה עשרות רוכשים ללא כסף וללא דירה הביאה לשינוי בחוק המכר, שמחייב את הקבלן להעניק לרוכשי הדירות בטוחות לכספם. ישנם מס' חלופות אבל ההמלצה שלנו: תתעקשו על ערבות בנקאית. אולי לא תמיד זה אפשרי, אך במרבית המקרים לא צריכה להיות בעיה.

ערבות בנקאית משמעותה שאם חלילה הקבלן לא משלים את הדירה או לא יכול להעביר לכם את הזכויות בה - הבנק אמור להחזיר לכם את כספכם.

 •7.       מחיר הדירה. חושבים שהמחיר שסגרתם הוא המחיר הסופי? חשבו שוב.

בד"כ המחיר מוצמד לעליית המדד בזמן הבניה ועד למסירת הדירה וביצוע כל התשלומים.

 עד כה מקובל.

 איזה מדד אתם שואלים? הקבלנים בד"כ מעדיפים (אתם יכולים לנחש מדוע) הצמדת המחירים למדד תשומות הבניה על פני המדד הכללי. גם כאן - נהלו מו"מ.

 •8.      איחור במסירת הדירה.

לא נעים אבל...קורה. דיי הרבה אפילו.

ההסכמים בד"כ מנוסחים באופן כזה שלא רק שאתם לא מקבלים את הדירה בזמן אלא גם משלמים את עליית המדד בזמן האיחור - אם הייתה עלייה.

 •9.       שינויים - שימו לב שכל שינוי יעלה לכם הרבה כסף בשלבים מאוחרים. אחד הדברים המרגיזים ביותר זה לגלות שאם החלטתם לבטל נקודת חשמל אתם מקבלים זיכוי זעום אבל אם תרצו להוסיף אחת זה כבר יעלה לכם מאות שקלים ויותר. שימו לב, בד"כ אתם מזוכים לפי מחירון הקבלן אבל מחויבים (כשרוצים תוספת או שינוי) לפי מחירון צרכן. מדובר בפערים עצומים.

 בנוסף, אם החלטתם לבחור ריצוף שלא כלול בהצעת הקבלן, קחו בחשבון שתידרשו (מעבר לתשלום נוסף על המרצפות לעומת זיכוי אפסי, מעבר לתוספת בגין העבודה, הגם שלעיתים היא אותה עבודה שממילא הייתה נעשית) לרכוש כ 20% יותר מרצפות מהכמות עליה זוכיתם.

 •10.   אחריות הקבלן ממנו רכשתם.

לעיתים לקבלנים יש נטייה להשתמש בקבלני משנה... שהם משתמשים בקבלני משנה בעצמם שגם הם... משתמשים בקבלני משנה ו...הבנתם את הנקודה.

זה נהוג (עד גבול מסוים) אולם עליכם לוודא שתמיד, לא משנה מי קבלן המשנה, תמיד הקבלן הראשי הוא זה שנושא כלפיכם באחריות. ממנו רכשתם. על המוניטין שלו הסתמכתם. הוא תמיד בתמונה.

כמובן ישנן עוד הרבה מה להגיד, והדברים הם רק על קצה המזלג .. אז תהיו חכמים ושיהיה בשעה טובה

וכמובן אתם יכולים לפנות אלינו בשאלות במסגרת הפורום שלנו.

וכמובן, לסיום אין ברירה וגם אני צריך עכשיו להגיד שאין באמור כדי להוות יעוץ משפטי ו/או תחליף לו וההסתמכות על המידע הנה על אחריות המשתמש בלבד.

 

יניב גבע ושות', משרד עורכי דין

 

כתוב תגובה
צטט בבלוג שלך
לעקוב
תגובות (2)
מכל מלמדי השכלתי
ניסיון העבר מלמד שצריך להעזר בעו"ד על מנת להתגונן בפני קטסטרופות כפי שקרה לא אחת לדיירים שנאלצו להשלים בניה על חשבונם
אבי _225_, 29/10/2013
יפה, עיצות מעולות, וכאן יש לי מספר עיצות להוסיף, וזאת מתוך ניסיון אישי.
יפה, עיצות מעולות, וכאן יש לי מספר עיצות להוסיף, וזאת מתוך ניסיון אישי. כתוספת לחוזה בדרך כלל יש מפרט טכני: 1. לבדוק היטב מהו המפרט, והאם הוא תואם למה שנקבע. 2. במפרט הטכני כתוב בדרך כלל "הכנה לגז", אולם אחרי קבלת המפתחות כאשר ניגשים לחב' הגז הם דורשים תשלום עבור האינסטלציה בנוסף לתשלום עבור המונה. לא לשלם!! 3. בחוזה שלכם קיים הסעיף "הכנה לגז", שזו בעצם האינסטלציה. קרה לי מקרה כזה לפני שנים רבות, סירבתי לשלם וחב' הגז סירבה לחברני, פניתי אל הקבלן והוא אמר שאני חייב לשלם זאת, תשובתי היתה שעד שלא יחובר הגז איני נכנס לדירה אלא עובר לבית מלון, זה הספיק, הוא נתן הוראה לחב' הגז לחבר. 4. במפרט הטכני בדרך כלל כתוב גם "מים חמים, מרכזי/דוד חימום". תרגיל שנתקלתי בו היה שקבלן אמר לי שכל הדיירים שקנו דירות בבנין החליטו שהם מעדיפים מים חמים מרכזי ויש להוסיף את ההפרש בין דוד דירתי למרכזי, אמרתי לקבלן שאין לי בעיה עם זה אני אשאר עם הדוד המקומי, כמובן שלא חויבתי ולא שילמתי וכל הדיירים האחרים שילמו. בקיצור, לדעתי יש להתיחס מראש לקבלן כאל נוכל, ואז קל יותר להתמודד איתו.
כניסת חברים
להרשמה למוטק'ה
כבר רשומים למוטק'ה?
לחצו כאן >
הודעות מצוות האתר
בואו לחגוג איתנו מסיבת פורים של מוטק'ה בערב הכי שמח שיש! לכל הפרטים על המסיבה לחצו כאן
רוצים לזכות בכרטיסים לסרט החדש "להיות אסטריד"? לחצו כאן!
קהילת גינון מזמינה אתכם למפגש חברתי הכולל ביקור בחווה "ירוק בעיר" על גג דיזינגוף סנטר. רוצים לשמוע פרטים ולהצטרף לסיור? לחצו כאן.  
קבוצה חדשה באתר: קבוצת חברים שומרי מסורת מיועדת לנשים וגברים מגיל 62 פו"פ מאזור המרכז. רוצים להצטרף? לחצו כאן
אזרחים ותיקים? בקהילת המוקד לאזרחים ותיקים תוכלו לקבל מענה וטיפול בנושאים מגוונים כמו התמודדות עם בירוקרטיה, רווחה, הכנה לפרישה, ביטוח ופנסיה, עוולות צרכניות, אלימות, תרבות ועוד. להצטרפות לחצו כאן
קיבלתם הודעה חריגה במערכת ההודעות באתר? הישמרו פן תעקצו. לקריאה נוספת לחצו כאן
בואו לתרום מנסיונכם ולהשתתף במחקר בנושא "רווחה נפשית ומערכות היחסים בקרב אזרחים ותיקים". להשתתפות במחקר לחצו כאן
הכרויות 50 פלוס
הכרויות 50 פלוס
אהבה וזוגיות בגיל השלישי
מפגשי זוגות 50+
קהילת פנויים פנויות 50 פלוס
מוטק'ה לבני חמישים
פלוס
בלוג מערכת האתר
שתקנו מספיק (#metoo) - גולשות מוטק'ה מספרות על הטרדות מיניות שעברו
מוטק'ה חוגג עשור
חיפוש שותפים לטיול
משחקים
לוח מודעות
עבודה לבני 50 פלוס
קריירה שניה
יציאה לפנסיה
זכויות אזרחים ותיקים
קהילת התנדבות
הצעות עבודה לבני 50+
למצוא עבודה בגיל 50+
קהילות נבחרות
מפגשים חברתיים לבני 50+
חברות חדשות
צרכנות והטבות לגמלאים
קהילת בתי אבות ודיור מוגן
זכויות ניצולי שואה
קהילת חיפוש קרובים
פורום כתיבה
פורום גינון
מדריכי גלישה באתר
איך נרשמים?
מדריך פרופיל והגדרות חשבון
מדריך סרגל ניווט אישי
איך פותחים ומנהלים קבוצה?
מדריך שימוש בצ'ט
שאלות נפוצות
נושאים נפוצים
תרגילי כושר למבוגרים
גיל המעבר
התעמלות בונה עצם
חתונת הזהב
שלישי בשלייקס