מוטק'ה לבני חמישים פלוס > הבלוגים > \"וכי נחש ממית או נחש מחיה\"

"וכי נחש ממית או נחש מחיה"

09/01/2019
צפיות: 1350
|
ז'אבו חזר לפני שבוע מירח דבש ממושך באירופה. הוא נראה רגוע ומאושר לצד זוגתו יפית.
געגועיו לחברו המיוחד מנעו ממנו לחלוק את כל חוויותיו עם בני משפחתו וחבריו. לאחר יומיים הוא ויפית החליפו את המזוודות הענקיות באחת קטנה. נכנסו לרכב ושמו פניהם צפונה.
נחזור ארבע שנים לאחור כדי להכיר את יחסיו המיוחדים של ז'אבו בן ה 56 עם חברו הנחש. בהיותו בן 52 , ז'אבו איבד את שלושת אצבעות ידיו השמאלית. הוא איבד באותה תאונה גם את רעייתו הראשונה, ריקה. הוא הבין את מצבו לאחר שהתעורר מתרדמת של ארבעה שבועות.
שמחתו היתה עצומה על האצבע והאגודל שנשארו והחלימו בידו השמאלית. כך יוכל לבלות עם חברו כבעבר. ריקה שהחליטה לעזוב ולהתגרש, השאירה לו מכתב מאכזב. שתי בנותיו שנישאו זה מכבר לא היוו לו גורם משקם. מטבעו היה ז'אבו עצמאי, אוהב חופש ומרחבים. הוא נמנע מלהטריד את שיגרתן של בנותיו.
שני דברים אי אפשר למנוע ממנו. את השימוש בשמו ז'אבו. בנעוריו החלו חבריו ומכריו להשתמש בקיצור של ז'בוטינסקי. סבו העניק לו את השם 'זאב' על שם המנהיג הדגול. הוא קיבל בחיבה את הקיצור 'ז'אבו'. הרי זה מכיל בלאו הכי את שם לידתו.
הדבר השני שאליו התחבר ז'אבו הוא הכביש המתפתל בירידות ועליות תלולות, צפונה. הכביש כונה בפיו 'הנחש', ונחשב לחברו המיוחד. הוא הירבה בנסיעותיו בכביש זה, לעיתים עם חבר ולעיתים בגפו. את מנוחתו עשה קבע בשמורת נחל דן.
התאונה כאמור, באחד הירידות בתלולות קטעה את חברותו עם ה'נחש'. עם הזמן דאבון ליבו על אובדן אצבעות ידו ורעייתו, ובמיוחד  החלמתו הממושכת משברים אחדים בגופו, גרמו לז'אבו להסתגר מנסיעות וטיולים. הוא נמנע  מנהיגה בכלל. הוא שקע בדיכאון שהפך עליו את לילותיו,  ביקיצות פתאומיות מסיוטיו. דעיכתו החריפה עם עזיבתם של חבריו את קרבתו.
התפנית בחייו של ז'אבו החלה בחלום המרפא, כפי שנהג לספר מאוחר יותר. בחלומו ראה את סבו האהוב עליו, זיכרו לברכה. סבו הקשיש מאוד קרב אל מיטתו עליה שכב ז'אבו חלש וחסר אונים. כעלם צעיר עשה הסב את ריקודו אל מיטת נכדו והוא שר בקול צלול:
"וכי נחש ממית או נחש מחיה? נחש ממית או מחיה!"
ז'אבו חש באחיזת ידו של סבו. ביראת כבוד התרומם ממיטתו והצטרף לריקוד עם סבו. כל הנוכחים בבית הכנסת הצטרפו לשירתו של הסב שלא עזב את יד נכדו. תמיהתו של ז'אבו גברה כשגילה כי הוא וסבו רוקדים לפני ארון הקודש. הוא החל לסוב על מקומו עוד ועוד בעיניים עצומות מהנאה, לקול שירת האנשים. כך עד שעייפו רגליו, ועיניו נפקחו לראות את הסב מתרחק והולך בריחוף מוזר, כשמבטו רווי אהבה מחוייך, ולא סר מפניו של ז'אבו.
הוא התעורר בקריאותיו הנואשות לסבו לבל יעזוב אותו. בהתיישבו על המיטה, נוטף זיעה למרות צינת החורף, הבין שחלם את אמירתו התומכת של הסב היקר לו. לא חלפו ימי שבוע, הוא מצא עצמו מבלה עם חברו ה'נחש' בנסיעה. הנסיעה נקטעה כבר בסיבוב  לאחר הירידה התלולה הראשונה.
הפראמדיקית השקיטה אט אט את צרחותיו ההיסטריות, שביקעו ביאוש את האויר על חוסר מזלו. היא הבטיחה לו שפציעתו קלה, למרות שריכבו נהרס כמעט קליל.
- "אתה לא אשם. המשאית סטתה ממסלולה לכיוונך. ניצלת בנס. ממש נס. תחלים מזה." – הבטיחה לו הפראמדיקית יפית.
בחתונתם, ז'אבו ויפית הירבו לרקוד לשיר שהתנגן שוב ושוב "וכי נחש ממית או נחש מחיה". קולו של החתן המאושר הרעים בליווי השיר, במיוחד את המילים "..נחש מחיה".
חייו התחדשו לו. ז'אבו ויפית חזרו מאושרים לפני שבוע מירח דבש ממושך.
כתוב תגובה
צטט בבלוג שלך
לעקוב
תגובות (3)
נדב _863_, 09/01/2019
וכי נחש ממית או נחש מחיה.  נעמה
רהוט, שוטף. מרגש.
אהבתי. תודה נעמה.
כתיבה מהנה.
גבי3, 13/01/2019
סיפור יפה כתוב היטב.
נעמה7, 23/01/2019
תודה על תגובותיכם, נדב וגבי.
תודה אלישבע וחיים, שאהבתם.
כניסת חברים
להרשמה למוטק'ה
כבר רשומים למוטק'ה?
לחצו כאן >
הודעות מצוות האתר
בשלישי הקרוב נקיים ייעוץ מומחה בשידור חי לכבוד אירועי הגאווה עם ניצה סקאל אמו של מושיק שיצא מהארון בגיל 20. לפרטים נוספים והשארת שאלות לחצו כאן
רוצים לזכות בכרטיסים לסרט החדש "אל תשכחי אותי"? לחצו כאן
קבוצה חדשה באתר: מפגשים בחיפה לבני 60+ צפונה. לפרטים והצטרפות לחצו כאן
אזרחים ותיקים? בקהילת המוקד לאזרחים ותיקים תוכלו לקבל מענה וטיפול בנושאים מגוונים כמו התמודדות עם בירוקרטיה, רווחה, הכנה לפרישה, ביטוח ופנסיה, עוולות צרכניות, אלימות, תרבות ועוד. להצטרפות לחצו כאן
רוצים לקבל טיפים והנחיות לגלישה בטוחה ברשת? צפו בשידור שערכנו בנושא עם רפ"ק בליבאום מיחידת הסייבר במשטרה. לצפייה לחצו כאן
קיבלתם הודעה חריגה במערכת ההודעות באתר? הישמרו פן תעקצו. לקריאה נוספת לחצו כאן
מוזמנים לשמוע עוד על התכנית לזיהוי, העלאת מודעות וסיוע במקרי פגיעה מינית בקרב בני הגיל השלישי. לפרטים לחצו כאן
הכרויות 50 פלוס
הכרויות 50 פלוס
אהבה וזוגיות בגיל השלישי
מפגשי זוגות 50+
קהילת פנויים פנויות 50 פלוס
מוטק'ה לבני חמישים
פלוס
בלוג מערכת האתר
שתקנו מספיק (#metoo) - גולשות מוטק'ה מספרות על הטרדות מיניות שעברו
מוטק'ה חוגג עשור
חיפוש שותפים לטיול
משחקים
לוח מודעות
עבודה לבני 50 פלוס
קריירה שניה
יציאה לפנסיה
זכויות אזרחים ותיקים
קהילת התנדבות
הצעות עבודה לבני 50+
למצוא עבודה בגיל 50+
קהילות נבחרות
מפגשים חברתיים לבני 50+
חברות חדשות
צרכנות והטבות לגמלאים
קהילת בתי אבות ודיור מוגן
זכויות ניצולי שואה
קהילת חיפוש קרובים
פורום כתיבה
פורום גינון
מדריכי גלישה באתר
איך נרשמים?
מדריך פרופיל והגדרות חשבון
מדריך סרגל ניווט אישי
איך פותחים ומנהלים קבוצה?
מדריך שימוש בצ'ט
שאלות נפוצות
נושאים נפוצים
תרגילי כושר למבוגרים
גיל המעבר
התעמלות בונה עצם
חתונת הזהב
שלישי בשלייקס