מוטק'ה לבני חמישים פלוס > הבלוגים > מה יחסנו כחילונים למורשת היהודית ובמיוחד לספרותה?

מה יחסנו כחילונים למורשת היהודית ובמיוחד לספרותה?

09/06/2019
צפיות: 101
|
מה יחסנו כחילונים למורשת היהודית ובמיוחד לספרותה?
פתח דבר
אמנם מצאתי עצמי מזדהה לגמרי עם רשימתו של הרבלטל, אך יחד עם זאת עלי להדגיש שאני רחוק מעמדתם של האתיאיסטים הקיצוניים בישראל, הדוחים ופוסלים כל קשר עם המורשת היהודית, כי הם רואים בו פתח להדתה.
את עמדתי המורכבת מעט הסברתי בהקדמה לספרי ואביא אותה כלשונה:

המטרות של הספר
מדוע  נבחר הביטוי הפרובוקטיבי משהו - "התמודדות ערכית עם פרשיות השבוע" בכותרת לספרי? מכיוון שהוא מבטא את המפגש שלנו -  החילוניים עם פרשיות השבוע - עם חמשת חומשי התורה, שנכתבו לפני אלפי שנים, ע"י אנשים כל-כך שונים מאתנו, ולמרות זאת הם עדיין מדברים אלינו. פרשיות השבוע מזמנות לאדם החילוני התמודדות ערכית עם עולם רחוק-קרוב, ועם דילמות ערכיות שהן אקטואליות ורלוונטיות גם לזמננו.
מבלי להתיימר לגעת אפילו בקצה גלימתו של הרמב"ם, נראה לי שאנו עומדים בפני אותה הבעיה שבפניה עמד הרמב"ם בספרו "מורה נבוכים". הרמב"ם אימץ את תורת אריסטו, את ערכיו והנחותיו המרכזיים, ומצוייד באלו בא להתמודד עם המורשת היהודית המתגלמת במקרא ובספרות חז"ל. אף אנו החילוניים בני זמננו, ההומניסטים, שגדלנו על מורשת אמונותיה וערכיה של "הנאורות" והמהפכה הצרפתית, על ערכי שיוויון ערך האדם, חרויות האדם ואחוות העמים, ערכי הדמוקרטיה, הרציונליזם והמדע, איננו יכולים שלא לגשת לטקסטים המקראיים, מתוך גישה ביקורתית.
אנו מחפשים בטקסט המקראי, ממש כמו הרמב"ם בזמנו, את הערכים שאנו דוגלים בהם.
כאמור, מטרתו של ספר זה היא להציג התמודדות חילונית-הומניסטית ומודרנית עם הטקסטים של התורה. מטרה שניה היא, תוך כדי התמודדות עם טקסטים אלו, למצוא בהם את המסרים ההומניסטים החבויים בהם, ולהצביע ואף להתריע על מסרים לא הומניסטיים המצויים ביניהם ("להבדיל בין חושך לאור"). מטרה שלישית של ספר זה היא להצביע על התפתחויות הומניסטיות במחשבתם של חז"ל, מפרשי ימי-הביניים ופילוסופים יהודיים בנושאים העולים בפרשיות השבוע.
מעבר לכל אלו, מטרת הספר היא לקרב את הטקסטים המכוננים הללו לציבור החילוני, שרובו התרחק מהם ואינו מכירם.

 
כתוב תגובה
צטט בבלוג שלך
לעקוב
תגובות (3)
עודד זיו, 09/06/2019
היהדות מבוססת על המשנה גם כאשר יש סתירה בין התורה למישנה חכמים החריאו לפי המשנה . למה כי הם אומרים שאת המשנה קיבל משה רבינו בסיני והם נאמרו ע"י הקדוש ברוך הוא כך שכל מה שכתוב במשנה הוא נכון ומדויק ללא עוררין כי הוא ברא את העולם וידוע לו הכל . נכון ומדויק על כך מבוססת היהדות ...    אבל עליה וקוץ בה המדע הוכיח שיש במשנה דברים לא מדויקים ואפילו לא נכונים ולא עשר משניות אלה מאות רבות שהם לקוחת מהעצבע  (למשל שיש לאדם ריאה אחת ,מהלב יוצאים 3 צינורות אחד לריאות אחד לכבד ואחד לכליות וכך מאות רבות) אם כך כל הדת המבוססת על הנ"ל היא כלום ושום דבר לצערי הרב
איתן 3, 09/06/2019
לעודד שלום,
רוב מה שכתבת נכון. ביחס למסקנתך הסופית, אצטט את ליבוביץ, שכתב כי התורה אינה ספר מדע בשום תחום. לדעתו התורה והתנ"ך עוסקים בעיקר בבעיות קיומיות, חברתיות ופילוסופיות. לכן מסקנתך כי יש לזרוק את כל הדת היהודית לפח מוטעית לחלוטין. המגמה שלי היא דווקא להתחבר למורשת ולא לבעוט בה, אם כי באופן ביקורתי.

כל טוב וחג שמח
עודד זיו, 10/06/2019
כן ונכון אך היהדות שאנו מכירים במיוחד האורטודוקסית מבוססת על המישנה שכתב אלוהים והיות שאנו יודעים שזה לא נכון כך שהיהדות הרבנית שהם שינו לנו אחרי החורבן 1600 שנים לא נכונה ולא אמיתית צריך לחזור ליהדות הישראלית שהיתה לפני שהרבנים השתלטו בכוח על העם . 
כניסת חברים
להרשמה למוטק'ה
כבר רשומים למוטק'ה?
לחצו כאן >
הודעות מצוות האתר
בשלישי הקרוב נקיים ייעוץ מומחה בשידור חי לכבוד אירועי הגאווה עם ניצה סקאל אמו של מושיק שיצא מהארון בגיל 20. לפרטים נוספים והשארת שאלות לחצו כאן
רוצים לזכות בכרטיסים לסרט החדש "אל תשכחי אותי"? לחצו כאן
קבוצה חדשה באתר: מפגשים בחיפה לבני 60+ צפונה. לפרטים והצטרפות לחצו כאן
אזרחים ותיקים? בקהילת המוקד לאזרחים ותיקים תוכלו לקבל מענה וטיפול בנושאים מגוונים כמו התמודדות עם בירוקרטיה, רווחה, הכנה לפרישה, ביטוח ופנסיה, עוולות צרכניות, אלימות, תרבות ועוד. להצטרפות לחצו כאן
רוצים לקבל טיפים והנחיות לגלישה בטוחה ברשת? צפו בשידור שערכנו בנושא עם רפ"ק בליבאום מיחידת הסייבר במשטרה. לצפייה לחצו כאן
קיבלתם הודעה חריגה במערכת ההודעות באתר? הישמרו פן תעקצו. לקריאה נוספת לחצו כאן
מוזמנים לשמוע עוד על התכנית לזיהוי, העלאת מודעות וסיוע במקרי פגיעה מינית בקרב בני הגיל השלישי. לפרטים לחצו כאן
הכרויות 50 פלוס
הכרויות 50 פלוס
אהבה וזוגיות בגיל השלישי
מפגשי זוגות 50+
קהילת פנויים פנויות 50 פלוס
מוטק'ה לבני חמישים
פלוס
בלוג מערכת האתר
שתקנו מספיק (#metoo) - גולשות מוטק'ה מספרות על הטרדות מיניות שעברו
מוטק'ה חוגג עשור
חיפוש שותפים לטיול
משחקים
לוח מודעות
עבודה לבני 50 פלוס
קריירה שניה
יציאה לפנסיה
זכויות אזרחים ותיקים
קהילת התנדבות
הצעות עבודה לבני 50+
למצוא עבודה בגיל 50+
קהילות נבחרות
מפגשים חברתיים לבני 50+
חברות חדשות
צרכנות והטבות לגמלאים
קהילת בתי אבות ודיור מוגן
זכויות ניצולי שואה
קהילת חיפוש קרובים
פורום כתיבה
פורום גינון
מדריכי גלישה באתר
איך נרשמים?
מדריך פרופיל והגדרות חשבון
מדריך סרגל ניווט אישי
איך פותחים ומנהלים קבוצה?
מדריך שימוש בצ'ט
שאלות נפוצות
נושאים נפוצים
תרגילי כושר למבוגרים
גיל המעבר
התעמלות בונה עצם
חתונת הזהב
שלישי בשלייקס