מוטקה > בלוגים > הבלוג של אסתי טל > ההצגה "לזאת יקרא אשה" - הפקה של המרכז הגאה, שעולה כהצגה אורחת בתיאטרון הלאומי הבימה, חושפת את כאבם הנפשי של דמויות העשויות ללא חת ומאבקן בסטיגמות המטרפדות את חייהן.

ההצגה "לזאת יקרא אשה" - הפקה של המרכז הגאה, שעולה כהצגה אורחת בתיאטרון הלאומי הבימה, חושפת את כאבם הנפשי של דמויות העשויות ללא חת ומאבקן בסטיגמות המטרפדות את חייהן.

ההצגה "לזאת יקרא אשה" - הפקה של המרכז הגאה, שעולה כהצגה אורחת בתיאטרון הלאומי הבימה, חושפת את כאבם הנפשי של דמויות העשויות ללא חת ומאבקן בסטיגמות המטרפדות את חייהן.

                                                                                                                                                                  
צלם: דן בן ארי.
 
הציטטה מספר בראשית,  "וַיִּבֶן יְהוָה אֱלֹהִים אֶת הַצֵּלָע אֲשֶׁר לָקַח מִן הָאָדָם לְאִשָּׁה וַיְבִאֶהָ אֶל הָאָדָם.
וַיֹּאמֶר הָאָדָם זֹאת הַפַּעַם עֶצֶם מֵעֲצָמַי וּבָשָׂר מִבְּשָׂרִי לְזֹאת יִקָּרֵא אִשָּׁה כִּי מֵאִישׁ לֻקֳחָה זֹּאת" -
מהווה את הרעיון המרכזי עליו מושתתת ההצגה "לזאת יקרא אשה", שהעלה  האנסמבל הגאה, התיאטרון הקהילתי של המרכז הגאה. את ההצגה כתב יונתן קלדרון ע"פ אוטוביוגרפיה מאת אפרת טילמה (מחלוצות הקהילה הטרנסית בישראל)  וביימה רקפת בנימין, המנהלת והבמאית של האנסמבל הגאה, שהדריכה את השחקנים ועבדה בצמידות עם קלדרון על הטקסט.

העלילה

אפרת מתנדבת כבר שנים כשוטרת במחוז תל-אביב, אך איש מהשוטרים שעובדים איתה לא משער שהיא נולדה בגוף זכר. הכל משתנה כשהיא נאלצת להתעמת עם העבר שלה, אותו התאמצה כל חייה להסתיר.
סיפורה של אפרת החל בישראל של שנות ה-50 ורחוק מלהסתיים. "לזאת יקרא אישה" מגולל למעשה את קורותיה של האישה האמיצה, פורצת הדרך, שנאבקה על זכויותיה בתקופה בה עוד לא הייתה אפילו מילה שתגדיר אותה.

סיפור חייה של אפרת , המופיעה בהצגה בתפקיד עצמה, נקשר בזה של קמליה סורקין (בגילומו המרשים של דיויד איירי), טרנסית שמתקשה להשתלב בסדרי הבריאה החברתיים. הקשר המתפתח ביניהן מהדהד את סיפורה של ויולטה מהאופרה "לה טרוויאטה" (שפירושו: הסוטה מדרך הישר). באופרה מתואר סיפור אהבתם של ויולטה הקורטיזנה ואלפרדו בן האצולה. ניסיון החברה לקרוע בין השניים מוביל לסוף הטרגי והבלתי נמנע של הסיפור, דהיינו, התאבדות – צעד שאינו חריג בקרב טרנסים וטרנסיות.

200 שנים מפרידות בין סיפורה של ויולטה לזה של קמליה, אך המחיר על הפרת התכתיבים החברתיים נשאר זהה, וקשה היה שלא לחוש חמלה נוכח  מסכת התלאות  והטרגדיות הנגזרות על בני אנוש.

בהצגה השתתפו 17 שחקנים ושחקניות, כולם חברות וחברי האנסמבל הגאה שנמנים עם הקהילה הלהט"בית, שנתנו מופע מרגש ונוגע ללב, המשקף נכוחה את הסבל שהם חווים והמכשולים הניצבים על דרכם בהיבטי החיים האישיים והמקצועיים ומונעים מהם להתקדם בחיים ולממש את שאיפתם לחיות חיים נורמטיביים ולהפיק מהם את המירב.

הרשימו אותי במיוחד הדוגמנית תאלין אבו חנא (הטרנסית זוכת מיס טרנס ישראל שהייתה גם בתוכנית האח הגדול), יפהפייה מהממת, בת 23, שגילמה להפליא את דמותה של אפרת בתקופה בה הופיעה במועדון מאדאם ארתור בפריז - שבו נשים טרנסיות (שאז נקראו טרווסטי) היו מופיעות בריקוד חשפנות או ריקוד אירוטי. (מועדונים דומים היו בברלין ובאמסטרדם) -  וכן השחקנית ברוכת הכישרון, מעיין וקנין שגילמה את דמותה של אפרת הצעירה. וקנין מופיעה ברציפות בקשת רחבה של תפקידים בכירים בהצגות שמעלה התיאטרון הקהילתי של המרכז הגאה.

אפרת, שקולה נשמע ברמה, הקדישה את ההצגה  "לזאת יקרא אישה", בה צפיתי בתיאטרון הבימה לויקטוריה כגן, שהתאבדה לפני שנה כי לא הצליחה לשקם את  עצמה ולמצוא עבודה נורמטיבית, וגם לגילה גולדשטיין, אחת הטרנסיות הראשונות בארץ ויקירת הקהילה הגאה, שסייעה לעשרות טרנסיות בתחילת דרכן, והלכה לעולמה השנה.והשאלה שכל בעל מצפון צריך לשאול את עצמו היא, האם לנצח נדחק לאבדון את אלו שמסרבים להיכנס למסגרת?!

הצגה מרתקת ומשחק מעולה של כל צוות השחקנים וקטעי ריקוד עוצמתי ומרגש במיוחד.

הצוות:

בימוי: רקפת בנימין, המנהלת והבמאית של האנסמבל הגאה, שעבדה ללא לאות על ההצגה, בה ראתה חשיבות עליונה. כתיבה: יונתן קלדרון, שעבד בצמידות לבנימין, כדי לבנות תמונה מדויקת על מצבם הקיומי של בני הקהילה הלהטב"ית ולהשמיע את זעקתם החרישית של אלו שלא יכלו  לעמוד בנטל ולקחו את נפשם בכפם .
הפקה ותלבושות: ישראלה סטפני לב, כוריאוגרפיה: שירלי ברבי, עיצוב תאורה: יולי גרצ'יק.

בהשתתפות:


אפרת טילמה – בתפקיד עצמה
תאלין אבו חנא – אפרת בתקופתה כליידי אן, דיויד איירי – קמליה.
מעין וקנין - אפרת הצעירה.

מחיר כרטיס: 50 שקלים. חברי אתר מוטקה זכאים לכרטיס במחיר 40 ₪  בציון קוד הנחה 4040
www.facebook.com/sheshallbecalledwoman2017 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

0  תגובות  אהבו

3375
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
פוסטים אחרונים

ניסים ונפלאות
בודקת אם אתם עדיין קיימים בעידן הבלבלת הקורונטית. אודליה
לקריאת הפוסט
"לילה בפריז" השאנסונים הגדולים של כל הזמנים
צילום: באדיבות תיאטרון הקאמרי מסע לילי קסום בעיר האורות לצלילי מיטב שיריהם של אדית פיאף, ז'אק ברל, שארל...
לקריאת הפוסט
תחושת בטן - דרמה משפחתית שעולה על במת תיאטרון הקאמרי
צילום: גבריאל בהרליה. תחושת בטן עוסקת בחופש הבחירה של נשים בתקופתנו: לגבי גופן, מסלול חייהן והייעוד שלהן...
לקריאת הפוסט

מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה