חזרה ליחסים

אומרים לנו שיש סקס אחר

מחקר חדש מגלה שרוב המבוגרים בני 60 פלוס רחוקים מלוותר על מין. איך מתחזקים את הליבידו בגילאים מתקדמים, למה חשוב לשמור על פעילות מינית בכל גיל, וגם: טיפים לסקס יצירתי
מאת שרי שיין 25/10/16
אומרים לנו שיש סקס אחר
מצד אחד יותר חופש וזמן, מצד שני - צצות בעיות תפקוד. איך מגלים יצירתיות? צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

סיפור אמיתי: לפני כמה שנים נתפסה בבית אבות באזור השרון קבוצה של חמישה קשישים, כשהצעיר ביניהם בן 92 והמבוגר בן 96, באורגיה קבוצתית. מבית האבות מיהרו להתקשר לנכדים, שיעשו שיחה עם הסבים והסבתות על התנהגות הולמת. מין קבוצתי, התברר, הוא  מחוץ לחוק באותו בית אבות.

 

בכל זאת, זה לא שמדובר באיזה מעון סטודנטים שוצף הורמונים  וטסטוסטרון. כשהיינו בני 30 סקס בגיל 60 והלאה נשמע לנו הזוי. היום כשאנחנו כבר שם אנחנו יודעים את האמת, והאמת היא שאם לא סובלים מבעיות בריאות  גילניות כמו פרוסטטה, אימפוטנציה, לחץ דם גבוה או יובש בנרתיק, שום דבר לא עומד בפני האורגזמה.

 

במשך השנים בוצעו מספר מחקרים על חיי האהבה של הגיל השלישי. מחקר חדש בתחום שייך לפרופ' ליזה ברדיצ'בסקי, חוקרת פנאי, ספורט ותיירות מאוניברסיטת אילינוי, ולפרופ' גלית נמרוד מהמחלקה לתקשורת במרכז הרב תחומי לחקר הזקנה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. במחקר נבדקו התנהגויות וגישות למין בקרב מבוגרים, והמסקנה המרכזית שלו: מבוגרים רבים רחוקים מלוותר על מין.

 

 

תחושת המוות הקרב גורמת לפריצת גבולות מיניים

 

 

"הליבידו של חלק מהמבוגרים בוער במקום לדעוך עם הגיל". צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

החוקרות בחנו את החשיבות ואת המגבלות של מיניות בגיל המבוגר, ואת האסטרטגיות של אנשים להישאר פעילים מינית במהלך שנותיהם המאוחרות. נותחו שיחות על מין שהתנהלו במשך שנה שלמה ב-14 קהילות מקוונות מובילות, שקהל היעד שלהן הוא אזרחים ותיקים בני 60 פלוס. המחקר כלל אתרים דוברי אנגלית מאוסטרליה, מקנדה, מאנגליה ומארצות הברית.

 

מקצת מהמבוגרים היו מרוצים מהפרישה מחיי המין, אך רבים אחרים הדגישו שהם "נשארו בעלי יכולת מינית, מעוניינים ופעילים מינית". לפי המחקר, תחושת המוות הקרב גרמה לכמה מבוגרים להשתחרר מעכבות ומסטריאוטיפים שהגבילו את התנהגותם כשהיו צעירים יותר, ולהתחיל לחקור פעילויות והיבטים חדשים במיניותם.

 

"הליבידו של חלק מהמבוגרים בוער במקום לדעוך עם הגיל, והפעילות המינית מקבלת חשיבות גדולה יותר בעקבות שפע הזמן הפנוי שיש להם בשנותיהם המאוחרות", אומרת פרופ' ברדיצ'בסקי. "עבורם, חקר המיניות מחזק את מחויבותם המתמשכת לחיים ואת המשך צמיחתם האישית. מבוגרים רבים מאמינים כי פעילות מינית הכרחית לרווחתם, לאושרם ולאיכות חייהם. חלק מהמבוגרים הנמרצים האלה מוצאים ששנות הזהב שלהם הן הזמן האופטימלי לחקור ולגלות זוויות חדשות במיניותם".

 

 

המין תורם לדימוי העצמי, לזוגיות ולתחושת חיוניות

 

 ליהנות ממה שיש גם במיטה. פרופ' גלית נמרוד. צילום: דני מכליס

 

 

פרופ' נמרוד מסבירה כי המין משתנה עם השנים: "מצד אחד יש יותר חופש - הפרישה מהעבודה ויציאת הילדים מהבית משחררות את המבוגרים ממחויבויות רבות, ועל כן מפנים זמן רב יותר לפעילות מינית. למעשה, רבים מעידים על כך שהם נהנים בזקנתם ממין בתדירות גבוהה יותר מאשר בצעירותם", היא מספקת נתון מפתיע. "בנוסף, בגיל הזה אין חשש מהריון בלתי רצוי, מה שמשחרר את המבוגרים מדאגה נוספת".

 

מצד שני, לדבריה, המבוגרים מתמודדים עם הרבה יותר מגבלות על פעילות מינית. "מגבלות אלו עשויות להיות קשורות למצב גופני, לנסיבות חיים דוגמת מוות של בן הזוג, שמשמעותו גם אובדן השותף למין, או לתפישות תרבותיות לגבי מין בזקנה", מסבירה פרופ' נמרוד. "יש כאלה שמרגישים שמין הוא עניין לצעירים, או שמתביישים לממש את העניין שלהם במין בגלל חשש מתגובת הסביבה. הסיבה המרכזית לכך שאותם מבוגרים ממשיכים להיות פעילים מינית קשורה לתחושה שלהם, שזהה לתחושתם של הצעירים, שלמין יש תרומה לאושרם ולאיכות החיים שלהם. מעבר להנאה הפיזית המין תורם לדימוי העצמי, לחיי הזוגיות, לתחושת חיוניות ולהרגשה 'צעירה' למרות הגיל המבוגר".

 

לי ראובני בר דוד, מטפלת מינית, מוסיפה אנקדוטה: "לפני מספר שנים, במהלך הרצאה שלי בערב נשים בקיבוץ בדרום הארץ, אמרה לי אישה בת 76: 'תראי מיידלע, אנחנו לא מתכוננים לאולימפיאדה, אנחנו נהנים ממה שיש'".

 

 

יצירתיות מינית – דווקא בגיל המבוגר

 

 

סובלים מירידה בדימוי העצמי? במקום "גוף פגום" תפסו את הגוף המזדקן כ"גוף יותר מעניין". צילום אילוסטרציה: Shutterstock 

 

 

 

- איך באה לידי ביטוי היצירתיות המינית בגילאים המבוגרים?

 

נמרוד: "אחת הבעיות שגברים ונשים מבוגרים מתמודדים עמה היא דימוי גוף נמוך ותחושה של חוסר אטרקטיביות. היצירתיות באה לידי ביטוי בשינוי התפישה כלפי הגוף: במקום 'גוף פגום' הם מציעים לתפוס את הגוף המזדקן כ'גוף יותר מעניין'. התמודדות יצירתית עם בעיות גופניות, לרבות אין-אונות, יובש בנרתיק וכיו"ב היא שינוי דפוסי הפעילות המינית באופן ששם פחות דגש על ביצועים ויותר על מגע, אינטימיות וחום.

 

"התמודדות עם היעדר בן זוג יכולה להיות, מצד אחד, יציאה לדייטים וחיפוש אחר פרטנרים אחרים, ומצד שני גילוי של דרכים להגיע לסיפוק מיני ללא בן זוג. התמודדות יצירתית אחרת קשורה לשחיקה בזוגיות ובתשוקה עם השנים, כאשר כאן המבוגרים מציעים לאמץ דפוסים חדשים, בין אם מדובר בתנוחות, במקומות חדשים לקיום יחסים, ואפילו בצעצועי מין".

 

 

"סקס זה לא רק חדירה"

 

  לגוון את הספקטרום המיני בפעילות כמו אמבטיה משותפת, מסז' הדדי, מין אוראלי וגירוי ידני. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

לי ראובני: "ברור שההורמונים, מחזור הדם והיכולת להיות במאמץ הם לא כמו שהיו, אבל יש אורך רוח, סבלנות ומיומנויות הקשבה, שיכולים להפוך את המפגש הארוטי למענג. המטרה היא ליהנות ממה שיש, ממגע, מקרבה. ועדיין, עם קצת יצירתיות ויוזמה אפשר להתגבר על כל מכשול. אצל נשים אחרי גיל המעבר, הרטיבות הנרתיקית מתמעטת כמו גם החיונית והחשק. נושא זה פתיר באמצעות נוזל סיכה על בסיס מים".

 

לא מעט זוגות בגילאים המבוגרים בוחרים לצאת מהקופסא, אל מערכות יחסים פתוחות כמו פוליאמוריה. ויקי דור, יועצת לזוגיות ומיניות ומנחת קבוצות, מספרת: "בסיום אחת מהסדנאות שהעברתי למשתתפים בני 65 פלוס, ניגש אלי מישהו וסיפר לי שבת זוגו איבדה חשק ועניין בסקס מזה שנים, וסירבה לפנות לעזרה מקצועית. הוא סיפר שמצא את מבוקשו מחוץ למערכת היחסים, בידיעתה, וכך בגיל 71 הוא מנהל קשר מיני בתדירות מרשימה במסיבות אורגיה פרטיות".

 

"כדאי לשמור על מיניות, על מגע ועל מרחב ארוטי זוגי בכל גיל", מסכמת לי ראובני. "גם אם אין יכולת לבצע חדירה, כדאי לגוון את הספקטרום המיני בפעילות מגוונת אחרת, כמו אמבטיה משותפת, מסז' הדדי, מין אוראלי וגירוי ידני. סקס זה לא רק חדירה".

 

 [#middleBanner] 

להחזיר את התשוקה ליחסים

מה פתאום לאונן? אני סבתא!

מיניות אחרי גיל 50 - זה אפשרי

לגוון את חיי המין אחרי גיל 50

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

מבוגרים, עירומים, גאים: הצלמת שמחמיאה לגיל

 

8  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 25/10/16
קשיש נכנס לרופא ומספר לו: "יש לי חבר כבן שמונים והוא מספר שהוא עושה סקס שלש פעמים בשבוע - יש לך איזו המלצה בשבילי שגם אני אוכל?" "כן"עונה הרופא - "תספר גם אתה"... אין...
קשיש נכנס לרופא ומספר לו: "יש לי חבר כבן שמונים והוא מספר שהוא עושה סקס שלש פעמים בשבוע - יש לך איזו המלצה בשבילי שגם אני אוכל?"

"כן"עונה הרופא - "תספר גם אתה"...אין מזכירים את החבל בבית התלוי...
התמונה של תגונה שמיש 25/10/16
אם כך בנות/גברים נחמדים אל תציבו מחסום גיל כתנאי להכירות, אולי תשאלו, מה הביצועים המיניים שלכם?, נראה אתכם,חחחחחח, http://www.motke.co.il/ckeditor/plugins/smiley/images/devil_smile.png" title="de...
אם כך בנות/גברים נחמדים אל תציבו מחסום גיל כתנאי להכירות, אולי תשאלו, מה הביצועים המיניים שלכם?, נראה אתכם,חחחחחח, devilhttp://www.motke.co.il/ckeditor/plugins/smiley/images/devil_smile.png" title="devil" width="23" />
התמונה של תגונה א ד מ ו נ י ת 26/10/16
סיפורי סבתא לילדים מפגרים, לו כבר לא עומד, מהתרופות שהוא לוקח, ולה כבר אין חשק כי מצתה את זה מזמן ,הבנו את הרעיון, המרצים צריכים להתפרנס, הם אף פעם עוד לא היו בגיל 70 אז מאיפה הם יודעים? סיפרו להם? א...
סיפורי סבתא לילדים מפגרים, לו כבר לא עומד, מהתרופות שהוא לוקח, ולה כבר אין חשק כי מצתה את זה מזמן

,הבנו את הרעיון, המרצים צריכים להתפרנס, הם אף פעם עוד לא היו בגיל 70 אז מאיפה הם יודעים? סיפרו להם? אז תספרו גם אתם.
התמונה של תגונה benny benyamini 26/10/16
לאדמונית היי! כנראה שאת חייה בפלנטה אחרת.הסיפור הוא אמיתי.http://www.motke.co.il/ckeditor/plugins/smiley/images/regular_smile.png" title="smiley" width="23" />...
לאדמונית היי!

כנראה שאת חייה בפלנטה אחרת.הסיפור הוא אמיתי.smileyhttp://www.motke.co.il/ckeditor/plugins/smiley/images/regular_smile.png" title="smiley" width="23" />
התמונה של תגונה אביבית 2 28/10/16
נראה לי  שהקשישים מבית האבות  בני 92 96  שהאשימו אותם באורגיה

פשוט היה להם קר והם התחממו יחד
התמונה של תגונה שמיש 29/10/16
האדמנוית אולי מייצגת את עצמה ולא את האחרים? בכל מקרה חשק למיניות הינו הדדי כאשר שני הצדדים מוצאים עיניין שמלווה באסטטיקה הנאה ושפה משותפת, לכן צריך.... שפה משותפת ספה משותפת ו...כסף שלרובנ...
האדמנוית אולי מייצגת את עצמה ולא את האחרים?בכל מקרה חשק למיניות הינו הדדי כאשר שני הצדדים מוצאים עיניין שמלווה באסטטיקה הנאה ושפה משותפת, לכן צריך....שפה משותפתספה משותפתו...כסף שלרובנו לא חסרsmileyhttp://www.motke.co.il/ckeditor/plugins/smiley/images/regular_smile.png" title="smiley" width="23" />, הלו בלעדיו והדאגה שהוא חסר מונעת ברוב המקרים חשק למיניות 
התמונה של תגונה שמיש 30/10/16
אומרים שיש סקס אחר. אומרים שיש נשים שמוכנות לנסות הכל, ושיש גברים שמוכנים ללכת הכי רחוק שאפשר כדי לבחון את גבולות החושניות והמיניות שלהם ושל בני הזוג. העניין הוא שלא תמיד הרצון והסקרנות משותפים לשני ב...
אומרים שיש סקס אחר. אומרים שיש נשים שמוכנות לנסות הכל, ושיש גברים שמוכנים ללכת הכי רחוק שאפשר כדי לבחון את גבולות החושניות והמיניות שלהם ושל בני הזוג. העניין הוא שלא תמיד הרצון והסקרנות משותפים לשני בני הזוג. פעמים רבות אחד מהשניים "דוחף" לכיוון של התנסויות והרפתקאות מיניות חדשות, בעוד בן הזוג השני מנסה להישאר נאמן לגבולות האישיים שלו ולתפיסותיו לגבי "נכון" ו"לא נכון". הטבע העניק לבני האדם את החשק לכך", אז מי שלא מנצלו עד תום, מפסיד כאשר אני אומר את המילה "מפסיד" קחו בחשבון שלהצליח במין הינו סיכוי גדול יותר מלהצליח ב...קזינו ואפילו במפעל הפיס, בקיצור להנות מאותו דבש להיום כי מחר אולי תאבדו את....הטעם, יחד עם כך אותה אדמונית בה קצפי יצא עליה, שאמרה ולדעתי בזילזול רב על נוטלי תרופות למינהן  "שלא יכולים" ואת יודעת מה יהיה איתך בעוד רגע?
התמונה של תגונה אריאל 248 30/10/16
חבל להכביר מילים : יש לך פרטנר/ית טוב/ה - זכית!  אין לך - אכלת אותה... אפשר לאמר שבגיל השלישי הגוף נחלש והאגו מתחזק...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
"אני לא מצליח להגיע לזקפה!"

לפני כמה חודשים התקשר אלי ד' (השם המלא שמור במערכת) בבהלה. "באיזה גיל זה נגמר? אני לא מצליח שיעמוד לי!". הוא בן...

לקריאת הכתבה
סקס אחר: גברים מדברים מיניות

שלוש שנים אחרי צאת הספר המצליח "ערות – נשים מדברות מיניות" שכתבה תמר מור סלע, מגיע תורם של הגברים. אחרי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה