חזרה לקריירה שנייה

איך לוודא שיראו את קורות החיים שלכם

מחפשים עבודה אחרי גיל 50? הכי חשוב זה הרושם הראשוני. מדריך קצר לכתיבת קורות חיים בגיל 50 פלוס
מאת חני יודל 16/07/15
איך לוודא שיראו את קורות החיים שלכם
אחרי גיל 50 המעסיק מתעניין יותר ביכולות שלכם ופחות בהיסטוריה התעסוקתית. צילום: Shutterstock

 

אף אחד לא אוהב לחפש עבודה, לא בגיל צעיר, ובטח שלא בגיל מבוגר. מדובר בתהליך ארוך ומייגע, בעיקר עבור מי שחצה את גיל 50 (ופעמים רבות אף את גיל 40), על אף שדווקא אז אנחנו מחפשים יותר יציבות ופחות מנסים לרדוף אחרי התפקיד הגדול הבא. גם הילדים גדלו ולא מהווים תירוץ לחתוך מוקדם כי "התקשרו מהגן ולילדה יש חום", ועוד לא דיברנו על הוותק ועל הניסיון שבאים עם הגיל. למרבה הצער, עבור מעסיקים רבים היתרונות האלה פחות משחקים תפקיד, או שהם פשוט לא מודעים אליהם מספיק.

אבל בשביל לחפש עבודה, צריך להתחיל מהתחלה, וכרטיס הביקור הראשוני בתהליך הוא קורות חיים, שמטרתם לשווק אתכם בצורה הטובה ביותר. אבל איך גורמים למעסיק פוטנציאלי להתעמק בקורות חיים של אדם מעל גיל 50? "עובד בגיל מבוגר מביא איתו נכסים רבים למקום העבודה", אומרת רותי וייס, מאמנת מומחית לקריירה ולתעסוקה, בעלת חברת "סיוויס השמות מדויקות". "בגיל 50 פלוס יש לנו קצת יותר כסף ממה שהיה לנו בגיל 30, יותר ניסיון, יותר קשרים וחוכמת חיים, וקורות החיים שלנו אמורים לשקף את הנכסים האלה בצורה חכמה".

 

לדבריה, על קורות החיים להיות מוקפדים ומנוסחים בקצרה. "אם תהיה הצפת אינפורמציה, סביר להניח שהמעסיק לא יתפנה לקרוא אותם, מעניינים ככל שיהיו, אז חשוב ליצור מסמך קריא, קצר וממוקד", היא מסבירה. "לפני שהוא ניגש לכתיבה, על מחפש העבודה לשאול את עצמו מספר שאלות: מה היקף העבודה שבה הוא מעוניין; מה החזקות שלו מעצם אופיו, תחביביו וניסיונו; מהם תחומי העבודה שאליהם הוא שואף; וכמובן - באיזה שכר? רק המידע שתומך בזה צריך להופיע בקורות החיים".

עברתם את 50 ומחפשים עבודה? הצטרפו לקהילת הצעות העבודה של מוטק׳ה

 

הדגישו רק ניסיון רלוונטי

 

המעסיק מתעניין במוטיבציה שלכם, בחוזקות וביכולות. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

נקודה נוספת היא הסגנון. בגיל 30 המעסיק מצפה לקורות חיים המשקפים גם רצף כרונולוגי, אבל בגיל 50 פלוס זה מיותר. "למעסיק חשובים הניסיון הרלוונטי, החזקות, המוטיבציה של העובד, מידת הזמינות שלו והמחויבות לעבודה", אומרת וייס, או במילים אחרות - עזבו את העבודה הראשונה שלכם בתחום כמתמחים אי שם בסוף שנות העשרים, והתמקדו בניסיון רלוונטי מהשנים האחרונות.

 

אבל גם במקרה הזה, אליה וקוץ בה. מכירים את "אובר קוואולפייד"? כשהמעסיק חושב שאתם יותר מדי מוכשרים והתפקיד לגמרי קטן עליכם? זו אמנם מחמאה, אבל היא הפכה לסוג של קללה עבור מחפשי עבודה בני 50 פלוס, ומשמשת מחסום רציני. אז מה עושים? צריך להיות ממוקדי מטרה. במידה ואתם מעוניינים במשרה שדורשת פחות ממה שיש לכם להציע, התאימו את קורות החיים לאופי ולדרישות והתייחסו רק לניסיון רלוונטי, כדי שהבוס העתידי לא יחשוש שתשתעממו מהר או שתבקשו שכר גבוה מדי. בנוסף, אל תשכחו להביע מוטיבציה על מנת להדגיש את הרצינות שלכם בהגשת המועמדות.

הצטרפו לקהילת הצעות העבודה של מוטק׳ה

 

ללמוד מיומנויות חדשות

 

גיל 50 פלוס הוא גיל נפלא לפריחה ולהמשך קריירה. צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

ואיך מסדרים את קורות החיים מבחינה טכנית? וייס ממליצה לכתוב כותרת עליונה מקדימה ולציין את החזקות ואת המטרה שאליה אתם שואפים ומכוונים. למשל: "עובדת דייקנית השואפת למצוינות, בעלת שליטה באנגלית ובצרפתית עם פניות לעבודה מיידית, יחסי אנוש מעולים ותודעת שירות, מעוניינת בתפקיד בתחום האדמיניסטרציה". לאחר מכן יש לציין תחת כותרת "פרטים אישיים" את הפרטים הבאים: שם מלא, כתובת, טלפון וכתובת מייל. "אלה הפרטים היחידים שרלוונטיים ליצירת קשר אתכם", מחדדת וייס וממשיכה: בפסקה הבאה יש לרשום את ההשכלה הרלוונטית, בלי לציין שנים. "ממילא איש אינו מסתכל על זה", היא טוענת.

לאחר מכן מגיע שלב הניסיון המקצועי. "תחת כותרת זו יש לציין את מקומות העבודה הקודמים בתחום המבוקש, כולל מקומות שבהם פעלתם לאו דווקא תמורת שכר", מפרטת וייס. "יש לציין את התפקידים בצורה קצרה ובגוף שלישי, לדוגמה: במקום 'מנהל', לכתוב 'ניהול צוות עובדים', ובכל תפקיד יש לכתוב בקצרה את תחום אחריותכם". לדבריה, תחת כותרת זו חשוב לציין שפות, מיומנויות מחשב, ואף מיומנויות שנרכשו מתחביבים כגון עיצוב, אסתטיקה, אירוח וכדומה. "רצוי גם להוסיף מילות מפתח כגון אחריות, דייקנות, יצירתיות, יוזמה, חדשנות ועוד", היא מוסיפה. ואפרופו חדשנות, מכיוון שעובדים בגיל המבוגר נתפסים לא אחת, ולא תמיד בצדק, כחסרי ידע בכל הנוגע ללימוד מיומנויות חדשות, מומלץ להתעדכן וללמוד כאלה. שימוש בתוכנות מחשב מסוימות ללא ספק ישדרגו את קורות החיים.

"בשורה התחתונה גיל 50 פלוס הוא גיל נפלא לפריחה ולהמשך קריירה", מסכמת וייס. "אנחנו בעלי פניות נפשית וצורך בעניין ובמשמעות, ופעמים רבות רק בשלב זה אנחנו מתפנים לעבוד בדברים הקרובים ללבנו, ולאו דווקא באלה שישלמו לנו את המשכנתא". וייס מדגישה שאמנם ישנם מעסיקים החוששים מהעסקה בגיל זה, אבל אחרים דווקא מעוניינים: "הדבר נכון בעיקר לתפקידים הנחשבים מסורתיים בתחום האדמיניסטרציה, הדרכה, שירות לקוחות, ניהול פרויקטים, כלכלה, משפטים, מחסנאות, ספרנות ומידענות".

 

רוצים שינוי? הצטרפו לקהילת הצעות העבודה של מוטק׳ה

 

להשתלב בעולם ההייטק אחרי גיל 60

 

ואיך מתלבשים לראיון עבודה?

 

7 מיזמים שיעזרו לכם לחזור לשוק העבודה

 

די לאפליה הגילנית!

 

איך מוצאים עבודה בגילאי 50 פלוס?

8 טיפים למציאת עבודה בגיל 50 פלוס 

רינה מצליח רוצה לעזור לכם למצוא עבודה

 

 

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

הנשים שהפכו לדיילות אוויר בגיל 50 פלוס
לנאוה ולסיגל היו קריירות מצליחות שהושגו אחרי שנות עבודה רבות ותארים אקדמיים. שתיהן באמצע שנות החמישים...
לקריאת הכתבה
איך מוצאים עבודה חדשה בגיל 50 פלוס?
טלי ושי (הפרטים המלאים שמורים במערכת) נאלצו לעזוב את מקום עבודתם באמצע שנות החמישים לחייהם ולהתוודע...
לקריאת הכתבה
"לפגועי נפש בגיל השלישי יש משבר כפול"
כבר 20 שנה סופי קרקובסקי, 60, נמצאת בסניף בת ים של עמותת אנוש - העמותה הישראלית לבריאות הנפש, שמספקת שירותי...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה