חזרה לחדשות היום

אמא גאה שמסייעת להורים גאים

בזכות היציאה מהארון של בנה מיכאל, זהבה אזולאי הפכה לפעילה בקהילת הלהט"ב והיא מסייעת להורים לקבל את ילדיהם
מאת הדס בשן 07/06/18
אמא גאה שמסייעת להורים גאים
זהבה אזולאי עם בנה מיכאל אזולאי (צילום: אורית פניני)

 

 

 

מי אני: זהבה אזולאי, בת 59, מהרצליה, נשואה לאלברט, בעבר מעצבת אופנה וכיום עוסקת בעיקר בתהל"ה - קהילת תמיכה להורי להט"ב ובפעולות התנדבות בקהילה.

 

אמא של: מיכאל, בן 25, מאמן כושר ואמן דראג  ("גלורי הוליווד").

 

היציאה שלנו מהארון:

 

"כשמיכאל היה בן 17, הוא פתאום התחיל לרדת המון במשקל. דאגתי לו ולא ידעתי מה קורה לו. הייתי מנדנדת לו, אבל הוא לא שיתף בכלום. יום אחד אחותו ישבה איתו בחדר ושם הוא סיפר לה שהוא הומו, אבל הוא מפחד לצאת מהארון כי הוא לא יודע איך אני ובעלי נגיב, בעיקר משום שבעלי אדם דתי. הבת שלי יצאה מהחדר והזמינה אותי להכנס, מיכאל אמר - 'אמא, נכון סיפרתי לך שיש לי חברה שקוראים לה בר? אז בר הוא חבר, לא חברה'. הוא הוציא את הטלפון שלו והראה לי תמונה של בחור. כך גיליתי".

 

תגובתי הראשונה:

 

"הדבר הראשון שאמרתי למיכאל היא 'זה הכל? זאת כל הבעיה, שאתה הומו? אז מה'? התחבקנו ומיכאל בכה, הוא אמר שהוא היה בטוח שאגרש אותו מהבית, ואמרתי לו 'מה פתאום, איזה שטויות'. אבל אחר כך בלילה, לא נרדמתי. לא ידעתי איך אספר את זה לבעלי ובבוקר אמרתי למיכאל שלא הצלחתי לישון. הוא נתן לי טלפון של מדריכה בקבוצת תמיכה, אליה אני הולכת עד היום, שמאוד עזרה לי בתהליך".

 

מה התהליך שעברתי?

 

"על אף שקיבלתי את מיכאל, בקבוצת התמיכה קיבלתי כלים להבין את המצב הזה יותר. הבנתי שם מה זה בעצם להיות הומו, שיש דבר כזה אהבה וזוגיות. מה שאנחנו שומעים אלה הדברים הרעים, הפחד שיקללו את הילד שלנו, אבל מיכאל הוא ילד חזק, הוא לא יתן שיעליבו אותו. היו לי רגעים של בכי ודאגה, איך אספר למשפחה. 

בתוך חודשיים שלושה כבר התאוששתי, ואז הציעו לי בהדרגה, לספר לאחרים. בכל פעם לקחתי אחות או חברה וסיפרתי להן, חלק אמרו לי שהן תמיד ידעו, כי הוא היה ילד צמוד אלי ומפונק, אבל רק אני לא הרגשתי את זה בכלל.

 

מיכאל אזולאי עם אמו זהבה אזולאי (צילום: אלבום פרטי)

 

התהליך הקשה יותר היה מול אבא של מיכאל. מיכאל רצה שאספר לאבא, ואני לא הייתי מסוגלת, לא חשבתי שהוא יקבל את זה וחששתי לבריאותו. שנה אחרי שיצא מולי מהארון, מיכאל סיים תיכון ונסע לטיול עם חבר, שם שדדו אותם, הם היו בסדר אבל זו הייתה טראומה. באותו לילה אמרתי לעצמי – 'הבן שלך יכול היה למות, ואבא שלו לא היה יודע שהוא הומו'. אז פשוט סיפרתי לאלברט, אמרתי לו שזה המצב ואנחנו יודעים כבר שנה. הוא היה מופתע, אבל אמר – 'זה הבן שלי, אני אוהב אותו כמו שהוא'.

 

כשבאנו לקחת את מיכאל משדה התעופה, המפגש בינו לבין אלברט היה מרגש מאוד. הם התחבקו זמן רב, לא היה צריך להגיד שום דבר, הם אמרו את זה בלי מילים. מאז הם בקשר מאוד הדוק".

 

איך היחסים עם בני היום?

 

"היחסים מאוד קרובים. מיכאל ובן הזוג שלו מגיעים אלינו בכל שישי לארוחת הערב, עושים קידוש בשולחן עם כולם, מגיעים יחד לארועים משפחתיים ובמשפחה המורחבת יודעים שאם יש למישהו בעיה עם זה – גם אני לא אגיע".

 

זהבה אזולאי עם בנה מיכאל (צילום: אלבום פרטי)

 

"היציאה של מיכאל מהארון השפיעה על החיים שלי מאוד, כי בזכותה הפכתי למעורבת בכל היבט של הקהילה. אני מתנדבת ב"הורה בקפה" - מסגרת של שיחות עם נוער להט"בי והוריהם, ב"בית הפתוח" בירושלים וב"בית דרור" בתל אביב וגם ב"מעברים", ארגון למען הקהילה הטרנסית.

 

חשוב לי להנגיש את הלהט"ב לציבור הרחב, שיבינו שגם אני נבהלתי וחשבתי שלגייז יש קרניים אבל בסוף זה אותם הילדים שלנו, ילדים מבריקים ונהדרים וחמודים ואוהבים, וכשהם בזוגיות זו זוגיות לכל דבר, כמו ההטרוסקסואלית.

 

ולילדים אני אומרת -  זה בסדר שלהורים קשה, כי גם לך היו לבטים עד שקיבלת את עצמך. אז כמו שהיה לך זמן, תן להורים את הזמן שלהם וזה מגיע. תראו אותי, איפה אני היום ואיפה הייתי – עשיתי תהליך מאוד משמעותי".

 

 

 

 

 [#middleBanner] 

מה המסר שיש לך להעביר להורים לילדים להט"ב?  

 

 

 

עשו:

 

"תבינו שאתם המבוגרים האחראים, לא הילד. אם הבאתם ילד לעולם - אתם לא זורקים אותו כי הוא הומו, זה הכי נורא שיכול להיות. החברה הומופובית ברובה, אז לפחות בבית צריך להרגיש נוח וכיף. כשמיכאל יצא מהארון, ירדה לו חצי טונה מהלב, וזה מה שחשוב – שהוא יהיה שמח ורגוע".

אל תעשו:

 

"אל תהססו לבקש עזרה מהר. יש לנו הורים שמגיעים לתהל"ה אחרי שלוש או ארבע שנים של להתבשל עם זה לבד, וחבל. אני ממליצה להגיע מהר לקבוצות תמיכה, יש שם אנשים שעוזרים ומסבירים, ואתם תראו שהשד הוא לא כזה גדול ונורא.  תתקרבו לילד ותכירו את הנשמה שלו ותראו שהכל בסדר. אה, ושההומופובים ירגעו".

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

ל"ג בעומר: 5 טרנדים שהגיע הזמן לשרוף
השנה, במקום להכניס אל המדורה את דמותו של היטלר או מנהיגים שנואים אחרי, מה דעתכם להכניס אליה כמה דברים...
לקריאת הכתבה
רק בישראל: 10 דברים שתמצאו רק בארץ
"מה ישראלי בעיניכם?" - השאלה הזו, שהגה יאיר לפיד בתכנית האירוח הנושנה שלו לפני שנכנס לפוליטיקה, היא בעצמה...
לקריאת הכתבה
בחרו בחיים: מקהלת השכול שלא מפסיקה לשיר
ב-2018 הייתה אמורה להופיע בטקס הדלקת המשואות מקהלת "אור למשפחות", הכוללת כ- 50 הורים שכולים. משמעות המעמד...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה