חזרה לבריאות טובה

אסתמה: תזונה נכונה ופעילות גופנית

מחקרים שונים מצאו קשר בין אלרגיה למזון לבין התקפי אסתמה. אילו מזונות מומלצים לחולי אסתמה ומאילו מזונות רצוי להימנע. וגם: כמה טיפים לחולי אסתמה לפני שמבצעים פעילות גופנית
מאת איילת נדיב וגלית פרי 01/05/12
אסתמה: תזונה נכונה ופעילות גופנית
צילום: Shutterstock

מחלת האסתמה, ובשמה העברי גנחת הסמפונות, היא דלקת כרונית של הסמפונות (צינורות דרכי הנשימה) ומערכת הנשימה. מחלת האסתמה מוכרת לרפואה כאלפיים שנה, ותוארה כבר בכתביו של אבי הרפואה, היפוקרטס. מחלת האסתמה נחשבת להפרעה על רקע אלרגי המתבטאת בהתקפים של קשיי נשימה הנובעים מהיצרות דרכי הנשימה כתוצאה מהתכווצות השרירים המקיפים אותם והפרשה מוגברת של ליחה צמיגה. התקפים אלו מאופיינים בקוצר נשימה, בתחושת לחץ בחזה, בצפצופים בעת הנשיפה ולעתים אף בשיעול עם ליחה סמיכה. חומרת ההתקפים נעה מצפצוף מתון בנשיפה ועד חוסר יכולת לנשום המאיים על החיים. מחלת האסתמה יכולה להופיע בכל גיל, ותוקפת כשבעה אחוזים מאוכלוסיית הבוגרים ו-12% מאוכלוסיית הילדים. הרוב המכריע (כ-90%) של ההתקפים הראשונים יופיע לפני גיל שלוש. המחלה נפוצה במיוחד אצל ילדים. אחד מתוך עשרה ילדים בגיל בית-הספר יסבול מאסתמה, לעומת שלושה אחוזים בלבד בקרב המבוגרים. לרוב המחלה באה לידי ביטוי בהתקפי קוצר נשימה, הנוצרים ממספר גורמים עיקריים: 1. מאמץ גופני. 2. מחלות וירליות (כגון התקררות, שפעת, ברונכיטיס ועוד). 3. אלרגיה לחומרים שונים (כגון: פריחה - אבקנים, קרדית אבק הבית, פרוות בעלי חיים, עישון ועוד). 4. סטרס נפשי ופיזי, לחץ נפשי, כגון חרדות, עצבנות יתר וכדומה. 5. תגובה לשאיפת קור, גז האוזון או חנקן דו-חמצני.
אסתמה ואלרגיה למזון
מחקרים רבים מראים שאלרגיות למזון הן גורם חשוב בהתפתחות התקפי אסתמה. מתוצאות מחקר חדש שפורסם בגיליון אוקטובר 2010 של ה-Journal of Allergy and Clinical Immunology, עולה כי נמצא קשר בין אלרגיה למזון ובין סיכון מוגבר להתקפי אסתמה. החוקרים בדקו נתונים של 8.203 משתתפים בסקר אשר נעשה על ידי National Health and Nutrition Examination Survey. מתוצאות המחקר עולה כי השכיחות המוערכת של אלרגיה למזון בארצות הברית הייתה 2.5%. המחקר מצא כי אנשים בעלי אלרגיה למזון נמצאים בסיכון גבוה לביקורים בחדר המיון בשל התקפי אסתמה בהשוואה לאנשים ללא אלרגיה למזון. מחקר חדש אשר התפרסם בחודש יוני 2010 בירחון Thorax טוען כי דבקות בתזונה ים-תיכונית דלת שומן המורכבת מירקות ומפירות, מאגוזים ומדגנים מלאים, עשויה לספק הגנה מסוימת מפני אירועי צפצופים בנשימה, אלרגיות של דרכי הנשימה ואסתמה בילדות. החוקרים שנתקבצו ממספר מדינות ברחבי אירופה טוענים כי הימצאותה הגוברת של מחלת האסתמה ושל תופעות אלרגיות עשויה להיות קשורה בתזונה, בעיקר אצל חולים במדינות מערביות. מממצאי המחקר עולה כי תזונה עשירה בחומרים נוגדי חמצון עשויה למנוע ביטויי אלרגיה באוכלוסייה, וכי אלה הגנו על חולי האסתמה מפני צפצופי נשימה ומפני נזלת אלרגית. עוד עולה מהמחקר כי צריכת אגוזים - מקור עשיר לויטמין E - הורידה באופן משמעותי את תסמיני האסתמה והגנה על הגוף מפני נזק לתאים הנגרם מרדיקלים חופשיים. כמו כן, אגוזים מכילים רמות גבוהות של מגנזיום, אשר מחקרים אחרים הראו כי הוא עשוי להגן מפני אסתמה ולשפר את כוח הריאות. המזונות המומלצים לחולי אסתמה הם: פירות, ירקות, אורז מלא, קינואה (עשירה בחלבון, בברזל, בקלציום, בסיבים תזונתיים ובוויטמינים, ונחשבת כמייבשת עודף ליחה בגוף), דייסת שיבולת שועל (עשירה בוויטמין B - טובה לרגיעה ולשינה בלילה) ודגנים מלאים. המזונות שמהם מומלץ להימנע הם: מוצרי חלב למיניהם, בוטנים, קמח לבן, סוכר לבן מזונות משומרים, משקאות תוססים, בשר אדום, מלח, פרי הדר, מזונות המכילים את צבע המאכל טרטרזין, מזונות המכילים חומר משמר בשם בנזואט, קפאין, מזון מטוגן, מונוסודיום גלוטמט.
אסתמה ופעילות גופנית
רבים מהאנשים הסובלים מאסתמה תופסים את מחלתם כגורם המגביל את יכולתם הגופנית. מסיבות אלה חולי אסתמה נמנעים לרוב מפעילות גופנית ובוחרים באורח חיים לא פעיל. השפעתה המיטיבה של הפעילות הגופנית על חולי האסתמה הוכחה במספר רב של מחקרים כמסייעת להקטנת חומרת ההתקפים, הקטנת שכיחות התקפי אסתמה ומידת חומרתם, שיפור הכושר הגופני, ירידה בשימוש בתרופות, שיפור ביכולת המוטורית, העלאת הדימוי הגופני והביטחון העצמי והשתלבות טובה יותר בפעילויות החברה הבריאה. אסתמה מטופלת לא צריכה למנוע מהסובלים ממנה פעילות גופנית וספורט, אך חשוב לדעת שפעילות גופנית מאומצת יכולה לגרום להתקף, ולכן יש להתייעץ עם הרופא לפני תחילת הפעילות להתאמת טיפול תרופתי המתאים לפעילות גופנית. מספר עצות לחולי אסתמה לפני שיוצאים לפעילות גופנית: ? ביום קר ויבש מומלץ לבצע את האימון בחדר הכושר או באולם ולהימנע מלהתאמן בסביבה/מזג אוויר אשר עלולים להאיץ את התפתחות ההתקף. ? לפני הפעילות חשוב להקפיד על ביצוע תרגילי חימום ומתיחות במשך 5-10 דקות שיעזרו לפתוח ולהרפות את דרכי הנשימה. ? בסיום האימון יש לבצע תרגיל שחרור והרפיה עד לירידת קצב הלב. ? הפעילות המומלצת היא פעילות גופנית מתונה כמו הליכה ושחייה ולא פעילות מאומצת שיכולה לגרום לגירוי דרכי הנשימה ולהתקף אסתמה. ? אם במהלך הפעילות מתחילים להרגיש כי נכנסים להתקף אסתמה,יש לעצור וליטול משאף מרחיב סמפונות.
עוד על אסתמה:

אותרו מוטציות גנטיות לאסתמה

אסתמה מעלה סיכון לסוכרת ולמחלות לב

המבורגר וצ'יפס מחמירים אסתמה

אסתמה: טיפים מעשיים ועצות חשובות

שיטת בוטייקו: טיפול משלים לאסתמה

האסתמה מחמירה בחורף? יש מה לעשות

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה יהונתן 21/09/16
מידע חדש וחשוב, לא ידעתי שקיים קשר בין http://www.run2success.co.il">תזונה נכונה לאסטמה.

רק בריאות חברים!
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

כל הסודות לתזונה נכונה בגיל 60+

עם ההתבגרות שלנו חלים בגוף שינויים רבים. חלקם משפיעים על התזונה ועל הרגלי האכילה שלנו, בלי שנשים לב, כגון...

לקריאת הכתבה
כל המאכלים שישפרו לכם את מצב הרוח

מגפת הקורונה, על הבידוד החברתי שהיא כופה עלינו, החשש לבריאות והסגר השני בתוך מספר חודשים מביאה עמה תחושות...

לקריאת הכתבה
11 יתרונות בריאותיים שלא תאמינו שקיימים באננס

1. תורם לחיזוק מערכת החיסון.

חשבתם שרק בחורף אפשר לקבל ויטמין C מכל פירות ההדר למיניהם? אז חשבתם. באננס...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה