חזרה ליחסים

אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

מה נשים רוצות, איך להתכונן לדייט, ואיפה אפשר להתאהב ב-7 דקות? כל הדרכים למצוא זוגיות בגיל המבוגר. מוגש באהבה
מאת אבי גרצמן 18/08/16
אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה
ממפגשים חברתיים ועד ערבי ספיד-דייט: כל הדרכים להכיר ולהתאהב בגיל השלישי. צילום: Shutterstock

 

 

הכרויות בגיל השלישי יכולות להיות עסק מהנה למדי: להבדיל משנות העשרים, השלושים והארבעים לחיינו, בגיל המבוגר אנחנו בשלים יותר, למודי ניסיון, יודעים טוב יותר מה אנחנו מחפשים ומה עושה לנו טוב, ובעיקר מה לא עושה לנו טוב. בגיל הזה אין לחץ אישי וסביבתי להתחתן, וברוב המקרים מדובר בפרק ב', כך שהילדים כבר גדולים, ומה שיש הוא הרבה יותר זמן פנוי. במציאות הזאת, חיפוש זוגיות יכול להפוך למשימה נעימה עם תוצאות מוצלחות, אם ממקדים את החיפוש ומגדירים את המטרה.

 

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט

 

נהוג לחשוב כי בגיל המבוגר מגיעה גם התובנה, שהקנקן אינו חשוב אלא רק מה שיש בו. ד"ר סוזי קגן, מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה ובעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ובמבוגרים, סבורה כי למרות שהגוף כבר אינו מה שהיה פעם – המראה החיצוני חשוב מאוד גם בגיל השלישי. "לבני הגיל השלישי חשוב שהלבוש של בן או בת הזוג יהיה מהודר", אומרת קגן. "לנשים, לדוגמה, חשוב שלגבר לא תהיה כרס גדולה במיוחד".

 

לדבריה, היציאה של בני הגיל השלישי לעולם ההיכרויות נובעת בעיקר מהצורך במציאת שותף תומך, מלווה וחבר לחיים. "רבים מחפשים אדם שניתן להישען עליו, אולי אפילו להכביד עליו את שגרת החיים, ולהקל במעט על הילדים", אומרת ד"ר קגן. "קבוצת החברים בגיל הזה מצטמצמת וקטנה, וגם הגוף מתחיל לבגוד. במציאות הזו, אנשים חשים צורך לעבור את השינויים הללו בחיים לצד שותף". במקביל, לדבריה, מתעורר הצורך גם בפרטנר לבילויים משותפים, שהרי בגיל המבוגר אנחנו נהנים מיותר זמן פנוי.

 

"גברים ממשיכים לחשוב על מין כמו צעירים"

 

מחקרים מוכיחים שמגע תורם לאריכות ימים. צילום: Shutterstock

 

יחד עם זאת, הצרכים יכולים להשתנות מאדם לאדם. ד"ר קגן מציגה בפנינו את סיפורן של שתי מטופלות שונות: האחת בת 70, אלמנה מזה 20 שנה, שהחלה לחפש זוגיות שנייה רק בשנים האחרונות. "חשוב לה המראה של הגבר, הריח שלו וצורת הלבוש", אומרת ד"ר קגן. "היא עוסקת הרבה מאוד סביב העניין החיצוני, ולא מצליחה למצוא זוגיות". השנייה, גרושה בת 68, מחפשת בן זוג בעיקר כדי לחלוק את העומס הכלכלי. "היא מחפשת שותף אמיתי לחיים, גם לחלקים הקשים שלהם, ופחות מתמקדת במראה החיצוני", אומרת ד"ר קגן.

 

לעומת הנשים, הגברים בגיל השלישי, לדבריה, ממשיכים לחשוב על יחסי מין "ממש כמו  הצעירים". אלא שהפנטזיה אמנם ממשיכה להתקיים, אך הצורך הפיזיולוגי בביצוע, לדבריה, קטן. ועם זאת, למרות שהצורך המיני בגיל השלישי יורד, ד"ר קגן מצביעה על הצורך במגע, שנשאר בעינו. "החיפוש אחר זוגיות בגיל השלישי, בעיקר אצל נשים, נובע גם מהצורך  להגדיל את טווח המגע", מסבירה קגן. "מחקרים מראים, שמגע תורם לאריכות ימים".

 

לא רק הגישה ליחסי מין מבדילה בין היכרויות בגיל הצעיר לבין אלו המתרחשות בגיל המבוגר. בעוד שהצעירים בני ה-20 וה-30 עסוקים בבדיקות רקע, תעסוקה ומקום מגורים, בגיל השלישי השיח משתנה. "בגיל השלישי, פגישות רבות עוסקות בכמות הנכדים שיש לכל צד, ובבחינת תחומי העיסוק שלהם", מסבירה ד"ר קגן. "מדובר בפגישות הגורמות לשני הצדדים נחת רוח ומקור לגאווה". בניגוד לצעירים, גם התקשורת בין שני הצדדים בגיל המבוגר מתנהלת יותר פנים מול פנים ופחות באמצעים דיגיטליים. במילים אחרות, תשכחו מ-SMS "ערה?".

 

אהבה ב-7 דקות

 [#middleBanner] 

לא מפתיע, אם כך, שרבות מהפגישות בין בני זוג פוטנציאלים נרקמות במפגשים חברתיים, בטיולי פנויים-פנויות ובסדנאות שונות. "להיכרויות בגיל השלישי יש הרבה יותר תוכן מהיכרויות בגילאים צעירים יותר", סבורה ד"ר קגן.

 

אחת האופציות המעניינות להיכרויות פנים מול פנים היא מפגש ספיד-דייט: ערב שבו נפגשים עם מספר רב של מועמדים לזוגיות, כאשר לכל אחד מוקצות שבע דקות. למעשה, מדובר במעין פגישה עיוורת מרובת משתתפים. את הספיד-דייט הביאה לארץ בתחילת העשור הקודם הפסיכולוגית והמטפלת הזוגית איריס סולומון. ערבי הספיד-דייט הושקו תחילה עבור צעירים, אבל בהמשך הוצעו גם לבני ה-50, ה-60 וה-70.

 

"לבני הגילאים המתקדמים הרבה יותר קל לדבר על המטרות שלהם במהלך המפגשים הללו, כולל עם נושאים מיניים. זו ישירות מקסימה", מציינת סולומון. לעיתים הישירות כל כך גבוהה, עד שהם לא ממתינים לסוף הערב ולהתאמות שעורכת סולומון בין המשתתפים, אלא מחליפים ביניהם טלפוניים וקובעים תכניות להמשך כבר במפגש עצמו. בהתחשב בכך שלרשותם, כאמור, שבע דקות בלבד, מדובר בהישג מרשים. "פגשתי גם זוגות מבוגרים שלא חיכו לסוף הערב, והמשיכו מיד לדייט שני, ארוך יותר", משתפת סולומון.

 

הנשים יותר אקטיביות מהגברים

 

 

 ללב אין גיל. צילום: Shutterstock

 

לדברי סולומון, ההתנהלות בגילאי ה-50 ומעלה בכל הקשור להיכרויות הרבה יותר נינוחה ורגועה, בעיקר הודות לבשלות ולניסיון שמגיעים עם הגיל. "ראיתי אנשים מתאהבים תוך שבע דקות, זה מקסים, גם גדולי הציניקנים נדלקים", היא מספרת בחיוך. "ללב אין גיל, הכל עובד בדיוק אותו דבר".

 

אך למרות ההצלחה, ערבי ספיד-דייט אינם מתאימים לכולם, וגם הישירות והפתיחות לא תמיד עוזרות למי שמתקשה לייצר זוגיות חדשה. חלקם ביישנים, אחרים נושאים עמם כישלונות או פגמים ממערכות יחסים קודמות. אפיק שיכול לעזור להתגבר על הקשיים, ואולי על הדרך גם למצוא שותף או שותפה לחיים, הוא סדנאות זוגיות.

 

סדנאות כאלה מקיימת סולומון, לצד מפגשי הספיד-דייט, ומטרתן לפתוח דלת לתהליך מציאת פרטנר לחיים. בסדנה משתתפים כ-20 גברים ונשים מקבוצות גיל מגוונות, ובמהלכה מדברים על זוגיות, ובעיקר מתאמנים. "אני מאפשרת למשתמשים לערוך בינם לבין עצמם מיני בליינד-דייט, שבסיומו כל אחד מקבל מהשני משוב – מה הוא משדר לצד השני, כיצד הוא נתפס, ובמה עליו להשתפר", מסבירה סולומון.

 

התוצאות מפתיעות: לדבריה, כבר בסדנאות נוצרות חברויות רבות, זוגות, ואפילו זוגות עם פערי גילאים. "רבים בגילאים המבוגרים מעדיפים להגיע לסדנאות כדי להתאמן, בעיקר משום שלא יצאו לדייט במשך זמן רב", היא אומרת. בין אם בסדנאות ובין אם בדרך אחרת, העצה שלה היא לא לשבת בחיבוק ידיים, אלא לפעול כדי למצוא את הזוגיות החדשה. "מעניין לראות, כי דווקא הנשים בגילאים המתקדמים הרבה יותר אקטיביות ואסרטיביות מהגברים", היא משתפת.

 

איך להתכונן לדייט בגיל השלישי?

 

השקיעו במראה ואל תשוו לבני זוג קודמים. צילום: Shutterstock

 

זוגיות בגיל השלישי לא נגמרת בהיכרות עצמה – היא רק מתחילה שם, וגם למפגשים בגילאים המבוגרים יש חוקים משלהם. ד"ר קגן ממליצה להשקיע במראה החיצוני, ולהגיע למפגש אסתטיים. "כדאי להשאיר את ההיסטוריה הזוגית שלכם בצד, ולהתמקד בבן הזוג שמולכם כעת", היא ממליצה.

 

בנוסף, היא מייעצת לא לערוך השוואות בין הדייט החדש לגרוש, או לבת הזוג שהלכה בטרם עת לעולמה. "כדאי לבוא למפגש עם פתיחות, לתת צ'אנס, ולזכור שגם הצד השני מתרגש", מציעה ד"ר קגן. לדבריה, רבים חושבים שהם מנוסים מאוד, ולכן נוטים לזלזל במעמד ולפגוע בסיכויי ההצלחה, וחבל.

 

"בגיל המבוגר כדאי להקשיב לקצב הדברים, גם מעבר לתוכן הפגישה עצמה", מנסה ד"ר קגן לשרטט מפגש, שלא מסתכם רק בתוכן - אלא גם בשפת הגוף. "חיוכים, תנועות ידיים – כל אלה מספרים סיפור, וכדאי לנצל את יתרון הגיל ואת הניסיון, כדי להתבונן מעבר למילים".

 

פרט לכך, היא מציעה לקבוע מראש את לוחות הזמנים של הפגישה. "הידיעה שהמפגש מתחיל בשעה שמונה ומסתיים בעשר, עוזרת להקטין את הלחץ ואת המתח, וגם מורידה את תחושת הדחייה, אם זו עלולה להגיע", היא מסבירה.

 

היכרות בגיל המבוגר מהווה הזדמנות להגיע לזוגיות ממקום בשל ומנוסה הרבה יותר. זו זוגיות שהעתיד שלה אינו כולל משכנתא, דירה במודיעין, צהרון ומטפלת, אלא בילויים, טיולים, ארוחה טובה, אינטימיות ומגע. זוגיות שטומנת בחובה הזדמנות טובה לתקן קשרים כושלים מהעבר, או פשוט למצוא פרטנר חדש לדרך, שותף שעמו ניתן להתייעץ, לקבל מילה טובה, וללכת לישון עם חיוך ונשיקה.

 

מתוך "סיקסטיז" - מגזין בשיתוף "הארץ" ו"מוטק'ה". למגזין הדיגיטלי לחצו כאן

 

מעל גיל 50 ומחפשים זוגיות? הכנסו לקהילת הפנויים פנויות של מוטק'ה ואולי תמצאו!

 

ורדה רזיאל ז'קונט ואמנון ז'קונט בראיון מיוחד: "טיפים לזוגיות טובה? הכל מזל"

 

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

 

מעבדות לחירות: גירושים בגיל 50 פלוס

 

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

 

3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

 

הילדים עוזבים את הבית: מה עם הזוגיות?

 

סקס אחרי גיל 50: אם תרצו

 

למה אנחנו בוגדים גם בגיל מבוגר?

 

הגיע הזמן לרענן את הזוגיות

 

בעיות בזוגיות? נסו אימון

 

זוגיות פרק ב': כשהילדים מתנגדים

 

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

 

לחיות עד 150 שנה? זה אפשרי

 

אהבה בכל גיל: ארבעה סיפורי אהבה

0  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 03/08/17
נשים בכל גיל אך ביחוד בגיל השלישי רוצות בעיקר את הרגשת החום והביטחון - אבל גם שיראה טוב לא יזיק...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה