חזרה ליחסים

ארץ חדשה: חיי מין אחרי גיל 50

אליאן חן-נינוה התאלמנה בגיל צעיר. בגיל 58 יצאה להכיר גברים – והופתעה. ספר חדש: "דייטים בגיל השלישי"
מאת עדי כץ 14/06/15
ארץ חדשה: חיי מין אחרי גיל 50
עצתי? לעשות מה שבא לכן. גם בגיל השלישי. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

גיבורת הספר החדש "דייטים בגיל השלישי" (הוצאת "ספרי צמרת") של אליאן חן-נינוה, היא אשה בסוף שנות ה-50 לחייה, שגדלה בתקופה שבה לנשים הותר לשכב רק עם מישהו שהן אוהבות. "אלה שלא נוהגות כך", היא מהרהרת בינה לבינה, "הן כאלה ש'נותנות בקלות'. הן אינן ראויות לאהבה. איך קראו לזיוה בצבא? 'המזרן של החבר'ה'".

 

 

כמה שנים לאחר שהתאלמנה מוצאת עצמה הגיבורה תרה אחר מערכות יחסים לא מחייבות באינטרנט ושורה של פרשיות אהבים עם גברים צעירים ממנה, מביאה אותה להתעוררות רגשית ופיזית ולא מעט גילויים חדשים.

 

 

הספר מתאר תהליך שעברה המחברת, חן-נינוה, תל אביבית בת 74. "התאלמנתי בגיל 49, באמצע החיים", היא מספרת. "לכאורה המשכתי הלאה, אבל נושא הנשיות והזוגיות נדחק. זה לא עניין אותי. גברים לא התחילו אתי, או שלא שמתי לב לזה וכך עברו 15 שנים.

 

 

"בשלב מסוים, התחלתי לעבור סדנאות וקורסים למודעות עצמית. יום אחד, שאלתי את המדריכה מתי תהיה לי זוגיות והיא אמרה, 'מתי שתרשי לעצמך' ואז התחיל התהליך. זה היה כמו להגיע לארץ אחרת. הייתי בת 58, אדם מבוגר שיודע דבר או שניים על החיים, אבל כאן הכול חדש ולא מוכר. לא היה לי מושג באינטרנט וכל הנושא של אתרי הכרויות היה בעיני איום ונורא. הרגשתי שאנשים מציגים את עצמם בחלון ראווה כשכל אחד יכול לראות ולהביע דעה, אבל אמרו לי שכך מכירים היום ונאלצתי להסתגל".

 

מחפשים בן/ בת זוג מעל גיל 50? הצטרפו להיכרויות של מוטק'ה

 

הפסקתי לחשוב מה מצופה מאישה בגילי

 

 

"כולם אמרו לי שהגברים האלה רק רוצים להכניס אותי למיטה, אז שאלתי ו'מה אם גם אני רוצה?'. חן-נינוה

 

 

זהו ספרה הראשון של חן-נינוה, אשת תיירות בעבר, שבילתה חלק משנותיה בארה"ב ובדרום אפריקה, והוא מתאר במידה רבה את קורותיה – מההכרה שהיא מחפשת זוגיות כלשהי, ועד הניסיונות להבין איזו מין זוגיות. "בהתחלה רציתי למצוא מישהו במקום בעלי, שהייתה לי איתו זוגיות נפלאה, אבל הבנתי שאין דבר כזה", היא אומרת. "בעלי היה אדם מקסים ונפלא ויש לו פינה חמה בליבי, אבל הוא איננו. אם הוא היה חוזר לחיים, אולי אפילו לא היינו מוצאים היום חן זה בעיני זו. דברים השתנו, החיים דינמיים ולמזלי התקדמתי עם הזמן. הבנתי שאם אני נשארת במקום, אני הולכת אחורה".

 

 

חן-נינוה התחילה בעולם ההיכרויות המקוון, ולדבריה – זה לא היה קל. "ההכרח לפרסם פרטים על עצמי נראה לי כמו סוג של סטריפטיז. ומה אם איזה מכר ייכנס לאתר ויראה? ומצד שני, אם הוא נכנס לשם, כנראה שגם הוא מחפש. היה לי דו שיח מתמיד עם עצמי. לכל שאלה ששאלתי, היה קול פנימי שענה את התשובה וזה מה שיצר איזון ונתן לי תחושה שמותר לנסות. אבל לאורך כל הדרך, הלכתי לאט ואחרי כל צעד בדקתי אם זה מתאים ואפשר להמשיך".

 

איזה תגובות קיבלת מהסביבה?

 

 "אין לי כל כך הרבה חברות בגילי. יש לי שתי אחיות, שאחת פרגנה והשנייה אמרה 'מה פתאום', אבל עם הזמן כולם קיבלו את זה.

 

 

מכיוון שאין לי ילדים, לא הייתי צריכה לעבור את המשוכה הזאת. אבל היתה לי התמודדות עם עצמי. הייתי צריכה להרשות לעצמי לעשות את הדברים שבא לי ובסופו של דבר הבנתי שמותר לי לנסות. גם אם טעיתי בדרך, אלמד מזה".   

 

הצטרפו לקהילת פנויים ופנויות של מוטק'ה

 

"דייטים בגיל השלישי". עטיפת הספר

 

עולם ההיכרויות ברשת לא הפסיק להפתיע אותה. "מה לא מצאתי שם", היא צוחקת. "הייתי מופתעת כל הזמן, בעיקר כמי שגדלה בתקופה אחרת. למרות שידעתי שקיימת היום מתירנות, בין לדעת לבין לעשות, יש הבדל והייתי צריכה לעבור דרך כל הטבואים. הכרתי שם אנשים שלא היה שום סיכוי שאגיע אליהם בדרך אחרת. הייתי כמו ילד קטן שלומד ללכת וכל נקודת המבט שלו משתנה".

 

 

גילית, על פי הספר, שהרבה צעירים אוהבים נשים מבוגרות.

 

"נכון. כולם אמרו לי שהגברים האלה רק רוצים להכניס אותי למיטה, אז שאלתי ו'מה אם גם אני רוצה?'. מצאתי שלהיות עם גבר צעיר ממני, גם בהרבה שנים, זה נחמד וזה בסדר. עשיתי הערכה מחודשת מה מתאים לי. הפסקתי לחשב מה הסביבה מצפה מאישה בגילי, מה לא יפה ולא מכובד ומה יגידו עלי. הוצאתי את המושגים האלה מהלקסיקון".

 

 

היו גם מפחי נפש?

 

"היו פה ושם גם חולירות, אבל כאלה יש בכל מקום והתייחסתי לזה בפרופורציה. היו גם אנשים שפגשתי ולא היו לטעמי, אז אני אמרתי 'לא'. מראש לא חשבתי שמערכות היחסים האלה יובילו אותי לחופה וגם היום אני לא יודעת אם אני רוצה להתחתן, אבל הכרתי אנשים מעניינים וגיליתי המון דברים על עצמי, שזה כשלעצמו דבר נפלא".

 

עם שניים ממכריה האינטרנטיים היא עדיין בקשר, אבל אין לה חרטות לגבי איש מאלה שהכירה וככלל, הזוגיות כיום אינה בראש מעייניה. "אני עסוקה בדברים אחרים, כמו הספר החדש והסדנאות שאני רוצה להעביר לנשים בגילי, על דייטים בגיל השלישי. המטרה תהיה לתת להן כלים לעשות גם בגיל מבוגר מה שבא להן, אבל לדעת להתמודד עם הקשיים הכרוכים בזה, מבפנים ומבחוץ". 

 

על סקס עם בן זוג חדש בגיל השלישי

3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

"גבר בלי זקפה הוא גבר מתוסכל"

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב

עוד על מיניות בגיל הזהב

עוד על זוגיות בגיל הזהב

 

 

7  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה גבי מנדלסון 14/06/15

כל כך נכון המשפט "מתי שתרצי יהיה לך בן זוג" והדבר נכון גם לגבי גברים.

הרבה אנשים בגיל המבוגר לא כל כך רוצים באמת בזוגיות אמיתית בזוגיות צריך לוותר מעט  על החופש האישי ברמת ...

כל כך נכון המשפט "מתי שתרצי יהיה לך בן זוג" והדבר נכון גם לגבי גברים.הרבה אנשים בגיל המבוגר לא כל כך רוצים באמת בזוגיות אמיתית בזוגיות צריך לוותר מעט  על החופש האישי ברמת כזו או אחרת ,  גם התשוקה המינית יורדת אז בשביל מה לוותר?אבל במידה ומוצאים בן -ת זוג מתאים יש כימיה , התאמה, ניצוץ וזיק של רומנטיקה ומשיכה מינית או אז הדבר מוביל לזוגיות אלא שהדברים האלה לא שכיחים בגיל המבוגר אבל בהחלט קיימים לפחות מהניסיון האישי שלי.


התמונה של תגונה אביבית 2 14/06/15

להוציא מהמחשבה מה יגידו אחרים-בהחלט ,,אבל  לחיות עם עצמך  מה את אומרת לגבי עצמך

כיצד את מרגישה עם עצמך,,זה החשוב,

לא כל אחד מוכן לספוג ולחיות עם ההיצע שקים ,זה לא פה ו...

להוציא מהמחשבה מה יגידו אחרים-בהחלט ,,אבל  לחיות עם עצמך  מה את אומרת לגבי עצמךכיצד את מרגישה עם עצמך,,זה החשוב,לא כל אחד מוכן לספוג ולחיות עם ההיצע שקים ,זה לא פה ושם,,, זה הרוב,אם נלקח מאדם כבודו נלקח ממנו   צלם אנוש,כל זמן ,שההכרות נעשית דרך אינט סכנה רבה טמונה בה,זה כמו להיות חשופים בצריחאין שום גורם של הרתאה שעומד מאחוריו אם ההכרות נעשית עי" מכרים ,כל ההתיחסות היא אחרת  שהרי יש גורםשעומד מאחוריו,,שמאפשר לקבל אימפורמציה לגבי  האדם,וכן האדם  עצמו ינהג ביתרהתחשבות  וכבוד.  


התמונה של תגונה אביבית 2 15/06/15

בהצלחה עם הספר


התמונה של תגונה טובה פריש 19/06/15

אמרו לך"בהצלחה עם הספר"ואני אומרת לך"בהצלחה עם החיים"את ניראת אשה כל כך סימפטית ונחמדה.ניראה שיש מה לדבר איתך.אם עדיין לא מצת בןזוג,את בודאי תמצאי.נכון יותר,הוא ימצא אותך.מבעלת ...

אמרו לך"בהצלחה עם הספר"ואני אומרת לך"בהצלחה עם החיים"את ניראת אשה כל כך סימפטית ונחמדה.ניראה שיש מה לדבר איתך.אם עדיין לא מצת בןזוג,את בודאי תמצאי.נכון יותר,הוא ימצא אותך.מבעלת ניסיון מעבר לגיל 60.(הרבה)באשר לגברים צעירים יותר,הרי לא מדובר על בני 20,אלא על בני 50 או נומר עשר שנים צעירים יותר מהאשה.רבים מהם נימשכים לנשיות בשלה שלך וגם להיותך נאה ובמלוא תשוקתך.בנוסף נניח אשה בת שבעים,\אם היא רוצה ללכת לפי המוסכמות של החברה,עליה לצאת עם בן 75 או 80.ואלה כבר אין להם תשוקה .איני מדברת רק על העניין הפיסי.רובם כבר מזדקנים.מעטים בגיל הזה עדיין מעוניינים ביחסים.אז נותרה רק האפשרות לא להתחשב במוסכמות ולהענות לחיזורי הגבר הצעיר יותר. 


התמונה של תגונה אליאן 20/06/15

תודה טובה, אני חושבת שהגיל האמיתי תלוי בנפש. מי שחושב שהוא זקן הוא צודק ומי שחושב שהוא צעיר גם צודק. אני מאוד מקווה לתת לאלה שרוצים להמשיך לחיות חיים מלאים את העזרה והכלים לצאת לדרך וגם אם ישנ...

תודה טובה, אני חושבת שהגיל האמיתי תלוי בנפש. מי שחושב שהוא זקן הוא צודק ומי שחושב שהוא צעיר גם צודק. אני מאוד מקווה לתת לאלה שרוצים להמשיך לחיות חיים מלאים את העזרה והכלים לצאת לדרך וגם אם ישנה מטרה הדרך חשובה לא פחות (אולי יותר) וכדברי השיר "והעיקר לא לפחד כלל..." שיהיה שבוע נפלא


התמונה של תגונה דון דניאל 05/08/15

כתבה מענינת על נושא שעליו לא מרבים לדבר. עכשיו נקרא את הספר ונחכים...... ואז אגיב


התמונה של תגונה אליאן 06/08/15

תודה יקירי אשמח לשמוע התרשמותך.


כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
"אני לא מצליח להגיע לזקפה!"

לפני כמה חודשים התקשר אלי ד' (השם המלא שמור במערכת) בבהלה. "באיזה גיל זה נגמר? אני לא מצליח שיעמוד לי!". הוא בן...

לקריאת הכתבה
סקס אחר: גברים מדברים מיניות

שלוש שנים אחרי צאת הספר המצליח "ערות – נשים מדברות מיניות" שכתבה תמר מור סלע, מגיע תורם של הגברים. אחרי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה