חזרה לחדשות היום

בחירת מוטק'ה: 10 הנשים הבולטות בישראל

הן אמיצות, פעילות ועושות רעש, כל אחת בתחומה. לרגל יום האישה בחרנו את 10 הנשים המשפיעות והמובילות בארץ - מסתיו שפיר ועד רבקה מיכאלי
מאת שרי שיין 08/03/16
בחירת מוטק'ה: 10 הנשים הבולטות בישראל
מצחיקה, מוכשרת, אמיצה ותמיד רלוונטית. רבקה מיכאלי. צילום מסך: מתוך יוטיוב

 

 

הרבה עבר מאז הדיון המקיף שהתקיים ב-1975 באו"ם על מצבן של הנשים בעולם, ומאז שה-8 במרס הוכרז כתאריך הרשמי של יום האישה. יש לנו עוד הרבה מה לעשות כחברה כדי להגיע לשוויון זכויות מלא בין גברים לנשים, אבל אנחנו בדרך: מדי שנה יותר ויותר נשים מגיעות למעמד מוביל ומטביעות את חותמן. קשה לבחור 10 נשים מובילות, משפיעות ונוכחות מתוך עשייה נשית בולטת במגוון תחומי החיים, ובכל זאת בחרנו. אתם מוזמנים לרשום לנו בתגובות מיהן הנשים שלכם.

 

פוליטיקה - ח"כ סתיו שפיר

 

חברת הכנסת הצעירה ביותר, לא מפחדת להשמיע את קולה. סתיו שפיר. צילום מסך מתוך יוטיוב

 

 

השקיפות הפוליטית, האג'נדות החשובות, הלוחמנות ומאמציה הבלתי נלאים לקידום החוק לשכירות הוגנת, הופכים את סתיו שפיר לאחת הח"כיות הבולטות והאמיצות בכנסת. בפריימריז של מפלגת העבודה שקדמו לבחירות לכנסת ה-20 נבחרה שפיר למקום השני אחרי שלי יחימוביץ', והוצבה במקום הרביעי ברשימת המחנה הציוני. מיד עם הקמת הכנסת ביקשה שפיר להקים את "הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור", המכונה גם "ועדת השקיפות". דיוני הוועדה עוסקים בשקיפות תקציב הביטחון, חברות הביטוח ועוד.

 

בין שלל חברי כנסת אנמים במקרה הטוב וכאלה שמוציאים שם רע לכנסת במקרה הרע, בולטת שפיר, צעירת חברי הכנסת בארץ, בפעילותה ובנחישותה. כשהיתה בוועדת הכספים הובילה מהפך בשיטת השינויים בתקציב, וכיו"ר השדולה לדיור, היא פועלת ללא לאות להורדת מחירי הדיור ומחירי השכירות בפרט. בנוסף, משמשת שפיר יו"ר השדולה למאבק בשחיתות, יו"ר השדולה לקידום מדיניות הצעירים,  יו"ר השדולה לעידוד הקריאה בישראל, ויו"ר השדולה לכינון חוקה לישראל. הספק מרשים, ללא ספק.

 

שורה תחתונה: שתמשיך לעבוד בשבילנו. נתחיל בשרת הרווחה ונמשיך משם.

 

חברה - ח"כ שלי יחימוביץ'

 

 פעילות ענפה ושמירה על קשר ישיר עם הציבור. שלי יחימוביץ', צילום מסך מתוך יו טיוב

 

 

ב-2014 נבחרה שלי יחימוביץ', כיום חברה בוועדת החוץ והביטחון ובוועדת הכספים של הכנסת, כח"כית הכי נגישה שעונה לפניות הציבור. זה נכון גם היום. "הי זאת שלי" מקפידה על קשר רציף עם הציבור דרך עמוד הפייסבוק הפעיל שלה. בינואר 2016 אף חשפה בו את תלוש המשכורת שלה (19,137 שקלים נטו), וקראה נגד העלאת השכר של חברי כנסת. במהלך תקופתה כיו"ר האופוזיציה רשמה מפלגת העבודה שורת הישגים, בהם סיכול גזירות שונות בתקציב 2013-2014, כמו מס הביטוח הלאומי על עקרות הבית, העלאת מס הכנסה לאוכלוסיות המשתכרות שכר נמוך, ביטול זיכוי המס לאקדמאים ועוד.

 

נראה שהרוח העיתונאית של יחימוביץ' מלווה אותה גם בפוליטיקה, והיא הובילה עד היום עשרות מאבקים חשובים, וחוקקה 45 חוקים שנועדו לגונן על החלש בחברה ועל מעמד הביניים. הגדלת תמלוגי הגז, ריסון שכר הבכירים, עצירת הפרטת קרקעות המדינה וצמצום ההעסקה הקבלנית הם רק חלק מהמאבקים שיזמה.

 

על החוקים הזכורים ביותר שלה נמנים חוק הזכות לעבודה בישיבה ("חוק הקופאיות"), חוק ההגנה על עובדים חושפי שחיתויות, חוק הגנת השכר, חוק ביטוח בריאות ממלכתי למי שנעדרו מהארץ ושבו, וחוק הארכת חופשת הלידה. יחד עם חברות כנסת נוספות היא מנהלת כיום מאבק נגד העלאת גיל הפנסיה לנשים, מתוך מטרה למנוע שנות עוני רבות יותר עבור נשים מוחלשות הנפלטות ממעגל העבודה בגיל 50 פלוס. 

 

שורה תחתונה: היא רהוטה, לוחמנית, והחיים במדינה כשהיא בהנהגתה יראו לגמרי אחרת. מה, לא?

 

תרבות – הסופרת דורית רביניאן

 

 

 ספרה "גדר חיה" שילש את המכירות. דורית רביניאן, מתוך יו טיוב

 

 

הדיון סביב פסילתו של ספרה "גדר חיה" על ידי משרד החינוך בשל חשש לעידוד ההתבוללות, העלה שאלות רבות לגבי קיום הדמוקרטיה בישראל וחופש ביטוי אמיתי. לא ברור אם שר החינוך נפתלי בנט אכן קרא את ספרה של רביניאן, שעוסק באהבה בלתי ממומשת בין ישראלית לפלסטיני, אך דבר אחד כן ברור: רביניאן הפכה בין לילה לגיבורת תרבות חדשה, גם אם בעל כורחה.

 

"זה לא ספר שמעודד התבוללות, להפך!", אמרה רביניאן לאילנה דיין בגלי צה״ל. "הגיבור מסתכל על האפשרות הזאת ובוחר להימנע ממנה". רביניאן גם הציעה לבנט לקרוא את הספר: "אני חושבת שתופתע לטובה עד כמה הגיבורה שלי ואתה גדלתם והתפתחתם באותו המקום, באותו מרחב ישראלי-ציוני".

 

שורה תחתונה: הרעש סביב הספר הכפיל ושילש את מכירתו, הוא חזר להיות רב מכר, הודפס שוב בכמויות גדולות, ובמקומות רבים אזל לגמרי. נאחל לרביניאן המשך יצירה פורה וספרים שיגרמו לנו לשאול שאלות.

 

אופנה - המעצבת דורין פרנקפורט

 

 32 שנה של מובילות אופנתית. דורין פרנקפורט, צילום: עמית גושר, מתוך ויקיפדיה

 

 

דורין פרנקפורט היא מותג אופנה כבר 32 שנה, ששורדת בשוק האכזר והתחרותי עם 17 חנויות ועם ייצוא לאירופה. היא מפתיעה כל שנה מחדש עם קולקציה מקורית: לסתיו חורף 2015/16 עיצבה פריטים צבעוניים ומרגשים בהשראת היהדות הגרוזינית, אחרי מסע שלה לגיאורגיה. קולקציית אביב-קיץ האחרונה שלה נוצרה בהשראת עפרה חזה, במלאת 15 שנה למותה. פרנקפורט היא אישיות בולטת לא רק בזכות הכישרון ופעילותה לקידום עיצוב מקומי ותעשייה ישראלית, אלא גם הודות למעורבותה בפעילות מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, באגודה לזכויות האזרח ויצ"ו והדסה.

 

בנוסף, ב-2010 החלה פרנקפורט לכהן כנשיאת כבוד של הארגון הבינלאומי "Susan G. Komen", הפועל ברחבי העולם להגברת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד ולמציאת דרכים לריפויו. ולמרות כל זאת היא נשארה צנועה: הלוגו שלה, "מעוצב ומיוצר בתל אביב", נשאר איתה מאז שנות ה-80.

 

שורה תחתונה: להיות אייקון אופנה כבר למעלה משלושה עשורים זה לא דבר פשוט. שרק תמשיך לעצב לנו קולקציות מהפנטות, מפתיעות ומרגשות.  

 

תקשורת - העיתונאית קרן נויבך

 

 מגלה אומץ אישי וחברתי. קרן נויבך, מתוך יו טיוב

 

הודות לתכניתה "סדר יום" ברשת ב', העוסקת בעיקר בנושאים כלכליים וחברתיים, זכתה קרן נויבך בפרס אומ"ץ לחשיפת שחיתות שלטונית ב-2009. היא מרבה לעסוק בנושאי תקיפה מינית של נשים, ואף התנדבה במרכז הסיוע לנפגעות תקיפה מינית. נויבך זכתה באות זכויות האדם מטעם האגודה לזכויות האזרח בישראל ב-2011, באות אביר איכות השלטון ב-2012, וב-2015 קיבלה פרס סוקולוב בתחום התקשורת האלקטרונית, על "עבודה עיתונאית ברדיו, בפרט בתכניתה סדר יום, שעוסקת בנושאים כלכליים וחברתיים מנקודת מבט ביקורתית".

 

באוגוסט של אותה שנה, בעקבות אירוע הדקירה במצעד הגאווה בירושלים, הוכיחה נויבך גם אומץ וכנות בתחום האישי, כשפרסמה בדף הפייסבוק שלה את השתייכותה לקהילה הלהט"בית כביסקסואלית. "די לשנאת האחר, די לאי קבלת השונה, כולנו בני אדם שבאים בכל הצורות והנטיות והצבעים והקולות. קבלו את כולם, את כולנו", כתבה. 

 

שורה תחתונה: ב-2011 הודחה נויבך מהגשת התכנית "מבט שני" בטענה שאינה עוברת מסך. אנחנו טוענים שהיא הכי יפה כשהיא לא סותמת את הפה, לא עושה חשבון לאף אחד, ומשפיעה על סדר היום של כולנו.

 

כלכלה - נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג

 

 בניהולה זכה בנק ישראל בפרס השקיפות העולמי. צילום מסך: מתוך יו טיוב

 

באוקטובר 2013 מונתה ד"ר קרנית פלוג לנגידת בנק ישראל, ובכך הפכה לאישה הראשונה בתפקיד. ההכרה לא איחרה לבוא: בספטמבר 2014 נבחרה על ידי מגזין ה"גלובל פייננס" לאחת מ-7 נגידי הבנקים הטובים בעולם, וקיבלה את הציון A על תפקודה. גם בשנת 2015 שמרה פלוג על מקומה המכובד בצמרת הנגידים הטובים בעולם, כאשר בנק ישראל בניהולה זכה בפרס השקיפות, מבין הבנקים המרכזיים בעולם, במסגרת הפרסים השנתיים שמעניק מגזין Central Banking העולמי.

 

במגזין נימקו את הבחירה בה "בזכות מאמציה לבנות דו-שיח מעמיק יותר עם ציבור העובדים". פלוג ידועה כתומכת בהעלאת גיל הפרישה לנשים, ונלחמת בשר האוצר משה כחלון נגד הרפורמה בבנקים. "בנק ישראל תומך ברפורמות אשר נכון לקדם לשם הגברת התחרות בשוק האשראי ובמערכת הפיננסית, אך יתנגד לצעדים שבשם 'התחרות' עלולים לפגוע בצרכנים ובציבור בכלל", אמרה.

 

שורה תחתונה: מישהו אמר שרת אוצר?

 

עסקים – מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר-תאני

 

הביאה את פייסבוק ישראל לרווחים גדולים. עדי סופר-תאני. צילום מסך: מתוך יו טיוב

 

ביולי 2013 השקיעה עדי סופר-תאני באתר האופנה StyleRiver, והחלה לכהן בו כדירקטורית. באוקטובר של אותה שנה החלה לכהן כיו"ר חברת הסטארט-אפ Ginger Software, המפתחת טכנולוגיה לתיקון שגיאות כתיב, תחביר ודקדוק באנגלית. ב-2014 כבר מונתה למנכ"לית פייסבוק ישראל, כשהיא רק בת 42, ואם זה לא מספיק - היא גם אימא לשתי בנות.

 

השנה עשתה סופר-תאני קצת רעש, כשהגישה לבית המשפט תביעה בגין אובדן פרטיות, לאחר שאחד הגולשים שנפגע מפייסבוק ביקש לחשוף את פרטיה האישיים. בסופו של דבר בית המשפט פסק לטובתה. בסביבתה של סופר-תאני מספרים על אישה פרקציוניסטית, שנמצאת תמיד עם הרגלים על הקרקע ושאכפת לה מכל עובד. בכירי פייסבוק כבר הגיעו לביקור בארץ, רק בזכות התוצאות העסקיות שלה, שרשמו גידול הרבה מעבר לגודלה היחסי של ישראל.

 

שורה תחתונה: היעד של סופר-תאני הוא לגרום לחברות לפתח את פעילויות השיווק שלהן בפייסבוק. ההערכות של גורמים בתעשייה הן שהסניף הישראלי אחראי ל-2%-3% מכלל ההכנסות של פייסבוק העולמית, שהם כ-300 מיליון דולר בשנה. לא רע.

 

חוק ומשפט - עו"ד רוני אלוני סדובניק

 

ניתבה את ההתעללות שעברה לעשייה חברתית. עו"ד רוני אלוני סדובניק. מתוך יו טיוב

 

 

בילדותה עברה עו"ד רוני אלוני סדובניק פגיעה פדופילית קשה, ובבגרותה הפכה את הטראומה האישית לעשייה ציבורית. היא יסדה את ממ"י, המרכז המשפטי לילדים ולנוער, כיהנה חמש שנים כחברה במועצת עיריית ירושלים, וקיבלה בוושינגטון את "אות שגריר לשלום עולמי" ב-2004, על פעילותה לקירוב בין אנשי דתות שונות בירושלים. בנוסף, ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ז"ל העניק לה ציון לשבח "מגן הילד", על פעילותה למען ילדים בישראל.

 

מאז עו"ד אלוני סדובניק פעילה כבר שנים במסגרות שונות למען ילדים ונשים, בין היתר במסגרת כהונתה במשך כחמש שנים כיו"ר המטה למאבק בסחר בנשים. היא היתה גם האישה הראשונה שרצה לראשות עיריית ירושלים. את לימודי המשפטים שלה החלה רק בגיל 38, וכיום עו"ד אלוני סדובניק עומדת בראש המשרד שהקימה, המתמחה בייצוג זכויות נשים וילדים ומתמקד בנפגעות ובנפגעי גילוי עריות ותקיפה מינית.

 [#middleBanner] 

היא מוכרת לציבור בעיקר בזכות תיק מאי פאטל, החיילת לשעבר שהוטרדה מינית בצבא, ופועלת לעשיית מהפכה משפטית בתחום עבירות המין בישראל, כך שבית המשפט יחשיב אותן כפעולות איבה לכל דבר. עו"ד אלוני סדובניק הפגינה גם אומץ רב, כשעמדה מאחורי חשיפת עדות של נאנסת, שעברה חקירה משפילה בבית המשפט, במסגרתה נתבקשה להדגים את האונס שעברה. במשך שנתיים נאבקה עו"ד אלוני סדובניק לחשוף את המקרה, על מנת להגן בעתיד על נפגעות בבית המשפט, וספגה תלונות על דיבה שהוגשו נגדה בדרך, וכינויים לא מחמיאים כשקרנית ופרובוקטיבית. רישיונה עמד בסכנת שלילה, אך לאחר מאבק משפטי ממושך שניהל בעניין ערוץ 10, התיר בית המשפט העליון לעיתונאי רביב דרוקר ולתכנית "המקור" לפרסם את קלטת העדות המדוברת, ועו"ד אלוני סדובניק רשמה ניצחון.

 

שורה תחתונה: מזמן לא נתקלנו פה בעו"ד שהצדק בוער בכל רמ"ח איבריו, או במקרה זה איבריה. "מערכת המשפט היא הבית שלי ואני רוצה לשפר אותה. אלחם שהיא תהיה חסונה ונגישה יותר", אמרה בראיון עמה. אנחנו איתה.

 

רפואה - ד"ר הילית כהן

 

עשתה היסטוריה, והיא אפילו לא ידעה שהיא כזאת. ד"ר הילית כהן. צילום מסך: מתוך יו טיוב

 

בגיל 40 בלבד, ד"ר הילית כהן היא מנתחת הלב הראשונה והיחידה בארץ. כשהיא נכנסה להתמחות בקרדיולוגיה לא היה לה מושג שתעשה היסטוריה, ואכן, לא היה קל להיכנס לעולם שכולו על טהרת הגברים. חופשת לידה, למשל, הדבר הכי פשוט וטבעי לנשים עובדות, היתה עניין יוצא דופן במחלקה. "כשהילית הגיעה היינו צריכים לעשות סוויץ'", הסביר פרופ' אודי רענני, מנהל היחידה לניתוחי לב בשיבא. "היא ילדה בן בזמן ההתמחות, ועדיין לא קרה לנו שמתמחה עזב בשביל ללדת". את כל זה עושה ד"ר כהן במקביל להיותה אם חד הורית, כשההורים שלה לא מתגוררים בארץ. אכן, סופר וומן.

 

שורה תחתונה: ד"ר הילית כהן יוצאת דופן לא רק בישראל: בארה"ב פחות מאחוז ממנתחות הלב הן נשים. ביולי 2016 היא עתידה לעבור השתלמות קלינית במשך שנתיים בניתוחי לב במרכז הרפואי סאניברוק שבטורונטו, קנדה, שם תתמקצע בכל סוגי ניתוחי הלב למבוגרים. פורצת דרך כבר אמרנו?

 

בידור - רבקה מיכאלי

 

 אין לה רגע דל, כבר 66 שנה. רבקה מיכאלי. מתוך יו טיוב

 

  

כבר 66 שנה שרבקה מיכאלי משדרת, מנחה, שרה ומשחקת, ואין לה רגע דל. כבר בגיל 11 שידרה ברדיו, במסגרת תכניות ילדים של "קול ישראל", ומאז רשמה נוכחות באינספור תכניות, הצגות וסרטים. היו את "ניקוי ראש" המיתולוגית ואת "סיבה למסיבה" (מרגלית צנעני עדיין זוכרת למיכאלי את הבמה הראשונה שנתנה לה), את המופעים "ילדות קשה" ו"נישואין נוסח גירושין" עם יוסי בנאי ז"ל, את הסרטים "תעלת בלאומליך", "סלומוניקו" ו"יופי של צרות" ועוד ועוד.

 

מאז שפרצה לחיינו היא נחשבה לאחת הנשים המצחיקות בישראל, ונחשבת כזאת גם היום. לאחרונה הפגינה גם הומור עצמי משובח, כשהתגייסה לקמפיין מחזור הבקבוקים ופתחה במונולוג הספד עצמי. מיכאלי גם זכתה בפרסים רבים לאורך הקריירה הענפה שלה, בהם פרס האקדמיה לטלוויזיה על מפעל חיים ב-2008, ופרס מפעל חיים על תרומתה לרדיו ב"כנס אילת לעיתונות" ב-2009. ב-2014 הוענק לה התואר "יקירת העיר תל אביב יפו".‏ בנוסף, גילתה מיכאלי אומץ לא מבוטל, כשב-2007 סיפרה כי הותקפה מינית בהיותה חיילת על ידי רחבעם זאבי ז"ל. מיכאלי גם לא חוששת לבטא את דעותיה הפוליטיות הנוטות לשמאל, ובמציאות שבה אמנים חוששים להביע את עמדותיהם האישיות בתחום, העניין ראוי להערצה.

 

שורה תחתונה: מיכאלי אמרה פעם שברגע שתתחיל ללכת לקופת חולים זה יהיה הסוף. אנחנו מאחלים לה עוד שנים רבות בלי תור לרופא, ולנו עוד שנים רבות להמשיך ליהנות מההומור הנפלא שלה. 

 

יום האישה: 10 הצעות ליום כיף נשי

אני לא אימא. אז מה, אין לי זכות קיום?

5 נשים שהגיל עושה להן רק טוב

גירלס פאוור: מהפכת הנשים המבוגרות

5 אייקוניות אופנה של כל הזמנים 

סיכום שנה באופנה: המתלבשות המצטיינות של 2015

נשות האופנה שמעוררות בנו השראה

טורפות את החיים: קהילת נשים מעל 50

 

ומי הנשים הבולטות שלכם? בואו לדבר על זה בפרלמנט של מוטק'ה!

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

"בגילי כבר קשה לרוץ לממ"ד"
גם אם יש תקופות רגיעה, 20 שנה - מהאינתיפאדה השנייה ועד היום - שאזור שדרות ויישובי הנגב המערבי סופגים על בסיס...
לקריאת הכתבה
פגיעה מינית בגיל 60+: מסירים את הטאבו
כשחושבים על מיניות, הגיל השלישי הוא לא בדיוק הקונוטציה שקופצת לראש. כשמדברים על פגיעות מיניות קיים עוד...
לקריאת הכתבה
"לפני בחירות כולם נזכרים בקשישים ומבטיחים הבטחות"
ח"כ איציק שמולי נשמע עייף. "אין לך מושג כמה אני מותש, מערכת בחירות זאת תקופה לא קלה", אומר בראיון למוטק'ה מי...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה