חזרה להכסף שלי

ביטלתם חופשה? לא חייבים להפסיד כסף

זה לא נעים אבל זה קורה: ברגע האחרון נאלצתם לבטל את החופשה שהזמנתם. מה אומר החוק ומה כדאי לעשות כדי לצמצם את דמי הביטול הגבוהים
מאת שירי עמית 19/07/16
ביטלתם חופשה? לא חייבים להפסיד כסף
המטוס יוצא בלעדיכם? אולי לא תצטרכו לשלם. צילום: Shutterstock

 

יולי אוגוסט היא עונת הנדידות של הישראלי המצוי, ואחריה, תקופת החגים, מסמנת את תקופת הנסיעות השנייה. אבל לא משנה מתי בחרתם לנסוע: חופשה, ובעיקר בחו"ל, היא הוצאה כספית משמעותית של אלפי שקלים, לכל הפחות. מה קורה אם תכננתם, הזמנתם, קיוויתם – ובסוף נאלצתם לבטל את הנסיעה?

 

כך למשל קרה לאלון, שנאלץ לבטל טיסה לרוסיה כ-10 ימים לפני מועד הטיסה, בעקבות מותו המפתיע של אביו. אלון פנה לארגון אמון הציבור כדי לברר מה קורה במקרה כזה. באמון הציבור פנו לסוכן הנסיעות שיצר קשר עם חברת התעופה כדי להסביר את הנסיבות המצערות של המקרה ובעקבות הפנייה קיבל אלון החזר חלקי בגין הטיסה.

 

גם שלומית וגדי נאלצו לבטל טיסה: הם הזמינו טיסה לארה"ב בעלות של כמעט 10,000 שקלים. כשבועיים לפני הטיסה נאלצו לבטלה מאחר ואימו של גדי אושפזה בבית חולים בעקבות אירוע מוחי. הקנס שנקבע על ידי חברת התעופה הוא 290 דולר  לכל כרטיס. לאחר שאמון הציבור פנו לסוכן, הסוכן בדק שוב את העניין מול חברת התעופה ושם הוחלט להפחית את הקנס ל-100 דולר לכרטיס.

 

אבל לא תמיד החברות הולכות לקראת הלקוח. סבו של רן מת, ורן ביקש לבטל את הטיסה שהזמין, לשנות את שם הנוסע כדי שיוכל למכור את הכרטיס לצד שלישי או לדחות את הטיסה בכמה ימים. למרות פניית אמון הציבור החברה לא הסכימה לבקשה של רן. מהחברה נמסר כי לכל שינוי קיימת עלות כספית ועל אף שהם מוסרים את תנחומיהם הכנים לצרכן, אין באפשרותם לוותר על העלות.

 

מה אומר החוק לגבי ביטול טיסות? 

 

מחשבים עלויות חופשה? קחו בחשבון את דמי הביטול. צילום: shutterstock

 

 

"חוק הגנת הצרכן קובע כי ניתן לבטל עסקת תיירות בהתקיים שני תנאים מצטברים: הראשון - פנייה בתוך 14 יום מביצוע העסקה, והשני - שהביטול נעשה לפחות 7 ימים שאינם ימי מנוחה לפני מועד הטיסה כשמדובר בעסקה שבוצעה באתר אינטרנט או בטלפון, או 14 ימים שאינם ימי מנוחה כשהעסקה בוצעה בסוכנות הנסיעות או במשרדי חברת התעופה", מסבירים באמון הציבור, "במקרים אלה חברת התעופה או סוכן הנסיעות דרכו ביצעתם את ההזמנה יגבה דמי ביטול בסך 100 שקלים או 5% מגובה הכרטיס, לפי הנמוך מביניהם. אם סוכן הנסיעות או חברת התעופה מסרבים, אפשר במקרה כזה לפנות לבית משפט לתביעות קטנות ולדרוש פיצוי עד 10,000 שקלים".

 

 

איך להימנע מדמי ביטול גבוהים?

 

קנו כרטיס טיסה בהתאם לסיכון שלכם. צילום: shutterstock

 

חשוב לבדוק בעת רכישת כרטיס טיסה או חדר במלון את תנאי הביטול (התנאים שהם מעבר לדרישות החוק, כלומר מה קורה לאחר שחלפו 14 יום ממועד ההזמנה), ולהיות מודעים לעלויות השונות. לעיתים קניית כרטיס טיסה יקר יותר מאפשר גם דמי ביטול גמישים יותר. אם אתם חוששים שיכול להיות מצב שתאלצו לבטל את הטיסה, כדאי אולי לרכוש כרטיס טיסה בעלות גבוהה יותר. אם יש לכם בן משפחה חולה או מבוגר, כדאי מראש לשקול כרטיס יקר יותר שמאפשר גמישות בביטול או בשינוי.

 

שימו לב שאם הזמנתם את הטיסה או המלון דרך אתר מחו"ל, חוק הגנת הצרכן לא יחול עליכם. גם במקרים כאלה מומלץ לקרוא היטב את תנאי הביטול בהזמנה.

 

 

במידת הצורך כדאי לבדוק אפשרות של רכישת ביטוח נסיעות המכסה מקרים של ביטול לפני הטיסה, כך שאם נוצר מצב שבו לא תוכלו לטוס, תהיה אפשרות לתבוע את חברת הביטוח (כמובן, חשוב לשים לב לפרטי הפוליסה ולרכוש כזו המותאמת לצרכים שלכם).

 

אם אינכם עומדים בתנאי הביטול לפי החוק ולא רכשתם ביטוח נסיעות, כדאי לפנות לחברות עם המסמכים הרלוונטיים ולבקש את התחשבותם, על מנת לצמצם את הנזק שנגרם ולא לאבד את כל הכסף ששולם עבור הטיסה. במקרים של ביטול טיסה בשל כוח עליון (מחלה או מוות), בית המשפט עשוי לחלק את הנטל בין הצרכן לחברה. לכן, חברות רבות יילכו לקראת הצרכן. "קיימים לא מעט מקרים שבהם צרכנים נאלצים לבטל את טיסותיהם, בנסיבות שאינן תלויות בהם. לעיתים חברת התעופה וסוכני הנסיעות מגלים התחשבות ומצליחים להחזיר לצרכנים חלק מהעלויות ולעיתים, לצערנו, לא", אומרים באמון הציבור ומציעים בכל מקרה לנסות לקבל החזר.

 

 

 

 [#middleBanner]

 

נמאס לשלם הון על שיחות טלפון מחו"ל

האוכל הרומני: הפתעה טובה

אפשר להוזיל את עלויות הגז הביתי

ביקש להתנתק מהשירות - ונתבע

שלא יעבדו עליכם: כל הדרכים לטכנאי אמין

 

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
איילת6 14/03/17
אין מה לעשות עד שלא ינסו בכוח לא יקבלו. בכל הנוגע לכסף רק כוח ומאבק מובילים לתוצאה הרצויה. חבילות נופש לרומא טיסות זולות לרומא בתי מלון ברומא...
אין מה לעשות עד שלא ינסו בכוח לא יקבלו. בכל הנוגע לכסף רק כוח ומאבק מובילים לתוצאה הרצויה. חבילות נופש לרומא טיסות זולות לרומא בתי מלון ברומא
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהכסף שלי

איך להיזהר מעקיצות נדל"ן?
עד גיל 40 ניסתה טובה רוכברגר-מאיר (63) להקים עסקים, בעיקר בתחום ההלבשה, ו"בכל פעם זה היה כישלון מפואר", היא...
לקריאת הכתבה
כך תחסכו כסף בתשלום החשבונות השוטפים
רובנו מודעים למושג כלכלה נבונה, שהמוטו שלה הוא "לא צריכים - לא צורכים". אבל מה קורה עם החשבונות השוטפים,...
לקריאת הכתבה
מחברים את האזרחים הוותיקים לדיגיטל
בעשור האחרון חלה עלייה משמעותית מאוד בקרב האזרחים הוותיקים בשימוש במחשב בכלל ובאינטרנט בפרט: לפי סקר של...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה