חזרה להחיים הטובים

ביקורת תיאטרון: הילכו שניים יחדיו

"הילכו שניים יחדיו" מאת הסופר א.ב. יהושע הוא מחזה המבוסס על תיעוד היסטורי של מפגשים בין בן גוריון לז'בוטינסקי בלונדון 1934, שראשיתם יריבות ומחלוקת וסופם ידידות אישית
מאת אורית הראל 23/07/12
ביקורת תיאטרון: הילכו שניים יחדיו
הסופר אברהם ב. יהושע מספר בתוכנייה להצגה "הילכו שניים יחדיו" שדמיונו ניצת כשלמד וקרא אודות סדרת מפגשי הפיוס שנערכו ב-1934 בלונדון, בתיווכו של פנחס רוטנברג, בין זאב ז'בוטינסקי, מנהיג התנועה הרוויזיוניסטית, לבין דוד בן גוריון, מנהיג תנועת הפועלים והמועמד לראשות ההנהלה הציונית. הפרט שעורר בו את הדחף לכתוב מחזה שישלב יסודות היסטוריים ודמיוניים היה הסיפור שבאחת הפגישות, אשר נערכה בדירה פרטית בלונדון, טיגן בן גוריון חביתה לז'בוטינסקי. סצנת הכנת החביתה אכן נמצאת במחזה (במסגרת המפגש השני בין שני המנהיגים), והיא מרתקת, שובה ומאירה את הפן האנושי-אישי שבכל אחד מהשניים, שהיו טיפוסים כה שונים זה מזה ובכל זאת, ולמרות המרחק האידיאולוגי ביניהם, נרקמה ביניהם בסופם של המפגשים ידידות אישית מלאה הערכה הדדית. יהושע מגייס כאן בעצם את המדיום התיאטרוני כדי להאיר פרק היסטורי שדווקא ההתבוננות בו ממרחק השנים והאירועים מעניקה לו זוויות והקשרים נוספים ומעניינים. מבלי לגרוע מהישגי השחקנים - ועוד נגיע אליהם - יותר משזה מעשה תיאטרון, זהו שיעור מאלף בהיסטוריה, בתולדות הציונות והמדינה, בפוליטיקה ומדיניות, גם חברתית-כלכלית. זה תרגיל מרתק ומעניין ובהחלט ראוי לצפייה, המוכיח שוב את האמרה כי דברים שרואים משם לא רואים מכאן. המנהיגים, שרבים בינינו אולי שבויים כבר בדיוקנם ההיסטורי-סטריאוטיפי, מתגלים כאן באור שונה ומורכב בהרבה, וכך גם היחסים ביניהם והרעיונות שביקשו לקדם, כפי שהם ניסחו אותם לפני שעברו בפילטרים שונים ומשונים. כמו סופרים ומחזרים שונים (אידה צורית - "אשתו המנודה", על ג'ולי הרצל, מוטי לרנר - "פולארד"), שנשענו בכתיבתם על עובדות (היסטוריות או עיתונאיות ומתהוות), גם יהושע נטל לעצמו מידה של חירות בכתיבה, והצליח לעשות זאת היטב, שכן הכול נראה ונשמע אמין ומשכנע כאילו אכן בדיוק כך היה. עודד קוטלר הבמאי ושני כוכבי ההצגה, גיל פרנק ורמי ברוך, נדרשו להתמודד כאן לא רק עם עובדות, אלא גם עם דמויות גדולות מהחיים, שבמידה כזו או אחרת - בין אם בדיוק או בהטיה - נצרבו בזיכרון הקולקטיבי, והם עושים זאת בדרך הכי נכונה וטובה.


פרנק כז'בוטינסקי וברוך כבן גוריון לא מחקים את השניים, אלא מגלמים אותם, והיטב. ברוך בדיבור קצר הרוח על גבול הרטנני לעתים, בשפת גוף קופצנית-נמרצת, פרנק באיפוק מלוטש מקצה הטיית מגבעת ועד התנסחויות מחושבות-מהוקצעות, שניהם ביחד וכל אחד לחוד, מחיים את שני האישים הדומיננטיים הללו ומאפשרים לכל אחד מהם להדהד בחלל התיאטרון סוגיות חשובות ומהותיות. ולכל אחד יש הרגעים המרשימים שלו - ברוך בסצנת החביתה (כולל אכילתה) ופרנק בסיום, כשהוא מדקלם בטון ואינטונציה מזרי אימים ומקפיאי דם קטעים מהפואמה "העורב" של אדגר אלן פו, שז'בוטינסקי תרגם. והערה לסיום, בעצם שתיים: 1. הפעם באמת אל תתקמצנו על התוכנייה. יש בה חומר רקע מעניין ומעשיר על האירועים ההיסטוריים והאישים. 2. אם מישהו מחפש דרכים שונות ומושכות לרתק תלמידים לשיעורי היסטוריה - ההצגה הזו היא דרך אחת כזו. לכו על זה.
שורה תחתונה:
שיעור מרתק בהיסטוריה, תרגיל מחשבתי מעניין ומרחיב אופקים.
"הילכו שניים יחדיו", תיאטרון הקאמרי ותיאטרון אנסמבל הרצליה. מחזה מקורי מאת: אברהם ב. יהושע. בימוי: עודד קוטלר; תפאורה: לילי בן נחשון; תלבושות: סבטלנה ברגר; תאורה: חיליק אורגל. משתתפים: גיל פרנק, רמי ברוך, יגאל זקס, דנה יצחקי, אביחי זיו. משך ההצגה: כשעה ועשרים דקות עוד על תרבות ובידור:

ביקורת קולנוע: העולם מצחיק

מוזיקה: פסטיבל בגליל העליון

ביקורת תיאטרון: ריצ'רד השני, ריצ'רד השלישי

ביקורת תיאטרון: פרימה דונה

ספר חדש: קונפוציוס מהלב

ביקורת ספר: מסלול מכשולים

לקהילת תרבות:

לחצו

מחפשים הנחות למופעי תרבות ובידור? -

מבצעים והנחות
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

חתונה ממבט ראשון: סוף סוף זוג מבוגר
במוצ"ש האחרון, אחרי שתי עונות, זה סוף סוף קרה: העונה החדשה של "חתונה ממבט ראשון" (ערוץ 12) נפתחה עם שידוך של...
לקריאת הכתבה
"רציתי שיזכרו את אבא דרך הציורים שלו"
5.5.19 - את התאריך הזה עמית פדר ומשפחתה לא ישכחו לעולם. זה היה היום שבו הזמן עבורה עצר מלכת, ואביה האהוב משה...
לקריאת הכתבה
אורי גלר: "אני עובד על סדרת דרמה אמריקאית על חיי"
  מה לא נאמר על אורי גלר - שהוא מגלומן, פנטזיונר. בתוכנית של הקומיקאי האמריקני ג'וני קרסון הוא אף הושפל, לאחר...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה