חזרה ליחסים

בעיות בזוגיות? נסו אימון

אחרי האימון העסקי מגיע תור האימון לזוגיות. מה ההבדל בין אימון לטיפול, ומתי כדאי להתחיל להתאמן
מאת דליה נוימן 11/01/15
בעיות בזוגיות? נסו אימון
(צילום: Shutterstock)

 

גיה ברקאי התחילה את המסלול המקצועי שלה בכלל כנהגת אוטובוס. כ-35 שנה לאחר מכן, אחרי שהייתה מאפרת באופרה הישראלית ומטפלת ברפואה משלימה, היא עשתה הסבה לתחום האימון. "כשהייתי מטפלת אלטרנטיבית הרגשתי שחסר לי הפן הוורבלי וטיפול בצד הנפשי של הקשיים. הדיבור משחרר והכלים האימוניים פותחים דלתות לעשייה, שאנשים לא העזו לעשות קודם".

 

ובאמת, עם התקדמותו של האימון בשנים האחרונות, בין השאר בזכות ההופעה הכריזמטית של אלון גל בטלוויזיה, נכנסה השיטה לכל תחומי החיים. יש אימון עסקי, אימון לדיאטה ואפילו אימון שינה להורים צעירים עם עיניים טרוטות.

 

"בגיל המבוגר, לאחר שהילדים עזבו את הבית, פתאום צריכים להכיר מחדש", אומרת אסנת גפן גרייצר, מאמנת זוגית. "בגיל הפנסיה מתפנים זמן ואנרגיה. אנחנו מציעים למתאמנים קריירה זוגית שנייה שתתן להם שנים טובות. זה ממש מאריך את תוחלת החיים".

 

גיה חושבת שדווקא העובדה שהיא גרושה פעמיים (בשנים האחרונות היא חיה בזוגיות טובה) היא יתרון: "הניסיון האישי שלי לווה בלמידה ארוכה. מכל הטעויות שעשיתי בחיי למדתי, ואני משתדלת ליישם את זה אצל מאומני".

 

גיה ברקאי. " הכלים האימוניים פותחים דלתות לעשייה"

 

אסנת מאמנת בשיתוף פעיל של בעלה זה 34 שנים, אבישי דן גרייצר. "אנחנו מעבירים את הידע שרכשנו לזוגות אחרים. כל הדברים שאנחנו עובדים איתם הם דברים שניסינו על עצמנו וראינו שזה טוב לנו".

 

איך אנשים מגיבים לכך שאתם מאמנים בזוג?

 

"זה פותר תחושות של קיפוח, של 'הוא תפס את הצד שלה / שלו'".

 

האימון הזוגי הוא רצף מפגשים, שמתקיימים בדרך כלל אחת לשבוע, למשך שעה וחצי-שעתיים. בני הזוג מקבלים הזדמנות לחשוף בסביבה בטוחה את כל מה שהם לא מעזים לדבר עליו בגלוי. המאמן כצד שלישי שומר על מסגרת תרבותית, וביחד מנסחים כללי התנהגות זוגיים, "לדוגמה, איך ומתי מדברים", אומרת גיה. "כשיש כללים יש מרחב פעולה בטוח. כשאנחנו מאבדים את הכללים ולא יודעים מה מותר ומה אסור, אנחנו נכנסים לפאסיביות".

 

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק

 

אסנת מספרת על זוג בני 60 פלוס שהגיעו אליהם במשבר. "כשהם הגיעו האישה נראתה מסכנה, ממש פודל לידו. העניין היה כסף. בכל פעם שדיברו על זה, היא התכווצה. התחלנו בללמד אותם איך לדבר על הנושא, איך לעשות את זה תוך כדי שמתייחסים לצרכים של כל אחד מהם. היא הייתה צריכה תשומת לב, חום ואהבה, והוא היה צריך יחס מכבד. כשהם הרגישו את זה מבן הזוג - אז השיחה על כסף ותקציב נפתחה בצורה בונה וטובה. הם ממשיכים להיות יחד באהבה ובכיף".

 

מתי להגיע לאימון זוגי, בזמן משבר או בשגרה?

 

גיה: "משבר מציף את הקשיים. כדאי לבוא כשיש קושי, כשמרגישים שאי אפשר להגיד מה מרגישים וכשהמחלוקות והמריבות לא משאירות מקום לאינטימיות בקשר".

 

א

 אסנת ואבישי גרייצר. " מתן פתרון מהיר". צילום: רונית ולפר

 

רוצים לנחש מי בדרך כלל יוזם את הפנייה לאימון הזוגי? צדקתם, הנשים. גיה: "אנחנו מחוברות יותר לרגש ויותר מחפשות פתרונות. גברים נוטים לטמון את הראש בחול, וכל עוד האישה לא מתלוננת - הכול בסדר.

 

אז איך משכנעים את הגבר להצטרף?

 

"לפעמים מציבים אולטימטום, לפעמים מציעים לו לבוא פעם אחת, בלי התחייבות".

 

יש כל כך הרבה סוגי מטפלים: פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, ועכשיו גם מאמנים. מה מייחד את האימון?

 

אסנת: "האימון הזוגי ייחודי במהירות שלו, התהליך אצל מטפלים הוא הרבה יותר ממושך. יש אנשים שבשני מפגשים משנים את החיים. אנחנו רואים את הייעוד שלנו כמענה ומתן פתרון. אנחנו לא מתעסקים עם שורש הבעיה. היתרון של האימון הוא בכך שנמצאים בעשייה מההתחלה".

 

גיה: "בעידן שלנו אנשים מתנסים אצל כולם ונקשרים למי שנוגע בהם. השאלה היא איזו כימיה נוצרת עם המטפל או עם המאמן ומה הדינמיקה".

 

עוד על זוגיות:

זוגיות פרק ב': כשהילדים מתנגדים 

לתת, לקבל, לאהוב

לריב נכון

מכניסים שמחה לאהבה

 אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד ביחסים

כנגד כל הסיכויים: הזוגות היציבים של הוליווד
  יציבות היא לא בדיוק מושג שגרתי בהוליווד. אנחנו יותר שומעים על גירושים ופרידות מאשר על חתונות וזוגות...
לקריאת הכתבה
נשואים ואוהבים כבר יותר מ-60 שנה
תמונה בפייסבוק שפרסמה רונית, בתם של עדה ומוטי הבר, משכה את תשומת ליבי: "הזוג החמוד הזה, אימא ואבא שלי,...
לקריאת הכתבה
הכירו במוטק'ה, התאהבו והתחתנו
לפני שבע שנים, כשרחלי שמיר הייתה כמעט בת 70, אימא לארבעה ילדים וסבתא לתשעה נכדים, הדבר האחרון שהעלתה בדעתה...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה