חזרה לבריאות טובה

בקע: כדאי לאבחן בזמן

בקע (בלעז הרניה, hernia), המכונה גם קילה, הוא למעשה חולשה של דופן הבטן שגורמת לרקמות שומן ולאברים בחלל הבטן לחדור דרך דופן הבטן החלשה, באופן שיבלטו מתחת לעור
מאת מערכת BeOK 28/12/11
בקע: כדאי לאבחן בזמן
בקע עשוי להראות כמעין כדור או בליטה תת עורית, שעלולה לגרום לכאב ולאי נוחות למטופל. תלונה אופיינית לבקע תכלול תיאור של בליטה תת עורית שמחמירה בעקבות פעולה מאומצת כגון שיעול, ריקון מעיים, עמידה ממושכת או הרמת משא כבד. בעוד שבקעים קטנים שאינם מסבים אי נוחות למטופל אינם דורשים טיפול, ניתוח הוא המתווה הטיפולי המקובל בבקעים, מאחר שאלה אינם נרפאים מאליהם, אלא נוטים לגדול ולהחמיר עם הזמן. במקרים מסוימים עלול להיגרם סיבוך שמערב כליאה של המעי בבקע. זהו מצב חרום שמחייב ניתוח דחוף, וללא טיפול מיידי עלול לגרור אחריו כריתה של חלק מהמעי, מאחר שהרקמה הכלואה נמקה. בקע כלוא מאופיין על ידי כאב ממושך ועוצמתי, רגישות באזור הבקע שנכלא והופעת אודם מקומי. הבדיקה הגופנית על ידי כירורג הינה כלי האבחון העיקרי. לעתים נעזרים גם באולטרסאונד וב-CT. קיימים מספר סוגים של בקעים אופייניים, ובכלל זה בקע טבורי, מפשעתי, או בקע ברום הבטן (בקע אפיגסטרי). שמו של הבקע מעיד על מיקומו האופייני: 1.
בקע טבורי
עלול להיגרם עקב מאמץ ממושך, חולשה מולדת בדופן הבטן וכן בעקבות תהליך הזדקנות רקמות הגוף. תופעה זו שכיחה יותר בקרב נשים (בעקבות הריונות והלחץ שגורם משקל הרחם הגדל על דופן הבטן), בקרב מטופלים שסובלים מעודף משקל משמעותי (כתוצאה מהשמנת יתר או מהצטברות נוזלים בחלל הבטן), אצל מטופלים שסובלים מעצירות כרונית ונדרשים למאמץ לצורך ריקון המעיים וכן אצל מטופלים שסובלים משיעול חריף וממושך (דוגמת חולי אסתמה כרוניים). 2.
בקע מפשעתי
שכיח בעיקר בקרב גברים. כ-2-3% סובלים מתופעה זו שנגרמת עקב חולשה בתעלת המפשעה שמכילה את צינור הזרע שמוביל את נוזל הזרע אל שק האשכים מחלל הבטן. יחד עם זאת, יתכן בקע מפשעתי גם בקרב נשים. בקע מפשעתי אינו חולף מאליו ללא טיפול ניתוחי, ובדרך כלל גורם לכאב ולאי נוחות. 3.
בקע אפיגסטרי (בקע ברום הבטן).
במרבית המקרים זהו בקע קטן (גודלו אינו עולה על גודלו של כדור גולף). בקע זה שכיח בעיקר בקרב גברים בגילי 20-50. דווקא בגלל גודלו הפעוט, בקע זה נוטה יותר לגרום לכליאה של רקמת השומן או רקמת המעי, ולהתפתחות נמק. לפיכך בקע זה דורש תיקון מיד לאחר האבחנה. ככלל, בקע הוא מצב שכיח מאוד, וכל עוד מדובר במטופלים בריאים, ללא בעיות רפואיות אחרות, ניתוח יהיה המתווה הטיפולי המומלץ. בהתאם למיקומו של הבקע ומידת חומרתו, ניתן לבצע את הניתוח בגישה פתוחה (על ידי חתך פתוח), או בגישה לפרוסקופית (זעיר פולשנית). בהתאם לסוג הניתוח עליו יוחלט ניתן יהיה לשקול את סוג ההרדמה שתוצע למטופל (בדרך כלל הרדמה מלאה או אזורית). ניתוחי תיקון בקע יבוצעו בהרדמה כללית או אזורית (אפידורלית, ספינלית). סוג ההרדמה ייקבע לפני הניתוח על ידי המנתח והמרדים, בהתאם למצבו הרפואי ולרצונו של המטופל. לפני תחילת הניתוח עצמו יחובר המטופל לאינפוזיה שבאמצעותה יזליף המרדים חומרי הרגעה שיפחיתו את תחושת החרדה של המטופל. ניתוח לפרוסקופי לתיקון בקע יבוצע בהרדמה כללית שמשמעותה כי המטופל ישן שינה עמוקה, אינו חש כל כאב ואינו מודע כלל למצבו. לאחר וידוא ההרדמה יבצע המנתח שניים-שלושה חתכים קטנים בבטן, דרכם יוכנסו כלי הניתוח. הלפרוסקופ, שבקצהו מצלמה, יוחדר דרך חתך נוסף באזור הטבור. במהלך הניתוח ניתן לצפות באזור המנותח על גבי צג בחדר הניתוח. על מנת להקל את הגישה אל אזור הבקע ינפח המנתח את הבטן בעזרת גז פחמן דו חמצני. המנתח יזהה את הבקע, יפריד אותו מהרקמות הסמוכות ויכניס אותו בחזרה לחלל הבטן. הפגם בדופן הבטן ייסגר על ידי רשת כירורגית ייחודית מחומר בלתי מתכלה שאינו נדחה על ידי גוף המטופל. המנתח יחדיר את הרשת לאזור הבקע דרך הלפרוסקופ, ויקבע אותה למקומה באמצעות מהדקים כירורגיים. רקמת הגוף תגדל מעל הרשת ותכסה אותה, כך שהרשת תקובע מעל אזור הבקע. בסיום הטיפול בבקע יסגור המנתח את חתכי הניתוח והאזור ייחבש. על אף היתרונות שבשיטה הלפרוסקופית, שכוללים חתכים קטנים יותר ולכן פחות צלקות ופחות כאב לאחר הניתוח וכן זמן אשפוז והתאוששות קצרים יותר, הניתוח אינו מתאים לכל מקרה או לכל מטופל. מטופלים שמנים במיוחד וכן מטופלים שסבלו בעבר ממקרי הידבקויות באזור האגן (בעקבות מחלה, ניתוחים קודמים או זיהום), אינם מתאימים לשיטה זו. ניתוח בגישה הפתוחה יבוצע בהרדמה כללית, אך ניתן לבצעו גם בהרדמה אזורית. לאחר וידוא ההרדמה יבצע המנתח חתך באורך 6-10 סנטימטרים באזור הבקע, יפריד אותו מהרקמות הסמוכות ויכניס אותו בחזרה לחלל הבטן. הפגם בדופן הבטן ייסגר על ידי רשת כירורגית ייחודית מחומר בלתי מתכלה שאינו נדחה על ידי גוף המטופל. המנתח יחדיר את הרשת לאזור הבקע דרך הלפרוסקופ, ויקבע אותה למקומה באמצעות מהדקים כירורגיים. רקמת הגוף תגדל מעל הרשת ותכסה אותה, כך שהרשת תקובע מעל אזור הבקע. בסיום הטיפול בבקע יתפור המנתח את החתך בבטן, והאזור ייחבש. כחמישה אחוזים מהמטופלים יידרשו לניתוח חוזר עקב הישנות של הבקע. בבקע בינוני ומעלה משתמשים ברשת. שיעור חזרה של ניתוח ללא רשת גבוה יותר.
טיפ לסיום
- אצל מבוגרים הבקע לא נסגר מעצמו אלא רק גדל עם הזמן. כדאי להיבדק כשיש מיחושים או חשש על מנת לתקן אותו כשהוא פשוט וקטן. שתהיו לנו בריאים!
חדשות בריאות נוספות:

פלצבו יעיל כמעט כמו נוגדי דיכאון

הדופק יכול לחזות את הסיכון למוות

הדימות - מלכת האבחון הרפואי

טיפול ייחודי לסרטן נוירו-אנדוקריני

יוצרים כלי דם מתאי גזע

להתייעצות עם מומחי מוטק'ה:

פורום כירורגיה כללית
0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
בני 75+? המדינה מממנת לכם טיפולי שיניים!

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

בריאות השיניים חשובה בכל גיל, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה חברתית:...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה