חזרה למגזין אוכל

דברים שלמדתי מאמי, רות סירקיס

כולנו גדלנו על ספרי הבישול של רות סירקיס, אבל בתה תמי סירקיס שהפכה למפעל קולינרי בעצמה ינקה את התשוקה לבישול ואת הכבוד לאוכל מגיל אפס. ראיון, ולקינוח מתכון
מאת קרן אוחיון 30/04/19
דברים שלמדתי מאמי, רות סירקיס
גאה להיות הבת של. תמי סירקיס, צילום: יונתן בלום

 

 

 

באחד מימי חול המועד פסח שיתפה תמי סירקיס פוסט מרגש שכתבה בפייסבוק, על אודות אחד ממאכלי הילדים הכי ידועים בתרבות הישראלית: הנקניקייה העטופה בבצק עלים, הקרויה "משה בתיבה". מתברר שאת השם למאכל שהפך נחלת הכלל נתנה אחותה נורית, ושנים אחדות לאחר מכן הוא נכנס לספר המיתולוגי שכתבה אמן, כוהנת המטבח הישראלית רות סירקיס, "ילדים מבשלים".

 

תמי סירקיס, נשואה, אימא לשלוש בנות ("כולן מבשלות נהדר אבל הגדולות יותר עובדות בהייטק וגם הצעירה בדרך לשם"), ממשיכה את דרכה של אמה בתחום הקולינרי. מי שהייתה בראשית דרכה "הבת של רות סירקיס" וגאה בכך עד היום, הפכה בעצמה למפעל קולינרי שמייצר מופעים, הרצאות ואינספור מתכונים נהדרים באתר מושקע. בשנים האחרונות ובעקבות שינוי תזונתי משמעותי שעברה, הפכה תמי גם למנטורית לתזונה מבריאה, אבל עוד נגיע לזה.

 

כשמדברים עם האישה שבזכות אמה למדו רוב האמהות כאן לבשל, אי אפשר שלא לשאול איך היה לגדול בבית של הבשלנית של המדינה. "כל חיי גדלתי בצד אוכל וספרים וסקרנות על טעמים של אנשים אחרים, עדות ועמים אחרים", היא מספרת בראיון למוטק'ה.

 

ומה היה הטעם הביתי שלך, הטעם של בית אימא?

"תמיד שואלים מה האוכל המאפיין של אימא שלי אבל למען האמת, לא היה בדיוק דבר כזה. הכל היה תלוי אם היא עבדה על הספר הסיני, ההונגרי או עשתה ניסיונות לקראת ספר הודי. הקריירה שלה התחילה כשאחותי ואני היינו בנות 5-6, והמתמטיקה פשוטה: היא עשתה ניסיונות ואלה היו הארוחות. אימא יודעת לבשל טוב מאוד אז הכל היה טעים. בהחלט גמרנו מהצלחת".

 

אימא רות נתנה לתמי, לאחותה ולאחיהן הקטן דני גם להתנסות במטבח, וכך נולד הספר המיתולוגי "ילדים מבשלים": "זה היה בית מאוד אקספרימנטי עם אוכל", היא נזכרת. "אין ספק שאת התשוקה להרפתקנות ואת הכבוד העצום לאוכל של אנשים אחרים ינקתי עם חלב אמי".

 

 

"יש לי הרבה כבוד לכל האוכל שטעמתי בחיי"