חזרה לבריאות טובה

האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בגיל מבוגר מתרחשת ירידה קוגניטיבית טבעית, אבל החדשות הטובות הן שאפשר לחזק את המוח ואת הזיכרון, בכל גיל. אפליקציה חדשה המותאמת לבני 55 ומעלה מציעה תרגילים מותאמים אישית לשימור הזיכרון ועיכוב הירידה הקוגניטיבית הטבעית, בדרך של משחק חוויתי
מאת חני יודל 10/08/20
תוכן ממומן
האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון
לעכב את תהליך הירידה בזיכרון בדרך מלמדת ומהנה (צילום: shutterstock)

 

בשיתוף חברת Effectivate

 

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי, המפתחות או השלט של הטלוויזיה? יצאתם מהבית ושאלתם את עצמכם אם כיביתם את הגז? אין צורך להילחץ, זה קורה לכולנו. מדובר בירידה קוגניטיבית טבעית  שלרוב מורגשת בגיל 55 ומעלה, עם תהליך ההתבגרות הטבעי. בדיוק כמו שבגיל המבוגר נרגיש ירידה בהיבט הפיזי, בשרירי הגוף ובתנועה, כך אנו מתחילים לחוש גם את הירידה הטבעית בזיכרון. אלא שבניגוד לתפיסות ישנות, שקבעו כי ברגע שחלה ירידה בזיכרון אין דרך חזרה, ב-20 השנים האחרונות הוכח מחקרית המונח "גמישות מוחית", המדבר על כך שהמוח הוא פלסטי ושאפשר לאמן אותו כמו כל שריר אחר בגוף. ממש כמו שאנחנו יכולים ללכת לחדר הכושר ולחזק את השרירים, כך אפשר לחזק את המוח. והחדשות הטובות הן שניתן לעשות את זה בכל גיל.

אז מה יכול לעזור לנו לאמן את המוח ולעכב את הירידה הקוגניטיבית? מחקרים מצאו שיש מספר פעילויות שיכולות לסייע במשימה, בהן למידה של דברים חדשים בצורה אקטיבית (להבדיל מהאזנה פאסיבית להרצאה למשל) ואינטראקציה חברתית. ארגון האלצהיימר העולמי ממליץ לבצע אימונים מוחיים, כמעכבים את הירידה הקוגניטיבית. ואם אפשר לשלב הנאה במשחק, מה טוב. השילוב של משחק מהנה עם למידה המפעילה ומאתגרת את המוח הוא שעומד בבסיסה של האפליקציה החדשה שפיתחה חברת Effectivate, המותאמת לבני 55 ומעלה ומהווה מערכת אימונים לחיזוק ולשימור יכולות הזיכרון. אם תרצו, חדר כושר למוח.

התוכנה הינה בעברית, לא מצריכה הורדה, קלה לתפעול ומותאמת ספציפית לצורכי הקהל המבוגר. להבדיל מתוכנות אחרות לשיפור הזיכרון, שפונות לכולם בלי הבדלי גיל, האימונים בתוכנה של Effectivate מותאמים למנגנונים הספציפיים שדועכים בגיל 55 ומעלה.

 

טכניקות לזיכרון שמות, חפצים ופרצופים

 

אימון למוח שהוא גם חוויה מהנה. צילום באדיבות  Effectivate 

 

איך זה עובד? התרגילים באפליקציה פועלים בשני מישורים – האחד, מנגנון שיקום הזיכרון עם תרגילים שעובדים על תשתיות הזיכרון, והשני - מנגנון פיצוי שמעניק כלים וטכניקות איך לזכור דברים, ואם להיות ספציפיים – איך לזכור שמות, חפצים ופרצופים, שלושת הנושאים שחברת  Effectivate מצאה כי המבוגרים מתלוננים הכי הרבה על שכחה שלהם. הטכניקות מועברות על ידי ערן כץ, שיאן גינס בזיכרון ומחבר מספר רבי מכר בתחום. זה המקום לציין שפרט לכץ, מתחילת הדרך ליוו את החברה מומחים בתחום הנוירולוגיה, הנוירופסיכולוגיה וחוקרי מוח.

ברגע שמשתמש רוכש מנוי לתוכנה (שנתי או חצי שנתי), הוא מקבל שם משתמש וסיסמא למייל, ויכול להתחיל לשחק ולעבוד על הזיכרון בזמן שנוח לו באתר החברה – מהמחשב או מהטאבלט.

"זה אימון שהוא חוויה מהנה ומלמדת - לאחר האימונים הראשונים שהם אימונים מובנים, כל משתמש מקבל מקבץ של תרגילים מותאמים אישית, מבחינת התרגילים עצמם ומשך האימון. ממש כמו אימון אישי בחדר כושר", מסביר שי גרנות, מייסד ומנכ"ל חברת Effectivate, שהוקמה לפני כשנתיים וחצי. "הרמה גם משתנה בהתאם ליכולות המשתמש. המינון המינימלי המומלץ הוא 3 אימונים בשבוע, כל אימון למשך כ-15 דקות".

 

כשיוצאים לפנסיה ההתדרדרות הקוגניטיבית מואצת

איפה שמתי את המפתחות שלי? צילום: Shuttersock

 

הרעיון של גרנות לפיתוח תוכנת משחק חווייתית שעובדת על הזיכרון, ייעודית לגיל המבוגר, התפתח בעקבות מקרה משפחתי של דמנציה. "ראיתי שהפתרונות שקיימים בחוץ לא מספיק טובים, וגייסתי צוות מומחים מגובה מדעית, עד שהגענו לאפליקציה הוליסטית, שגם מלמדת ומספקת ידע וגם עוזרת לחזק ולשמר יכולות זיכרון בגיל 55 ומעלה", הוא מסביר. "זה הגיל שבו אנחנו מתחילים להרגיש את הזיכרון מעט מתדרדר, אבל אנחנו עדיין בריאים, אקטיביים ופעילים ורוצים איכות חיים בריאה ולהזדקן בכבוד. זה מתחיל מדברים פשוטים כמו לשכוח מה רציתי להגיד, ויכול להגיע עד לשכוח לקחת תרופות שזה דבר מסכן חיים. ההתדרדרות הקוגניטיבית הזו טבעית ומתרחשת אצל כולם. כל עוד אנחנו עובדים, אנחנו מפעילים את המוח, אבל כשיוצאים לפנסיה ההתדרדרות הקוגניטיבית מואצת, ולכן יש חשיבות רבה להמשיך להפעיל את המוח ולעבוד על הזיכרון, כדי לשמר אותו ולעכב את הירידה הקוגניטיבית".

מחקר שערך פרופ' בועז בן דוד, ראש המעבדה לתקשורת ולנוירופסיכולוגיה מהמרכז הבינתחומי הרצליה, בדק את התוכנה של Effectivate במשך 6 שבועות על שתי קבוצות – אחת שהתאמנה עם התוכנה ואחת שלא. לדברי גרנות, המחקר מצא שיפור מובהק אצל מי שהתאמן עם התוכנה בשיפור הקוגניציה.

אין ספק, בריאות ותפקוד תקין של המוח חשובים לעצמאות שלנו ותורמים לאיכות החיים. הירידה הקוגניטיבית עלולה להוביל לירידה בכושר השיפוט שלנו וביכולת קבלת החלטות ופתרון בעיות, ליצור קושי בהתנהלות עם כספים ובתקשורת עם אנשים ולגרום לירידה בדימוי ובביטחון העצמי. תקופת הקורונה הנוכחית, שגורמת לנו להיות יותר בבית ופחות להתראות עם חברים ובני משפחה, היא קרקע פורייה לירידה הקוגניטיבית הטבעית, וזמן מעולה לעבוד על הזיכרון ועל היכולות הקוגניטיביות, בצורה מהנה ונעימה.

 

מיוחד לגולשי מוטק'ה: חודש מתנה בהצטרפות למנוי שנתי של תוכנת Effectivate (בתוקף עד 25.8.20). לפרטים נוספים אנא לחצו כאן.

 

10 פעילויות לשיפור תפקוד המוח

7 טיפים שיעזרו לכם לשפר את הזיכרון

ויש גם צמחי מרפא לשמירה על ראש צלול

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה יורם12 29/10/20
תודה כמה עולה התענוג?
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
בני 75+? המדינה מממנת לכם טיפולי שיניים!

בשיתוף מועצת הבריאות - משרד הבריאות

בריאות השיניים חשובה בכל גיל, גם מבחינה רפואית וגם מבחינה חברתית:...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה