חזרה לחדשות היום

האם החיסון נגד שפעת לא יעיל בגיל השלישי?

המרכז למניעת מחלות מטעם משרד הבריאות מביא נתונים מדאיגים באשר ליעילות החיסון נגד שפעת בקרב בני 65+. גדעון רייכר, שמתחסן שנים נגד הנגיף, מודאג
מאת גדעון רייכר 27/11/17
האם החיסון נגד שפעת לא יעיל בגיל השלישי?
כן או לא להתחסן? צילום: Shutterstock

 

 

מדי שנה מושיטים את זרועותיהם מאות אלפי קשישים ומתחסנים כנגד מחלת השפעת, וחיוך של נחת עולה על שפתיהם. הם מוגנים בפני הנגיף, שבגילם המבוגר מאיים לעיתים אף על חייהם. שנים רבות נמשכת ההתמכרות הזו של הושטת הזרוע, וקופות החולים מקפידות לזרז את המתחסנים כבר בימים הראשונים של הסתיו, על מנת שהנגיף החורפי יובס כליל.

 

ולפתע, כרעם ביום בהיר, התפרסמו לאחרונה "בידיעות אחרונות" נתונים מדאיגים של המרכז הלאומי לבקרת מחלות. הגוף המשתייך למשרד הבריאות מדווח לנו במלוא החומרה, כי רק שליש מהאנשים שחוסנו בכל קבוצות הגיל מוגנים בפועל נגד המחלה. עוד גילו החוקרים כי בקרב בני 65 ומעלה - קבוצת הסיכון הגבוהה ביותר להיפגע מסיבוכי מחלת השפעת - החיסון אינו יעיל כלל במניעת התחלואה.

 

האנשים מקבוצת גיל זו חלו בשיעורים דומים לאלה שלא קיבלו את החיסון, חשף המחקר. מחקרים דומים שנערכו במדינות אחרות גילו ממצאים דומים.

 

 

אי יעילות בגיל המבוגר - כנראה בגלל שינויים טבעיים במערכת החיסון

 

 

אם החיסון לא יעיל, מה עושים עכשיו? צילום: Shutterstock

 

 

הבה נחזור על האמת המרה, הצצה ועולה מתוך נתוני המחקר: האמונה והביטחון כי ברגע שנושיט מדי שנה את הזרוע ונקבל את החיסון הוותיק והנודע נגד שפעת, ובכך נדביר את המחלה, נמוגו כלא היו. מדובר בתנועת סרק מיותרת. אין לחיסון הזה כל יתרון והשפעה, מתברר. ההגנה הטובה ביותר שמעניק החיסון הזה היא לילדים בגיל בית הספר, ולמבוגרים בני 45-65  כיצד התרחש לפתע המהפך הזה? הרי עד כה היינו בטוחים כי החיסון מיטיב איתנו.

 

ד"ר אהרונה פרידמן, ראש היחידה למחלות זיהומיות במרכז הלאומי לבקרת מחלות, מצוטטת בידיעות אחרונות כי בגיל המבוגר החיסון לא היה יעיל במניעת המחלה בקהילה המבוגרת, כנראה בגלל שינויים טבעיים במערכת החיסון.

 

אז מה עושים? מהיכן תבוא הישועה? כותב שורות אלה מקבל את החיסון האנטי שפעתי כבר עשרות שנים. אמשיך ליטול אותו. הראייה: עד כה אפילו שפעת אחת לא פקדה אותי מאז הושטתי את זרועי לקבל את זריקת החיסון. אבל מעתה ואילך הדאגה תחלחל בי.

 

מאין יבוא עזרי? אנא מכם, מומחי הרפואה בכל אתר ואתר, התקבצו נא במעבדות המחקר שלכם ומצאו חיסון יעיל יותר. בעולמנו, שבו אנחנו ממריאים לפלנטות אחרות, מדשדשים באדמת הירח, ממציאים מוחות שיחשבו במקומנו - הגיעה העת ששוב תפתחו זריקונת קלה, המדבירה את המחלה המאיימת לעיתים על חיינו  בגיל מבוגר. ויפה שעה אחת קודם.

 

 

עוד ברייכר מתרגז

 

  

פניות לגדעון רייכר - sheder@bezeqint.net

 

 

ומה אתם חושבים? הצטרפו לפרלמנט של מוטק'ה

 

 

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

האם החיסון נגד שפעת לא יעיל בגיל השלישי?
מדי שנה מושיטים את זרועותיהם מאות אלפי קשישים ומתחסנים כנגד מחלת השפעת, וחיוך של נחת עולה על שפתיהם. הם...
לקריאת הכתבה
אם כל הסיוטים: תחבורע ציבורית
אנחנו נוהגים לשאת את ראשינו בגאווה וקובעים ביהירות: אנחנו עם סגולה, אין כמונו בסביבה. האמנם? ואולי הגיע...
לקריאת הכתבה
מר בנימין נתניהו, קבל כבר החלטה
ראש הממשלה בנימין נתניהו חוזר ומצהיר: כל עוד הפלשתינאים לא יכירו במדינת ישראל, לא ננהל איתם משא ומתן...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה