חזרה לקריירה שנייה

ההזדמנות שלכם לעזור לטבע

ברשות הטבע והגנים מגייסים מתנדבים לשני פרויקטים נהדרים – במרכז ובדרום. חובבי טבע מוזמנים לקורס הדרכה חדש
מאת עדי כץ 01/12/16
ההזדמנות שלכם לעזור לטבע
התנדבות ברשות הטבע מתאימה לחובבי טבע בכל גיל. צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים

 

אוהבים טבע ואקולוגיה ורוצים להעביר את זה הלאה? רשות הטבע והגנים מציעה שני אפיקי התנדבות חדשים, בדיוק בכיוון הזה. האחד בגן הלאומי ירקון, השני ב"סיירת הכלניות" בפסטיבל "דרום אדום", שיתקיים בקרוב בצפון הנגב. הקורסים להכשרת המתנדבים יתחילו כבר בשבוע הבא (5 בדצמבר).

 

"ברשות הטבע והגנים מאמינים שיש לקהל חלק חשוב בשמירה על הטבע והחי", מסבירה ענת קרץ, רכזת מבקרים ואירועים בגן הלאומי ירקון. "לאחרונה פנו אלינו תושבים מהאזור שביקשו לעזור והחלטנו לפתוח כאן את פרויקט 'גן קהילה', שקיים כבר בגנים לאומיים אחרים כמו נחל אלכסנדר, שיאפשר לקהילה לקחת חלק בעשייה".

 

 

לשקם את תל אפק

 

שיקום, שימור ושיפור גן לאומי ירקון. צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים

 

הגן הלאומי ירקון – תל אפק הוא ריאה ירוקה בלב גוש דן הצפוף והמפויח. האזור הוכרז כגן לאומי ב-1978, כדי לשקם את ערכי הטבע על גדות הירקון, אחרי שנים של זיהום הנחל בשפכים, שאיבת מים מוגברת והרס סביבתי כולל.

 

בשטח הגן זורם היום החלק הנקי של הירקון והוא משמש בית גידול לצמחים ובעלי חיים רבים. אפשר למצוא כאן צמחיית גדות כמו שיחי פטל, קנים, סוף וערבה, צמחי מים כמו נופר צהוב ונימפיאה תכולה ועצים כמו אקליפטוס, חרוב ואלון.

 

מבחינת החי, שוכנים בגן דגי "לבנון הירקון", מין אנדמי לאזור הנמצא בסכנת הכחדה, שפמנונים, דגי גמבוזיה וצבי נחל, נוטריות, חתולי ביצות, דרבנים, עופות מים, עורבים, בזים וציפורי שיר. בעונה זו מתמלאת גם בריכת החורף, המאכלסת מיני דו-חיים נכחדים.

 

לצד הטבע, יש בגן אתרים ארכיאולוגיים והיסטוריים, כמו מבצר עותומני, שרידי העיר הרומית אנטיפטריס, מפעל המים הבריטי להעברת מים לירושלים וטחנת קמח עותומנית. בתחומי הגן אפשר לראות גם את שרידי מסילת רכבת שהוקמה ב-1922 להובלת תוצרת חקלאית למצרים ואת הפילבוקס, אחת מעמדות השיטור הבריטיות שהוקמו בימי המרד הערבי, בשנות ה-30 של המאה שעברה.  

 

בגן נעשית פעילות שימור טבע ואתרים על ידי אנשי הטבע והגנים, כמו העתקת גיאופיטים (צמחי פקעת) מאזורי בנייה, השבת דג לבנון הירקון, הצלת ראשני דו חיים בסכנת הכחדה, שימור המבצר והשרידים הארכיאולוגיים סביבו ועוד ופעילויות חינוך והסברה, בהם אמורים להשתלב המתנדבים.

 

ברשות הטבע והגנים, כאמור, מחפשים מתנדבים שיצטרפו לפעילויות השימור וההדרכה. ההצעה פתוחה למתנדבים מכל הגילאים, עם רקע בהדרכה, מורי דרך, גמלאי משרד החינוך ואנשים שאוהבים טבע. "מדובר במסגרת התנדבות של אחת לחודש, בעיקר בסופי שבוע ובחגים. מי שירצה יותר, בשמחה".

 

המתנדבים יעברו קורס הכשרה שיכלול עשרה מפגשים שבועיים, החל מה-5 בדצמבר. "המתנדבים יעמדו על המורכבות והייחודיות של הגן, יפגשו מומחים ואת אנשי צוות הגן ויבינו מה מצופה מהם", אומרת קרץ.  "אחר כך יחולקו לשתי קבוצות. קבוצת הסברה בתחנות תוכן וקבוצת גינון ונוי".

להרשמה: anatk@npa.org.il

 

מקימים את סיירת הכלניות

 

לנצל את הפסטיבל להגברת מודעות לערכי טבע. צילום: באדיבות רשות הטבע והגנים

 

גם תושבי הדרום יוכלו לקחת חלק בשמירת הטבע באזורם ולזכות על הדרך בקורס חינמי בנושא טבע וסביבה – קרוב לבית. רשות הטבע והגנים ועמותת התיירות "שקמה-בשור", המארגנים את פסטיבל הכלניות השנתי "דרום אדום" מגבשים בימים אלה את "סיירת הכלניות", שתפעל במהלך ימי הפסטיבל בהדרכה ובהכוונה של המבקרים הרבים הצפויים להגיע לאזור, במטרה להעלות את המודעות לערכי הטבע המקומיים.

 

הקורס שיועבר למתנדבים ייפתח ב-7 בדצמבר. הוא יועבר על ידי אנשי מקצוע ויכלול גם סיורים באזור. אזורי הפעילות של סיירת הכלניות, יהיו מרחב שקמה שמורת פורה ושמורת ביתרונות רוחמה ויער שוקדה שבנגב המערבי.

להרשמה rachele@npa.org.il

 

 

הצטרפו לקהילת המתנדבים של מוטק'ה

חובבי גינון? הצטרפו לקהילה שלנו

 

   

טיפים לקמפינג מושלם

 

טיול חמישה כוכבים בעולם השלישי

 

 

 

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

ממנהל מכירות לליצן רפואי
זה קרה ב-2005 - משה ניב סקרבניק ואשתו הגיעו לביתה של בתם, כדי להרכיב מיטת תינוק לנכדם הראשון. בדרכם חזרה...
לקריאת הכתבה
יום המעשים הטובים: גולשי מוטק'ה למען הקהילה
יש כל כך הרבה דרכים לתרום ולעשות טוב - לבקר בביתו של שכן קשיש, לעודד ילד חולה סרטן, ללטף כלב בודד בכלביה...
לקריאת הכתבה
"הדברים הכי פשוטים הם משימה עבורי"
כולנו מכירים את הדפיקה הזאת בדלת, של יום ההתרמה השנתי של עמותת איל"ן. כבר יותר מ-60 שנה נערך "מצעד הפרוטות"...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה