חזרה ליחסים

הוא חזר בתשובה? כך תמנעו נתק במשפחה

מה עושים כשהבן או הבת מחליטים לחזור בתשובה? איך מתמודדים עם המגבלות החדשות ומקבלים את השינוי, מבלי ליצור קרע משפחתי?
מאת עדי כץ 04/02/16
הוא חזר בתשובה? כך תמנעו נתק במשפחה
למרות הקושי והחוקים החדשים, אפשר לשמור על קשר חם. צילום: Shutterstock

 

 

בתה וחתנה של לאה (שם בדוי), תושבת פרוור תל אביבי, החלו לפני כמה שנים "להתחזק". לפני שלאה ובעלה הצליחו להפנים את המתרחש, התחילה הבת להסתובב בכיסוי ראש ואימצה אורח חיים חרדי, ביחד עם בעלה ושתי בנותיהן הקטנות. מאותו רגע, העולם הישן של לאה כפי שהכירה אותו התמוטט.

 

"זה לא קרה ביום אחד", מספרת לאה, "אבל זה היה שוק גדול בשבילנו. אלה לא החיים שתכננו בשביל הבת שלנו. כשהיא הכירה את בעלה הוא היה איש עסקים. בשלב מסוים עבר עליו משבר והוא התחיל להתקרב ליהדות. היא הלכה אחריו, אולי בגלל שפחדה לאבד אותו, ואולי בגלל שתמיד היתה לו המילה האחרונה בבית".

 

לבת ולחתן יש כיום חמישה ילדים, והם מתגוררים ביישוב בצפון, בקהילה של חוזרים בתשובה. "אנחנו משתדלים לשמור איתם על קשר רציף בטלפונים ובסקייפ", מספרת לאה. "המרחק הגיאוגרפי גדול, בנוסף לקשיים האחרים, אבל אנחנו מקבלים אותם, זורמים עם הרצונות שלהם ובאים לבקר כמה שמתאפשר".

 

ההתחלה היתה קשה יותר, היא מספרת. בעיקר לבעלה, שתמיד אחז בציפיות גדולות מבתם המשותפת. "זה לא קל לראות את הבת שלך לבושה כמו דוסית, לקבל כל מיני תכתיבים ומגבלות, ובאופן טבעי היו חיכוכים. אבל בהמשך הבנו שאנחנו חייבים להתגמש", אומרת לאה.

 

"אנחנו משתדלים לא להיכנס לוויכוחים על אמונה"