חזרה לקריירה שנייה

החיוך של הילדים זה השכר שלנו

הרופאים המתנדבים בעמותת "הצל לבו של ילד" מעניקים ניתוחים מצילי חיים לילדים ממדינות מתפתחות. הכירו את העמותה לקראת אירוע התרמה
מאת עדי כץ 20/09/15
החיוך של הילדים זה השכר שלנו
ילדים מגיל ארבע מגיעים לישראל לקבל טיפול רפואי. צילום: Shutterstock

 

למעלה מ-3,700 ילדים מאפריקה, מסין, ממזרח אירופה, מדרום אמריקה וגם מהרשות הפלסטינית ומעזה, חבים את חייהם לעמותת הרופאים הישראלית "הצל לבו של ילד". ללא מנתחי הלב הישראלים החברים בעמותה, היו הילדים ממשיכים לסבול ממומים וממחלות לב שלא טופלו, ומתים בטרם עת.

 

 

"הצל לבו של ילד" הוקמה ב-1995 על ידי ד”ר עמי כהן, מנתח לב מבית החולים וולפסון, אשר במסגרת שירותו בצבא ארה"ב מול קוריאה, נחשף למצבם העגום של ילדים חולי לב ממדינות מתפתחות. הנושא נגע לליבו, והוא החליט על הקמת עמותה שתעניק טיפול רפואי לאותם ילדים. בין הרופאים שגייס למיזם נמנה גם ד”ר עקיבא תמיר, מנהל יחידת לב ילדים בבית החולים וולפסון. מוקד הפעילות של העמותה הוא במרכז הרפואי וולפסון, שאליו מגיעות קבוצות של ילדים חולים מרחבי העולם. כמחציתם פלסטינים, חלק גדול נוסף מגיע מאפריקה.

 

 

תחילת דרכה של העמותה באתיופיה: ד"ר כהן הגיע למדינה עם חבר, מצויד בחדר ניתוח שלם מארה"ב. שם נפגש עם קרדיולוג ילדים מקומי, ויחד הם ניתחו את המטופלים של אותו קרדיולוג. בהמשך, החלו להטיס את הילדים ארצה. "הילדים, החל בגיל 4, מגיעים לוולפסון למשך עשרה ימים עד כחודש וחצי", מספר ד”ר תמיר. "הם מגיעים בקבוצה, מלווים במטפלת מקומית, ללא הוריהם. כאן הם מקבלים את הטיפול שלו הם זקוקים, בין אם מדובר בצנתור ובין אם בניתוח לב, מחלימים, וחוזרים לארצם".

 

 

דלקת גרון עלולה להוביל לפגיעה בלב

 

 

כשהבעיה לא מטופלת בזמן, עלולות להיות לה השלכות קשות. צילום: shutterstock

 

לדברי ד”ר תמיר, אחוז מסוים של ילדים נולד עם מומי לב. וכשהבעיה לא מטופלת בזמן, עלולות להיות לה השלכות קשות על איכות ועל תוחלת החיים של הילד.

 

פרט למומים המולדים קיימות מחלות לב נרכשות, ואלה תוקפות גם ילדים. במדינות מתפתחות, שבהן שירותי הרפואה אינם מספקים במקרה הטוב, או אינם קיימים כלל במקרה הפחות טוב, גם דלקת גרון חיידקית עלולה להוביל לפגיעה בלב. ללא טיפול ראוי, פגיעה זו יכולה להתפתח למחלת לב קשה.

 

 

"הילדים הללו, הזקוקים להתערבות ניתוחית או צנתורית, אינם יכולים לקבל אותה במדינת האם שלהם", מסביר ד”ר תמיר. "מלבד העובדה שהם סובלים מאוד בחיי היומיום, אי קבלת טיפול כנדרש עלול להוביל לאי ספיקת לב ואף למוות. אם הילדים הללו יטופלו בזמן, הם יחיו חיים מלאים כאנשים בריאים, ולכך אנחנו, בעמותה, שואפים".

 

 

לטיפול בילדים החולים המגיעים ארצה, שותף כל צוות בית החולים וולפסון. "כולם במרכז הרפואי עושים עבודת קודש, מבלי לקבל תוספת לשכרם", אומר ד”ר תמיר. "הילדים שמגיעים לכאן צובעים את בית החולים בצבעים אחרים, והשכר שלנו הוא התחושה שעזרנו לאנשים לחייך. זו הרגשה טובה מאד".

 

 

במקביל לטיפול בילדים, החלו חברי העמותה להכשיר צוותים רפואיים במדינות שונות, על מנת שיוכלו להעניק סיוע רפואי לילדים החיים בהן בכוחות עצמם. עד היום הכשירה העמותה למעלה מ-100 צוותים. "בתחום הקרדיולוגיה של הילד הכשרנו רופאים ממדינות רבות, כולל רופאים פלסטינים", אומר ד”ר תמיר. "הם השתלמו בניתוחי לב ילדים, בטיפול נמרץ ילדים ובהרדמה. הרופאים מגיעים אלינו למספר חודשים עד שנים, ולאחר ההכשרה חוזרים לארצם ומוכשרים לבצע ניתוחים".

 

 

בד בבד, ממשיכים רופאי העמותה הישראלים להגיע למדינות המתפתחות, ולטפל בילדים החיים שם. "במשך כעשור מדי שנה טסנו לסין, להעניק טיפול לילדי המדינה, ובשנים האחרונות אנחנו מנתחים בטנזניה", מספר ד”ר תמיר.

 

 

הילדה מרומניה נותחה בהצלחה

 

 

אלף ילדים שזכו כאן לטיפול נעלה. ד"ר תמיר ומטופלת. צילום באדיבות "הצל לבו של ילד"

 

מטבע הדברים, הטיפול בילדים ממדינות שונות חושף את הצוות הרפואי למקרים מעניינים ויוצאי דופן. "יש סיפורי חיים שלא אשכח", אומר ד”ר תמיר. "למשל, ילדה יפהפייה בת 11 מכפר ברומניה, סבלה מהתעלפויות פעמיים ביום בגלל בעיית לב, שאצלנו פותרים כבר בגיל חצי שנה. בכפר הקטן שממנו באה לא ידעו שאפשר לעזור לה. היא נותחה אצלנו והיום היא פורחת, מאושרת ובריאה".

 

 

במקרה אחר, מספר ד”ר תמיר על בתה של מורה לפיזיקה משכם, שעברה בירדן ניתוח לא מוצלח לטיפול במום לבבי. כתוצאה מהניתוח, התפתח בגופה זיהום. "הילדה הגיעה אלינו כשהיא נראית כמו צל", נזכר ד”ר תמיר. "היה מאוד קשה לפענח את הבעיה שלה, אבל הצלחנו. אחרי טיפול של חצי שנה בזיהום, היא עברה ניתוח לב והבריאה. קשה לשכוח מקרה שכזה, מה גם שהיא היתה הילדה ה-1,000 שלנו".

 

 

פרט למטרה הנעלה של הצלת הילדים החולים, אחת מתופעות הלוואי המבורכות של פעילות העמותה היא שיפור תדמיתה של ישראל בעולם. "משרד החוץ שולח אלינו משלחות רבות, ולמרות האינטנסיביות שבפעילות העמותה, אנחנו תמיד מפנים זמן להציג את הילדים ולספר על הפרויקט, שמאדיר את שמה של ישראל", אומר ד”ר תמיר. "חשוב לציין, שהטיפול בילדים מהעולם לא בא לעולם על חשבון הטיפול בילדים ישראלים".

 

 

גיוס כספים להקמת בית חולים חדש לילדים

 

 

ב-6 באוקטובר תציין העמותה 20 שנות פעילות, במופע "סימפוניה מהלב", שיתקיים בהיכל התרבות בתל אביב. במסגרת האירוע תגייס העמותה כספים, למען המטרה החשובה של הקמת בית חולים חדש לילדים, במרכז הרפואי "וולפסון" שבחולון. את המופע ינחה צביקה הדר ויופיעו בו אמנים כריטה, אסף אבידן, תזמורת סימפונט רעננה בניצוחו של דודי זבה, ונגנית הנבל הבינלאומית לביניה מאייר, לצד שלושה ילדים ממשתתפי תוכנית הריאליטי "בית הספר למוסיקה". "אנו שמחים ונרגשים לציין 20 שנות פעילות מבורכת, שבמהלכן הצלחנו לעזור ולהציל אלפי ילדים בישראל ובעולם, ולהביא כבוד למדינה", אומר נשיא העמותה, פרופ' אריה שכנר.

 

 

הכספים שייאספו ממופע התרומה "סימפוניה מהלב", יוקדשו להקמת בית החולים לילדים בוולפסון, שיספק מענה לילדים מדרום תל אביב, מיפו, מחולון ומבת ים, וכן לילדים מרחבי העולם. בית החולים החדש עתיד לכלול חדרי ניתוח, יחידת טיפול נמרץ, מכון לב ומחלקות אשפוז, וצפוי להיות מהמרכזים המובילים בעולם לרפואת לב בילדים.

 

 

האירוע יתקיים ביום שלישי, 6 באוקטובר 2015 בשעה 20:30, בהיכל התרבות בתל אביב. לרכישת כרטיסים: 8780* או באתר לאן

 

 

 בזכות סרטן השד יצאתי לחיים חדשים

סיבת המוות הנפוצה בקרב נשים: מחלות לב

ממשיכים להתרגש: חתונה מיוחדת בצל האלצהיימר

העיקר הבריאות: עשרה צעדים לחיים חדשים

המכורים להתנדבות: "זו סיבה לקום בבוקר"

המדריך המלא למתנדב המתחיל

 

הצטרפו לקהילת  בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

 

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

ממנהל מכירות לליצן רפואי
זה קרה ב-2005 - משה ניב סקרבניק ואשתו הגיעו לביתה של בתם, כדי להרכיב מיטת תינוק לנכדם הראשון. בדרכם חזרה...
לקריאת הכתבה
יום המעשים הטובים: גולשי מוטק'ה למען הקהילה
יש כל כך הרבה דרכים לתרום ולעשות טוב - לבקר בביתו של שכן קשיש, לעודד ילד חולה סרטן, ללטף כלב בודד בכלביה...
לקריאת הכתבה
"הדברים הכי פשוטים הם משימה עבורי"
כולנו מכירים את הדפיקה הזאת בדלת, של יום ההתרמה השנתי של עמותת איל"ן. כבר יותר מ-60 שנה נערך "מצעד הפרוטות"...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה