חזרה לטיולים

הטיול הגדול: לא רק אחרי צבא

כשאפור וגשום בחוץ הכי כיף לנדוד למדינה חמה, רצוי כזו שעוד לא הייתם בה. טיולים מאורגנים המיועדים למבוגרים יאפשרו לכם לבקר במדינות אקזוטיות בנוחות ובבטחה. איך מתכוננים לטיול כזה ומה חשוב לדעת?
מאת עדי כץ 03/12/15
הטיול הגדול: לא רק אחרי צבא
אף פעם לא מאוחר להכיר תרבויות חדשות. צילום: Shutterstock

 

 

אם פספסתם את הטיול הגדול של אחרי הצבא למזרח הרחוק או לדרום אמריקה, כי בתקופתכם לנסוע לטאבה נחשב לפסגת האקסטרים, עכשיו זה הזמן לתיקון. טיול במדינות עולם שלישי נראה אמנם קשה יותר בגיל המבוגר, כשהכושר הגופני כבר לא בשיאו, אבל טיולים מאורגנים המותאמים למבוגרים מאפשרים כיום לבקר בכל מקום, בכל גיל וכמעט בכל מצב.   

 

לדברי אריאלה פלד, מדריכת טיולים בחברת "בשביל הזהב", אף פעם לא מאוחר לנסוע, גם ליעדים אקזוטיים ומרוחקים, אם מתאימים את הטיול למטייל. למטיילים בגיל המבוגר היא ממליצה לצאת בטיול מאורגן.

 

"אנשים מבוגרים רוצים שמישהו ידאג להם", היא אומרת. "העובדה שיש מדריך, מלווה ומסלול מובנה מראש, תורמת מאד לתחושת הביטחון, בעיקר במדינות אקזוטיות. צריך לזכור גם שמדובר בארצות עם תרבות אחרת, מנהגים והתנהלות שונה. זה לא כמו באירופה ובארה"ב, שדובר אנגלית או גרמנית יכול להסתדר שם מצוין. במדינות רבות, בעיקר במזרח הרחוק, האנגלית לא שגורה בפי התושבים".

 

- באיזה הרכב אנשים מבוגרים מצטרפים לקבוצה?

 

"הרוב מגיעים עם בן הזוג, לפעמים עם כמה זוגות חברים. יש גם כאלה שמצטרפים לקבוצה לבד, בעיקר נשים, ולפעמים מגיעות גם שתי חברות או יותר".

 

במקביל, ממליצה פלד לאנשים שנרשמו לטיול מאורגן - ובעיקר למבוגרים - להכיר את שאר חברי הקבוצה לפני היציאה לטיול, באמצעות מפגש היכרות מקדים. פרט לתחושת ביטחון ושליטה במצב, נעים יותר להגיע למדינה זרה עם קבוצת אנשים שיש עמם היכרות מוקדמת, גם אם קצרה.

 

להתעדכן באתר משרד הבריאות לגבי חיסונים

 

הטאג' מאהל בהודו, אחד משבעת פלאי תבל. צילום: Shutterstock

 

בנוסף, ממליצה פלד להתעדכן בכל הנוגע למידע על מסלול הטיול, על התנאים במדינת היעד, על מזג האוויר הצפוי, על בתי המלון וגם על ההסעות. "חשוב לשאול ולהתייעץ עם חברת הנסיעות לגבי הלבוש המתאים לטיול במדינה, והאביזרים הרלוונטיים בהתאם  לפעילויות המתכוננות", אומרת פלד. 

 

- מה חשוב לדעת בתחום הבריאותי?

 

"למי שנוטל תרופות בקביעות, מומלץ להצטייד לפחות בשתי סדרות של התרופות, כולל המרשמים מתורגמים לאנגלית. לגבי חיסונים למניעת מחלות בארצות היעד, כל המידע נמצא באתר של משרד הבריאות, אבל ברוב המסלולים המיועדים למבוגרים אין צורך בחיסונים. טיולים מאורגנים הפונים לאוכלוסיה המבוגרת בדרך כלל לא כוללים מקומות נידחים או ג'ונגלים. אני אישית מטיילת כבר 30 שנה, ומעולם לא התחסנתי".

 

למי שחושש מהמאמץ הפיזי הכרוך בטיול מסוג זה, אל חשש – על ההימאליה כנראה לא תטפסו. "בטיולי מבוגרים המאמץ הכרוך בטיול מותאם לקבוצה כולה, כך שאנשים בעלי כושר גופני ברמות שונות יכולים לטייל וליהנות מאותו מסלול", מסבירה פלד.

 

"מי שיכול ללכת יותר, הולך יותר. האחרים הולכים כפי יכולתם ומחכים בנקודת איסוף. גם מי שמוגבלים בהליכה, מרותקים לכיסא גלגלים או להליכון, יכולים למצוא טיולים המתאימים להם". אגב, למי שמתקשה בהליכה, ממליצה פלד על מקל הליכה שהופך לכיסא, שיתרונו הוא קלות הנשיאה, והאפשרות לעצור ולנוח בישיבה.

 

איך מתמודדים עם ריחות לא מוכרים?

 

ריו דה ז'נרו, ברזיל. צילום: Shutterstock

 

פרט נוסף שחשוב לדעת הוא שהמאמץ הפיזי בטיול אינו כולל סחיבת מזוודות: סבלים הם שמעמיסים את המטען מהמלון לאוטובוס ובחזרה, ונהג האוטובוס הוא שמעמיס את הציוד לתא המטען.  

 

ומה לגבי המזון בטיול? ברוב המקרים, המטיילים בטיולים מאורגנים אוכלים ארוחות שהוזמנו מראש על ידי החברה, במסעדה מקומית או במלון שבו הם מתאכסנים. אם אתם שומרי כשרות, סוכרתיים, צמחונים או טבעונים, עליכם לדווח על כך לחברה טרם היציאה לטיול, על מנת לקבל את המזון המותאם לכם. כמעט כמו בטיסה עצמה.

 

"אנשים, בעיקר מבוגרים, מאוד מוטרדים מנושא האוכל, ושואלים עליו רבות לפני הטיול, בעיקר כשבארץ היעד יש מטבח שונה ולא מוכר, והמטיילים לא יודעים למה לצפות", אומרת פלד. "למזלנו, כיום ניתן למצוא אוכל מערבי בכל מקום, כך שמי שלא מתמודד עם האוכל המקומי, תמיד יכול למצוא לעצמו משהו מתאים. אם מישהו בכל זאת רוצה לאכול במסעדה מקומית, מדריכי הטיולים יודעים להנחות לגבי המסעדות הבטוחות, ולגבי אלה שכדאי להימנע מהן". שתיית מי ברז במדינות עולם שלישי היא כמובן מחוץ לתחום, ויש להצטייד במים מינרליים, שנמכרים בכל מדינה.

 

- יש אצל המטיילים המבוגרים יותר רתיעה מריחות לא מוכרים, מלכלוך או מצפיפות שלעתים קיימים במדינות האלה?

 [#middleBanner] 

"נכון שבארצות אקזוטיות יש לא פעם ריחות שונים, אבל זה חלק מהתרבות ומהחוויה שחווים במהלך הטיול, וזה לא בלתי נסבל או מזיק. לגבי לכלוך, תלוי איך מסתכלים על זה. בהודו לא הייתי, אבל לדעתי האישית בתאילנד, למשל, יותר נקי מאשר אצלנו. אם מוכרים בשוק פרי שהריח שלו נוראי בעיננו, וזה קורה מדי פעם, אנחנו צריכים להבין שהבעיה היא בכך שאנחנו לא מורגלים אליו". 

 

- במה בעיקר מתעניינים מטיילים מבוגרים?

 

"בהיסטוריה של המקום, בגיאוגרפיה, באמנות, בתרבות. המטיילים המבוגרים פחות רצים לקניות, פחות מתעניינים בשווקים או במרכזי קניות כמו הצעירים, ומאוד פתוחים ליצירת קשר עם המקומיים. מצד שני, חשוב להם שתנאי האירוח יהיו נוחים. הם לרוב לא ייצאו לטיול תרמילאים, הם מעדיפים את הפינוק.

 

"מסלולי טיול ייעודיים מאפשרים היום לטייל גם בגיל הזהב במדינות אקזוטיות, בנוחות ובבטחה", היא מסכמת. "לא מזמן ליוויתי קבוצה עם מטייל בן 89, כך שהשמיים הם הגבול".

 

הצטרפו    לקהילת הטיולים של מוטק׳ה

עשו את זה בגדול: הזוג שחי בהודו 10 שנים

שיט לאורך הדנובה: טיול חוצה מדינות

הגשימה חלום: תרמילאית בת 64

אתם והחבר'ה: 5 מסלולי טיול עם חברים

להגשים חלום: האישה שיצאה למסע מלכת המדבר 

אפשר גם בארץ: היי הג'יפ: 5 מסלולים לטיול ג'יפים חוויתי

שיט באיים הקריביים: גן עדן עלי אדמות

הפרלמנט הגברי של חבורת האופנוענים

הזוג שיצא למסע ללא זמן בארה"ב בקרוואן

זיכרונות מהודו

ללכת על המים: איך נערכים לטיול שיט? 

לחיות עד 150 שנה? זה אפשרי

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה yaella 08/08/19
כתבה מקסימה, מאמינה מאוד בלחיות בהתאם לגיל המנטלי וגם לא לעשות חשבון למרימי הגבה, יישר כוח אני לא אמיצה עד כדי כך אבל חושבת יחד עם בעלי לצאת לסוג כזה של טיול, משהו שלא עשיתי גם בצעירותי. ראיתי כאן די...
כתבה מקסימה, מאמינה מאוד בלחיות בהתאם לגיל המנטלי וגם לא לעשות חשבון למרימי הגבה, יישר כוח
אני לא אמיצה עד כדי כך אבל חושבת יחד עם בעלי לצאת לסוג כזה של טיול, משהו שלא עשיתי גם בצעירותי. ראיתי כאן דילים נחמדים למזרח, מישהו נסע דרך החברה?
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בטיולים

חופשה בדובאי: חוויה ראשונית יוצאת דופן

דווקא בעיצומו של משבר הקורונה בארץ ובעולם, כשהשמיים עוד היו סגורים, הגיעה אחת הבשורות המשמחות ביותר בתחום...

לקריאת הכתבה
"ביום שיצאתי לפנסיה התחלתי לחיות ולטייל בעולם"

כשדן עזרא מכפר סבא, 74, יצא לפני חמש שנים לפנסיה מתפקידו כמנהל חברה בארצות הברית הוא הרים את הידיים למעלה...

לקריאת הכתבה
המסעדות הישראליות הכי שוות באירופה

בשיתוף אל על

אתם משוטטים באירופה, בין קתדרלות עצומות לפארקים הכי יפים בעולם, סופגים היסטוריה, תרבות...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה