חזרה ליחסים

הילדים עוזבים את הבית - מה עם הזוגיות?

הקן מתרוקן וסוף סוף נשארתם לבד, אחד עם השני. השינוי הזה עלול להוביל למשבר בזוגיות. איך מתמודדים?
מאת עדי כץ 18/12/18
הילדים עוזבים את הבית - מה עם הזוגיות?
מצאו פעילויות משותפות ובנו מחדש את הזוגיות שלכם. צילום: Shutterstock

 

 

ברגע שנולדים לנו ילדים, אנחנו הופכים למשפחה, אבל מפסיקים להיות זוג. הטיפול בילדים, הריצות לרופאים, לחוגים ולמסיבות בבית הספר, במקביל לקריירה של שני בני הזוג, לא משאירים יותר מדי זמן לבילוי משותף, לאינטימיות או לשיחות עמוקות.

 

 

ועכשיו, כשאנחנו מבוגרים יותר והגוזלים עזבו את הקן, נוצרת סיטואציה שהיא לכאורה משחררת. הבעיה היא שלתוך החלל שנוצר עם עזיבת הילדים, מתגנבת סוגייה חדשה: הזוגיות. היא, שנדחקה לפני שנים לטובת הקמת משפחה, צצה ומופיעה. עכשיו צריך לבנות אותה מחדש.

 

 

"שינויים הם הגורמים המשמעותיים ביותר למשברים בזוגיות", אומרת ד"ר אורית ארבל, מטפלת זוגית ומייסדת שיטת "המרתון הזוגי", שעורכת סדנאות בזוגיות גם לגיל השלישי. "לקראת היציאה של הילדים מהבית והפרישה לגמלאות, ללא המטלות שמילאנו כל השנים, אנחנו מצפים לשיפור באיכות החיים, אבל לא תמיד זה קורה".

 

 

הקושי נוצר כשלפתע מתברר שפנינו לכיוונים שונים. "האישה בשלב זה של חייה מושקעת לרוב בפעילויות חברתיות. היא חברה בקבוצת נשים, הולכת לחוגים או משתתפת בפעילויות ספורט, העשרה, מלאכת יד. הגבר מגיע לבית ריק, ורוב הגברים לא אוהבים להיות לבד ולא מחונכים להיות לבד.

 

 

"הוא מצפה לתשומת לב ממנה וגם לשאר השירותים שסיפקה כל השנים למשפחה. היא רוצה את השקט שלה, את התחביבים. היא מתכננת ללכת לסרט עם הנכדים או להשקיע בהכנת ארוחה לכל המשפחה, כחלק מהמהות שלה כסבתא, ולו אין סבלנות לזה והוא עושה פרצופים ולא מפרגן".

  

 

 

"כשהילדים עוזבית את הבית, הגבר הופך לילד של האישה"

 

אנשים מעדיפים לשמר את המצב הקיים, גם אם הוא כרוך בסבל. צילום: shutterstock

 

 

 

אילו תחושות נוצרות עם התרוקנות הקן?

 

"בני הזוג נקלעים למציאות חדשה, שבה התפקידים מתחלפים והגבר מפתח תלות באישה", מסבירה ד"ר ארבל. "כל השנים היא היתה תלויה בו, בגלל החינוך והמוסכמות שהגדירו אישה טובה כמי שמרצה את בעלה, בגלל שהוא היה המפרנס הראשי. עכשיו, כשהילדים אינם בבית, הוא הופך לילד שלה. כשהוא פורש מהעבודה והטלפון מפסיק לצלצל, היא הופכת לקשר שלו עם העולם".

 

 

חילופי התפקידים האלו יוצרים תחושות שליליות אצל שני הצדדים – האישה הופכת נרגנת, והגבר מרגיש שאינו נתמך על ידי זוגתו. בשלב זה עלול המארג העדין של הזוגיות להיפרם, ואל פני השטח צפים ועולים כל המשקעים שלא טופלו לאורך השנים.

 

 

זה מביא גם לגירושין?

 

"לרוב לא מתגרשים. הפחד משינוי גדול עוד יותר בגיל המבוגר ואנשים מעדיפים לשמר את המצב הקיים, גם אם הוא כרוך בסבל. הדרך  לשפר דברים ולא רק לחיות בהשלמה היא לפנות לייעוץ זוגי. לזוג מבוגר שמעולם לא הלך ליועץ זה עלול להיות אתגר לא פשוט, אבל שווה לעשות סדר ותיאום ציפיות. רק כך אפשר לחזק את המערכת.

 

 

"פעמים רבות אנחנו לא יודעים להגדיר באמת את הצרכים שלנו. אנחנו מפרשים אהבה כשירותים שנותנים לנו. גבר שאשתו כבר לא מגישה לו את ארוחת הצהריים כי היא עסוקה, מרגיש לא אהוב. זאת בנוסף לירידה בביטחון העצמי שהוא חווה, מכך שהיא פעילה והוא נשאר בין ארבעה קירות".

 

 

טיפים: מה עושים כשמרגישים שהזוגיות מתפוררת?

 

 

לצעוד אל הגיל השלישי בכיף ובהתחדשות. צילום: shutterstock

 

 

 

כדי להתחיל ולבנות את הזוגיות מחדש, חשוב להעמיק את התקשורת בין בני הזוג ולבנות מחדש את החיים המשותפים: להחיות את חיי החברה, ולעשות פעילויות בזוג. "זה יכול להיות צעידות יומיות משותפות, חוג או תחביב משותף, בילוי במסעדה, או ניהול של שיחת נפש זוגית", אומרת ד"ר ארבל.

  

 

"יש אנשים שבשלב הזה של החיים מגלים על בני הזוג דברים שלא ידעו במשך 30 שנה ביחד, כי אף פעם לא באמת שוחחו. כדאי 'לחדש' את ההיכרות. לפתוח דברים, לשוחח על החיים שעברנו, לדבר על מה שהציק, מה שיכולנו לעשות אחרת. זה מביא לתובנות חדשות, להתקרבות, להרחבת המכנה המשותף.

 

 

"בנוסף, צריך לעבוד על העצמה של הגבר, שחווה שינוי מהותי עם היציאה לפנסיה. לזהות ביחד את החולשות ולאמץ כלים ודרכי חשיבה ופעולה, שיובילו אותו לעצמאות. כשהתובנה הזאת משותפת, יש איחוד מטרות והרגשת שייכות וקרבה.

 

 

"חשוב להכניס משמעויות חדשות לחיים. מכיוון שאושר ומשמעות כרוכים יחד, יש לזוג אתגר משותף, לשוות לחייהם משמעות ומטרה שלשמה הם חיים יחד. זה יכול לבוא לביטוי בחלוקת תפקידים חדשה בבית, במסגרת אחריות שונה מבעבר ובשותפות משמעותית חדשה".

 

 

אפשר וכדאי להסתכל על השינויים הרבים האלו באור חיובי. "כשאנחנו נשארים לבד, יש מקום להכיר אחד את השני וללמוד איך עוברים ביחד את הגיל השלישי בכיף ובהתחדשות", מסכמת ד"ר ארבל. "זו הזדמנות נהדרת להיפתח, ללמוד דברים ולהתחיל בתיקון הרגלים ובחיזוק המערכת הזוגית. לא מאוחר לתקן, גם בגיל מבוגר".

     

 [#middleBanner] 

רוצים לחפש זוגות חברים חדשים? הצטרפו לקהילה

רוצים לצאת לטיול בזוגות? הצטרפו לקבוצה

בני 50 פלוס? אל תוותרו על חיי מין בגיל מבוגר

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט

האתגר שבהזדקנות: להתבגר בחוכמה

אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

מתגרשים בגיל הזהב? כך תעשו זאת נכון

3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

 

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד ביחסים

"מי שלא חווה בגידה לא יבין איך זה מרגיש"
למיכאל (שם בדוי, הפרטים שמורים במערכת), בן 50 פלוס מבאר שבע, לא הייתה סיבה לחשוד באשתו בבגידה עד שחבר משותף...
לקריאת הכתבה
הגיל והתרגיל: טיפים לחיזור בגיל 50+
  מתי בפעם האחרונה יצאתם לדייט? אם התשובה שלכם היא לפני 10, 20 או 30 שנה – כדאי שתמשיכו לקרוא. יש סיכוי טוב...
לקריאת הכתבה
כנגד כל הסיכויים: הזוגות היציבים של הוליווד
  יציבות היא לא בדיוק מושג שגרתי בהוליווד. אנחנו יותר שומעים על גירושים ופרידות מאשר על חתונות וזוגות...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה