חזרה ליחסים

הכרנו כך: 3 סיפורי אהבה מעוררי השראה

קהילת ההיכרויות של מוטק'ה לבני 50 פלוס מוכיחה שהאהבה יכולה לצמוח ברשת. הזוגות שהכירו במוטק'ה פותחים את הלב
מאת עדי כץ 11/02/16
הכרנו כך: 3 סיפורי אהבה מעוררי השראה
באתר מוטק'ה סצנת ההיכרויות לבני 50 פלוס פורחת. צילום: Shutterstock

 

 

חג האהבה העולמי (יום הוולנטיין) חל ב-14 בפברואר, ומי שמחפש אהבה יודע, שזירת ההיכרויות הרומנטיות עברה זה מכבר לאינטרנט, ולא רק בקרב צעירים: גם בני הגיל השלישי אינם יוצאים מן הכלל. למעשה, דווקא בשלב בחייהם, שבו כבר לא יתקלו בבן זוג פוטנציאלי בקפיטריה של האוניברסיטה, במקום העבודה או בבר השכונתי - הרשת היא הנתיב היחידי כמעט עבור מחפשי האהבה המבוגרים.

 

סקר שנערך באנגליה ב-2011, והקיף 2,000 נשאלים, מצא ששני שליש מהפנויים-פנויות בני ה-55 ומעלה, מצטרפים לאתרי היכרויות באינטרנט. זאת, לעומת חמישית בלבד מהצעירים בני ה-18-24. לפיכך, המבוגרים גם מוצאים ברשת יותר קשרים רומנטיים מהצעירים.

 

גם באתר מוטק'ה, המכוון לבני 50 פלוס, סצנת ההיכרויות פורחת. מתברר, שגם אחרי שהקימו משפחות ועברו סיבוב אחד או שניים של זוגיות ארוכה, רבים מהמבוגרים עדיין מחפשים אחר אהבה וזוגיות חדשה. וכשהסצנה פורחת, יש לא מעט סיפורי הצלחה.

 

"הזוגיות העניקה לי ביטחון"

 

ורדה, אלמנה בת 69 מפתח תקווה, הכירה במוטק'ה את בן זוגה, גרוש בן 66 מתל אביב, וכבר למעלה משלוש שנים שהם מנהלים מערכת יחסים. "התחלנו לשוחח בצ'ט של האתר, ועם הזמן נפגשנו פנים אל פנים, כחלק מחבורה גדולה יותר", אומרת ורדה. "נפגשנו בבתי קפה בשבתות, ובימי שלישי במועדון ריקודים ביפו. כך הכרתי אותו והתאהבנו".

 

למרות האהבה והקשר המצוין ביניהם, מגורים משותפים מעולם לא היו חלק מהעסקה. "אני רוצה את הפרטיות שלי", אומרת ורדה, "עד כמה שאני אדם פתוח וחברותי, אני זקוקה גם לזמן שלי לבד. אנחנו גרים במרחק רבע שעה נסיעה זה מזו, ובימים שאנחנו לא נפגשים - מדברים בטלפון או בסקייפ".

 

- הרצון לגור לבד בא עם הגיל?

"קשה לי לומר. בעבר המגורים עם בן הזוג היו לי ברורים מאליהם, אז אולי זה באמת קשור לגיל. היום יש לי את סגנון החיים שלי, את הסדר בבית. אני מעדיפה לשמור על הפינה שלי, ולהיפגש כדי לבלות יחד. בן זוגי הוא סבא מסור מאד, שנותן את כל כולו למשפחה. עם זאת, בכל רגע נתון, כשאני מתקשרת אליו ואומרת שאני רוצה שניפגש, הוא תמיד שם בשבילי. אני מאוד רוצה את הזוגיות, אבל טוב לי 'ללכת עם ולהרגיש בלי'".

 

- איך הזוגיות שינתה לך את החיים?

"יש לי תחושה של ביטחון. מאוד נעים שמישהו אוהב אותי ויכול לסמס לי את זה פתאום באמצע היום. יש בינינו המון הומור וצחוק, המון שיחות. אנחנו מעלים זיכרונות ביחד והוא מכבד את זכרו של בעלי, שזה מאוד חשוב לי. בעיקר טוב לי לדעת שהוא שם, כשאני צריכה פה ושם עזרה, או סתם לבכות למישהו ולקבל עידוד".

 

"הבנתי שכדי להכיר אני צריכה לעשות מעשה"

 

 "אפשר לנהל חיים פרטיים, וגם להיות ביחד". צילום: Shutterstock

 

גם אירית בת ה-64 ומאיר בן ה-69 - היא ממושב ליד שוהם והוא מתל אביב - הכירו במוטק'ה, לפני חודשים ספורים. אלא שהם דווקא מהרהרים על מגורים משותפים. "אני יודעת שרבים בגיל המבוגר מעדיפים לגור בנפרד, אבל לא אני", היא אומרת. "הכוונה שלי היא לעבור באיזשהו שלב למגורים משותפים. אני לא חושבת שלגור ביחד זה להיות אחד עם השני בלי הפסקה. אפשר לנהל חיים משלך, וגם להיות ביחד".

 

אירית, אם לשלושה וסבתא לחמישה, התאלמנה לפני שמונה שנים. "מספר שנים אחרי שבעלי נפטר, החלטתי לחפש זוגיות חדשה", היא מספרת. "לפני כן הכרתי גברים פה ושם, אבל הבנתי שאין מה לחכות שמישהו יכיר לי - אני צריכה לעשות מעשה".

 

והיא אכן עשתה: אירית פנתה לאינטרנט, וכך הגיעה למוטק'ה. "זה היה האתר הראשון שנכנסתי אליו, ומצאתי לא מעט מועמדים", היא מספרת. "מרביתם גרושים, חלקם אלמנים. היו לי כמה מפגשים ומערכות יחסים קצרות, אבל עם הזמן השתכללתי ולמדתי לעשות סינון בשיחת טלפון לפני המפגש הראשון, כדי לא להתאכזב".

 

- ממה התאכזבת בדרך כלל?

"זה לא פשוט למצוא גבר לזוגיות בגיל מבוגר. אנשים נמצאים בשלב בחייהם, שלא תמיד מתאים לזה. גברים גרושים רבים שפגשתי, למשל, היו במצב כלכלי איום ונורא, כי ויתרו על רכוש ונאלצו להתחיל את חייהם מחדש. לי זה לא התאים".

 

"אחרי זוגיות ארוכה ומאושרת, חיפשתי עוד אחת כזאת"

 

אירית פרשה לגמלאות לפני כשלוש שנים, אחרי ארבעים שנות עבודה בתחום הביטוח. "זוגיות לא באה אצלי כמענה למצב כלכלי – אני לא מחפשת אדם שיפרנס אותי", היא מבהירה. "אבל גם לא הייתי רוצה לפרנס מישהו אחר או לחיות במצוקה. חיפשתי בן זוג שגם יהיה חבר, אבל גם יוכל מבחינה כלכלית לעשות איתי את הדברים שאני אוהבת – ואני אוהבת לבלות, לטייל בארץ ובחו"ל".

 

- פרט לעניין הבילויים המשותפים, איך הגדרת לעצמך את הגבר שאת מחפשת?

"חלק משמעותי ממה שחיפשתי היה הכוונות של הבן אדם. אחרי זוגיות ארוכה ומאושרת, חיפשתי עוד זוגיות כזאת. לא מישהו להיפגש איתו מדי פעם, וללכת לסרט או לחוף הים".

 

ואז, לפני מספר חודשים, הגיע מאיר, בעצמו אלמן. הוא ראה את פרופיל ההיכרויות שלה באתר מוטק'ה, והשאר היסטוריה. "מאיר התקשר אלי ושוחחנו ארוכות", נזכרת אירית. "השיחה הובילה לפגישה, ומשם זה זרם בכיף. מעבר לזה שהוא מצא חן בעיני, אהבתי את העובדה שגם הוא מאוד מעוניין בזוגיות, ולא רוצה לחיות לבד". חודשיים אחרי, אירית כבר הכריזה שהיא מאושרת עם הזוגיות החדשה בחייה. "אנשים אומרים לי 'את נראית כל כך טוב, מה קרה?'", היא מספרת. "זוגיות משנה את כל החיים".

 

"התאהבות בגיל מבוגר – שונה אבל כיפית"

 

 "הפחד להכיר שוב מאוד ברור, אבל המאמץ שווה". צילום: Shutterstock

 

מאז פרישתה לגמלאות, מתנדבת אירית במשטרה. מאיר עובד שלוש פעמים בשבוע בתל אביב, בתחום עיבוד המתכות העדינות. בזמנם הפנוי, הם מנסים לבלות כמה שרק אפשר ביחד, ומשוחחים בטלפון מספר פעמים ביום. "אנחנו כל הזמן מחפשים תחומי עניין משותפים", היא מספרת. "מאיר, למשל, הצטרף אלי להרצאות בתחום המדעים. מצד שני, אנחנו מאוד לא מגבילים אחד את השני, יש איזו הרמוניה במערכת היחסים הזאת".

 

על 30 הקילומטרים שמפרידים בין המושב שבו היא מתגוררת לבין תל אביב, הם מגשרים, לדבריה, ללא קושי. "זה לא סיפור גדול, אנחנו פעם פה ופעם שם", היא אומרת. "ברור לשנינו שנעבור לגור ביחד, השאלה היא רק איפה. מאיר אוהב את תל אביב, ולי יש בת במושב שצריכה ללדת. לא הגענו עדיין לדון בפרטים, אבל אני מאמינה שאהיה מוכנה גם לעבור לתל אביב".

 

- את ממליצה לנשים בגילך לחפש אהבה חדשה?

"הפחד להכיר שוב מאוד ברור, וגם בי הוא קינן, אבל המאמץ שווה. אחרי חיים משותפים, יש לפעמים הנאה גם מהעצמאות – אבל את הרגעים המיוחדים של קושי או של שמחה, יותר נעים להעביר עם מישהו לצדך. אני ממליצה להעז, לסמוך על האינטואיציה בבחירת בן הזוג, וללמוד ליהנות שוב מהביחד - אבל ממקום אחר ועם תובנות. התאהבות בגיל מבוגר היא שונה, אבל כייפית".

 

כל אחד צריך את המרחב שלו, בכל גיל

 

סביב אתר מוטק'ה נוצרו עם השנים גם קבוצות חברתיות, המקיימות מפגשים קבועים מחוץ לעולם הווירטואלי. חלקן מתארגנות סביב תחביב זהה כמו יידיש או היסטוריה, אחרות מתבססות על מכנה גיאוגרפי משותף. גם אם לא נועדו במקור לחיפוש זוגיות, המפגשים הולידו כמה רומנים. כך, בקבוצת "מוטק'ה פתח תקווה", הכירו בחודשים האחרונים שלושה זוגות, בהם חני פרידמן ועזר חורי.

 

"הגעתי לקבוצה כשיצאתי לפנסיה", מספרת פרידמן, אחות בגמלאות. "מצאתי שם אנשים איכותיים ונחמדים, שנפגשים פעם בשבוע, משוחחים ויוצאים לבילוי. מכיוון שאני גרושה, אפשר לומר שהייתה לי גם כוונה להכיר מישהו".

 

כבר במפגש הראשון, נחה עינה של פרידמן על עו"ד חורי, אלמן. מאז הם ביחד. "הוא אדם מאוד נחמד, לא קשה להתאהב בו", היא מספרת. "הקשר בינינו נוצר מיד כשהכרנו".

 

נכון לעכשיו לפחות, בני הזוג מעדיפים שלא לחיות ביחד. לדבריה, זוהי ערובה לזוגיות טובה. "כל אחד צריך את המרחב שלו", היא מסבירה, "וזה נכון לדעתי לכל גיל. אני חושבת שבדיעבד, לו הייתי חוזרת לנישואיי הקודמים, זה מה שהייתי עושה. זוגות רבים הופכים לחברים הכי טובים, רק אחרי שהם מתגרשים ועוברים לחיות בנפרד".

 

"לא חיפשתי ספונסר"

 

"למה שלילדים תהיה מילה בפרק ב' של ההורים?". זוגיות בגיל הזהב. צילום: Shutterstock

 

את זמנם המשותף אוהבים פרידמן וחורי להעביר בבילוי בקולנוע, וגם "סתם להיות ביחד", כדבריה. "יש לנו הרבה תכניות לבילויים משותפים", היא מספרת, "ואנחנו מתכוונים לקיים אותן אחת אחת".

 

-איך הילדים שלכם מגיבים למערכת היחסים הזאת?

"הילדים של שנינו מפרגנים לזוגיות שלנו, ולמה בכלל שלילדים תהיה מילה בנושא? החיים שלי טובים ומאושרים. זה מה שאני צריכה, לא יותר ולא פחות".

 

- קשה למצוא זוגיות בגיל מבוגר?

"תלוי מה את מחפשת. אני לא חיפשתי ספונסר. חיפשתי אדם ערכי, טוב ומתחשב, וזה מה שמצאתי".

 

"יש כמיהה חזקה לזוגיות בגיל המבוגר"

 

במקביל לערוץ ההיכרויות במוטק'ה, פועלת באתר קהילה בשם "פנויים פנויות 50 פלוס", המונה כיום מעל 1570 חברים. "הקהילה נועדה לדיונים ולהבעת דעות בנושא היכרויות בגיל המבוגר ובכלל", מספרת מינה גבע, 69, מנהלת הקהילה ופנויה בעצמה. "יש בה סיעור מוחות מאוד מעניין. אנחנו משתפים בחוויות מדייטים, מעלים קשיים ובעיות, מתייעצים לגבי הדרך הנכונה להציג את עצמנו באתר היכרויות, ולבחון את מי שמולנו".

 

-למה אנשים משקיעים כל כך הרבה במציאת זוגיות, גם בגיל מבוגר?

"יש כמיהה אדירה להכיר מישהו, למצוא את הנפש התאומה, גם - ואולי בעיקר - בגיל המבוגר. בן הזוג נפטר, או שמסתיים הליך גירושים ארוך, ובמקביל – זהו גיל שבו פורשים לגמלאות, ויש פתאום יותר זמן פנוי. לכן רבים מחליטים לפתוח דף חדש, וכחלק מזה - זוגיות חדשה. האמונה הרווחת בחברה שלנו היא שהחיים בזוג נעימים, בטוחים והרמוניים יותר. זה מאוד לא נעים לחיות לבד, ולחזור הביתה לבד מבילוי בשעות הלילה, כשהלב דופק מפחד בחדר המדרגות".

 

- ומצד שני, יש יותר חששות בגיל הזה מהתקשרות לאדם חדש?

"בהחלט כן. אנשים חוששים להיכנס לחיים של מישהו אחר, פוחדים שהוא יתגלה כאגואיסט, שינסה להשתלט על הכסף ועל הרכוש שלנו, או שינסה להרחיק אותנו מהמשפחה. יש לא מעט אכזבות בעולם ההיכרויות, ואפשר לשמוע בקהילה לא פעם קולות מרירים וכעוסים, ולהבחין במאבק הדדי קבוע בין גברים לנשים. בגדול, הנשים טוענות שהגברים מחפשים רק סקס, ואילו הגברים גורסים שהנשים רוצות מיד קשר ומחויבות. חלקם גם מתלוננים שהנשים בזבזניות".

 

אך למרות הפוטנציאל הגדול של הרשת, מדובר בשלב ראשוני בלבד ליצירת היכרות רומנטית. גבע ממליצה לכל מי שמחפש אהבה, להתנתק מהכיסא וממסך המחשב - ולצאת מהבית. "הקבוצות החברתיות נותנות מענה גם לבילוי משותף וגם להיכרויות", היא מסבירה. "רק פנים אל פנים אפשר באמת להכיר אדם, מעבר לתמונת הפרופיל ולמספר פרטים שכתב על עצמו ברשת".

 

 

נשים וגברים: כך תתלבשו לדייט ראשון

"זוגיות היא מקצוע לכל דבר"

אף פעם לא מאוחר למצוא אהבה

"טיפים לזוגיות טובה? הכל מזל" 

זוגיות בפרק ב': להקשיב ללב ולא לסביבה

בעיות בזוגיות? נסו אימון

זוגיות פרק ב': כשהילדים מתנגדים

כל הדרכים למצוא אהבה באינטרנט בגיל 50 פלוס

כן דופקים חשבון: הסכמי ממון בפרק ב'

 

מעל גיל 50 ומחפשים זוגיות? הכנסו לקהילת הפנויים פנויות של מוטק'ה ואולי תמצאו!

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

כמהים לזוגיות, אך מחבלים בה

לפעמים, בסיומו של שבוע קשה, לאחר שעות רבות של טיפול זוגי, אני תוהה, לשם מה? למה אנחנו, נשים וגברים, טורחים...

לקריאת הכתבה
זוגיות: עצות זהב לריב נכון בגיל 60+

כבר בתחילת משבר הקורונה בארץ, מטפלים ומומחים בתחום הזוגיות חזו כי התקופה הקרובה תביא איתה עלייה בשיעור...

לקריאת הכתבה
חוגגים 60 שנות נישואים - בט"ו באב

מה יותר נעים מלחגוג אהבה בט"ו באב? לחגוג יום נישואים בט"ו באב, ולא סתם – אלא יום נישואים עגול, 60 ליתר דיוק. אם...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה