חזרה לקריירה שנייה

המדריך למתנדב המתחיל

ההתנדבות טובה לבריאות ולנפש, אבל כדי לתרום לחברה ועל הדרך גם לעצמכם, חשוב למצוא מטרה שמדברת אליכם. מחיבוק תינוקות ועד סיוע לנכים – 10 עמותות שישמחו לצרף אתכם כמתנדבים
מאת שירי עמית 21/01/16
המדריך למתנדב המתחיל
התנדבות בין שעתיים לשלוש שעות בשבוע תעניק לכם חיים בריאים. צילומים בכתבה: Shutterstock

 

 

זה לא סוד שהתנדבות ועשייה חברתית לא רק תורמות לסביבה ולקהילה, אלא גם מסייעות לתורם ולמצבו הנפשי והגופני. מחקרים רבים בחנו את היתרונות של עשייה התנדבותית לאוכלוסיית הגיל השלישי, אבל מחקר שנערך בטורנטו והתפרסם לפני כשנה וחצי, מספק תמונה מקיפה יותר על הנושא. המחקר, שפורסם ב- Psychological Bulletin, התייחס לתוצאות 73 מחקרים שפורסמו ב-45 השנים האחרונות, העוסקים בהתנדבות בגיל השלישי. סיכום המחקרים העלה כמה ממצאים חשובים:

 

התנדבות מקושרת לירידה בסימפטומים של דיכאון, והגברת רמת שביעות הרצון האושר. היא תורמת לבריאות טובה יותר, לפחות מגבלות תפקודיות ולאריכות חיים. התחושה של המתנדב, שהוא מוערך או נחוץ, היא זו שתורמת לרווחה הנפשית והפיזית.

 

לפי המחקרים, כדי להשיג את היתרונות הבריאותיים האלה כדאי להתנדב בין שעתיים לשלוש שעות בשבוע, או 100 שעות בשנה. ממצא מעניין נוסף שעלה מסיכום המחקרים הוא שאת התועלת הרבה ביותר מההתנדבות, מקבלים דווקא מבוגרים עם בעיות תפקודיות ומחלות כרוניות.

 

אין ספק, שאם יש זמן פנוי כדאי להשקיע לפחות חלק ממנו בעשייה התנדבותית. סקר שערכה עמותת "רוח טובה", המחברת בין גופים ועמותות לאנשים שרוצים להתנדב, אכן מראה נכונות רבה להתנדבות אצל בני הגיל השלישי. הסקר, שנערך בקרב בני 55 פלוס, מצא כי 22% מהנשאלים העידו שהם מתנדבים בארגון זה או אחר. 49% מהנשאלים אמנם לא מתנדבים, אבל העידו כי שוקלים להתחיל להתנדב, ורק 27% העידו כי לא שוקלים להתנדב בחודשים הקרובים.

 

יש גם אפליקציה שמשדכת בין המתנדב לעמותות 

 

 

לעיתים יש נכונות להתנדב, אבל קשה לדעת מאיפה להתחיל. היצע האפשרויות הוא עצום, ולפני שיוצאים לדרך צריך להתמקד ולהחליט איזה סוג של התנדבות רוצים לעשות, ולהגדיר כמה זמן אנחנו מוכנים להשקיע בפעילות. האם אנחנו רוצים לעזור בתחום ההתמחות שלנו, או שחשוב לנו בעיקר לקדם נושא שאנחנו מאמינים בו? כך או כך, חשוב שההתנדבות שבה בוחרים תהיה כזו המדברת אלינו וקרובה לליבנו, על מנת שאכן נוכל להתמיד בה, ולהביא תועלת גם לסביבה, וגם לעצמנו.

 

כדי לסייע במציאת מקום התנדבות אפשר להיעזר בשירותיה של עמותת "רוח טובה". לעמותה, שנוסדה בשנת 1996 ונתמכת על ידי הקרן המשפחתית על שם תד אריסון, קשרים עם כ-5,000 עמותות, ארגונים ומוסדות ציבוריים, הפועלים במגוון תחומים בארץ, והיא מתעדכנת בצרכיהם במתנדבים בכל רגע נתון.

 

תהליך החיבור בין המתנדבים לבין הגופים הזקוקים לסיוע מתבצע באמצעות מוקד השירות של "רוח טובה", שמקשיב להעדפות המתנדבים ומנסה ליצור התאמה מקסימלית  בין המתנדבים לארגונים.

גם אפליקציית "קודוס" תנסה לסייע במשימת הקישור בין מתנדבים לארגונים, על בסיס חד פעמי או קבוע. לאחר התקנת האפליקציה בסמארטפון והגדרת פרופיל מהירה, יתחיל המשתמש להיחשף לבקשות עזרה שתואמות את מקום מגוריו והעדפותיו.

האפליקציה מאפשרת להגדיר תחומי עניין, וחושפת את המשתמש רק לבקשות עזרה שתואמות את התחומים שהוגדר על ידו. בהמשך, האפליקציה תאפשר גם מעקב אחר הפעילות ההתנדבותית של המשתמש ושיתופיות עם חברים.

מי שרוצה לשלב את ההתנדבות שלו עם טיול בחו"ל, יכול לפנות לארגון GoEco - ארגון ישראלי שנמצא בקשר עם 150 ארגוני התנדבות וסיוע מוכרים ברחבי העולם, ועוזר למטיילים מהארץ לקחת חלק בפרויקטים שמפעילים אותם ארגונים בינלאומיים. ב- GoEco טוענים, כי בעשרות תכניות התנדבות בעולם יש ביקוש לבני 50 פלוס. "לא נדיר לראות בני 19 פועלים ביחד עם בני 60 למען מטרה משותפת", מציינים באתר הארגון, ומבטיחים למצוא את התנאים האופטימליים עבור כל אחד.

 

אוהבים בעלי חיים? רוצים לסייע לפליטים? מודאגים מאפקט החממה או ממצב הקשישים? 10 מקומות טובים להתנדב בהם:

 

עמותת חיבוק ראשון: למען תינוקות נטושים

 

 

מדי שנה ננטשים בישראל כ- 300 תינוקות במחלקות היילודים של בתי החולים. בהיעדר טיפול הורי, זקוקים התינוקות הללו יותר מכל למישהו שיספק את הצרכים הרגשיים והקוגניטיביים החיוניים להתפתחותם. בדיוק בשביל זה קמה בשנת 2004 על ידי מיכל קוריאט עמותת "חיבוק ראשון".

קוריאט נתקלה בפוסט באינטרנט של ד"ר תמר שלזינגר, אשר טיפלה באופן עצמאי בתינוקות נטושים באיכילוב, וחיפשה מתנדבות שיחליפו אותה עקב מעבר למגורים בצפון. קוריאט לא נשארה אדישה, והקימה את הארגון. 

מה כוללת ההתנדבות? לבלות עם התינוקות מספר שעות מדי יום, ולהעניק להם את הדבר החשוב ביותר שתינוקות רכים זקוקים לו, ובעצם כולנו: חום, אהבה ומגע. הרעיון: לשחק עם התינוקות, לשיר להם שירים ולהקריא להם סיפורים. הטיפול בכל תינוק נעשה על ידי קבוצת מתנדבות מצומצמת, המלווה אותו במשך כל תקופת שהותו בבית החולים.

בדרך זו מבטיחים שהתינוק לא ייחשף לדמויות רבות מדי, ויוכל לזהות את הדמויות הטיפוליות, בדומה לבני משפחה. 

איפה: בבתי החולים ברחבי הארץ.

 

הקרן לרווחה לנפגעי השואה: למען הקשישים

 

ניצולי שואה שלא הצליחו להשתקם מתקשים לנהל אורח חיים תקין בכוחות עצמם. לחלקם אין האמצעים הדרושים לרכישת מוצרים בסיסים החיוניים למחייתם. ניצולי השואה סובלים מבעיות ייחודיות, שהן תולדה ישירה של השואה, בעיות שמתעצמות עם השנים.

 

מדובר בבעיות פיזיות, בריאותיות, מצוקות נפשיות או חרדות, והגרוע מכל - בדידות והעדר רשתות תמיכה משפחתיות וחברתיות. הקרן לרווחה לנפגעי השואה שקמה ב- 1994 פועלת למען רווחתם של הניצולים.  

מה כוללת ההתנדבות? ביקורים קבועים בבית הקשיש ניצול השואה: התנדבות לטווח של שנה לפחות, שבה המתנדבים  נמצאים בקשר עם ניצולי השואה על בסיס שבועי. במסגרת המפגשים המתנדבים והניצולים משוחחים, מטיילים יחד, צופים בתכניות טלוויזיה, מבשלים ויוצאים לאירועי תרבות.

 

פרט לכך, קיים פן נוסף של חיבור ניצולי השואה לטכנולוגיה: לימוד תפעול מחשב ואינטרנט. ניצולים אשר אין בביתם מחשב, יוכלו לבקש מחשב מהקרן, שיישאר בביתם.

 

בנוסף, קיים מסלול התנדבותי לסיוע לניצולים הקשישים בצרכים אישיים: ביצוע פעולות חד פעמיות כמו הסעות נחוצות, או תיקון דברים קטנים בבית הניצול.

 

איפה: ברחבי הארץ.

 

תנו לחיות לחיות: למען בעלי החיים

 

בישראל אלפי כלבים וחתולים חסרי בית, פצועים או נתונים למעשי התעללות. עמותת "תנו לחיות לחיות" נוסדה ב-1986 כדי לסייע לבעלי החיים הללו בטווח המיידי, ולמנוע את סבלם בטווח הרחוק. במשך 20 שנות קיומה, מצאה העמותה בתים מאמצים לכ-30 אלף כלבים וחתולים, וסיפקה סיוע וטיפול וטרינרי לעשרות אלפים נוספים ובהם גם סוסים, חמורים, תנינים, דולפינים, גמלים וכל סוגי החיות שנמצאו במצוקה.

 

בנוסף פועלת העמותה במישור המשפטי, ונלחמת נגד התעללות והפקת רווח על חשבון חייהם של בעלי החיים.

מה כוללת ההתנדבות? כל עזרה לטובת ההולכים על ארבע: החל בהחזקת כלב או חתול לתקופה מסוימת, עד שיתפנה מקום בכלבייה או בחתוליה, דרך עזרה במשרד העמותה בתל אביב, ועד עזרה בכלבייה או בחתוליה וחילוץ בעל חיים במצוקה בזמנים שהאמבולנס אינו פועל.

 

איפה: בכל רחבי הארץ.

 

גרינפיס: למען איכות הסביבה

 

 

מודאגים מהחור באוזון ומאפקט החממה? למחזר בקבוקים ונייר זה נחמד, אבל אם אתם רוצים לתרום להעלאת המודעות לאיכות הסביבה ולהגנה על כדור הארץ, תוכלו לעשות את זה ובגדול ב"גרינפיס" - ארגון בינלאומי שעוסק בקמפיינים סביבתיים. בסיס הארגון הוא באמסטרדם, עם למעלה מ-3 מיליון תומכים מכל העולם, וסניפים ב-41 מדינות.

 

הארגון משתמש בשיטות פעילות ומחאה לא אלימות, בהן פעולה ישירה, לוביזם ומחקר, כדי לחשוף בעיות ומחדלים סביבתיים גלובליים ומקומיים, ולהציע פתרונות לעתיד ירוק, נקי ובריא עבור כולנו.

 

סניף הארגון בישראל קיים כבר 20 שנה, ובולט במיוחד בפעילות בנושא קידום אנרגיה בלתי מתכלה ולא מזהמת, במאבקים נגד שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, ובהשתתפות בקמפיינים בינלאומיים להצלת יערות הגשם והאוקיינוסים.

 

מה כוללת ההתנדבות? החל בתרגום טקסטים, דרך הדרכה ועד פעילות אקטיבית. "כל מתנדב מוצא את הדרך הייחודית שלו לתת", מבטיחים בגרינפיס.

 

איפה: בכל רחבי הארץ.

 

קו לעובד: למען העובדים המקופחים

 

מאז הקמתה בשנת 1991, מסייעת עמותת "קו לעובד" לעובדי ישראל המקופחים למצות את זכויותיהם. זה כולל מהגרי עבודה, עובדים פלסטינים מהשטחים הכבושים, פליטים ומבקשי מקלט. כמו כן, העמותה פועלת לשינוי חקיקה ולהעלאת המודעות הציבורית לזכויות עובדים.

העמותה מפעילה שלושה סניפים, מעסיקה 27 אנשי צוות, ונעזרת בלמעלה מ-130 מתנדבים. במהלך שנת 2013 סייעה העמותה ליותר מ- 40 אלף עובדים, והשיבה עבורם כספים שהגיעו להם על פי חוק, בסכום העולה על 19 מיליון שקלים.

מה כוללת ההתנדבות? מגוון רחב של תפקידים, כולל ייעוץ טלפוני, קבלת קהל, מענה באינטרנט ועבודה בשטח.

איפה: תל אביב, חיפה ונצרת.

 

בית הצייר: למען נוער בסיכון

 

הפרעות התנהגות קשות, הפרעות רגשיות המלוות בליקויי למידה, חוסר מוטיבציה ובעיות בביקור סדיר בבית הספר הם רק חלק מהבעיות שמאפיינות את הנערים והנערות במרכז החינוכי-טיפולי "בית הצייר". המרכז מיועד לבני נוער בגילאי 12-21, שסובלים מחסכים לימודיים ורמתם הלימודית בפער של כמה שנים מגילם הכרונולוגי. רוב משפחותיהם מאופיינות בקשיים סוציו-אקונומיים, ומטופלות בלשכות הרווחה העירוניות.

 

מה כוללת ההתנדבות? חונכות אישית ולימודית, סיוע בהכנת שיעורי בית והעשרה אישית במגוון תחומים, כגון מתמטיקה, אנגלית, מדעים, מוזיקה, צילום ותיאטרון. ההתחייבות לפרויקט היא לשנת לימודים. בבית הצייר אפשר גם להתנדב באופן חד פעמי, על ידי העברת הפעלה או חוג העשרה באופן פרטני או קבוצתי לנערים.

 

איפה: ירושלים.

 

עמותת אלי"ע: למען ילדים עיוורים ולקויי ראייה

 

עמותת "אלי"ע" החלה את פעילותה ב-1982 עם קבוצה של 6 ילדים, וכיום מספקת תכניות למאות ילדים בשנה, בשלושה מרכזים שונים. מטרות העמותה הן להכין ילדים עיוורים ולקויי ראייה לשילוב בחינוך הרגיל ובחברה בכלל, לתת מענה מקצועי לילדים עיוורים ולקויי ראייה מורכבי התפתחות, בדרך לשילובם במסגרות המשך מתאימות לפי צורכיהם ויכולותיהם, ולתמוך במשפחות הילדים באופן שיעזור להן לקדם את ילדיהן בצורה יעילה ובונה.

 

מה כוללת ההתנדבות? ילדים עיוורים יכולים ללמוד רק באמצעות דיבור ומגע, ולכן מקפידים בארגון על יחס של כמעט אחד לשניים בין אנשי צוות לילדים. זה משאיר הרבה מקום להתנדבות ועזרה לאנשי הצוות.

 

איפה: באר שבע, ירושלים ופתח תקווה.

 

הסוכנות היהודית: למען עולים חדשים

 

אחד היעדים המרכזיים של הסוכנות היהודית, שהוקמה ב-1929 ופועלת למען קהילות יהודיות ברחבי העולם, הוא הכנת תשתית לעלייה עתידית לישראל. הסוכנות מפעילה אולפנים ומרכזי תרבות ישראלים, בהם יכולים המתעניינים בעלייה לקבל מידע על אפשרויות המגורים, הלימוד והתעסוקה בישראל. כמו כן, מקבלים העולים סיוע בלימוד עברית בסיסית, שתשמש אותם בצעדיהם הראשונים לאחר עלייתם לארץ.

מה כוללת ההתנדבות? ליווי אישי של העולים בתהליך הקליטה, בחיפוש אחר מקומות תעסוקה, בחיפוש מקום מגורים, ובתמיכה ולימוד עברית בסיסית.

איפה: נתניה.

עמותת א.ס.ף: למען מבקשי המקלט

 

 

אלפי נשים, גברים וילדים מתמודדים מדי יום עם נסיבות החיים הקשות שמהן נחלצו, ללא מעמד וללא נגישות לאמצעי מחיה או לשירותי רווחה. עמותת א.ס.ף, שהוקמה ב-2007, מפעילה מספר פרויקטים שבמסגרתם ניתנת תמיכה פסיכו-סוציאלית ליחידים ולמשפחות מקרב קהילות הפליטים.

העמותה מסייעת למבקשי מקלט לממש את זכויותיהם בהתאם לחוק הבינלאומי והחוק הישראלי, ופועלת באמצעות חינוך והסברה להגברת המודעות הציבורית באשר לזכויותיהם ומעמדם בארץ.

מה כוללת ההתנדבות? קבלת קהל לעזרה במידע, מיצוי זכויות, הפנייה לגורמים נוספים, תיווך מול גורמים בחברה הישראלית ועוד. בנוסף, דרושים מתנדבים לפולו-אפ: המשך טיפול במקרים מורכבים, שמצריכים טיפול מעמיק ואף ליווי. ההתנדבות כוללת עבודה מול גורמים מגוונים כגון משרדי ממשלה, משרדי עו"ד, עמותות נוספות ומול הפונים עצמם. ההתחייבות היא לשנה.

בנוסף, העמותה זקוקה למדריכים לחוגים במועדון, למתרגמים, לגרפיקאים, לצלמים, לבמאים ולעורכים לשוניים.  

איפה: תל אביב.

 

קהילה נגישה: למען הנכים

 

"קהילה נגישה" היא תכנית ארצית, שמטרתה להסיר את המכשולים העומדים בפני אנשים עם מוגבלויות. זוהי תכנית רב-תחומית, הפועלת ביישובים רבים בו זמנית לשיפור כל סוגי הנגישויות. מטרות התכנית הן לפתח מודעות לאנשים עם מוגבלות, לשנות עמדות בקרב הציבור, להעצים אנשים עם מוגבלויות, ולפעול למען הנגשה פיזית וחברתית.

 

התכנית היא פרי שיתוף פעולה בין משרד הרווחה, ג'וינט ישראל - מסד נכויות, משרד הבריאות, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, המוסד לביטוח לאומי, המתנ"סים והרשויות המקומיות.

 

מה כוללת ההתנדבות? העברת הפעלות או הרצאות לנכים בגילאי 30-65. ההתנדבות היא אחת לשבוע ונמשכת שעתיים בכל פעם, כשהיא יכולה להיות גם חד פעמית.

 

בנוסף, יש אופציה להתנדבות משרדית (עם התחייבות לשנה), הכוללת מענה טלפוני, סידור מסמכים ותיוק.

 

איפה: חדרה. להתנדבות במקומות אחרים מומלץ לברר דרך החברה למתנ"סים או דרך "רוח טובה".

 

 

נפטרים מהבגדים הישנים? תתרמו אותם

 

"החיוך של הילדים זה השכר שלנו"

 

התנדבות שמעלה חיוך 

 

הפנסיונרים שמתנדבים לעזור לקשישים

 

"ההתנדבות נותנת לנו הזדמנות לעשייה"

 

"ההתנדבות היא עיסוק לנשמה"

 

המכורים להתנדבות: "זו סיבה לקום בבוקר"

 

מטיילים ומתנדבים

 

הצטרפו לקהילת ההתנדבות של מוטק'ה!

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בקריירה שנייה

ממנהל מכירות לליצן רפואי
זה קרה ב-2005 - משה ניב סקרבניק ואשתו הגיעו לביתה של בתם, כדי להרכיב מיטת תינוק לנכדם הראשון. בדרכם חזרה...
לקריאת הכתבה
יום המעשים הטובים: גולשי מוטק'ה למען הקהילה
יש כל כך הרבה דרכים לתרום ולעשות טוב - לבקר בביתו של שכן קשיש, לעודד ילד חולה סרטן, ללטף כלב בודד בכלביה...
לקריאת הכתבה
"הדברים הכי פשוטים הם משימה עבורי"
כולנו מכירים את הדפיקה הזאת בדלת, של יום ההתרמה השנתי של עמותת איל"ן. כבר יותר מ-60 שנה נערך "מצעד הפרוטות"...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה