חזרה לחדשות היום

הנחה בארנונה לאזרח ותיק: המדריך המלא ל-2018

אזרחים ותיקים? יתכן שאתם זכאים להנחה בחשבון הארנונה. מה התנאים לקבלת ההנחה, מה גובהה ומי זכאי לה? ריכזנו עבורכם את כל המידע המעודכן ל-2018
מאת שירלי גל 24/01/18
הנחה בארנונה לאזרח ותיק: המדריך המלא ל-2018
ההנחה בארנונה לא מגיעה אוטומטית, וחשוב להכיר את התנאים לזכאות. צילום: Shutterstock

 

 

אם הגעתם לגיל פרישה אתם כנראה זכאים להנחה בארנונה, אבל כדאי שתדעו - ההנחה אינה מגיעה אוטומטית, וחשוב להכיר את הפרטים הקטנים ולהיערך בהתאם לפני הגשת הבקשה. הזכאות להנחה תלויה במגוון רחב של פרמטרים, בהם גובה ההכנסה שלכם, שטח הדירה בה אתם גרים, האם אתם מקבלים קצבאות אחרות מהביטוח הלאומי והאם אתם מקבלים הבטחת הכנסה. אז מה צריך לדעת בטרם הגשת בקשה לקבלת ההנחה ולאיזו הנחה בדיוק אתם זכאים? כל המידע על הנחה בארנונה לאזרח ותיק – נכון לשנת 2018:

 

אזרח ותיק הנחה בארנונה - תנאים כלליים:

 

1. מהו שטח הדירה המקסימלי עליו ניתן לקבל הנחה? - ככלל, לאזרחים ותיקים מגיעה זכאות להנחה בארנונה עבור דירת מגורים בגודל של עד 100 מ"ר, מהרשות המקומית שבה הם גרים.

 

2. מה קורה אם בבעלותי שתי דירות? אם אתם מחזיקים ביותר משני נכסים, תקבלו את ההנחה רק על נכס אחד - והוא דירת המגורים שלכם.

 

3. ואם הדירה בבעלותי רק חלק מהשנה? אם החזקתם בדירה רק בחלק מהשנה, תקבלו את ההנחה בשיעור יחסי עבור מספר החודשים שבהם התגוררתם בה.

 

4. ואם אני זכאי ליותר מהנחה אחת? במקרה זה אין "כפל מבצעים" - תקבלו הנחה אחת בלבד, הגבוהה מבין השתיים.

 

הנחה בארנונה לאזרח ותיק המקבל קצבאות מהביטוח הלאומי:

 

 ההנחות יכולות להגיע עד 100% במקרים מסוימים. צילום: Shutterstock

 

 

1. הנחה של עד 25%: אם אתם מקבלים את אחת מהקצבאות הבאות - קצבת זקנה (קצבת אזרח ותיק), קצבת שאירים, גמלת תלויים לבני משפחה של נפטר מפגיעה בעבודה, או קצבת נכות בשל פגיעה בעבודה, ייתכן שאתם זכאים להנחה בארנונה בשיעור של עד 25%, בנכס בשטח של עד 100 מ"ר. עם זאת, ההנחה הזו לא קבועה בחוק וכל רשות מקומית יכולה לבחור שלא להעניק את ההנחה, או לקבוע כללים לגבי הזכאים לה.

 

2. מי זכאי להנחה של עד 100%? ישנן קצבאות שמזכות בהנחות גבוהות בצורה משמעותית, אשר יכולות להגיע גם עד 100% הנחה בארנונה לאזרח ותיק. בין הקצבאות ניתן למצוא את קצבת הזקנה לנכה, שמזכה בהנחה בשיעור של 100% אך מותנית בהצגת מבחן ההכנסות לרשות המקומית, קצבת השלמת הכנסה שמזכה גם היא בהנחה של 100%, וכן גמלת סיעוד שמזכה בהנחה של 70% בארנונה.

 

3. לאיזו הנחה בארנונה זכאים ניצולי שואה? ניצולי שואה הזכאים לתגמולים לפי חוק ההטבות לניצולי שואה יקבלו הנחה של 66% בארנונה על שטח דירה של עד 70 מ"ר, ובמשפחה מעל ארבע נפשות יקבלו את אותה הנחה על דירה בשטח של עד 90 מ"ר.

 

הנחה בארנונה לאזרח ותיק על פי גובה ההכנסות:

 

 מבחן ההכנסות: לאיזו הנחה זכאים אזרחים ותיקים בעלי השכר הממוצע במשק? צילום: Shutterstock

 

 

אזרחים ותיקים אשר סך הכנסותיהם (קצבאות, הכנסות משכר דירה וכיו"ב) לא עולה על השכר הממוצע במשק, יהיו זכאים להנחה של 30% בתשלום הארנונה. השכר הממוצע במשק מתעדכן תדיר, ונכון ל-2018 עומד על 10,231 שקלים.

 

אם אתם חיים בזוג ושניכם אזרחים ותיקים, תהיו זכאים להנחה אם כלל הכנסותיכם לא יעלה על 150% מהשכר הממוצע, כלומר 15,345 שקלים. עם זאת, שימו לב: ההנחה בארנונה לאזרח ותיק במקרה זה מחושבת עבור נכס בשטח של 100 מ"ר. על כל מ"ר נוסף תצטרכו לשלם תשלום ארנונה מלא.

 

ההנחה שניתנת על פי גובה ההכנסות היא הנחה על פי חוק, והרשויות המקומיות מחויבות להעניק אותה לאזרחים הוותיקים שעומדים בתנאים.

 

תוכלו לקבל את ההנחה על ידי הגשת בקשה לרשות המקומית, בהתאם לפרטים ולמסמכים שביקשה, ובתוספת הצהרה לכך שאתם עומדים בתנאי לסך ההכנסות.

 

הנחה בארנונה לאזרח ותיק - איך מממשים את ההטבה?

 

כדאי להיעזר במוקד לאזרחים ותיקים, המסייע לאזרחים ותיקים בנושאי זכויות, הטבות ושאר עניינים הנוגעים לחיי היומיום שלהם. צילום: Shutterstock

 

 

על מנת לקבל את ההנחות הרלוונטיות אליכם תצטרכו לפנות אל האגף לגביית ארנונה ברשות המקומית, למלא טופס לבקשת הנחה בארנונה ולהנפיק את המסמכים שהיא מבקשת.

 

אם אתם מקבלים קצבאות מהביטוח הלאומי תצטרכו לצרף את האישור על כך לבקשה. בנוסף, כדאי שתדעו שבחלק מהרשויות תוכלו למלא את הבקשה להנחה בצורה מקוונת ופשוטה דרך אתר העירייה, וברשויות אחרות תצטרכו להגיע פיזית לנציג הרלוונטי. מומלץ לברר לפני הגשת הבקשה עם הרשות העירונית כיצד היא פועלת בנושא, ולהסתייע במוקד לאזרחים ותיקים, המהווה מרכז מידע וסיוע לאזרחים ותיקים בנושאי זכויות והטבות, כמו גם בריאות, דיור, רווחה, פנסיה וכל נושא אחר הקשור לחיי היומיום של האזרח הוותיק.

 

 

מעוניינים במידע נוסף בנושא ההנחות? פנו למוקד לאזרחים ותיקים בטלפון 8840*, או לחצו כאן

  [#middleBanner] 

10 הנחות שכל פנסיונר צריך להכיר

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם הטבות בבנקים

6 דרכים להגדיל את ההכנסות אחרי פרישה

כל הדרכים לשלם פחות על חבילת התקשורת

 

הצטרפו לקהילת הצרכנות של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה RUBBEN 01/03/18
כתבה מואילה וטובה שעושה סדר.. אז אם דך הזכויות של השואה לא לפחות בזכות האזרח ותיק..    http://www.bayit-bakfar.co.il" target="_blank" title="דיור מוגן יוקרתי">דיור מוגן יוקרתי, http:/...
כתבה מואילה וטובה שעושה סדר..

אז אם דך הזכויות של השואה לא לפחות בזכות האזרח ותיק.. 

 
http://www.bayit-bakfar.co.il" target="_blank" title="דיור מוגן יוקרתי">דיור מוגן יוקרתי, http://www.bayit-bakfar.co.il/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%94%D7%95-%D7%93%D7%99%D7%95%D7%A8-%D7%9E%D7%95%D7%92%D7%9F" target="_blank" title="מה זה דיור מוגן">מה זה דיור מוגן, http://www.bayit-bakfar.co.il/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%A8%D7%99-%D7%93%D7%99%D7%95%D7%A8-%D7%9E%D7%95%D7%92%D7%9F" target="_blank" title="דיור מוגן מחירים">דיור מוגן מחירים
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

אזרחים ותיקים? מגיעות לכם זכויות מיוחדות בתקופת הקורונה

היום (1.10) חל "יום הקשיש הבינלאומי" או "יום הזקנה הבינלאומי", תלוי במושג המועדף עליכם. כאזרחים ותיקים כפי...

לקריאת הכתבה
"מטרתנו היא למגר אפליה על רקע גיל"

אם אתם אזרחים ותיקים אתם ודאי כבר יודעים, שבכל עיר בארץ קיימת מחלקה לאזרחים ותיקים שנמצאת במסגרת האגף...

לקריאת הכתבה
מימוש זכויות ניצולי שואה: המדריך המלא

יום השואה מזכיר לנו שבישראל נותרו רק כ-150 אלף ניצולים. כמעט מדי ערב אנחנו נחשפים בתקשורת לניצולים רבים...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה