חזרה להחיים הטובים

הצתה מאוחרת: התפרסמו אחרי גיל 45

נהוג לחשוב שהעולם שייך לצעירים, אבל באותו עולם מסתובבים לא מעט יוצרים, שחקנים ומדענים שפרצו עם הכישרון שלהם בגיל מבוגר. 8 לייט בלומרים שנותנים תקווה לשאר
מאת הדס בשן 20/04/17
הצתה מאוחרת: התפרסמו אחרי גיל 45
מורגן פרימן, היה בן 52 כשלוהק לסרט 'הנהג של מיס דייזי'. צילום: Shutterstock

 

 

החל ממוצרט שהלחין אופרות בגיל שש ועד לבר רפאלי שדגמנה כבר בגיל שלושה חודשים - התרבות האנושית מספרת לנו שתופעת "ילדי הפלא" היא אחת המבטיחות ביותר בכל דור ודור. אבל עם כל הכבוד לילדי פלא, אין שום חוק שאומר שאם לא פרצת עד גיל 30, זה כבר מאוחר מדי. גם לא עד גיל 40. ואפילו, לשמחת לא מעט מאיתנו, גם בגיל 50 אפשר להתגלות בגדול, ולהוכיח כי החיים רק התחילו. מתברר שאם העולם היה שייך לצעירים באמת, היינו מאבדים כמה כשרונות מאוד משמעותיים.

 

ה"פורחים מאוחרים", או כפי שהם נקראים בלעז - "לייט בלומרס", יכולים אולי למצוא קווי אופי משותפים כמו סבלנות, בשלות, הקפדה על פרטים והתנגדות להצלחה בכל מחיר. לחלקם, יש להניח, המזל פשוט שיחק בשלב מאוחר בחיים, וגרם לכך כי העולם לפתע יבחין במה שהיה שם כל הזמן. תהא הסיבה להתעוררותם המאוחרת אשר תהא - הרשימה שלהלן מוכיחה כי טוב מאוד שזה קרה. אולי אם היו מתגלים מוקדם יותר, לעולם לא היו מגיעים להצלחות המרשימות שלהם.

 

הנה 8 לייט בלומרים שפרצו אחרי גיל 45, ונותנים לא מעט תקווה לכל השאר:

 

 

לא רק הנהג של דייזי: השחקן מורגן פרימן

 

בגיל 52 שיחק ב"הנהג של מיס דייזי", בגיל 57 ב"חומות של תקווה". מורגן פרימן, צילום: Shutterstock

 

 

השחקן שעשה את ההיכרות שלו עם תרבות המיינסטרים בתור "הנהג של מיס דייזי" היה בן 52 כשהסרט המופלא הגיע אליו והפך אותו לאייקון. לפני כן, היה שחקן תיאטרון באוף-ברודווי, את רוב שנות השבעים העביר גם על סטים של אופרות סבון - וכמו רבים אחרים, חלם על פריצה קולנועית, ולא איבד סבלנות ותקווה.

 

מאז שנהג את מיס דייזי, מורגן הפך לסמל של בשלות וניסיון, כשבסרטים רבים הוא משמש בתפקיד "הקריין", מה שרק מוסיף לדמותו איכות אייקונית. בשנת 1993, כשהיה בן 57, כיכב לצד טים רובינס בסרט "חומות של תקווה", מה שכבר הפך אותו לכוכב של ממש, ומאז סרטי קולנוע חשובים רבים מעטרים את הרזומה שלו. פרימן בן 79 כיום, ואת הסרט האחרון בכיכובו, "הסיפור של אלוהים", צילם בישראל בשנה שעברה.

 

 

שובר מוסכמות: השחקן בריאן קרנסטון

 

בגיל 52 לוהק לסדרה "שובר שורות", במהלך משנה קריירה. בריאן קרנסטון, צילום: Shutterstock

 

 

יש שחקנים שמזוהים עם תפקיד אחד, משמעותי וייחודי שילווה אותם בכל מהלך הקריירה שלהם. כזה הוא וולטר וויט, גיבור הסדרה "שובר שורות", עבור בריאן קרנסטון. המורה לכימיה שהופך למייצר של סמים קשים במהלך שמשנה את סיפור חייו ואת סובביו, הוא אחת הדמויות הבלתי נשכחות בהיסטוריה של הטלוויזיה, גם שלוש שנים לאחר שפרק הסיום שודר. קרנסטון אמנם היה שחקן פעיל עד שהפך לוולטר וויט, עם תפקידי משנה בסדרות ותפקיד ראשי בקומדיה "מלקולם באמצע", אבל עד גיל 52 לא נראה היה כי הוא עומד לעשות היסטוריה שכזו.

 

כיום, עם שלושה פרסי אמי ביד, פרס גלובוס הזהב והרבה סרטים חדשים וחשובים שבהם השתתף בשנים האחרונות, נדמה כי משבר גיל ה-50 של וולטר הוא בדיוק מה שהקריירה של קרנסטון היתה זקוקה לו.

 

 

לקח את הזמן: המדען צ'רלס דרווין

 

את העבודה המפורסמת ביותר, "מוצא המינים", פרסם בגיל 50. צ'רלס דרווין, צילום: Shutterstock

 

 

המדען צ'רלס דרווין הוא מקור גאוותם וסמלם של קהילת הלייט בלומרים - כולל אלה שיושבים על הספה וטוענים שהם כאלה, ופשוט עוד לא התגלו. מדוע שיאיצו בעצמם? הרי אבי האבולוציה פרסם את העבודה החשובה ביותר בקריירה שלו כשלא היה מבוגר ביום אחד מגיל 50. עבודתו של דרווין, "מוצא המינים" שפורסמה בשנת 1859, הפכה אותו בן לילה לאחד המדענים החשובים והמוכרים ביותר. אבל לקח עוד כמה שנים, עד לראשית המאה ה-20, עד שהתאוריה, כולל הביטוי "הברירה הטבעית" שמוצג בה, הפכה לבסיס של האבולוציה, המקובלת כיום במדע המודרני.

 

העבודה על "מוצא המינים" החלה 20 שנים לפני פרסומה. דרווין, בוגר קיימברידג', פרסם עבודות רבות לאורך השנים, אבל "מוצא המינים" תמיד היתה שם - וחוקרים מהרהרים עד היום בסיבה ש"דגר" עליה שנים רבות כל כך. התוצאה, בכל מקרה, הוכיחה את עצמה - מדובר היה בעבודה ברמה גבוהה בהרבה מכל עבודה אחרת שפורסמה בשעתו. 

 

 

בזכותו יש לנו את ג'יימס בונד: היוצר איאן פלמינג

 

סדרת ספרים שכתב פלמינג בגיל 44 הפכה לסדרת סרטים מצליחה. ג'יימס בונד, צילום: Shutterstock

 

 

בלי הסופר איאן פלמינג העולם לא היה מכיר את ג'יימס בונד, ואולי מעולם לא היה נחשף לקסמם של גברים מסוקסים משון קונרי ועד דניאל קרייג. כמה חבל, כי הרבה אקשן, סקס ומוזיקה מחשמלת היו נחסכים מאיתנו. אבל מה היה קורה לעולם בלי הבנקאי איאן פלמינג? או סוחר המניות איאן פלמינג? ומה עם העיתונאי איאן פלמינג? לא ברור. מה שבטוח הוא שלפלמינג היתה סוג של הפרעת קשב מקצועית שגרמה לו להחליף מקצוע בכל כמה שנים, עד שהתביית על כתיבת ספרים בגיל 44, אחרי הצלחה כלכלית בקריירות הקודמות שלו. הספר הראשון בסדרת "ג'יימס בונד", "קזינו רויאל", היה תחילתה של סדרה בת 12 ספרים, שהפכו את פלמינג לאחד הסופרים הידועים בתרבות הפופולרית.

 

אגב, אחד מגיבוריו של פלמינג, רוג'ר מור, גם הוא סוג של לייט בלומר, כשלוהק לסרט הראשון של בונד בכיכובו, כשהוא בן 45.

 

 

אף פעם לא מאוחר לעשות היסטוריה: צ'ארלס פלינט, מייסד IBM

 

כשאחרים בגילו חושבים על פרישה, צ'ארלס פלינט החליט על מיזוג שלוש חברות ל-IBM ועשה היסטוריה. צילום: Shuttetstock

 

 

בגיל 74, צ'ארלס פלינט עשה היסטוריה עסקית וטכנולוגית בעולם, כשהחברה שעמד בראשה קיבלה את השם "מכונות עסקיות בינלאומיות". באנגלית זה נשמע יותר טוב, International Business Machines, ובראשי תיבות - IBM. הרגע ההיסטורי הזה היה תוצר של החלטה גורלית שפלינט קיבל בגיל 61, בשנת 1911, למזג שלוש חברות קיימות לחברה אחת. החלטה נועזת עבור מנכ"ל שכבר יכול היה לחשוב על פרישה - אבל לא היה מעוניין בכך. הוא נשאר אחד הגורמים המשמעותיים ביותר ב-IBM עד לשנת 1930 כשפרש, והשאיר מערך עסקי שלימים ישפיע על התחרות והפיתוח של כל המוצרים הממוחשבים.

 

בעולם ההייטק נהוג לצפות להצלחות מהירות - מארק צוקרברג ייסד את פייסבוק בגיל 20, אותו גיל שבו ביל גייטס ייסד את מייקרוסופט. אבל מתברר שגם במסלול המהיר והדיגיטלי, אפשר וכדאי לתת קצת ריספקט למבוגרים.

 

 

הפריצה הגדולה בגיל 63: השחקנית בטי וויט

 

לוהקה לסדרה "בנות הזהב" בגיל 63, ועד היום נחשבת לאחת הנשים המצחיקות בתרבות האמריקאית. בטי וויט, צילום: Shutterstock

 

 

מעריצי דיוות קשישות ונמרצות אוהבים למצוא תמונות שלהן מהתקופה בה היו צעירות, אבל בכל הנוגע לבטי וויט בת ה-95, לא ימצאו רבות כאלה. וויט התפרסמה באמריקה בגיל 51, כשלוהקה ל"תכנית של מרי טיילר מור", ולשאר העולם לקח עוד קצת זמן לגלות אותה. זה קרה כשהפכה לרוז האלמותית מהסדרה "בנות הזהב", כשהיא בת 63, והשחקנית המבוגרת ביותר על הסט (אפילו יותר מהשחקנית שגילמה את המבוגרת ביותר, סופיה).

 

לפני אותן שנים, וויט התפרנסה מטלוויזיה בליגה נמוכה יותר, ובעיקר ביקרה באופן תדיר שעשועונים במשקל נוצה. אבל היתה לה סבלנות, וכנראה בגלל שמעולם לא לקחה את עצמה יותר מדי ברצינות - הצליחה להפוך למפורסמת דווקא בשנים בהן אחרות יוצאות לפנסיה.

 

וויט היא אחת הנשים המצחיקות, התוססות והפעילות בעולם הבידור האמריקאי. היא עדיין מתארחת בתכניות בידור ומככבת בפרסומות, ונדמה שהוליווד כולה מקווה להגיע איתה עד לגיל 100. בקצב הזה, נראה כי זה לגמרי מה שעתיד לקרות.

 

 

הסרטים הכי חשובים אחרי גיל 50: אלפרד היצ'קוק

 

מי אמר פסיכו? בובת שעווה בדמותו של אלפרד היצ'קוק במוזיאון מאדאם טוסו בהוליווד, לצד המקלחת המפורסמת. צילום: Shutterstock 

 

 

במאי סרטי המתח המחונן החל את הקריירה שלו בגיל 25, מה שיכול היה למתג אותו כסוג של מטאור. אבל לא רק שהיצ'קוק המשיך לזרוח במשך שנים רבות, אלא שאת הסרטים הכי חשובים שלו הוא ביים דווקא בין גיל 54 ל-63. ברשימה אפשר למצוא את "ורטיגו", "חלון אחורי", "הציפורים", וגם את הסרט שמזוהה עם היצ'קוק יותר מכל - "פסיכו". מאחורי עשייתם של כל אחד מהסרטים הללו סיפורים מרתקים, שתועדו בשנים האחרונות בסרטים בפני עצמם, ומראים כיצד גם אחרי יום הולדת 50 היצ'קוק, שכונה היץ', היה אישיות סוערת, דרמטית ובלתי מתפשרת (או כמו שאמרה ג'נט לי, כוכבת "פסיכו": "הוא היה פסיכו לא קטן בעצמו").

 

מבחינת הכרה ופרסום היצ'קוק אולי אינו לייט בלומר קלאסי, אבל בכל הקשור לאיכות אמנותית - לגיל שלו היתה השפעה חיובית מאוד על סרטיו, שניכרת בהשפעתו על אינספור יוצרים עד היום.

 

 

הנציגות הישראלית: השחקנית אוולין הגואל

 

רק בגיל 45 פרצה כשחקנית.  צילום באדיבות רשת 13, מתוך הסדרה 'שנות ה-80'

 

 

זה קצת מצער שברשימתנו יש רק נציגות ישראלית אחת - כנראה בישראל האפשרויות אינן בלתי מוגבלות, והתחלה בגיל צעיר היא בכל זאת יתרון. אבל לפחות הנציגה שלנו היא אישה, ועוד איזו אישה. אוולין הגואל לא פרצה כשחקנית עד לגיל 45, משום שהיתה עסוקה בדרמות של חייה - היא נישאה, הפכה לאם, עזבה את הארץ, חזרה, ניהלה רומן סוער עם השחקן עמוס לביא ז"ל והביא לעולם עוד ילדה, ורק אז החליטה, סוף סוף, לממש את עצמה וללמוד משחק בבית הספר למשחק של יורם לוינשטיין.

 

היא היתה מבוגרת משאר הסטודנטים בכמה שנים טובות, וכשהם לוהקו לשלל דרמות עם סיום הלימודים, היא מצאה את עצמה מאחור, המשיכה בעבודות מלצרות ומזכירות, אבל לבסוף התגלתה בגדול בטלנובלה "פיק-אפ", שהביאה לה שלל תפקידים בטלוויזיה ובקולנוע, ואפילו שני פרסי אופיר - על תפקיד משנה בסרט "שבעה", ועל תפקיד ראשי בסרט "אחותי היפה". היום גואל בת 56, ממשיכה לשחק בטלוויזיה, בקולנוע ובתיאטרון, ומוכיחה כי עם כל הכבוד לנעורים הירוקים, אין כמו אישה בשלה כדי לספר סיפור מלא בטעמים. 

 

 [#middleBanner] 

הרוקרים המזדקנים צעירים לנצח

5 סלבס שהצליחו לעצור את הזמן

60 זה ה-40 החדש

קבלו אותם: חתיכים מעל 60

רוק סטארס: הכוכבים של שנות השישים 

 

הצטרפו לקהילת פנאי ותרבות של מוטק'ה

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהחיים הטובים

ערב שירה בין דורי: כשמשוררים צעירים ומבוגרים נפגשים
ספרו לחברים חובבי השירה: ערב שירה בין דורי מיוחד במינו ייערך הערב (שני) בבית אריאלה בתל אביב. ולמה מיוחד? כי...
לקריאת הכתבה
הסופרת והמשוררת דתיה בן דור בתערוכת צילומים
כבר דורות אחדים ששמה של דתיה בן דור מוכר בכל בית בישראל. היוצרת בת ה-75 חתומה על נכסי צאן ברזל ישראליים...
לקריאת הכתבה
ציפי שביט: מלכת האינסטגרם החדשה
זהו, נגמרו התירוצים. גם בני 50, 60 ואפילו 70 פותחים היום חשבונות אינסטגרם, אז אולי הגיע גם תורכם. הכוכבת...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה