חזרה ליחסים

התאהבו זו בזו בעקבות האהבה לחתולים

ריני חביב-עמירן וריבי מאייר הכירו כשעבדו ב"עמותה למען החתול" ועוד היו נשואות לגברים. החברות הקרובה ביניהן הפכה לזוגיות, וכיום הן מנהלות עסק משותף לייעוץ לחתולים. ראיון
מאת עדי כץ 08/11/18
התאהבו זו בזו בעקבות האהבה לחתולים
ריבי (מימין) וריני. לקח להן זמן להבין שהן מאוהבות. צילום: טליה ענבר לבב

 

 

 

מבט אחד בסלון ביתן הקטן של בנות הזוג ריבי מאייר וריני חביב-עמירן, מבהיר מיד מי הם בעלי הבית האמיתיים - והם שעירים, משופמים ומגודלים במיוחד. על שולחן האירוח מוצבות בצורה סימטרית קעריות אוכל אחידות, גדושות במיטב המזון היבש לחתולים. הספות מאכלסות מתקני גירוד ציפורניים לחתולים, וסביב פינת הישיבה מתקן לטיפוס ומשחק ושידת מדפים עירומה מחפצי חן. גם אלה, ניחשתם, לשימושם של החתולים.

 

את מספר החתולים שהן מגדלות בבית, המתקבצים מכל עבר כדי להסב איתנו ולגרגר בכמה קולות, הן מסרבות להסגיר. מה שבטוח, לכל אחד מהם ילדות עשוקה משל חברו. זה נמצא ברחוב, זאת נאספה פצועה בתחנת דלק, את ההוא המליטה חתולת רחוב דקה לפני שביצעו בה הפלה ועוד סיפורים מכמירי לב.

 

אהבת החתולים היא מה שחיבר מלכתחילה בין מאייר בת ה-58, אושיית חתולאות ומקימת "העמותה למען החתול", לחביב-עמירן בת ה-52, היום בת זוגה ושותפתה גם לעסקים. שתיהן היו אז גרושות וראו עצמן סטרייטיות לכל דבר.  

 

"תמיד אהבתי חתולים", מספרת חביב-עמירן. "למדתי עיצוב תכשיטים ברומא, אבל לא התחברתי לזה ועזבתי. חיפשתי כיוון חדש עד שיום אחד, כשבעלי לשעבר ואני גרנו במושב בעמק חפר והיינו הורים לילדה בת שנתיים, דווקא הוא זה שמצא מודעת דרושים לעובדת בעמותה למען החתול. הרגשתי שמצאתי את הייעוד שלי".

 

היא התקבלה לעבודה במשרדי העמותה שניהלה מאייר, ועם הזמן הפכה ליד ימינה ולחברתה הטובה. כשנפגשו, הן מספרות, בסטטוס של מעסיקה ומועסקת, לא העלו בדעתן לאן זה יתפתח.

 

 

"הקשר התפתח באיטיות כי שתינו סגורות וחרדתיות"

 

 

הילדים של שתיהן קיבלו את הזוגיות ביניהן די בטבעיות. ריבי (מימין) וריני, צילום: טליה ענבר לבב

 

 

"הזוגיות נוצרה רק אחרי הרבה שנים של עבודה משותפת", מספרת חביב-עמירן. "נכון שמההתחלה היינו חברות מאוד טובות, מדברות שעות בטלפון גם מחוץ לעבודה, אבל רוב הזמן דיברנו על חתולים".

 

מאייר היתה זו שיזמה צעד רומנטי, אבל מדובר היה בתהליך ארוך ומורכב. "מכיוון ששתינו מאוד סגורות וחרדתיות, הקשר התפתח מאוד לאט. בשלב מסוים אפילו נעזרנו במטפלת. גם עד שעברנו לגור ביחד עבר זמן", אומרת חביב-עמירן.

 

שתי בנותיה של חביב-עמירן ובנה של מאייר, כולם כיום בגילאי ה-20, קיבלו את המהלך די בטבעיות, הן מספרות, אולי בגלל שהיו אז צעירים וגדלו לתוך המצב. גם הוריה של חביב-עמירן קיבלו בסופו של דבר די בפתיחות את הקשר הזוגי, עם מי שהייתה הבוסית של בתם. הוריה של מאייר כבר לא היו אז בין החיים, אבל היא מאמינה שהיו מאוד אוהבים את בת זוגה.

 

השתיים החלו את חייהן המשותפים בתל אביב ("כדי שלילדים יהיה ראש פתוח"), וכיום הן מתגוררות עם חתוליהן בבית שכור קטן במושב ותיק בשרון, עם מרפסת סגורה שמשמשת כפנסיון ביתי לחתולים.

 

 

רוצות להקים מרפאה וטרינרית לחתולים בלבד

 

 

רק אל תקראו להם חתולי רחוב. ריבי מאייר וחבר, צילום: טליה ענבר לבב 

 

 

מאייר, שאביה מרדכי מאייר זכור כיזם שמאחורי "מגדל שלום" המיתולוגי בתל אביב, נשאבה לעולם החתולים כבר בגיל צעיר. העניין שלה ביצורים המשופמים התעצם, כשהתלוותה לאביה לנסיעות עסקים ללונדון ונחשפה לחייהם במדינה מפותחת. "גיליתי שם עיקורים וסירוסים של חתולי רחוב", היא מספרת, "פינות האכלה מסודרות, הגנה שמעוגנת בחוק".

 

היא החלה לקחת קורסים ברווחת בעלי חיים, הקימה מרפאת עיקורים לחתולי רחוב בתל אביב, ובהמשך, בתחילת שנות ה-90, הקימה את "העמותה למען החתול" שהגיעה עד לבג"צ, כדי להשיג הכרה בחתולים כחיה מוגנת.

 

ב-2004 פרשו בנות הזוג מהעמותה (שנסגרה כעבור כמה שנים), כדי לעבור מהצד העצוב של חיי חתולים בישראל לצד השמח. "היינו מותשות", הן מתוודות. "ראינו שאנחנו לא מצליחות לשנות את המצב. כל יום היה מגיע טלפון מאנשים שרוצים לנטוש גורים וזה היה נורא. החלטנו לתקוף את הנושא מהכיוון של חינוך ומניעת בורות בקשר לחתולים, וכך למנוע את הנטישות".

 

כיום הן מנהלות ביחד את 2 For Cats, חברה המספקת שירותי ייעוץ להתנהגות חתולים ולטיפול בהם, עורכות כנסים והרצאות בנושא, מפעילות בוטיק לאביזרי חתולים ומשמשות כיועצות הבית להתנהגות חתולים של יצרנית המזון "פורינה".

 

הפרויקט הבא שלהן הוא מרפאה וטרינרית לחתולים בלבד. לאחרונה שבו מביקור מקצועי בלונדון, שם סיירו בבתי מחסה ובמרפאות ייעודיות לחתולים, והן מבקשות להביא את הבשורה גם לכאן. "חתולים חווים המון סטרס במרפאות שיש בהן גם כלבים", הן מסבירות את הצורך בהפרדה. "הם צריכים מרפאה ברמה גבוהה שתתמקד בהם, תקיף את כל תחומי הטיפול ותעניק שירותים גם למאכילי חתולי הקהילה - ואל תאמרו חתולי רחוב - בחינם או במחירי עלות. לא קיים היום מקום כזה, והוא מאוד מתבקש".

 

 

טסו עד הולנד למצוא משפחה לחתול חסר בית

 

 "אין כמו 20 חתולים אסירי תודה שמקיפים אותך". ריני חביב-עמירן, צילום: טליה ענבר לבב

 

 

הדבר שעומד בדרכן כרגע הוא משוכת המימון. "אנחנו מחפשות היום מישהו, ובהחלט רואות בעיני רוחנו אדם מבוגר שפרש ומחפש כיוון חדש, שישקיע במרפאה שלנו וגם ינהל אותה בעצמו. בטוח יש המון אנשים עם כסף להשקעה ועם אהבה לחתולים שזה יכול להתאים להם".

 

בעבר הוציאו השתיים טיול של אוהבי חתולים לאנגליה, לסיור בבתי מחסה ומפגש עם יועצי התנהגות, וישמחו לעשות זאת שוב, אם יהיה ביקוש. "בארץ יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בנושא", הן אומרות, "מהבחינה הזאת אנחנו קצת עולם שלישי". 

 

הזוגיות שלהן מעוררת קנאה ומלאה בפרגון הדדי. כדי לשמור על שלום בית, השתיים חילקו את התפקידים ביניהן והעסק מתקתק. "הגענו למסקנה שריני טובה יותר עם אנשים ואני עם חתולים", צוחקת מאייר.

 

אם יש משהו שהן לעולם לא חלוקות עליו, זוהי טובתם של חתולים באשר הם, ולשם כך אפילו טסו עם חתול חסר בית להולנד, כדי למסור אותו לבעליו החדשים. כשזו התחרטה כעבור חודש, טסו השתיים שוב להולנד, כדי לקחת את החתול בחזרה.

 

מה זה אומר בעצם לייעץ על התנהגות חתולים?

מאייר: "זה אומר שבעלי חתולים פונים אלינו בשאלות דרך האתר שלנו או עמוד הפייסבוק, ואנחנו עונות. בעת הצורך אנחנו מגיעות לביקורי בית או מייעצות דרך הסקייפ, גם לבעלי חתולים בחו"ל. כדי שהייעוץ יהיה אפקטיבי, צריך הרבה פעמים לצפות בחתול”.

 

מה הבעיה הנפוצה ביותר שאתן נתקלות בה עם חתולים?

"מתברר שבישראל הבעיה הכי נפוצה אצל חתולים זו אגרסיביות. נראה שהטמפרמנט שלנו, הישראלים, משפיע גם על החתולים שלנו. אצל חלקם האגרסיביות נובעת גם מהתעללויות".

 

 

"מחקרים מראים שלחתולים יש יכולות תרפויטיות"

 

 "חתול זו כרית חימום קטנה, במיוחד לאנשים מבוגרים שלא זזים הרבה". ריבי מאייר ואחת החתולות שלה, צילום: עדי כץ

 

 

למי שלא מתחבר לחתולים וסבור שמדובר בחיה אגואיסטית, הן רוצות לבשר שהחתול הוא כיום חיית המחמד הנפוצה ביותר, בישראל ובעולם. "אנשים מבינים שהחתול חכם יותר מהכלב", פוסקת מאייר. "הוא חיה שנכנסת ללב, מאתגרת ומדהימה. אבל אנחנו לא עסוקות בהשוואות. לאמץ חיית מחמד זה דבר נהדר, בעיקר אם היא חסרת בית".

 

יתרון גדול יש לחתול בבית, לדבריהן, אצל אנשים מבוגרים. "מחקרים מראים חד משמעית, שלחתולים יש יכולות תרפויטיות", אומרת מאייר. "כשחתול יושב בצמוד אליך ומגרגר, הוא מעביר לגוף גלי קול, שיכולים להקל על שרירים תפוסים, מחלות ריאומטיות וכאבים כרוניים. החתולים יודעים לשבת צמוד לאיבר הכואב.

 

"הנוכחות של חתול בבית והמגע בו מאזנים את לחץ הדם ומורידים הורמוני סטרס, ולקראת החורף צריך לזכור שהם גם מחממים. זאת כרית חימום קטנה, שטובה במיוחד לאנשים מבוגרים שלא זזים הרבה".

 

אבל בחתול צריך גם לטפל.

"כמובן. כשאדם מבוגר ומוגבל בתפקוד מגדל חתול, הוא חייב עזרה בטיפול. שמישהו ידאג שיהיה ארגז חול נקי כל יום, מים טריים, אוכל מתאים, מתקני גירוד".

 

אפשר, מזכירה מאייר, גם לדאוג לחתולים כשאין אפשרות להביא אותם הביתה. "יש היום בישראל אלפים רבים של מאכילי חתולי קהילה", אומרת מאייר, "רבים מהם אנשים מבוגרים. להאכיל חתולים חסרי בית זה מאוד מתגמל מבחינה רגשית. אין כמו 20 חתולים אסירי תודה, שמקיפים אותך כל יום".

 

 

"למה לא להוריש בצוואה כסף למען החיות העזובות?"

 

לחשוב על החתולים כשעורכים צוואה. בתמונה: שניים מחתולי הבית של ריבי וריני, צילום: עדי כץ

 

 

ומה אתן מייעצות לאנשים כמוני, שנוטים לאסוף הביתה כל חתול עזוב?

"נכון שיש בעיה של אגרנות אצל אוהבי חתולים, ובהחלט צריך לדעת איפה לעצור וכמה חתולים נכון שיהיו בבית. לנו למשל יש יותר משני חתולים וכולם מטופלים, אבל 'קשרנו את החצוצרות' ואנחנו לא מאמצות יותר, ומוצאות בתים אחרים. צריך לדעת למה אתה מסוגל ומה זה אומר לגבי העתיד".

 

מה באמת יהיה עם החתולים, אם חלילה קורה לכן משהו?

"הבנות של ריני לא מתות על חתולים ולבן שלי יש חתול, אבל כבר הסדרנו את הנושא  עם חברות. אנחנו ממליצות לכל בעלי החתולים וחיות המחמד בכלל לעגן את העניין בצוואה, כדי שהיורשים יידעו מה רצית שייעשה במי שליווה אותך שנים, או למצוא מבעוד מועד חבר שייקח את זה על עצמו. יש לנו עכשיו בעלת חתולים שהיא חולת סרטן, שנעזרת בנו למצוא להם בתים ליום שאחרי. צריך לחשוב קדימה".

 

לאוהבי חתולים מבוגרים הן ממליצות לחשוב, בעת ניסוח הצוואה, גם על החתולים הרבים שנזקקים לעזרה. "המון ירושות הולכות לאפוטרופוס, וחבל", אומרת מאייר. "למה לא להוריש את הכסף או אפילו חלקו לרווחת חיות עזובות בישראל? בחו"ל זה מאוד מקובל. נקווה שזה יתחיל לקרות יותר גם אצלנו".   

 

 

להפרד מבעל חיים אהוב

צלם החתולים המבוגר בעולם

למה כדאי לאמץ בעלי חיים גם בגיל מבוגר

"אשתי יצאה מהארון בגיל 55"

איך יוצאים מהארון בגיל מבוגר?

"שנים הייתי נשואה לגבר. ואז התאהבתי באישה"

 

אוהבים בעלי חיים? הצטרפו לקהילת אוהבי חיות של מוטק'ה 

 

 

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד ביחסים

נשואים ואוהבים כבר יותר מ-60 שנה
תמונה בפייסבוק שפרסמה רונית, בתם של עדה ומוטי הבר, משכה את תשומת ליבי: "הזוג החמוד הזה, אימא ואבא שלי,...
לקריאת הכתבה
הכירו במוטק'ה, התאהבו והתחתנו
לפני שבע שנים, כשרחלי שמיר הייתה כמעט בת 70, אימא לארבעה ילדים וסבתא לתשעה נכדים, הדבר האחרון שהעלתה בדעתה...
לקריאת הכתבה
עשה ואל תעשה: הדרך להצלחה באתרי היכרויות
אנחנו לא יודעים מתי בפעם האחרונה יצאתם לדייט, אבל העולם השתנה במהירות בשנים האחרונות וצורת החיזור של היום...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה