חזרה להכסף שלי

זהירות: ההונאות הגיעו גם לווטסאפ

משפחה ישראלית קיבלה הודעה מקרוב משפחה, שמודיע שהוא נתקע בלי כסף. איך תדעו כשמנסים לעבוד עליכם
מאת עידו קינן 22/03/15
זהירות: ההונאות הגיעו גם לווטסאפ
הפנייה שהגיעה למשפחת הברון. צילום מסך

 

"שימו לב, אתמול ניסו לעשות לנו עקיצה בווטסאפ", סיפרה הבוקר בפייסבוק הגולשת שלומית הברון. למזלה, היא זיהתה שמדובר במוטציה של ניסיון הונאה פופולרי, שבו נוכל מתחזה לבן משפחה, חבר או מכר במטרה להוציא מכם כסף.

 

 

"קיבלנו ווטסאפ כביכול מגיסי (איש קרוב אלינו מאוד), שביקש עזרה עם כסף וביקש שנצלם לו את כרטיס האשראי שלנו משני צדדיו", סיפרה הברון. הנוכל, שהתחזה לגיס של הברון, כתב לאחיו-לכאורה: "אני חייב תמונה של הכרטיס שלך מאחורה ומקדימה ! דחוף אני בלחץ היסטרי גנבו  לי את הכרטיס וחבר שלי מבין בזה הוא יודע לאתר אותם אבל צריך כרטיס אשראי בשביל זה אז סבבה ? אני אפרט מאוחר יותר מבטיח" (הטעויות במקור).

 

 

הברון חשדה, התקשרה לגיסה וגילתה שהוא לא שלח את ההודעה: "בטלפון אליו התברר שלא הוא שלח את ההודעה ושהיא כלל לא נמצאת אצלו בווטסאפ. מה שאנחנו ראינו ומה שהוא ראה אלה שני דברים שונים".

 

 

ההונאה מוכרת, השיטה חדשה

 

מדובר, כאמור, בגירסה של הונאה מוכרת. אתם מקבלים הודעה כתובה (באימייל, בסמס, בפייסבוק, בווטסאפ או בכל פלטפורמה טקסטואלית אחרת). ההודעה נראית כאילו נשלחה ממישהו שאתם מכירים. השולח מספר שהוא נתקע בלי כסף - הוא בחופשה בחו"ל ושדדו אותו או שהוא איבד את הארנק או שלא מכבדים את כרטיס האשראי שלו. אתם לא יכולים להתקשר אליו כי הטלפון שלו אבד/נגנב/לא עובד. הוא חייב שתשלחו לו כסף בהקדם, ואך ורק בדרך שבה הוא ציין, על פי רוב באמצעות העברת כספים בינלאומית. הוא כמובן יחזיר לכם את הסכום מיד כשיחזור. כשתדברו לבסוף עם השולח, תגלו שהוא לא זה ששלח לכם את ההודעה, וייתכן שהוא אפילו לא יודע שהיא נשלחה בשמו, על ידי מישהו שהשתלט לו על החשבון. אם שלחתם את הכסף, כמובן שהוא אבוד.

 

 

לפעמים זה אפילו מצחיק, כפי שסיפר לי הגולש עידו כהן. לפני מספר שנים קיבל הודעה דחופה שבה הכותב מספר לו שנסע לחו"ל ("סליחה שלא הודעתי לך על הנסיעה הדחופה שלי לברצלונה, ספרד"), נשדד מכספו, כרטיסי האשראי והטלפון שלו בדרך לבית המלון, הודיע לבנק שיחסום את כל הכרטיסים וכעת הוא זקוק לכסף לשלם על המלון וכרטיס הטיסה חזרה לישראל. השולח היה חבר הכנסת לשעבר עמרם מצנע. כהן לא מכיר את מצנע, אבל בתקופת הפריימריז במפלגת העבודה נרשם לקבל ממנו עדכונים, ולכן כנראה הופיע ברשימת אנשי הקשר שלו, שאותה הנוכל ניסה להונות.

 

 

ההודעות שאתם מקבלים עלולות להיות מסוכנות. צילום: shutterstock

 

כהן החליט להשתעשע עם הנוכל, אמר לו שהעביר את הכסף ושלח לו לינק למסמך שבו נמצאים הפרטים המלאים לצורך קבלת הכסף. למעשה, הלינק הוביל לדף רשת שכהן בנה כדי לתעד את כתובת המחשב שממנה התחבר הנוכל. ברגע שהמידע תועד, כהן שלח תלונה על הנוכל לספק האינטרנט שלו.

 

איך לא ליפול בהונאות כאלו

 

אם קרוב או מכר שולח לכם הודעה שבה הוא מבקש סיוע כספי, צרו איתו קשר באמצעי תקשורת אחר לוודא שזה באמת הגיע ממנו - הכי טוב להתקשר אליו.

 

 

אם הוא פנה אליכם בסמס או בווטסאפ, בקשו שיצלם את עצמו מבצע פעולה מסוימת (למשל, מניף שלוש אצבעות) וישלח לכם.

 

 

ההתכתבות המלאה בין משפחת הברון לנוכל. צילום מסך

 

אם הפנייה הגיעה באנגלית, יתכן שמדובר בנוכל מחו"ל. פנו אליו בעברית, או בשפה אחרת שמשותפת לכם ולקרוב, וצפו בתגובתו. הנוכל יוכל לתרגם את דבריכם באמצעות שירותים כמו גוגל תרגום, ולהבין בערך מה אמרתם. שיטה לעקוף זאת: כתבו לו בעברית באותיות אנגלית - ze yevalbel oto im hu lo dover ivrit.

 

 

בקשו ממנו לספק מידע שאדם זר לא יכול לדעת, כמו "מה היתה התחפושת שרצית לפורים אבל בסוף לא יצא?" או "מה הבאת מתנה לאבא ליום-הולדת 60?". שימו לב לא לבקש מידע שאפשר למצוא בקלות בחשבון הפייסבוק של האיש, כמו גיל, עיר מגורים, שם של חיית מחמד וכיוצא בזה.

 

ניסו לעבוד עליכם? בואו לדבר על זה  בקהילת הצרכנות של מוטק'ה

 

 

אל תשלחו כסף בהעברה בשירותים כמו MoneyGram ו-Western Union, זה משול להעברת מזומן ולא תוכלו לאתר את מקבל הכסף במקרה שיתברר שמדובר בנוכל. אתם יכולים להעביר כסף לחשבון הבנק של הקרוב, או להתקשר למלון שהוא משתכן בו, להעביר להם כסף על ידי חיוב כרטיס האשראי שלכם ולבקש שידרשו מהקרוב להציג תעודה מזהה לפני שהם מעבירים לו את הכסף.

 

 

אם הקרוב אומר שהוא צריך כסף לשלם על המלון והטיסה, הציעו לשלם בעצמכם ישירות למלון ולחברת התעופה. התקשרו למלון לוודא שהקרוב רשום שם, או שילחו להם תמונה שלו ובקשו שיוודאו שזה אכן הוא; בחברת התעופה, הקרוב לא יוכל לקבל את הכרטיס שרשום על שמו בלי תעודה מזהה או דרך זיהוי חד-משמעית אחרת, ולכן רק ודאו שתוכלו לקבל החזר במקרה שהכרטיס לא נפדה.

 

 חברות הסלולר גובות כסף מיותר? כך תלחמו

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
איזבל נרבונה 28/03/15

לא חסר נוכלים ומפיצי וירוסים ...תזארו בוואטס אפ מפיצים סרטוני פורנו עם וירוסים נא לא לפתוח

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בהכסף שלי

כך תחסכו כסף בתשלום החשבונות השוטפים
רובנו מודעים למושג כלכלה נבונה, שהמוטו שלה הוא "לא צריכים - לא צורכים". אבל מה קורה עם החשבונות השוטפים,...
לקריאת הכתבה
מחברים את האזרחים הוותיקים לדיגיטל
בעשור האחרון חלה עלייה משמעותית מאוד בקרב האזרחים הוותיקים בשימוש במחשב בכלל ובאינטרנט בפרט: לפי סקר של...
לקריאת הכתבה
המדריך המלא לגמלאים: דעו את זכויותיכם
לחצו כאן לקהילתהמוקדלאזרחים ותיקים, פלטפורמה שבה יוכלו הגולשים וכל ותיקי ישראל להתייעץ ולהיעזר...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה