חזרה לבריאות טובה

טאי צ'י לעזרת המבוגרים

אמנות הלחימה הסינית עתיקת היומין הופכת בהדרגה ללהיט בקרב גימלאים בכל העולם. היא מהווה כלי יעיל לשיקום אחרי מחלה או נפילות, אמצעי להורדת לחץ דם ולהורדת מתחים וחרדות, לטיפול בכאבי גב וברכיים, במקרים של בעיות שינה, וגם במקרי פרקינסון. יותר ויותר מבוגרים מצטרפים גם בארץ לחוגי טאי צ'י ואחותה - הצ'י קונג.
מאת מערכת מוטק'ה 02/12/08
טאי צ'י לעזרת המבוגרים
הסוד הסיני העתיק התגלה. חוקרת מאוניברסיטת מיסורי-קולומביה פיתחה את תורת הטאי-צ'י ככלי לחיזוק בני גיל הזהב. התוכנית שלה הופכת את אמנות הלחימה עתיקת היומין ממשפחת הקונג פו לכלי יעיל לשיקום, וכמובן ? לתחביב המועיל לבריאות הגופנית והנפשית. מתברר, כי יותר ויותר גימלאים, שזמנם בידם, גילו את התורה הזו ומתמכרים לה בכל העולם. לדבריה של החוקרת, סנדי מאטסודה, מרצה לריפוי בעיסוק, "רוב תרגילי ההתעמלות מתמקדים בתנועות מהירות וחזקות כדי לחזק את השרירים ואת כוח הסיבולת. לעומתם, הטאי-צ'י מחזק ויוצר סיבולת בעזרת תנועות איטיות ומשוחררות". התוכנית שפיתחה מיושמת כיום על גימלאים כדי להגביר את הריכוז ושיווי המשקל שלהם וכדי לסייע להם להימנע מנפילות ? בעיה נפוצה בין מבוגרים. השיטה שפיתח, המבוססת על גירסה פשוטה יותר של הטאי-צ'י המסורתי, מיועדת בעיקר לאנשים הסובלים מארטריטיס, מכאבי גב תחתון (הכאב הנפוץ ביותר בישראל בשנה האחרונה על פי מחקר עדכני), כאבי ברכיים ופרקינסון. מחקר רפואי הוכיח כי אימון קבוע של טאי-צ'י מחזק גם את המערכת החיסונית, מפחית מתח וחרדה, מפחית כאבי מפרקים ואת לחץ הדם. "לנפילה בגיל המבוגר עלולות להיות השלכות בריאותיות חמורות", אומרת מאטסודה. "הטאי צ'י מתמקד בשיווי המשקל ומגדיל את המודעות למרכז הכובד שלנו. עיקרון מפתח של הטאי צ'י הוא יצירת מודעות למצב הגוף בכל רגע ורגע. יש לנו יותר שליטה על גופנו כאשר התנועות שלנו מודעות ואיטיות." הטאי צ'י מועיל ? הוכיחו מיליוני גימלאים יפנים וסינים העורכים תרגילים מדי יום בפארקים הציבוריים ? כדי לשמור גם על פעילות גופנית יומיומית, והיות שהתנועות רכות ואיטיות ? הן מצויינות לאנשים המחלימים מפגיעות ומחלות. "הכוונה בטאי צ'י אינה לחזק את השרירים, אלא לשחרר אותם", אומרת מאטסודה. "לפי שיטה זו אנחנו לא מגיעים אף פעם לקיצוניות של התנועות, משום שהסיכוי שלנו להיפגע מצוי דווקא בתרגילים המביאים אותנו לקצה גבול היכולת הפיזית". מאטסודה מאמינה כי הטאי צ'י, כתרגולת מסייעת לבריאות, יילך ויתפוס מקום של כבוד גדול יותר בין גימלאים בכל העולם. עם זאת, היא לא ממליצה ללמוד את התרגילים מווידיאו, אלא מקורסים חיים עם מדריך. היות שכמו תמיד במקרה של התעמלות ? יש צורך בעידוד ובסיוע, חשוב ששיטות ההוראה של המדריך יותאמו לכל תלמיד ותלמיד בהתאם ליכולותיו. כבר היום שיטתה של מאטסודה מועברת לתלמידי ריפוי בעיסוק באוניברסיטה שלה, והיא מקווה כי השיטה תיושם גם במקומות אחרים, כדי להעבירה גם לבתי הדיור המוגן, בתי האבות וכל הבתים הסיעודיים, כחלק מתוכנית לבקרת כאב.


לטאי צ'י, מתברר, יש השפעה מבורכת גם במקרה של אנשים מבוגרים הסובלים מהפרעות שינה. מתברר, כי כמחצית מאנשים המבוגרים מעל גיל 60 מתלוננים על הפרעות שינה. רובם אינו מחפש טיפול ואלו הפונים לטיפול מופנים לקבלת תרופות הרגעה, או לטיפולים התנהגותיים. במחקר שנערך באוניברסיטת UCLA (לוס אנג'לס) ופורסם בכתב העת "שינה" (Sleep) נבדקו 112 מבוגרים בריאים בטווחי גיל של 59 עד 86. משתתפי המחקר חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות והיו במעקב בתקופה של 25 שבועות. הקבוצה הראשונה הודרכה והתעמלה על 20 תנועות טאי צ'י בסיסיות, בעוד הקבוצה השנייה השתתפה בכיתות לימוד שכללו עצות בניהול מתח, תזונה והרגלי שינה. בתחילת המחקר נתבקשו המשתתפים לדרג את איכות, משך והפרעות השינה שלהם. אתר ד"ר יאנג מדווח, כי המחקר מצא שקבוצת הטאי צ'י הראתה איכות שינה משופרת והקלה בלקוית קליניות כמו נמנום במשך היום וקושי בריכוז, בהשוואה לקבוצה שקיבלה הדרכה בריאותית. "איכות שינה ירודה היא אחת מהבעיות הנפוצות איתם מתמודדים אנשים מבוגרים" אומר ד"ר מיכאל ארווין (Dr. Michael Irwin), מנהל המחקר. ארווין מוסיף כי 58% מהמבוגרים מגיל 59 ומעלה דיווחו על בעיות בשינה לפחות מספר לילות בשבוע. הפרעות שינה נשארות לא מטופלות בכ-85% מהמקרים. ואלה שכן מחפשים עזרה, מקבלים בדרך כלל תרופות הרגעה והרדמה. לפי ארווין, תרופות אלו יכולות לגרום לתופעות לוואי "אין זה חריג שאנשים מבוגרים הנוטלים תרופות יחוו בלבול במהלך היום, תחושה של נמנום, נפילות, שברים והשפעות נוגדות עם תרופות אחרות, אותם הם נוטלים". בעוד שרוב המומחים מסכימים כי פעילות גופנית משפרת את איכות השינה, הרי שבמקרה של אנשים מבוגרים תרגילים מאומצים אינם הפתרון, ולכן טאי צ'י - על תנועותיו הרכות והאיטיות - הוא אופציה מצויינת לאוכלוסיית המבוגרים. "זהו סוג של תירגול שכל מבוגר יכול לעשות, ומחקר זה מוכיח את יתרונותיו הבריאותיות של הטאי צ'י", מוסיף ארווין המחקר הינו המשך של מחקר שפורסם באפריל 2007 על ידי ארווין ושהצביע על כך שטאי צ'י חיזק את המערכת החיסונית של מבוגרים הסובלים משלבקת חוגרת (מחלה נגיפית הגורמת לזיהום). מחקרים נוספים שנעשו בעבר באוניברסיטת UCLA הראו כי טאי צ'י יכול לעזור לאנשים הסובלים מכאבי ראש והצביעו על כך שפעילות זו יכולה לעזור בהורדת לחץ דם גבוה


בארץ ניתן למצוא כיום חוגי טאי צ'י רבים למבוגרים במתנ"סים ובמרכזים קהילתיים (ביניהם ? המרכז הקהילתי ברמת אביב). גם "אחותה" של הטאי צ'י, שיטת הצ'י קונג, כבר הדביקה בחיידק מבוגרים רבים, השיטה שמה דגש על חיזוק והזרמת האנרגיה. קורסים בנושא זה ניתן למצוא במוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית בחיפה (גיל כהן - 052-4717901 ), ברמת אביב (גבי צדרבאום - 054-7444149), בתל אביב (מרכז אלה ? 5447144 -03), ברמת השרון (אהרונה ישראל - 052-6066800), בהרצליה (מרכז נתיב הלב ? 050-6592167), ברחובות (הפקולטה לחקלאות ? 052-4777875), בירושלים (קותי ? 5669127 -02), ועוד ברחבי הארץ.
עוד כתבות על כושר בגיל המבוגר

[u]
מבוא לכושר גופני לגיל המבוגר
[/u]


[u]
מה זה אירובי ולמה זה טוב
[/u]


[u]
כל מה שצריך לדעת לפני שאתם מתחילים באימוני כושר
[/u]


[u]
אימוני כושר: קריאת תיגר על ההזדקנות
[/u]


[u]
תוכנית אימוני כושר מקטינה הסיכון למוגבלות בתנועה
[/u]


[u]
תרגילי התעמלות לבית: חיזוק שרירי הכתפיים
[/u]


[u]
תרגילי התעמלות לבית: חיזוק שרירי הירכיים והבטן
[/u]


[u]
משקולות לבני 50+
[/u]


[u]
אף פעם לא מאוחר מדי להיכנס לכושר
[/u]


[u]
איך להפיק את מירב התועלת מתרגילי כושר
[/u]


[u]
די ב-10 דקות פעילות גופנית ביום כדי למנוע מוות
[/u]


[u]
פעילות ספורטיבית להורדת לחץ דם
[/u]


[u]
התעמלות במים לגיל המבוגר
[/u]


[u]
התעמלות מתונה מצעירה את כלי הדם
[/u]


[u]
עלייה במדרגות בריאה ללב, ועוד טיפים לכושר
[/u]


[u]
כושר גופני בגיל 50+ מגביר הסיכוי לבריאות
[/u]


[u]
איך לקבל בטן שטוחה ושרירית גם בגיל המבוגר
[/u]


להתייעצות עם מומחי מוטק'ה:

[u]
פורום כושר גופני
[/u]

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

הפתרון הבטוח והמתקדם להופעת הקטרקט

בשיתוף עין טל

עם הגיל מתרחשים בגופנו אי אלו שינויים – חלקם חיצוניים, חלקם פיזיולוגיים וחלקם קשורים...

לקריאת הכתבה
האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה