חזרה לניו אייג'

טבע ומהות: כוחו המרפא של הטבע

השיטה הטיפולית "טבע ומהות" משלבת פסיכולוגיה קלינית, טיפולים באמנויות ותורות עתיקות עם יציאה לטבע, המשמש מקור להשראה, לריפוי ולהעצמה
מאת עדי כץ 05/07/12
טבע ומהות: כוחו המרפא של הטבע

לא פשוט להתעורר בבוקר אל קמט חדש בראי, שערה שהאפירה. האם יעודד אתכם להיווכח מקרוב שגם בטבע יש קמילה? ברור, אם תשאלו את הפסיכולוג הקליני אסי שורק ממרכז "טבע ומהות". הגישה הטיפולית שפיתח שורק עם שותפים יונקת מהפסיכולוגיה הקלינית והטיפול באמנויות וגם מתורות עתיקות כמו דאואיזם, בודהיזם, שמאניזם ויהדות. היציאה מהחדר אל הטבע מרחיבה, על פיה, את מוקדי ההתייחסות מיחסי מטפל-מטופל לתוך הקשר רחב יותר, כשהטבע משמש גם כמצע להשלכת חומרים נפשיים וגם מקור להשראה, לריפוי ולהעצמה.

שורק בן ה-35 התוודע לכוחו הטיפולי של הטבע כששימש, בהיותו סטודנט, כחונך לילד במסגרת פרויקט פר"ח. "באחת הפעמים הצעתי לו לצאת לטיול ליד הנחל, ופתאום זה היה ילד שלא הכרתי. לראשונה ראיתי אותו מחייך, מדבר. בחדר שלו הוא היה יושב ושותק. הבנתי שהקשר המשולש של מטופל-טבע-מטפל, הוא מאוד משמעותי". 

את מרכז "טבע ומהות" הקים ב-2006 ביחד עם אנשי מקצוע אחרים מתחומי העבודה הסוציאלית והתרפיות בתנועה, בדרמה, במוזיקה ובאמנויות פלסטיות. "כולנו בעלי ניסיון טיפולי באוכלוסיות עם צרכים ובגילים שונים ובאים מהיכרות קרובה עם הטבע. חלקנו מדריכי טיולים, אחרים חיים קרוב לטבע, ובעשר השנים האחרונות אנחנו חוקרים את המעבר של העבודה הטיפולית מהחדר אל החוץ".

את העלייה בתופעות של בדידות, חרדה ודיכאון בעידן המודרני הוא תולה בניתוק מהקהילה התומכת של העבר ובהתרחקות מהטבע. "מחקר שנערך בהולנד בשנה בעברה על רבע מיליון איש מצא קשר בין בריאות פיזית ונפשית לבין המרחק מאזורים ירוקים. אצל אנשים שחיים קרוב יותר לטבע מדדי הבריאות הפיזית היו גבוהים יותר, וגם האלמנטים הנפשיים. היציאה לטבע, הליכה בשדות, ביער, ליד הים, אוטומטית מאטה את הקצב ומחברת אותנו לגוף".

הטבע יכול לדבריו גם לשקף את מצבנו הנפשי. "כבר לפני 2,500 שנה, אנשים צפו בטבע וניסו להבין את החוקיות שלו ולהקביל אותה לנפש האדם. עונות השנה, למשל. בקיץ יש אלמנט גברי של אש. אצל האדם הרבה אש זה מוחצנות, גוון אדום בפנים, חוסר שקט. אדם כזה אני אלמד לאזן את האש כדי להשתמש ביצר והתשוקה, אבל לא להישרף. הטיפול במקרה כזה, אגב, נעשה לעתים בטבילה במקווי מים טבעיים". 


רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק


עוד רעה חולה של תקופתנו היא, לדבריו, ההיאחזות בנעורים. "אנחנו רוצים להיראות צעירים, להעלים כל סימן לגיל או לחולי. קשה לנו לקבל את הזקנה, והטבע נותן לנו מראה חזקה להשתנות המתמדת בעולם. גם אם נתבונן במרחב קטן באדמה למשך כמה דקות נראה בכל מקום חיים ומוות, צמיחה וקמילה. יש השתנות, ממש כמו אצלנו".

הטיפולים הפרטניים נערכים בקליניקת הטבע של שורק ביישוב כרכור. "אני פוגש את המטופל מתחת לכיפת השמיים, בישיבה או ברביצה על מחצלת, עם כריות ושמיכות (ואפשר גם על כיסא אם צריך). הפגישות נערכות תמיד באותו מקום, כמו בקליניקה. המתחם סגור בגדר טבעית, יש בו עצי אלון ואבוקדו ואוהל 'טיפי' שניתן לשבת גם בתוכו. 

"הטבע נוכח ואנחנו יכולים לבחור האם להתייחס אליו כרקע, כאמצעי או כשותף. למעשה הוא שם גם כשהוא ברקע, כי הרוח מנשבת, ציפור מצייצת, לפעמים קר או חם וצריך לשנות מיקום כדי להגן על עצמנו מהגשם או מהשמש. זה נותן חוויה חדשה של שייכות לעולם. אני לא לבד".

בשונה מגישות אחרות של עבודה טיפולית בטבע, שמרביתן חד פעמיות או קצרות טווח, כאן מדובר בתהליך מתמשך, דינמי וחוצה עונות. הטיפול אינו ורבלי בלבד והמטפלים יכולים לעבור בין שיחה לבין פעילות אחרת. "ההובלה היא של המטופל. יש אנשים שקל להם יותר להתחבר לכוחות שלהם בשפות כמו יצירה או תנועה, אז לפעמים אנחנו יוצרים עם חומרים מהטבע, עלים, ענפים, חימר. אנשים שרוצים לנוע במרחב יכולים ללכת סביב, לטפס על עץ, לגעת באדמה או לצעוד עליה יחפים. המטרה היא להיות עם מה שקורה כאן ועכשיו ולהרחיב את המכל הנפשי". 

אצל מטופלים מבוגרים, הוא מזהה הרבה פעמים דיכאון וחרדה, שאלות של תעסוקה או יתר זמן פנוי, של בריאות. "נוצרת בגיל הזה בדידות, וכאן אנחנו יכולים לסייע. במקום שקשה לנוע ולעשות החלטה, זה מאפשר קלילות, ולכן אנחנו יכולים לעזור גם בצמתים בחיים, אם בתחום המקצועי, הזוגי, הבריאותי.

"אנחנו פוגשים הרבה אנשים שמתמודדים עם מחלות ועם סופיות הגוף, שכל כך קשה להכיל. כשאני פוגש אישה שמתמודדת עם מחלה ומתבוננת בעץ שיבש ומתחתיו מבצבצים ניצנים חדשים, זה נפלא. זה מאפשר לראות את התמונה הגדולה". 

אחת לחצי שנה עורך המרכז ימי היכרות מרוכזים לקהל הרחב, בסדנה בת שלושה ימים, עם לינה מתחת לכיפת השמים. בחורף האירוע מתקיים במדבר ובסתיו באזור הצפון. המפגש הבא יתקיים בספטמבר 2012. פרטים באתר www.tevamahut.org.il

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בניו אייג'

"הקורונה נתנה לנו לגיטימציה להיות בחוסר מעש"

יש לא מעט אנשים שעוסקים במקצועות הטיפול ההוליסטי ועובדים בחדר טיפולי בביתם. שמחה ניניו (66) מתל מונד לקחה...

לקריאת הכתבה
ימי קורונה: טיפים של מומחים להתמודדות עם המשבר

טיפים להתמודדות עם פחד וניצול נכון של הזמן:

הטיפים של איילת שחר עזר, מאמנת ומרצה בגישת NLP:

1. עודף...

לקריאת הכתבה
מחקר: מוזיקה עצובה משפרת מצב רוח

 

רגע של כנות: לכל אחד מאיתנו יש כמה שירים ומנגינות שיכולים לגרום לו להזיל דמעה כרעם ביום בהיר. מוזיקה...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה