חזרה לטיולים

טיול באתיופיה: חוויה מסקרנת וחד פעמית

טיול באתיופיה מזמן הצצה לאפריקה האחרת - מפגש עם טבע פראי, כנסיות חצובות בסלע, מסורות יהודיות מפתיעות ואומה חמה ולבבית
מאת זאב בן אריה 22/10/17
טיול באתיופיה: חוויה מסקרנת וחד פעמית
מפגש עם מקומיים מסקרנים, טבע פראי, תרבות ומסורת עתיקות. אתיופיה, צילום: Shutterstock

 

 

האם ייתכן שארון הברית, הלב של בית המקדש, המקום בו אוכסנו לוחות הברית, נגנב על ידי מלך אתיופי לפני אלפי שנים ונמצא כיום באתיופיה? אם תשאלו כל אתיופי הוא יישבע לכם שכך הדבר. גם לפי ספר "כברה נגסאת" - "תפארת המלכים" שנחשב לתנ"ך של אתיופיה הנוצרית, ארון הברית שוכן באקסום, בירת אתיופיה העתיקה, ושם הוא נמצא עד היום, נשמר על ידי כוהנים קדושים ומשפיע מטובו על הארץ.

 

אבל האגדה על ארון הברית היא ממש לא הסיבה היחידה לטייל באתיופיה, אומה עתיקה בעלת תרבות ומסורת עשירות. כבר לפני 3000 שנה היו בה מקדשים ובניינים מפוארים, ובזמן האימפריה הרומית הוקמה בה אימפריית אקסום, שהייתה אחת מארבע הממלכות החשובות בעולם, והתפרסמה בזכות סחר בשנהב, בזהב, בעורות ובתבלינים.

 

 שיט על אגם טאנה היפה. צילום: באדיבות "תרבויות עולמי"

 

 

בבירת הממלכה עד היום מוצאים בניינים מפוארים, ואת האובליסקים הגדולים ביותר בעולם שנחצבו כאבן אחת – מונוליתית. גם כתובות עתיקות המספרות על ימי עבר מפוארים, בכתב מקומי שהוא ממוצא שמי אפשר למצוא כאן. בזמן שביבשת אפריקה כולה, בארצות שמסביב לאתיופיה, חיו שבטים פרימיטיביים הצדים כמו בתקופת האבן, בהרי אתיופיה הקרירים התקיים אי של תרבות עם ספריות, ערים ומסחר - וכל זה בזכות השפעתו המבורכת של ארון הברית, שגרם לכך שחלק מהתושבים אימצו את הדת היהודית, כך לפחות לפי האמונה והמסורת.

 

 

נוצרים, אבל מאמינים בתנ"ך ושומרים שבת

 

 ארמונות המלכים בגונדר, צילום: Shutterstock

 

 

הרי אתיופיה הם גוש הרים גבוהים, המתנשא לגובה של יותר מ-4000 מטר, ויוצר רמה פורייה ובעלת אקלים אביבי במשך כל השנה: בערבים קריר, במשך היום נעים. בחודשים יוני עד ספטמבר יורדים באתיופיה גשמים רבים - אין כאן עונות ברורות של קיץ וחורף, מכיוון שהארץ נמצאת על קו המשווה - אבל יש עונה יבשה ורטובה.

 

בזכות הגשמים, המאפשרים גידול של חקלאות ויערות, אתיופיה היא ארץ מאוכלסת בעולם חי וצומח עשיר ומגוון. הגשמים מזינים מערכת של אגמים ונהרות, המתנקזים לנילוס הכחול שיוצא מאגם טאנה היפה.

אחד הדברים שמפתיעים את המטייל באתיופיה זה שפע המים המצוי במדינה - אגמים, נהרות וירק רב ומרשים. הדבר השני הוא החקלאים העובדים את האדמה כמו בתקופת התנ"ך: קוצרים עם המגל את השיבולים ודשים אותם עם השוורים, מנפים את המוץ מהתבן בעזרת הרוח.

 

 ארץ שופעת מים. מפלי הנילוס, צילום: Shutterstock

 

 

האתיופים הקדומים הם ממוצא שמי, והשפה שלהם קרובה לערבית ולעברית. הם היו אחד העמים הראשונים בעולם שאימץ את הנצרות, ולפני כן את היהדות. במשך כל ההיסטוריה שלהם לעולם לא היו נתונים תחת שלטון קולוניאלי, אלא שמרו בקנאות על עצמאותם. בקרבות מכריעים כמו מול האיטלקים בתחילת המאה ה-20, הוציאו את ארון הברית שיעמוד לפני המחנה, ואכן האתיופים היו האפריקאים היחידים שניצחו כוח אירופאי משמעותי.

 

מבחינה דתית, למרות שהאתיופים הם נוצרים, הם מאמינים בתנ"ך ושומרים על השבת ועל סוג מסוים של כשרות. אם תשאלו אותם, הם רואים עצמם כגור אריה יהודה - מדינה אחות לישראל.

 

 

ארץ שמחה של מוזיקה וריקודים

 

מקומיים באקסום, הבירה העתיקה של אתיופיה, צילום: Shutterstock

 

 

בנוסף לאקסום המעניינת, הבירה העתיקה של אתיופיה שבה שוכן עד היום ארון הברית, מרתק לבקר בליבלה - עיר חצובה בסלע דוגמת פטרה שבירדן, שנבנתה בצורת ירושלים של מעלה. המקום מהווה בית לקדושה ואתר עלייה לרגל למאמינים. מדובר במצבור בלתי נתפס של בניינים, מעברים וחללים החצובים בסלע, מלפני 800 שנה.

 

בכל אזורי ההרים היפים של מחוז תיגראי יש אינספור כנסיות אחרות חצובות בסלע, במקומות קשים לגישה ויפהפיים מבחינת הנוף. ההרים הגבוהים ביותר באתיופיה הם הרי סימיאן, שלעיתים מכסה את ראשיהם שלג בלב אפריקה. בשולי ההרים נמצאת העיר גונדר, שהייתה בירת אתיופיה במאות 17-19 ובליבה ארמונות מרשימים.

 

  כנסיה חצובה בסלע בליבלה, צילום: Shutterstock

 

שלוש שעות נסיעה משם לחופי אגם טאנה נמצאת העיר בהיר דאר, הבירה של צפון אתיופיה, הידועה בחיי הלילה השוקקים שלה, במוזיקה אפריקאית סוערת ומקפיצה, וברקדנים וברקדניות המניעים את החזה בוויברציות שלא יאומנו. אתיופיה היא ארץ של מוזיקה וריקודים, ללא ספק.

 

 [#middleBanner] 

מסע אל האי הקדוש והיפה ביותר בעולם

לטייל בארץ עם מדריך - ובחינם

לטיול יצאנו: 10 טיפים לטייל המתחיל

למתקדמים: בני ה-50 פלוס שחורשים את שביל ישראל

 

לטיולים נוספים עם הנחות לגולשי מוטק'ה לחצו כאן

 

 

הצטרפו  לקהילת הטיולים של מוטק׳ה  

 

1  תגובות 0 אהבו


התמונה של תגונה
fרחל 22/10/17
היי חברים היופי בטיול באתיופיה בנוסף לצפון, לרדת/להתארח/לבקר גם בדרום (אפשרי!!) אצל השבטים. בשביל זה חייבים חוזרת חייבים לטוס עם חברה שמתמחה באתיופיה עם מדריכים שמכירים מדרכים מקומיים(אתיופים) המדריכי...
היי חברים היופי בטיול באתיופיה בנוסף לצפון, לרדת/להתארח/לבקר גם בדרום (אפשרי!!) אצל השבטים. בשביל זה חייבים חוזרת חייבים לטוס עם חברה שמתמחה באתיופיה עם מדריכים שמכירים מדרכים מקומיים(אתיופים) המדריכים המקומיים קשרים/מכירים את השבטים, יודעים מתי יש ארועיים מיוחדים בכל שבט ושבט, הזהרו מחובבנים!!!!
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בטיולים

האיים הסודיים ביוון שטרם גיליתם
כשאנחנו חושבים על יוון מיד עולים לראש האיים המוכרים והאהובים כמו קוס, מיקונוס, כרתים ורודוס, בחופשת בטן-גב...
לקריאת הכתבה
טיולי קונספט: הדבר החם בעולם התיירות
פעם היו בתי הבראה. הם היו מוקפים מדשאות ירוקות ועליהן כסאות נוח, והורי הורינו ישבו בכיסאות והבריאו. הדי...
לקריאת הכתבה
ארזתם לבד? המדריך המלא לטסים לחו"ל
זנזיבר, ניו יורק או אולי יוון? לאן בחרתם לנסוע בקיץ הנוכחי? לחופשה אורבנית קצרה, לנופש של בטן-גב או לחופשה...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה