חזרה לאופנה ויופי

טיפוח: איך מתמודדים עם פיגמנטציה?

מומחים מבהירים: אין טיפול שיכול להעלים לנצח כתמי עור, או בשמם המוכר פיגמנטציה. ועדיין, אפשר לטפל בהם לזמן מוגבל. כל השיטות – בכתבה שלפניכם
מאת קרן אוחיון 29/01/19
טיפוח: איך מתמודדים עם פיגמנטציה?
יש מה לעשות עם פיגמנטציה, אבל היא תמיד תחזור. צילום: Shutterstock

 

 

 

כמה פעמים בחיים שלכם שמעתם את צמד המילים "העור זוכר"? כפי הנראה שמעתם את הביטוי כשהתלוננתם על כתמים כהים ובולטים על פני עור הפנים והגוף, שנוצרו כתוצאה משינויים פיזיולוגיים, הורמונליים וסביבתיים, וגם מנטילת תרופות אנטיביוטיות או פסיכיאטריות, שינויים הורמונליים וגם בעיות בדרכי העיכול ואי תפקוד כבד.

 

אבל על פי רוב ובעיקר בגיל 50 פלוס, אחרי שתקופת הפריון הסתיימה, רופאים ומומחים בתחום האסתטיקה תמימי דעים באשר לסיבה המרכזית להיווצרות כתמי פיגמנטציה: חשיפה בלתי מבוקרת לקרני השמש. מהי חשיפה בלתי מבוקרת? חשיפה של עור הפנים והגוף ללא מקדם הגנה בדרגה מספקת, וחידוש מריחת מקדם ההגנה מעת לעת.

 

 

איך נוצרת פיגמנטציה?

 

 הכי חשוב - הגנה מספקת מפני השמש למניעת פיגמנטציה. צילום: Shutterstock

 

 

פיגמנטציה היא מטרד עורי מציק במיוחד, שנגרם מפעילות יתר של תאי הפיגמנט - המונוציטים - והיא עלולה לפגוע כמעט בכל אחד, במיוחד כשחיים במדינה שטופת שמש כמעט כל ימות השנה.

 

בפיגמנטציה העור משנה את צבעו בחלקים שחשופים לשמש, ומופיעים עליו כתמים שקשה להסירם בגוונים שונים. אצל בעלי עור בהיר יהיו אלה בדרך כלל כתמים כהים, ואילו בעלי עור כהה יפתחו בדרך כלל כתמים בהירים שיבלטו על פני העור.

 

 

"לאמצעים טכנולוגיים אין אפשרות להעלים כתמי פיגמנטציה עמוקים"

 

 הטיפול בפיגמנטציה הוא טיפול מלאכותי עם קרמים או תכשירים, אבל הכתמים יחזרו עם הזמן. צילום: Shutterstock

 

 

נתחיל דווקא בשורה התחתונה: פיגמנטציה היא תופעה שניתנת לטיפול – אבל צריך יהיה לטפל בה כל החיים. "ניתן לטפל בכתמים של פיגמנטציה רק אחרי אבחון קליני מדוקדק, כי יש כמה סוגי פיגמנטציה ולכל אחד מהם יש להתאים את המכשירים הנכונים לטיפול - קרן אור ולייזרים", אומרת מומחית האסתטיקה קרן בר טוב. "אבל - וזה אבל חשוב מאוד שחייבים להגיד אותו בכנות - צריך לדעת שהפיגמנטציה תמיד תחזור. ברוב המקרים יהיה צורך לחזור על הטיפולים אחרי שנה-שנתיים, ובעצם לעבוד על זה כל החיים".

 

גם שלמה שרון, מנכ"ל ומייסד חברת "מד אופ אסתטיק" שמפתח, מייצר ומשווק מכשירי לייזר מתקדמים, לא מסתיר את האמת. בשיחה איתו הוא מודה כי "אין שום אמצעי טכנולוגי שמטפל בכתמי פיגמנטציה, בהירים וכהים כאחד. הטיפול בכתמים אלה יכול להיות רק טיפול מלאכותי, כמו מריחת קרמים ותכשירים שמסווים את הכתם. אלא אם כן מדובר בבעיה רפואית שתיפתר במשך הזמן, כמו אי תפקודי כבד או אי תפקודי כליות, הכתמים לעולם יישארו".

 

אז כל הפרסומים לגבי אמצעי טכנולוגיה מתקדמים שמעלימים כתמי פיגמנטציה לצמיתות אינם נכונים?

"בדיוק. לאמצעים טכנולוגיים אין אפשרות להעלים כתמי פיגמנטציה עמוקים. יש כתמים מסוימים ובודדים מאוד שעומקם ברקמה הוא ממש מעל הרקמה בשכבת האפידרמיס, ואז אפשר על ידי פילינגים לנקות אותם. אבל כתמים עמוקים ביותר בעומק 2 מ"מ בתוך הרקמה – לא ניתן להעלים לצמיתות".

 

 

איך מטפלים בפיגמנטציה?

 

 טיפולים בלייזר, קרני אור וגלי אור עוזרים - אבל רק לשכבות העליונות של העור. צילום: Shutterstock

 

 

אז טיפולים בלייזר, קרני אור, גלי אור ודומיהם בהחלט עוזרים - אך רק לשכבות העליונות של העור ותמיד לזמן מוגבל ולא לכל החיים. בשנים האחרונות נערכים מחקרים רבים במטרה לפתח תכשירים קוסמטיים יעילים ובטוחים להבהרת העור, גם אם לזמן מוגבל. אחד ממוקדי הפיתוח העיקריים הוא אנזים הטירוזינאז. באמצעות עיכוב פעילות אנזים זה בעור ניתן לעכב את יצירת המלנין, וכך להשפיע על תופעת הפיגמנטציה. עוד חומרים שכדאי שיופיעו בתכשיר ההבהרה שלכם:

1. הידרוקינון - חומר זה הוא המרכיב העיקרי במשחות להבהרת עור רפואיות, הקיימות הן במוצרי מדף (לרוב בריכוז של 2%) והן במרשם רופא (בריכוז של 4%). ההידרוקינון חודר לתאי המלנין והורס אותם.

2. רטין  A - החומצה הרטינואית, שהיא נגזרת של ויטמין ,A הוכחה במחקרים רבים כטיפול יעיל בבעיות פיגמנטציה, אם כי היא יעילה פחות מהידרוקינון. לכן מומלץ בדרך כלל לשלב את הטיפול ברטין A יחד עם מרכיבים נוספים. מריחת חומצה רטינואית על העור גורמת להגברת קצב חלוקת התאים ולחידוש פני העור, וכך יוצרת אפקט דומה לפילינג. ויטמין A ונגזרותיו גם מסייעים לוויסות ייצור המלנין.

 

חשוב לדעת: בשימוש עם מרכיבים אלה חל איסור מוחלט להיחשף לשמש.

 

3. חומצות טבעיות ומדכאי מלנין: הכוונה היא לחומצה לקטית, חומצות ממשפחת האלפא – הידרוסקי, חומצה אזלאית, חומצה קוג'ית, ארבוטין ועוד. חשוב להקפיד על מינונים מדויקים ובריכוזים מיוחדים, אשר מותאמים לכל אחת ואחד בהתאם למצב העור.

 

עצת זהב: כמו בתחומים רבים, הטיפול הטוב ביותר בבעיות פיגמנטציה הוא המניעה, ובמקרה זה המניעה היעילה ביותר מושגת באמצעות שימוש קבוע ומוקפד במסנני קרינה. מחקרים מראים ששימוש קבוע במסנני קרינה קשור לירידה משמעותית בהופעת סימני גיל ופיגמנטציה בעור. על פי הנחיות ה-FDA יש לוודא שהתכשיר

שבוחרים מספק הגנה הן מפני קרינת ה UVA-והן מפני קרינת ה- ,UVBושהוא בעל מקדם הגנה של SPF 15 לפחות. מי שמשתייך לקבוצות סיכון, או במקרים של פעילות מתמשכת מחוץ לבית, יש להשתמש במקדם הגנה של  SPF 30לפחות.

 

סייעו בהכנת הכתבה: שולי רודריג, מנכ"לית ומפתחת מוצרים של חברת sr cosmetics; יפית רפאל מנכ"לית רשת "רונית רפאל – מדע היופי"; מירב בן יקר, מנהלת ההדרכה בחברת HL.

 

 

ואיך מטפלים באדמומיות כרונית בפנים?

טיפוח: השיטות לטיפול בעור שמן

השמנים שיעזרו לעור קורן

סודות הסרום: כל מה שרצית לדעת

רוצים עור מתוח וזוהר? מרחו שוקולד

לראות את העור: עוברים לטיפוח חורף

שנת יופי: עצות זהב לטיפוח לילה

 

הצטרפו לקהילת האופנה והיופי של מוטק'ה

 

0 תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד באופנה ויופי

עוברים לאיפור קיץ: כך תשמרי על מראה רענן
יש שתי שאלות טיפוח מעסיקות אותנו מדי קיץ: הראשונה, מה נעשה כשאנחנו רוצות (או צריכות) להתאפר, אבל לא רוצות...
לקריאת הכתבה
פדיקור מושלם: עשי זאת בעצמך
בקיץ כפות הרגליים שלנו יוצאות לאור. אנחנו מאחסנים את נעלי ספורט ושאר הנעליים הסגורות ועוברים לנעליים...
לקריאת הכתבה
יצאנו לבדוק: מים מיסלריים ומסקרה עם פטנט
צלליות בגוונים עזים צבעים שעושים שמח. פלטת צלליות, צילום: יח"צ ההבטחה: פלטת צלליות מאט ושימרים של...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה