חזרה לחדשות היום

טיפול מסוכן: מטפלים בקשישים, אבל גם בצוואה

ההורה הקשיש נעזר במטפלת צמודה? כך תוודאו שהיא לא תנסה להשתלט לו על הצוואה. עו"ד שירי מלכה מציגה את כל נורות האזהרה, דרכי המניעה - וגם הפתרונות האפשריים
מאת עו"ד שירי מלכה 07/08/16
טיפול מסוכן: מטפלים בקשישים, אבל גם בצוואה
צילום: Shutterstock

 

ההורים מזדקנים, והתפקוד שלהם כבר לא מה שהיה פעם. לעיתים הם אפילו הופכים לסיעודיים. עם כל הרצון הטוב שלכם, קשה לתמרן בין עזרה להורים הקשישים לבין עזרה לילדים עם הנכדים, וכל זה כשסוף סוף יצאתם לפנסיה וקיוויתם גם קצת לנוח וליהנות מהחיים. מטפל להורים במקרה זה נשמע כמו פתרון מצוין, והוא אכן כזה – אלא שלצד היתרונות הרבים, יש גם לא מעט ממה להיזהר.

 

את זה למדו על בשרן אסנת וציפי, בנותיו של שמעון, אשר שמרו עמו על קשר חם באמצעות שיחת טלפון שבועית, והקפידו לבקר אותו מדי יום שישי יחד עם הנכדים. בשנה האחרונה לחייו של שמעון, אסנת וציפי חשו כי היחס של אביהן כלפיהן נעשה קר. הוא החל להתלונן יותר ויותר על יחסן אליו, על כך שאינן מבקרות אותו מספיק, ועל כך שהן לא מעניקות לו את הכבוד הראוי, כפי שטען. הבנות לא יחסו לכך חשיבות רבה, וחשבו כי העניין הוא חלק מגילו המתקדם.

 

לאחר שנפטר, גילו הבנות כי בכספת דירתו של אביהן קיימת צוואה שהשאיר אחריו. בפתיחת הצוואה הזדעזעו הבנות לגלות, כי אביהן היקר הותיר את כל רכושו ליורשת יחידה - המטפלת שטיפלה בו. לבנותיו לא הותיר דבר. כך גילו הבנות כי במהלך החודש האחרון לחייו המטפלת לקחה את אביהן לעורכת דין, על מנת שתערוך בעבורו את הצוואה.

 

איך מבטלים צוואה שנכתבה תחת השפעה מזיקה?

 

 

ביטול צוואה שנערכה תחת השפעה אינו דבר פשוט - אך אפשרי. צילום: Shutterstock

 

 

לצערי הרב הסיפור של שמעון כלל אינו ייחודי: סיפור זה חוזר על עצמו ומתרחש באופן תדיר בביתם של מאות קשישים. מדובר בתופעה ידועה, שבשנים האחרונות תופסת תאוצה, שבה משתלטים אנשים שונים על קשישים - לעיתים באמצעות גרימת נתק בינם לבין בני המשפחה שלהם - ומשפיעים עליהם לכתוב צוואה עבורם.

 

האופציה שהחוק מציע במקרה כזה היא לפעול לביטול הצוואה. לא מדובר בדבר פשוט, אך הוא אפשרי: בכדי לבטל צוואה שנחתמה, בייחוד אם נחתמה אצל עורך דין, ניתן לטעון טענות משני סוגים:

 

טענה אחת היא לחוסר כשרות. ניתן לטעון שהקשיש לא היה כשיר משפטית לערוך צוואה, משום שהיה פרנואיד, מבולבל או דמנטי. הדרך לבחון טענה זו היא באמצעות מומחים וחוות דעת רפואית.

 

טענה שנייה שניתן לטעון היא השפעה בלתי הוגנת - לפיה אדם מסוים השפיע על הקשיש באופן בלתי הוגן לערוך צוואה לטובתו. בכדי להוכיח טענה זו יש צורך לעמוד ברף גבוה מאד של ראיות.

 

הגישה הקיימת כיום בבתי המשפט היא גישה קפדנית ביותר כלפי צוואות. קשה מאד לתקוף ולבטל צוואה, שערוכה בהתאם לכללים הקבועים בחוק ונחתמה כדין, על אחת כמה וכמה אם נחתמה בפני עורכי דין. המקרים שבהם בוטלו צוואות הם נדירים ביותר. הנחת המוצא היא ש"מצווה לקיים את דברי המת". ההוכחות להשפעה בלתי הוגנת של הזוכה מכוח הצוואה, צריכות להיות קיצוניות ביותר על מנת שבית המשפט יבטל צוואה.

 

כל הדרכים למנוע התערבות נוכלים בצוואה

 

 

 שימו לב לנורות האזהרה: האם הקשיש מפגין לפתע עוינות או ריחוק כלפי הקרובים אליו? צילום: Shutterstock

 

הגעתם לגיל הזהב? כדאי לערוך צוואה הדדית, יחד עם בן או בת הזוג, ובכך להבטיח שהרכוש לא יעבור לצדדים שלישיים. בעריכת צוואה הדדית כשבני הזוג צלולים, ניתן להפוך צוואה מאוחרת שנעשתה באמצעות השפעת נוכלים לחסרת תוקף.

 

צוואה הדדית כזו תבטיח העברה מלאה של הירושה בהתאם לרצונם של שני בני הזוג, כאשר על פי חוק הירושה, לאחר פטירת הראשון, בן הזוג הנותר בחיים אינו יכול לשנות את צוואתו, ועל כן כל צוואה שתעשה בהשפעת נוכלים וצדי ג' לא תהיה בעלת תוקף.

 

ומה תוכלו לעשות כדי להגן על הוריכם הקשישים מפני נוכלים?

 

מומלץ לשים לב לנורות אזהרה ולפעול באמצעות ביצוע פעולות מקדימות, כשההורה הקשיש עדיין בחיים בטרם יהיה מאוחר מדי. כך למשל, מומלץ לשים לב לשינוי פתאומי ביחס הקשיש לסובבים אותו, להימנעות פתאומית של הקשיש ממפגשים עם קרובים כמו הילדים והנכדים, לעוינות מצד הקשיש שלא היתה קודם וכיו"ב.

 

בנוסף, מומלץ לשים לב האם הקשיש מצוי בירידה דמנטית (מבולבל, מנותק מהמציאות וכיו"ב), שעשויה להוביל אותו לקבל החלטות שגויות. במקרה כזה, ייתכן כי קיימות הנסיבות המתאימות להגשת בקשה לקבלת אפוטרופסות על הקשיש.

 

למינוי אפוטרופוס יתרונות רבים. אחד הבולטים שבהם הוא שהאפוטרופסות מבטיחה שהרכוש לא יעבור לצדדים שלישיים, שהקשיש לא יהיה נתון לניצול זרים, ושהטיפול בו יתנהל בצורה מסודרת ושקופה.

 

מומלץ לשמור על קשר רציף עם בני משפחתנו הבגירים, על מנת שנוכל לזהות שינוי בדפוס ההתנהגות שלהם. אמנם בעולם המודרני של היום נוח להותיר את הטיפול באדם הבוגר אך ורק בידי מטפל או מטפלת, אך רצוי להראות נוכחות קבועה גם כאשר נכנס לחיי הקשיש גורם שלישי.

 

הכותבת היא עו"ד שירי מלכה, בעלת משרד עו"ד העוסק בהון פרטי, בנאמנות ובהעברה של רכוש ועסקים.

 

 

האם כדאי להוריש לילד שמצוי בפשיטת רגל?

חיים שכאלה: צוואה מצולמת לדור הבא

מרבה נכסים? מרבה דאגה - לדור הבא

לצרף את הילד לחשבון הבנק: הסכנות

להיערך מבחינה כלכלית להזדקנות ההורים

 

בואו לדבר על זה בקהילת דילמות במשפחה של מוטק'ה

 

הצטרפו לקהילת הכסף שלי במוטק'ה! 

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

כל מה שצריך לדעת על רשלנות רפואית

בכל שנה מוגשות לבתי המשפט בישראל קצת פחות מ-2,000 תביעות בגין נזקים שנגרמו מרשלנות רפואית. לפי הנהלת בתי...

לקריאת הכתבה
חייבים כסף? כל הדרכים להחזיר את החוב

אף אחד לא אוהב שחייבים לו כסף או להיות בצד החייב, אבל כולנו ודאי לקחנו בשלב כלשהו בחיים הלוואה מהבנק דוגמת...

לקריאת הכתבה
חושדים שמרמים אתכם? כך תדעו

הכתבה מטעם חברת Checknet

כולנו מכירים את סיפורי המרמה והונאה הנוגעים לכל תחומי החיים ומתפרסמים חדשות...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה