חזרה להחיים הטובים

ט"ו בשבט בגינה הפרטית שלכם

יום ההולדת לאילן נהנה ממזג האוויר המתאים ביותר לנטיעה, לשתילה ולהתחדשות. ברביעי הקרוב (27.1) יתארח בזום ב"מועדון התרבות" של מוטק'ה נעמן אהרונוביץ הגנן, עם טיפים לטיפוח גינה ועציצים כך שיהפכו לירוקים, פורחים, מניבי פרי וירק. ובינתיים, הנה כמה עצות איך לחדש את הגינה שלכם, ולמלא אותה בצבע ובשמחה
מאת עדי כץ 25/01/21
ט
הפשילו שרוולים, החג הגיע. צילום: Shutterstock

 

ברביעי הקרוב (27.1) יתארח בזום ב"מועדון התרבות" של מוטק'ה נעמן אהרונוביץ הגנן, עם טיפים לטיפוח גינה ועציצים כך שיהפכו לירוקים, פורחים, מניבי פרי וירק, לרגל ט"ו בשבט.


וכשמדברים על טיפוח גינה אי אפשר שלא להזכיר טפילים - בעיה מוכרת שהורסת את הצמחים שלנו ופוגעת ביופיה של הגינה שטיפחנו בעמל רב. אצלנו אלה הם החמציצים - הפרח הצהוב החינני עם הגבעול החמצמץ מתגלה מדי חורף כטפיל, המכסה במהירות ובערמומיות את הגינה ברשת קורים ירוקה. לקראת סוף העונה הגשומה אין ברירה אלא להתפנות למיגור החמציצים הללו, לצד הסרפדים, החובזות וחבריהם, אך לזכור שחלק ממה שמכונה "עשבים שוטים" הם צמחי מאכל בריאים.

אחרי ניכוש טוב נתפנה לחגוג את ט"ו בשבט בעבודה בגינה הפרטית שלנו. הפרחים העונתיים ששתלנו, זרענו או טמנו באדמת הגינה כפקעת בסתיו פורחים עכשיו, בתיאום עם הפריחה האביבית בטבע, למשל: הטופח, לוע הארי, התורמוס ועוד.

גם חלק מהשיחים בגינה יתנו פריחה לקראת האביב ואפשר לקטום מהם ענפים פורחים לאגרטל - ממוריה מכבדית ומורן החורש בעלי הפריחה הלבנה, או מההפרוטיאה הפורחת בצבעים שונים, מההיביסקוס ועוד.

 

אילו עצים ניטע בחג האילנות? 

 

 חושבים אקולוגי. צילום: Shutterstock

 

אין זה מקרה שט"ו בשבט חל לקראת האביב - זו עונה שמספקת הזדמנות טובה לנטוע עצים בחצר או מחוצה לה, אבל יש לדעת איפה ומה. כשנוטעים בטבע יש לדעת שבאזורים מסוימים, נטיעת עצים עלולה להפר את האיזון האקולוגי. העצים המועדפים לנטיעה בטבע הישראלי הם כמובן עצים מקומיים כמו אלון, אלה, חרוב, תאנה ורימון. בגינה כבר יש מקום לאלתור.

 

האדנית מחכה

 

צהוב חמניות, תמיד באופנה. צילום: shutterstock 

 

אז מה אפשר לשתול עכשיו? חמניות, למשל, שיפרחו בצהוב עז בקיץ, פטוניות בצבעים של לבן, סגול ואדום, ציניות מזנים שונים, כובע הנזיר, פורטולקה עונתית ועוד. יש גם גיאופיטים, כלומר צמחי בצל ופקעת, שניתן לטמון באביב, כמו טולבגיה, אגפנטוס, דהליה, בגוניית הפקעות, קרינון ועוד.

לא רק נטיעה - גם שתילת פרחים עונתיים בערוגה, בכדים או באדניות תתאים לרוח החג. ולא פחות חשוב, היא תבטיח קיץ וסתיו צבעוניים ופורחים. גם אם הגינה מבוססת על מסגרת של צמחים רב שנתיים, הפרחים העונתיים הם זריקת צבע וחיים המשתנה מעונה לעונה ומשדרגת את המראה. צמחים פורחים יש למקם באזורים של שמש ישירה לפחות למשך כמה שעות ביום, וחשוב להקפיד על השקיה סדירה ולהוסיף להם דשן בשחרור איטי.

 

הכינו תבליניכם לסלט

 

 עשבי תיבול בעציצים. אפשר גם בערוגה. צילום: shutterstock

 

ואם כבר הפשלנו שרוולים, אפשר לחדש עכשיו גם את גינת צמחי התבלין. ניתן לזרוע או לשתול אורגנו - התבלין שהפסטה והפיצה לא שלמות בלעדיו, ויתאים גם לחליטות להקלה על שיעול ובעיות עיכול. האורגנו הוא צמח רב שנתי הזקוק להרבה מים ותנאי אור רב ושמש. כשיגדל הוא ישתלשל בחן מהעציץ או יכסה שטחים בגינה.

לצידו אפשר לשתול מרווה - צמח מרפא רב שימושי ורב שנתי שיתאים לאדנית או לגינה וזקוק לאור - וגם צמחי תבלין כמו טרגון, בזיליקום, פלפלת, רוזמרין, קורנית (תימין), אניס, נענע, פטרוזיליה וכוסברה.

אחרונה חביבה - גינת הירק שלכם, אם יש כזאת. היא תשמח לקלוט לקרבה לקראת האביב שתילים של מיני ירקות כמו כרוב, כרובית, קולורבי, חצילים, גזר, קישוא, מלפפונים ועגבניות. לקיץ מושלם אפשר לזרוע עכשיו גם פירות מקשה כמו אבטיח ומלון.

 

 

איזה עץ נשתול בגינה?

 

שותלים גינה אורגנית

 

איך לבחור תערובת שתילה
 

הטעויות שאנחנו שותלים

 

הצטרפו לקהילת הגינון של מוטק'ה

 

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה טלי2017 09/02/17
טיפול בגינה זה הזמן השקט שלי, אני כ"כ אוהבת שאני פשוט פעם בשבוע לוקחת זמן לעצמי ומטפלת בגינה שלי. http://www.xn--4dbcghb4c.co.il/%D7%A7%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9D_%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%92...
טיפול בגינה זה הזמן השקט שלי, אני כ"כ אוהבת שאני פשוט פעם בשבוע לוקחת זמן לעצמי ומטפלת בגינה שלי.http://www.xn--4dbcghb4c.co.il/%D7%A7%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9D_%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%99">קידום בגוגל
התמונה של תגונה 1958_member 27/01/21
אם זה יום הולדת לאילן אז למה בתמונת הכותרת מופיעה אשה אשר קוטפת עגבניות?
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בהחיים הטובים

ט"ו בשבט בגינה הפרטית שלכם

ברביעי הקרוב (27.1) יתארח בזום ב"מועדון התרבות" של מוטק'ה נעמן אהרונוביץ הגנן, עם טיפים לטיפוח גינה ועציצים...

לקריאת הכתבה
קר שם בחוץ: מלבישים את הבית לחורף

אנחנו מתאימים את הלבוש שלנו ואת המזון שאנחנו אוכלים לעונה הקרה, ומה עם הבית? בחורף כדאי להתאים גם את עיצוב...

לקריאת הכתבה
הרבה זמן בבית? כך תשדרגו אותו בצעדים פשוטים וזולים

מאז הקורונה אנחנו רוב היום בבית, לטוב ולרע. פתאום אנחנו שמים לב לפרטים שקודם אולי נעלמו מעיננו – חפצים...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה