חזרה לבריאות טובה

כל מה שרציתם לדעת על ביצים

אחת ולתמיד – האם אכילת ביצים בריאה לנו או לא? מהם הערכים התזונתיים של הביצה, מה הסיכונים הקשורים באכילתה, איך מומלץ לטפל בביצים ומהי הכמות המומלצת לאכילה?
מאת דן אבן 14/06/17
כל מה שרציתם לדעת על ביצים
בריא או לא בריא? צילום: Shutterstock

 

 

ביצים מהוות את אחד המזונות העשירים והכלכליים ביותר שיש לטבע להציע לנו, ומשמשות מקור תזונה חיוני לחלבונים, שומנים ורכיבים נוספים בעלי תפקיד משמעותי בפעילותו של הגוף. יחד עם זאת, ביצים נקשרות מזה שנים לחששות בריאותיים שונים, בין היתר עקב תכולה גבוהה של כולסטרול וכן על רקע זיהומים שהן עלולות להעביר. 

 

 

ביצה: ערכים תזונתיים וסגולות בריאותיות

  

הביצה הממוצעת שוקלת כ-50 גרם. מכלל משקלה, 58.5% מהווה החלבון, 31% החלמון ו-10.5% הקליפה. ביצים מהוות מרכיב בסיסי בתזונה היומיומית על רקע הרכבן הייחודי.

 

כמות הקלוריות בביצה צנועה יחסית: כ-150 קלוריות למאה גרם (שתי ביצים), ואילו יש לה תרומה גבוהה מבחינת רכיבי התזונה החיוניים לגוף, בייחוד באיכות ובכמות החלבון. כמו כן, ביצה היא מזון משביע. בביצים גם כמות נמוכה ביותר של פחמימות: 0.688 גרם למאה גרם.

 

מאה גרם של ביצים מבושלות מכילות כ-12 גרם חלבון. מכלל תרכובות החלבונים שמכילה הביצה, המפורסם ביותר הוא האלבומין, המהווה מעל ל-50% מתכולת החלבון, וכן אבידין שתורם בין השאר למניעת ספיגת ויטמינים החיוניים לגוף במעי. חלבונים פעילים באלבומין (הקרויים ליזוזומים, אובומוקואידים, אובו-אינהיביטורים וציסטטין) נחשבים לחיוניים להתפתחות, ובד בבד גם מאריכים את חיי המדף של ביצים. אחד החלבונים המצוי דווקא בחלמון הביצה – פוסביטין - התגלה כרכיב חיוני בהתפתחות תקינה של העור.

 

 כ-12 גרם חלבון ב-100 גרם ביצה. צילום: Shutterstock

 

 

חומצות האמינו שבחלבוני הביצה נחשבות לבעלות סגולות ייחודיות בהתפתחות של שרירי הגוף (בייחוד חומצת האמינו לאוצין). 15 גרם של חלבון הביצה מכיל 1,3000 מ"ג לאוצין - כמות גבוהה ביותר, שהופכת את הביצים לאטרקטיביות עבור ספורטאים המבקשים לבנות שרירים בגוף.

 

ביצים מספקות לגוף האדם גם 18 ויטמינים ומינרלים, בהם אבץ, סלניום, רטינול – שמהווה נגזרת של ויטמין  A ונגזרות שונות של ויטמין E שלכולם תכונות נוגדות חמצון, המאפשרות הגנה מוגברת מפני מחלות לב וכלי דם, סרטן ותהליכים ניווניים בתאי הגוף. ויטמין A מסוג קרוטנואיד הוא המקנה לחלמון הביצה את צבעו הצהוב-כתום, ונחשב לרכיב חיוני בתפקודה התקין של רשתית העין. כיום זמינות בשוק גם ביצים הגדלות בשיטות מיוחדות, המעשירות אותן בוויטמינים, מינרלים וחומצות שומן חיוניות, כמו חומצות שומן רב בלתי רוויות מסוג אומגה 3.

 

מחקרים שונים דיווחו כי ביצים מכילות גם מינונים של תתי רכיבים שונים בעלי תכונות נוגדות זיהומים, נוגדות דלקת ונוגדות סרטן. כך, בין המפורסמים שברכיבי הביצה נמנה הלציטין, המהווה קבוצה של מולקולות שומן וחומר מסיס הן במים והן בשומן החיוני ביצירת הגנה על קרומי התאים בגוף, ובהתפתחות תקינה של המוח.

 

במחקר שפורסם ביולי 2011 בכתב העת Food Chemistry חוקרים מאוניברסיטת אלברטה ניתחו את התכונות נוגדות החמצון של ביצים, וקבעו כי בשני חלמונים במצב נא יש פי שניים תכונות נוגדות חמצון מהכמות שבתפוח אחד או ב-255 גרם חמוציות. יחד עם זאת, כאשר הביצים בושלו או טוגנו, התכונות נוגדות החמצון הופחתו בחצי. 

 

 

הצדדים השליליים של ביצים

 

סיכון למחלות לב, כלי דם וסוכרת

 

מחקרים שבדקו קשר בין צריכת ביצים לכולסטרול העלו ממצאים סותרים. צילום: Shutterstock

 

 

תכולת השומנים בביצים היוותה מקור לדאגה בקהילה הרפואית; ביצה מכילה כ-3 גרם שומן רווי לכל מאה גרם, ותכולת כולסטרול גבוהה יחסית: כ-400-300 מ"ג למאה גרם, ולכן בעשורים האחרונים רבים הזהירו מאכילת ביצים בלתי מבוקרת, על רקע החשש שצריכת שומנים אלה תוביל באופן ישיר לעלייה ברמות הכולסטרול בדם ולהתפתחות מחלות לב וכלי דם. לפי  בדיקה עדכנית של משרד החקלאות האמריקאי, ביצה אחת גדולה עשויה להכיל 186 מ"ג כולסטרול, רובו ככולו מצוי בחלמון הביצה, שמהווה למעשה מאגר שומן לצורך התפתחות האפרוח.

 

לעומתו, חלבון הביצה מכיל כמות שומנים מזערית. עם זאת, מחקרים בשנים האחרונות הדגימו כי לתכולת הכולסטרול בביצה השפעה מוגבלת בלבד על רמות הכולסטרול בדם. כיום ידוע כי בני האדם שונים ביניהם מבחינת השפעת רכיבי התזונה של הביצה על תפקוד הגוף, כשקיים שוני בספיגת הרכיבים, לרבות השומנים, בהתאם לסמנים גנטיים שונים, גורמים הורמונאליים ומשתנים כמו גיל, מין ומוצא. בנוסף, כיום יש ביצים שמגודלות בשיטות ייחודיות בלולים, באופן שמפחית את כמות הכולסטרול שהן מכילות.

 

מחקרים שונים שביקשו לבדוק את השפעתם הבריאותית של רכיבי הביצים, ובהם השומנים השונים ובייחוד הכולסטרול, העלו לאורך השנים תוצאות סותרות.

 [#middleBanner] 

מחד, ממצאים מצביעים על קשר בין צריכת ביצים לסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם, סוכרת וסרטן. כך למשל, מחקר אמריקאי של חוקרים מאוניברסיטת הארווארד, שפורסם בינואר 2008 בכתב העת Circulation והקיף מדגם של 21,275 רופאים, העלה כי בהשוואה לצריכה של עד ביצה אחת ליום, צריכה של ביצה ליום העלתה ב-28% את הסיכון לכשל לבבי, וצריכה של 2 ביצים ומעלה ליום העלתה את הסיכון ב-64%.

 

ניתוח נוסף של הממצאים שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition הצביע על סיכון גבוה לתמותה, הקשור בצריכה גוברת של ביצים, בייחוד בקרב חולי סוכרת. מטה-אנליזה של חוקרים מסין שפורסמה באוגוסט 2013 בכתב העת Atherosclerosis העלתה, כי ככל שעולה צריכת הביצים, כך גדל הסיכון למחלות לב וכלי דם, בהתבסס על מחקרים בהשתתפות 320,778 נבדקים.

 

 צילום: Shutterstock

 

 

מחקר אמריקאי מהמרכז הרפואי קליבלנד קליניק העלה באפריל 2013 כי  צריכת ביצים מזיקה ללב בלי קשר לכולסטרול, על רקע חיידקים שחיים באופן טבעי בקיבה והופכים את הלציטין שבביצה לרכיב החוסם כלי דם. חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת הרווארד שבחנו את הסוגיה במחקרי מעקב נרחבים דיווחו בפברואר 2009 בכתב העת Diabetes Care, כי ביחס לאנשים בוגרים שאינם אוכלים ביצים, אלו שאוכלים ביצה לשבוע נמצאים בסיכון גבוה ב-9% לסוכרת סוג 2, אלו שאוכלים 4-2 ביצים בסיכון גבוה ב-18%, 6-5 ביצים מעלות את הסיכון ב-46%, ואילו 7 ביצים ומעלה בשבוע מעלות ב-56% את הסיכון לסוכרת.

 

לצד אלה, מחקרים אחרים מהשנים האחרונות מבקשים להרגיע את אוהבי הביצים. כך למשל, חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת הרווארד שבחנו את סוגיית מחלות הלב במחקרי מעקב נרחבים, ופרסמו ממצאיהם באפריל 1999 בכתב העת JAMA קבעו, כי צריכה של עד ביצה אחת ליום אינה מעלה באופן משמעותי את הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי. מאמר נוסף מארה"ב שפורסם בשנת 2004 העלה כי לאנשים שצורכים ביצה ליום אין סיכון גבוה יותר למחלות לב מאשר אלו הצורכים ביצה לשבוע. 

 

מחקר מיפן שפורסם בנובמבר 2006 בכתב העת British Journal of Nutrition לא העלה קשר בין צריכת ביצים למחלות לב וכלי דם. מחקר מבריטניה בשנת 2009 הצביע על כך שאכילת ביצים אינה מעלה את רמות הכולסטרול בגוף. סקירת מחקרים מינואר 2013 שכללה 500,000 נבדקים, העלתה כי בקרב אנשים שאינם סוכרתיים, ביצה ביום לא מעלה סיכון למחלות לב ושבץ מוחי.

 

הממצאים הסותרים מותירים כיום את סוגיית הסיכונים לתחלואה במחלות לב עקב אכילת ביצים כשנויה במחלוקת, וככזו שעדיין נמצאת בדיון מדעי ורפואי. ככלל, עבודות מראות שקיים קשר חלש ביותר בין צריכת הכולסטרול בתזונה לבין כמות הכולסטרול בנוזל הדם, ויש לכמות זו סיבות רבות, גנטיות וסביבתיות, מעבר לתזונה עצמה. 

 

 

סיכון לזיהומים: איך לטפל בביצים?

 

 יש לאחסן ביצים במקרר בלבד. צילום: Shutterstock

 

 

חשש גדול קיים בעולם הרפואה מפני זיהומים שעלולים לעבור מביצים לבני אדם, בעיקר מאכילת ביצים לא מבושלות. התפרצות שפעת העופות בישראל בשנת 2006 הייתה אחד המקרים שעוררו חשש מהעברת הנגיף הקטלני לבני אדם, דרך ביצים שהטילו עופות נגועים - העברה שלא התרחשה לבסוף. 

 

 

החשש העיקרי בביצים הוא מהעברה לבני אדם של חיידק הסלמונלה. לחיידק הסלמונלה אלפיים זנים שונים, מתוכם כ-200 הפעילים בישראל. הידבקות בחיידק לרוב מלווה בסימני מחלה קלים במערכת העיכול, ובייחוד שלשול, ובמקרים חריגים (5%) פולש החיידק לזרם הדם או למערכת העצבים המרכזית, ועלול לגרום לזיהום בדם (ספסיס), זיהום בעצמות ובדרכי המרה, או דלקת קרום המוח. לאור הסיכון להעברת זיהומים, משרד הבריאות ממליץ להקפיד על מספר כללים בעת טיפול בביצים:

 

 

קניית ביצים. יש להקפיד לרכוש רק ביצים המסומנות עם תאריך אחרון לשיווק ותאריך אחרון לשימוש לאחר שמירה במקרר. מומלץ לרכוש ביצים רק ברשתות שיווק ובחנויות ממוזגות, כשהן ארוזות באריזה חד פעמית סגורה. לא מומלץ לקנות ביצים שאינן מסומנות, ביצים שבורות או סדוקות, ביצים שקליפתן אינה נקייה וביצים שתאריך השיווק שלהן חלף.

 

 

אחסון ביצים. יש לאחסן ביצים במקרר בלבד, ולמנוע מגע בין ביצים לבין מזונות גולמיים אחרים כגון בשר וירקות. לכן מומלץ לאחסן ביצים בקופסת פלסטיק סגורה או להכניס את תבנית הביצים לתוך שקית ניילון. אין לשטוף ביצים במים, מאחר ששטיפתן עלולה להביא לחדירת חיידקים שמצויים על הקליפה. לפני בישול ארוך של ביצים, למשל בחמין – יש לשטוף את הביצה מיד לפני הכנסתה לסיר הבישול.

 

שימוש בביצים. יש לאכול ביצים רק לאחר שעברו בישול מלא (בטמפרטורה של 72 מעלות צלזיוס) – בישול במים רותחים במשך עשר דקות או טיגון עד שהחלמון והחלבון נקרשו. ביצים שבושלו ולא נאכלו ניתן לשמור במקרר בלבד. יש למנוע במקרר מגע בין ביצים מבושלות לאלו שאינן מבושלות. יש להקפיד לשטוף היטב ידיים במים וסבון לפני ואחרי כל טיפול בביצים או אריזתן, ולהקפיד על ניקוי כלים שבאו במגע עם ביצים גולמיות. לא מומלץ להכין בבית מאכלים שמבוססים על ביצים מבושלות למחצה כגון מיונז. אין להשתמש בביצים שבורות או סדוקות למאכל או לצורך הכנת מזונות.

 

 

 

האם יש קשר בין צריכת ביצים לסרטן?

 

מחקרים מסוימים קשרו בין צריכת ביצים מוגברת לסרטן. כזה הוא למשל מחקר נורבגי משנת 2009, שמצא כי בנטרול משתנים מתערבים שונים, צריכת ביצים העלתה את הסיכון פי 2.86 לסרטן השד, פי 2.23 לסרטן שלפוחית השתן, פי 2.02 לסרטן בחלל הפה, ב-89% לסרטן הערמונית, ב-64% לסרטן המעי הגס וב-59% לסרטן הריאות.

 

 

חוקרים אמריקאים מאוניברסיטאות קליפורניה והרווארד פרסמו בספטמבר 2011 בכתב העת Cancer Prevention Research כי במחקר מעקב, שכלל 27,607 גברים, אלו שצרכו 2.5 ביצים ומעלה בשבוע היו בסיכון גבוה ב-81% לסרטן הערמונית בהשוואה לאלו שצרכו עד חצי ביצה לשבוע. למרות ממצאים אלה, כמו הסיכונים המיוחסים לכולסטרול הגבוה שבביצה, גם הסיכון לסרטן נחשב נכון להיום לשנוי במחלוקת בקהילה הרפואית.

 

 

 

ומה עם האנטיביוטיקה בביצה?

 

סיכון נוסף קיים בביצים להמצאות רכיבי תרופות וטרינריות שניתנו לתרנגולות, ומחקרים הצביעו בשנים האחרונות על המצאות שרידי אנטיביוטיקה בביצים שהטילו תרנגולות שטופלו באנטיביוטיקה במינונים שונים – מה שמעלה סיכון לחדירת שרידי אנטיביוטיקה לגוף דרך המזון, ולהתפתחות עמידות מסוכנת של הגוף לאנטיביוטיקה כשיש צורך בתרופה.

 

 

מחקר סקירה אמריקאי מאוניברסיטת קליפורניה שפורסם ביוני 2011 בכתב העת Journal of Veterinary Pharmacology and Therapeutics  מצביע על עשרות סוגים של תרופות וטרינריות, שעלולים לעבור מביצים לבני אדם ולהשפיע מבחינה ביולוגית על תפקוד הגוף.

 

 

 

אלרגיות לביצים

 

קיימים 5 מרכיבים מחוללי אלרגיות בביצה. צילום: Shutterstock

 

 

 

עוד סיכון טמון בביצים להתפתחות אלרגיות, כשקיימים חמישה מרכיבים מרכזיים מחוללי אלרגיות בביצה – אובומוקואידים, אובלבומינים, אובוטרנספירינים, ליזוזומים ואלבומין, מרביתם מצויים בחלבון הביצה ורק מקצתם בחלמון.

 

 

מחקר ישראלי משנת 2013 שנערך במרכז הרפואי וולפסון העלה, כי מקרב 119 ילדים שאובחנו עם אלרגיות למזונות שונים, קרוב לשליש (29.7%) אלרגיים לביצים. אלרגיה זו הייתה השלישית בשכיחותה מבין האלרגיות למזונות, אחרי אלרגיה לחלב פרה (70.3%) ולבוטנים (33.1%). עבודות הראו כי אלרגיה לביצים במדינות אסיה ובניו זילנד שכיחה יותר מאלרגיה לחלב פרה, ואילו במדינות אירופה, ארה"ב ומהמזרח התיכון – אלרגיה לחלב פרה נפוצה יותר.

 

 

מחקרים מעלים כי עד 70% מהילדים האלרגיים לביצים, שמפתחים תגובה אלרגית לאכילת ביצים קשות או חביתות, מסוגלים לאכול מאפים עם ביצים אפויות – כמו עוגות או מאפינס, מבלי לפתח תופעות לוואי מסוכנות.

 

 

 

כמה ביצים מומלץ לאכול?

 

בפירמידת המזון של משרד הבריאות, ביצים נכללות בקבוצת המזונות העשירים בחלבונים, לצד מוצרי בשר ומוצרי חלב. הנחיות תזונתיות של ארגוני תזונה רשמיים ברחבי העולם קוראות בעיקר לצריכה מגוונת של מזונות מקבוצות שונות בארוחות השונות, לרבות גיוון במזונות העשירים בחלבונים כמו ביצים.

 

 

ההנחיות התזונתיות בארה"ב של משרד הבריאות האמריקאי, שעודכנו בשנת 2015, הסירו מגבלה על צריכת כולסטרול (בעבר הוגבלה כמות הכולסטרול היומית המומלצת ל-300 מ"ג), אם כי עדיין מומלץ להפחית בצריכת הכולסטרול בתזונה ככל שניתן, במסגרת תזונה מאוזנת. 

 

 

על סמך המחקרים השונים והממצאים החדשים באשר לכולסטרול שבביצה, עמותת הדיאטנים הקליניים "עתיד", בשיתוף איגוד הקרדיולוגים, מפרסמים מזה מספר שנים המלצות תזונתיות, ולפי העדכון האחרון מאפריל 2015, אין המלצה על הפחתת צריכת הכולסטרול באמצעות תזונה. אולם הקפדה על המלצות לצריכת שומן אמורות להוביל מעצמן להפחתת הכולסטרול בתפריט. לפי המלצות אלו, אנשים בריאים יכולים לאכול ביצה ליום, כשצריכה של 5 עד 6 ביצים בשבוע באנשים בריאים אינה מלווה לפי ההנחיות בחשש לעלייה בסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

 

לדברי ד"ר ניבה שפירא, דיאטנית קלינית בכירה ומרצה לתזונה באוניברסיטת תל אביב, "בהמלצות לצריכת ביצים יש לזכור שלא מדובר רק בכמות הביצים, אלא גם באופן ההכנה - האם מכינים אותה מבושלת או מטוגנת, או כאבקת ביצים במאפה? ביצה היא מזון בסיסי וחשוב, מזון ראשוני כמו חלב אם, ולכן היא נחשבת למזון רגיש שאופן הטיפול בו חשוב מאוד". ד"ר שפירא מבהירה כי "הכי מומלצת ביצה מבושלת במים, למשל ביצה קשה או ביצה עלומה - 3 דקות במים רותחים. כשמטגנים את הביצה, היא כבר הופכת לשומן מטוגן ומחומצן המסוכן לבריאות".

 

 

צריכת הביצים המומלצת לאנשים עם מחלות לב

 

 ביצה קשה עדיפה על מטוגנת. צילום: Shutterstock

 

 

לפי ההנחיות העדכניות של עמותת הדיאטנים הקליניים "עתיד" בשיתוף איגוד הקרדיולוגים משנת 2015, לאנשים עם מחלות לב ואלו עם רמות כולסטרול גבוהות, שאינן מאוזנות באמצעות תרופות, מומלץ על הגבלה לצריכה של עד 4 ביצים בשבוע בלבד, כשהמניין כולל ביצים שנמצאות במזונות מורכבים (כלומר שהחישוב כולל גם מוצרים כמו פשטידות ועוגות שמכינים עם ביצים).

 

 

צריכת הביצים המומלצת לחולי סוכרת

 

גם באשר לצריכת הביצים בקרב אנשים שאובחנו עם סוכרת קיימות עדויות לכאן ולכאן. לדוגמה, ניתוח נתונים מ-8 מחקרים שכללו יחד כמעט 500,000 משתתפים, שפורסם בשנת 2013 בכתב העת British Medical Journal מצא, כי בעוד שאכילת ביצה ביום לא הגבירה את הסיכון למחלות לב ולשבץ באנשים שאינם סוכרתיים, בקרב חולי סוכרת שצרכו את הכמויות הגדולות ביותר של ביצים  נצפתה עלייה של 54% בסיכון למחלות לב, בהשוואה לקבוצה שצרכה את כמות הביצים הנמוכה ביותר.

 

 

לעומת זאת, אחד המחקרים שפורסמו בנושא בשנים האחרונות הוא מחקר מבוקר (מתודולוגיה שנחשבת לאמינה ביותר) שכונה DIABEGG  ופורסם בפברואר 2015, בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition שמצא כי ביצים לא משפיעות לרעה על רמות השומנים בדם או השליטה הגליקמית  בקרב אנשים עם סוכרת סוג 2. המחקר נערך בקרב 140 נבדקים עם סוכרת סוג 2 או טרום  סוכרת, שחולקו לשתי קבוצות שקיבלו הנחיות מפורטות לתזונה בריאה למטרות הרזיה ולשיפור השליטה במחלה.

 

 

לפי ההנחיות העדכניות משנת 2015 של עמותת "עתיד" ואיגוד הקרדיולוגים, לאנשים עם סוכרת מומלץ על הגבלה לצריכה של עד 4 ביצים בשבוע בלבד, כשהמניין כולל ביצים שנמצאות במזונות מורכבים (פשטידות ועוגות שמכינים עם ביצים).

 

 

 

צריכת הביצים המומלצת לאנשים עם מחלות כרוניות אחרות

 

ככלל, גם לחולים כרוניים מומלץ להקפיד על צריכת ביצה ליום, כ-6-5 ביצים בשבוע, כפי שקובעות הנחיות עמותת הדיאטנים הקליניים "עתיד" והאיגוד הקרדיולוגי. עם זאת, במחלות מסוימות ההמלצות לצריכת ביצים משתנות.

 

 

לדוגמה, הסובלים ממחלות כליה וכבד צריכים להיוועץ עם הרופא המטפל או תזונאית מומחית, באשר לצריכת הביצים המומלצת, העשויה להשתנות בהתאם למצבם. באופן כללי, באי-ספיקת כליות כרונית מומלצת דיאטה מוגבלת בחלבון, כאשר כמות החלבון המומלצת לחולה כליה  היא אישית ונקבעת על סמך התפקוד הכלייתי הקיים, משקל הגוף, סוג המחלה הכלייתית וקיום מחלות נלוות אחרות. לעומת זאת, מטופלי דיאליזה - לצד הגבלות תזונתיות קפדניות - נדרשים לצרוך כמויות גבוהות של חלבונים בתזונה, במיוחד חלבונים בעלי ערך תזונתי גבוה כגון ביצים, כדי לשמר את הרמות החיוניות של חלבון בדם.

 

 

במצבים של סיבוכים בכבד ובדרכי המרה מומלצת הגבלה בצריכת הביצים. "כמות גבוהה של כולסטרול בדם יכולה להשפיע על חמצון הכבד, ולכן במצבים של סיבוכים בכבד, כמו כבד שומני או הצטלקות כבדית, ההכבדה יכולה להיות משמעותית יותר", מסבירה ד"ר שפירא.

 

 

 

לקריאת הכתבה באתר כמוני לחצו כאן

 

 

 

לחיות בריא בעזרת הטכנולוגיה

 

6 טעויות בריאות שאנשים עושים אחרי גיל 50

 

רגישים למזון? כך תתמודדו

 

5 דיאטות שכדאי לכם לשקול

 

למה פליאו זה לא כזה שוס

 

 

הצטרפו לקהילת בריאות ואורח חיים בריא של מוטק'ה

הצטרפו לקהילת האוכל של מוטק'ה  

 

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בבריאות טובה

נכון או לא נכון? מיתוסים לגבי מזון
האם אבטיח הוא בעיקר סוכר, והאם זה נכון שאשכולית ולימון שורפים שומנים? האינטרנט מלא במיתוסים וברבעי אמיתות...
לקריאת הכתבה
לא רק בגלל הטעם: למה כדאי לאכול אבטיח?
אבטיח הוא אולי הפרי הכי ישראלי וקיצי שיש, וכיף לאכול אותו כך סתם או בליווי השידוך המושלם, גבינה בולגרית....
לקריאת הכתבה
חם מדי? כל מה שמומלץ לאכול בקיץ
הטמפרטורות הגבוהות והלחות הכבדה גורמים לנו לאכול דברים שאינם בהכרח בריאים לגופנו. זה קורה בגלל שאנחנו...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה