חזרה לאופנה ויופי

כל מה שרצית לדעת על הציפורניים שלך

למה יש ציפורניים שנוטות להישבר, מה אומרים תסמינים כמו כתמים וחריצים על גבי הציפורן, מתי נדרשת התערבות רפואית ומה אפשר לפתור באמצעות טיפוח נכון? המדריך המלא לציפורניים בריאות ויפות
מאת קרן אוחיון 11/02/20
כל מה שרצית לדעת על הציפורניים שלך
איך לשמור על ציפורניים מטופחות, אבל חשוב יותר - בריאות? (צילום: shutterstock)

 

רובנו אוהבות ציפורניים מטופחות, אבל מה קורה כשלפתע אנחנו מבחינות שמתחת לצבע היפה שבחרנו כלק, הציפורן הטבעית ניזוקה, הופכת לשבירה במיוחד או שיש עליה כתמים, חריצים ופסים?  ד"ר סיון מרסר, מומחית ברפואת עור, אסתטיקה ולייזר עברה איתנו על כל תסמין, ואבחנה את הסיבות שאמורות לגרום לכן לשים לב אליהן ולטפל מיידית.

 

1. תסמינים הקשורים בשינוי צבע בציפורניים

 

ישנם תסמינים שיחלפו לבד ולא מעידים על בעיה, וישנם כאלה המחייבים טיפול. צילום: Shutterstock

 

ציפורן צהובה למשל יכולה להופיע כתוצאה משימוש ממושך במוצרי ציפורניים כמו לק, או בשל חבלות חוזרות. כתמים לבנים ייגרמו בשל זיהומים פטרייתיים ומחלות ציפורניים כמו פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס ואקזמה.

 

2. ציפורן קעורה

 

תופעה שנקראת קוילונכיה, והיא יכולה להעיד על מגוון של בעיות - השכיחה בהן היא אנמיה ומחסור בברזל.

 

3. עיבוי מוגבר של הציפורן

 

יכול להיגרם בשל לחץ פיזי, בדומה לתופעת עיבוי העור בתגובה ללחץ, למשל של מי שרץ או נועל נעליים לוחצות. כמו כן הציפורן יכולה להתעבות כתוצאה ממחלות ציפורניים כגון פטרת ופסוריאזיס.

 

4. חריצים

 

יכולים להופיע כתוצאה מאקזמה, פסוריאזיס ומחלות דלקתיות אחרות.

 

5. ציפורניים שבירות/ מתפוררות

 

מצב זה מעיד לרוב על מחסור בוויטמינים אך לעיתים נגרם גם בשל שימוש מרובה בלק ג'ל, וייפתר בהפסקה זמנית שלו.

 

איך מטפלים בבעיות?

 

הציפורניים בידיים יגיבו טוב יותר לטיפול מקומי מאשר אלו ברגליים, שהן עבות וחזקות יותר. צילום: Shutterstock

 

ד"ר מרסר ממליצה למי שמבחינות בהופעת שינויים או תופעות בציפורנים, להתחיל באבחון מדויק של הבעיה באמצעות ביקור אצל רופא עור מומחה. "בתופעות הנגרמות בשל חבלה, ברוב המקרים לא יינתן טיפול. בתופעות הקשורות בשינוי צבע הנובע בשל פטרת, הרופא צריך לקחת דגימה לאבחון סוג הפטרייה, ובהתאם לתוצאה להתאים את הטיפול", אומרת ד"ר מרסר. "הטיפול בפטרייה יכול להתבסס על מתן כדורי בליעה או שימוש בתכשירים מקומיים. לרוב, הטיפול בפטרייה בציפורניים בידיים יהיה מקומי, כי הציפורן דקה יותר וצומחת מהר יותר מאשר ברגליים, ולכן חדירות התכשיר יותר טובה. כשמדובר בפטרייה בציפורניים ברגליים שהן עבות יותר, בעיקר הבוהן, היא פחות תגיב לטיפולים מקומיים באמצעות תכשירים, ולכן יהיה צורך בטיפול באמצעות מתן כדורים".

הטיפול באמצעות כדורים, לדבריה, מחייב מעקב הכולל גם בדיקות דם, ויכול להימשך כשלושה חודשים עד שנה, בהתאם לסוג הפטרייה וחומרתה. "יחד עם זאת, אוכלוסיית הגיל השלישי נוטלת ממילא כדורים שונים כמו לטיפול בלחץ דם, סוכרת, כולסטרול ועוד, ועל כן רצוי לשקול עם הרופא את העלות מול התועלת, משום שלעיתים קיימת קונטרה-אינדיקציה בין הטיפול בפטריות ובין טיפולים אחרים".

ד"ר מרסר מציינת שישנם גם טיפולים מקומיים בדלקות: "אלו הסובלים מדלקות עור כגון אקזמה או פסוריאזיס, יראו שינוי ותסמינים של דלקת העור גם בציפורניים. הטיפול במחלה עצמה יאפשר שיפור גם של העור וגם בציפורניים".

 

טיפוח ציפורניים – עשי ואל תעשי

 

ציפורניים ארוכות וחדות מדי הן מטרד, ועלולות גם לפצוע. צילום: Shutterstcok

 

אבל לא צריך להגיע למצב של מחלה - טיפוח נכון של הציפורניים יכול למנוע מכן גם מחלות, גם דלקות וגם מראה לא טוב של הציפורניים כמו שינוי צבען או כתמים וחריצים עליהן. טל חנו, מדריכה בכירה ומנהלת סניף נייל סטודיו עפולה, ענתה לנו על כמה סוגיות חשובות שמטרידות כל מי שמורחת לק:

אפשר להסיר לק עם אצטון?

"בשום פנים ואופן לא, כי אצטון הורס, מייבש ומפורר כל דבר שבא איתו במגע. כמה פעמים נשפך לכן אצטון על משטח בבית? מה קרה למשטח? התעוות, נהרס, התייבש? אותו הדבר הוא עושה לציפורניים שלנו, מייבש אותן ואז הן נחלשות, מתפצלות, מתפוררות ונשברות. עם מה כן להסיר לק? רק עם מסיר לק ורוד שיש בו שמן מיוחד שמגן על הציפורן הטבעית ושומר על הלחות שלה".

לק ג'ל/בניית ציפורניים – איך יודעים באיזו שיטה לבחור?

"חשוב לבחור את שיטת טיפוח הציפורניים על פי הצורך שלך. הרי כולנו נולדים עם ציפורניים טבעיות חזקות, אז אם יש לך ציפורניים טבעיות יפות עם האורך שאת רוצה והן מספיק חזקות, כמובן תבחרי במניקור ולק ג'ל על ציפורן טבעית. בניית ציפורניים מתאימה יותר במידה שאין לך אורך ואת ממש רוצה ציפורניים ארוכות, או כשיש לך ציפורן טבעית חלשה ונשברת שאינך מצליחה להאריך. שתי השיטות מתאימות במיוחד למי שעובדת הרבה בבית, במטבח, בניקיון או בכל עבודה אגרסיבית, שמונעת מאיתנו להצליח לשמור על כפות ידיים אסתטיות (ציפורניים שבורות, לק מקולף וכדומה).

איך בוחרים את הטכנאית שתטפל בציפורניים?

"עניין הבריאות משחק תפקיד מרכזי בבחירת הטכנאית המקצועית שתיבחר, לצד העבודה והיחס שלה כלפי הציפורן הטבעית שלך. שימי לב לצורת השיוף שלה –שתהיה עדינה ולא אגרסיבית, כדי שהציפורן לא תיהרס".

כל כמה זמן כדאי להחליף לק כדי לא להזיק לציפורניים לאורך זמן?

"החלפת צבע בתדירות נורמלית היא כל 3 שבועות. החלפה בתדירות גבוהה יותר תחליש את הציפורן יתר על המידה. בנוסף, גזירת ציפורניים שיהיו ממש קצרות עלולה לגרום לפציעה ולזיהום. ניתן לקצר באופן קבוע, אך שתמיד יישאר קצה חופשי קטן. בנוסף, מריחת לק ג'ל על ציפורן טבעית ללא קצה חופשי לא תחזיק מעמד לאורך זמן. הלק תמיד יתרומם ויתקלף".

איך נדע שהציפורניים ארוכות מדי?

"הארכת ציפורניים ושיוף חד מדי גורמים לאי נעימות ושריטות מיותרות בגוף, קשה לתפקד איתן והציפורניים הופכות למטרד. לעומת זאת, קישוטים כלל לא מזיקים לציפורן הטבעית. קישוטים על הציפורניים זה תמיד כיף ונותן תחושה של חידוש, כאשר יש מגוון קישוטים - כאלה שלא בולטים ואינם מפריעים כלל, או קישוטים בולטים בתלת ממד שהופכים למטרד כי הם נתפסים בבגדים, בשיער, ואף יכולים לפצוע. לכן תמיד יש גם ללטש ולאחד את הקישוט לקו אפס עם הציפורן, שלא יפריע".

לדברי חנו, כדי לשמור על הציפורן הטבעית יש להקפיד על פעולה פשוטה שתעשה את ההבדל: "לפני מריחת  לק רגיל שמתייבש באוויר, כבר לאחר טיפול המניקור יש למרוח מחזק ציפורניים איכותי או לק בסיס, על מנת להגן על הציפורן הטבעית מפני הצהבה והכתמת הציפורן. אם לא נמרח שכבת הגנה לפני הלק, הציפורן תפגע ובמיוחד בלקים כהים, כי יש להם פיגמנט חזק שעובר לציפורן וניתן להסיר אותו רק בשיוף, שעלול לפגוע בציפורן. מעל צבע הלק הנבחר יש למרוח לק שקוף מייבש איכותי, לשמירה על כל השכבות והברקה לאורך זמן".

 

שולפות צפורניים: לקים, טרנדים ומה שביניהם

עשרת תכשירי הטיפוח שאי אפשר בלעדיהם

איך לשמור על מוצרי הקוסמטיקה שלנו?

הצטרפו לקהילת האופנה והיופי של מוטק'ה

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה גלית עעעע 25/03/20
אפשר לנסות טיפול טבעי בפטרת. שמן עץ התה. למרוח טיפה על הצפורן הנגועה וכן על הצפורניים הסמוכות ומניעת הדבקה. יש צורך להתמיד במריחה כל יום בערב על מנת להשיג תוצאה . בד'כ זה עוזר אלא אם כן הפטרת " ותיקה"...
אפשר לנסות טיפול טבעי בפטרת. שמן עץ התה. למרוח טיפה על הצפורן הנגועה וכן על הצפורניים הסמוכות ומניעת הדבקה. יש צורך להתמיד במריחה כל יום בערב על מנת להשיג תוצאה . בד'כ זה עוזר אלא אם כן הפטרת " ותיקה" על הצפורן . במקרה הזה מומלץ למרוח 3 פעמים ביום. זהו טיפול טבעי . לא עוזר -תמיד אפשר לגשת לרופא .
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד באופנה ויופי

למרות הסגר בבית - אל תישארו בפיג'מה
אם גם אתם מתקשים לצאת בבוקר מהפיג'מה, מוותרים על שגרת הטיפוח היומית ועל אחת כמה וכמה שעל איפור (ונעלי עקב),...
לקריאת הכתבה
עשי זאת בעצמך: המדריך המלא לצביעת שיער בבית
התפשטות הקורונה וההוראות העדכניות שלא להתקהל גרמולסגירת בתי עסק רבים, ביניהם לא מעט מכוני יופי וטיפוח. גם...
לקריאת הכתבה
אל תפלו בפח: איך לבחור קוסמטיקאית מקצועית
יעל, בת 60 פלוס, הוזמנה על ידי מכון קוסמטי במרכז הארץ לטיפול יופי במתנה. הנציגה שדיברה איתה הבטיחה "טיפול...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה