חזרה ליחסים

כשבן הזוג סובל מדיכאון

דיכאון של בן או בת הזוג משפיע קודם כל עליו, כמובן, אבל גם עליכם ועל המערכת הזוגית והמשפחתית. יש מה לעשות
מאת גלית עדות 03/10/13
כשבן הזוג סובל מדיכאון

צילום: Shutterstock 

 

בתקופה האחרונה את מרגישה שבן הזוג שלך השתנה: הוא כבר לא הטיפוס החברותי והשמח שהכרת, הוא מרבה להתבודד, מסתגר בחדר, ממעט בשיחות עם ילדיו, צופה במשך זמן רב בטלוויזיה. יכול להיות שהוא בדיכאון, את שואלת את עצמך וממהרת להעיף את המחשבה הזו ממוחך. כדאי שתדעי, אחד מכל חמישה אנשים עלול ללקות בדיכאון. אין מקום לדעות קדומות או לסטיגמות: זה יכול לקרות לכל אחד.

אבחון דיכאון נקבע על פי קריטריונים מוגדרים הקבועים ב-DSM, ספר האבחנות האמריקני, והם כוללים הופעה של חמישה תסמינים מהרשימה המופיעים במשך שבועיים ברציפות ולא הופיעו בעבר. בין היתר מופיעים שם: מצב רוח ירוד, חוסר הנאה מדברים שהסבו הנאה קודם לכן, שינויים בדפוסי האכילה והשינה, ירידה ביכולת הריכוז, עייפות וירידה באנרגיה, תחושת אשמה ומחשבות על מוות. אלה יכולים להוות נורות אזהרה למצב דיכאוני.

 

במידה שבן/בת הזוג שלכם עונה על הקריטריונים, נסו לשוחח איתו על העניין, הציעו לו לגשת לרופא המשפחה או לגורם מקצועי לקבלת טיפול וספרו לו כי טיפול תרופתי נמצא יעיל מאוד להקל על התסמינים של הדיכאון ומסייע לחזור לשגרה במהירות.

 

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוקנכון, כשאחד מבני הזוג חווה דיכאון המערכת הזוגית כולה נפגעת. מצד אחד הוא (או היא) זקוק לתמיכה ולהבנה ולהכלה ולאמפתיה, ומצד שני הוא אינו מסוגל למלא את מטלותיו היומיומית ואת חובותיו הזוגיות והמשפחתיות. מכאן שהעומס כולו נופל על צד אחד. במקרים רבים תרגישו בודדים במערכה. תחושות של דאגה, של ייאוש ולעתים של אשמה יצוצו. במידה שכך הדבר, אל תהססו לפנות לעזרה ולתמיכה מקצועית, שבמסגרתה תוכלו לשוחח על הרגשות שלכם ולקבל כלים להתמודדות עם בן הזוג המדוכא.במקרים רבים, כשאדם חווה דיכאון, הוא מתכחש למצבו. לעתים הוא משוכנע שהזמן יעשה את שלו או שהוא יצליח לצאת מכך בכוחות עצמו. במידה שכך הדבר, תוכלו לשכנע אותו לקבל טיפול באמצעות הליכה לייעוץ זוגי או משפחתי. אפשר לשתף את רופא המשפחה בחששות שלנו, ולבקש ממנו שיזמן אותו לפגישה תקופתית שבמהלכה יבהיר לו הרופא את חשיבות הטיפול במצבו.בכל מקרה חשוב לזכור: לדיכאון אין אשמים. לכן אל תתנו לדעות קדומות למנוע מבן הזוג לקבל עזרה, הימנעו מנימה ביקורתית ובוודאי אל תשפטו ואל תוכיחו אותו.

 

עוד על דיכאון:

דיכאון או דיל המעבר?

 

לפורום דיכאון וחרדה: לחצו

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד ביחסים

הגיל והתרגיל: טיפים לחיזור בגיל 50+
  מתי בפעם האחרונה יצאתם לדייט? אם התשובה שלכם היא לפני 10, 20 או 30 שנה – כדאי שתמשיכו לקרוא. יש סיכוי טוב...
לקריאת הכתבה
כנגד כל הסיכויים: הזוגות היציבים של הוליווד
  יציבות היא לא בדיוק מושג שגרתי בהוליווד. אנחנו יותר שומעים על גירושים ופרידות מאשר על חתונות וזוגות...
לקריאת הכתבה
נשואים ואוהבים כבר יותר מ-60 שנה
תמונה בפייסבוק שפרסמה רונית, בתם של עדה ומוטי הבר, משכה את תשומת ליבי: "הזוג החמוד הזה, אימא ואבא שלי,...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה