חזרה לחדשות היום

כשר אבל מסריח: סקנדל משגיחי הכשרות

החקלאים ובעלי המסעדות ובתי הקפה נאלצים לשלם מדי חודש הון עתק למשגיחי כשרות, אבל אלה מערימים קשיים רבים. האם אנחנו הלקוחות חייבים את תעודת הכשרות הזו? רייכר מתרגז
מאת גדעון רייכר 06/11/17
כשר אבל מסריח: סקנדל משגיחי הכשרות
תעודת כשרות או פיקציה? צילום: Shutterstock

 

 

החקלאים המעבדים את חלקת שדם באהבה ובשקידה כבר עשרות שנים, זועקים זעקה מרה המכוונת כנגד המשגיחים המפקחים על הכשרות בגידוליהם. בשנה האחרונה, הם מדווחים, החליטו אלה שמשגיחים על אדמתם להציב לא בודק כשרות אחד כבעבר, אלא דווקא שלושה.

 

ליד בית האריזה של מושב בנגב המערבי, למשל, כפי שמדווח לי במכתב החקלאי נצר שמיר (שכבר עלה לכותרות ב-2013 עת העלה סטטוס בפייסבוק בנושא, שכוון ליאיר לפיד), יושבים שלושת המשגיחים מאז תחילת העונה. כל אחד מהם, לדבריו, ישוב במכוניתו הממוזגת, ותפקידם: להציב חותמת כשרות מטעם העדה החרדית על כל אחד מגידולי השדה.

 

משכורתם, כמובן, ממומנת מכיסם של החקלאים. אבל החקלאים לא לבד: השגחת כשרות מוגזמת יש כיום על כל בית עסק בישראל העוסק במזון, ואלה נאלצים לשלם פעמים רבות ממון רב על מנת לקבל את תעודת הכשרות הנכספת. במאי השנה חשף מבקר המדינה שורת חשדות לשחיתות ולמעשי מרמה במערכת הכשרות, כגון דיווחים על שעות עבודה מופרכות ומוגזמות שכל קשר בינן לבין המציאות לא קיים.

 

יש שיאמרו, המשגיחים הרי מבצעים את חובתם. אלא שהחקלאים לפחות טוענים: אנו מחזיקים בידינו היתר מהרבנות הראשית כי הפרי כשר. רק שלחרדים זה לא  מספיק.  כל יום, מדווח לי החקלאי נצר שמיר, אני זוכה לראות אותם באים אל בית האריזה שלנו, יושבים ברכב ומחכים לסיום המיון - כדי להחתים את החותמת החרדית.

 

 

מדיניות של קומבינה

 

משגיחי הכשרות מקבלים צ'ק שמן מדי חודש. האם מוצדק לתת לזה יד? צילום אילוסטרציה: Shutterstock

 

 

"בעוד מספר שנים יהיו פקחים על כל שכונה ועל כל קיבוץ ומושב ועל כל גן ילדים, בית ספר ומועדון. חייבים לעצור את ההשתלטות הזו", שמיר ממשיך לזעוק. והוא כאמור לא לבד: גם זעקת בעלי המסעדות, בתי הקפה ושאר עסקי המזון נשמעת למרחקים.

 

הייתי מכתיר את העניין הזה "מלכוד"!. הרי הפיקוח על הכשרות איננו קבוע בחוק ואין חובה למלא אחריו. אבל חקלאי שרוצה לשרוד או בעל בית קפה שרוצה לקוחות חייב להמציא את התו הזה, המעיד על היותו נצר לעם היהודי עתיק היומין.

 

מאידך, מדוע הנטל הכספי הזה מוטל על מי שמבקש כשרות? מדוע השפע הזה של השגחה? הרי את כל אלה יש לממן מכיסם הדל של החקלאים או של בעלי עסקי המזון הקטנים. ועיקר העיקרים: ספק רב מוטל על יכולתם של המשגיחים לפקח כהלכה.

 

לא אחת קראנו ושמענו על רבנים העושים לביתם, אינם פוקדים את משרדיהם ואינם מעניקים את השירות לאלה הפונים אליהם. רק באוקטובר האחרון חשף תחקיר התכנית "שטח ההפקר" של ערוץ "כאן" את מאחורי הקלעים של תעודות הכשרות: שחיטה לא כשרה, משגיחים שבכלל לא פוקדים את המקום ורק באים לאסוף את הצ'ק השמן אחת לחודש, או בקיצור – מדיניות של קומבינה. זה לא מפריע למשכורתם רבת ההוד להיות משוגרת אליהם מדי חודש בחודשו. הנטל הכספי הזה מוטל כמובן על אלה מאיתנו היגעים בעמל כפיהם והמשלמים מיסים.

 

אכן כבר נאמר ונכתב כמעט הכל על הממלכה הזו, המתרחבת והולכת ובולעת כספי ציבור, ואולי הגיעה העת להקים מעבדה מרכזית-הלכתית המשגרת קרני בדיקה למוצרים, ומדווחת למחשב העל אם אכן מדובר בכשרות  קיצונית, בינונית או רגילה. ונאמר אמן.

 

 

צילום תמונה ראשית: Shutterstock

 

עוד ברייכר מתרגז

 

  

פניות לגדעון רייכר - sheder@bezeqint.net

 

 

ומה אתם חושבים? הצטרפו לפרלמנט של מוטק'ה

 

0  תגובות  אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

האם החיסון נגד שפעת לא יעיל בגיל השלישי?
מדי שנה מושיטים את זרועותיהם מאות אלפי קשישים ומתחסנים כנגד מחלת השפעת, וחיוך של נחת עולה על שפתיהם. הם...
לקריאת הכתבה
אם כל הסיוטים: תחבורע ציבורית
אנחנו נוהגים לשאת את ראשינו בגאווה וקובעים ביהירות: אנחנו עם סגולה, אין כמונו בסביבה. האמנם? ואולי הגיע...
לקריאת הכתבה
מר בנימין נתניהו, קבל כבר החלטה
ראש הממשלה בנימין נתניהו חוזר ומצהיר: כל עוד הפלשתינאים לא יכירו במדינת ישראל, לא ננהל איתם משא ומתן...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה