חזרה לחדשות היום

לאיזו מפלגה אצביע בבחירות?

דורון ברקן, 69, יבחר בבחירות הקרובות במפלגה שתחליט לקחת תחת חסותה את ניצולי השואה, ותדאג שיחיו את שארית חייהם בכבוד הראוי
מאת שרי שיין 01/04/19
לאיזו מפלגה אצביע בבחירות?
'המדינה מושכת החלטות לשיפור מצבם של ניצולי השואה עד שהם הולכים לעולמם'. דורון ברקן, צילום באדיבותו

 

 

 

דורון ברקן, 69, מתגורר ביישוב הקהילתי נירית באזור השרון, פנסיונר של מערכת הביטחון, עובד להנאתו כמנהל פרויקטים, מנדל"ן ועד תיירות. גרוש ואב לחמישה ילדים, סב לחמישה נכדים. היה חבר מועצת דרום השרון, פועל רבות למען הקהילה. "מאד אכפת לי ממה שקורה כאן", הוא אומר.  

 

 

"אצביע למפלגה שבראש ובראשונה תדאג לניצולי השואה"

 

"הכל כל כך יקר פה". דורון ברקן, צילום באדיבותו

 

 

"כבן לניצולי שואה הכי מפריעה לי הבגידה של המדינה בניצולי השואה. או נכון יותר שורדי השואה. אימא שלי לא ניצלה עד יום מותה, לא באמת. המדינה פתרה את העניין בצורה 'נהדרת', מושכת החלטות לשיפור מצבם עד שהם הולכים לעולמם, ואין יותר למי לתת. אבא שלי, שגם היה ניצול שואה, קיבל 3,000 שקל בחודש שלא הספיקו לכלום. אלה אנשים עם בעיות רפואיות נוראיות ובעיות נפשיות קשות. אף אחד לא מימן להם מעולם פסיכיאטרים. הם היו צריכים ללכת לעמותה בשם 'עמך' ולשלם על טיפול פסיכולוגי. פעם קראו להם משוגעים, כי מצב נפשי קשה לא נחשב למחלה. אני גדלתי בבית כזה. זה דור הולך ונעלם. הצעיר שבהם בטח כבן 80. למדינה היה יותר חשוב לתת כסף לתלמידי ישיבה.

 

"המדינה גזרה וממשיכה לגזור קופון מכל הארגונים שתורמים לניצולי שואה. יש קרן שיש בה מיליונים, שמעולם לא הגיעו לניצולי השואה. מצד שני התמיכה של המדינה צריכה להיות דיפרנציאלית - יש ניצולי שואה במצב נפלא שהסתדרו יפה בחיים. צריך למנות צוות של עובדים סוציאליים שישבו מול המחשב ויבדקו מי אלה שבאמת זקוקים. העזרה לא חייבת להיות בכסף, היא יכולה להיות במימון כל התרופות למשל. האנשים האלה עוד מעט לא יהיו פה, זאת כבר לא תהיה מעמסה על הממשלה הבאה. כמה זמן נשאר להם? תנו להם לחיות בכבוד.   

 

"עוד חטא קדמון שמפריע לי הוא יוקר הדיור, ובכלל יוקר המחייה. אני אמנם מסודר, יש לי בית משלי והכל בסדר, אבל זה חשוב לי. לטובת ילדיי, נכדיי וכל הצעירים שמסיימים צבא ומוצאים את עצמם חסרי אונים. המדינה יכולה לבנות יותר דירות להשכרה. לא כל ילד צריך דירה משלו, אין סיבה לשלם 70% מהמשכורת למשכנתא או לשכירות. שהמדינה תעזור לצעירים מהרגע שהם משתחררים מהצבא ועד גיל 30. בהרבה מדינות בעולם אנשים לא קונים דירות. אנחנו חייבים שינוי תפיסה, להפסיק לכבות שריפות. 

 

"פעם על דירה של ההורים שלי ביד אליהו בתל אביב לא היו קופצים. היום על כל פרויקט יש עשרות ומאות נרשמים, והקבלן יכול להרשות לעצמו לדרוש כמה שהוא רוצה. הכל עניין של  היצע וביקוש. מילת המפתח היא פיקוח. כששוק הדיור נשלט על ידי 4-5 חברות גדולות, הן עושות מה שהן רוצות. הכל פה כל כך יקר - מזון, בגדים ודירות. משהו פה לא בסדר בואו נחשוב על פתרון.

 

"לסיום, אי אפשר להתחיל עם שינוי בלי מהפכה גדולה בבסיס. הבעיה המרכזית במדינה היא ריבוי מפלגות. מי שלא יבחר יצטרך לעשות קואליציה עם עוד 5-6 מפלגות וכל אחד סוחט לכיוון שלו. אי אפשר לנהל מדינה עם שישה מנהלים. אני בעד משטר דו-מפלגתי שיביא שוויון לכולם. איך? בגיל 18 כל אחד יצטרך לתרום למדינה באיזשהו אופן. ערבי מאום אל פאחם, חרדי מביתר עלית, חילוני מתל אביב. לא רוצים להתגייס? תצטרפו לשלוש שנים למכבי אש, בתי חולים, בתי ספר. כולם נותנים, כולם מקבלים. אי אפשר לנהל מדינה עם שלוש ישויות: הערבים, החרדים, והרוב הדומם החילוני. כולם מפולגים מבפנים, יש שבטים ותת שבטים, הימין חושב שהשמאל בוגד, השמאל חושב שהימין משיחי. יש פה שלושה עמים שחיים זה לצד זה, ולכל אחד יש אינטרס אחר".

 

 

לטורים קודמים:

זיוית בן יאיר תצביע למפלגה שתוסיף תקנים בבתי החולים

"אצביע למפלגה שתדאג לבתי אבות טובים על חשבון המדינה"

"אצביע למפלגה שתטפל באיכות חיי הקשישים"

"אצביע למפלגה שתרים את דגל האוכלוסיה הקשישה"

 

0  תגובות 0 אהבו


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עוד בחדשות היום

מימוש זכויות ניצולי שואה: המדריך המלא
יום השואה מזכיר לנו שבישראל נותרו רק כ-150 אלף ניצולים. כמעט מדי ערב אנחנו נחשפים בתקשורת לניצולים רבים...
לקריאת הכתבה
בחירות עכשיו: למי אתן את הקול שלי?
אילנה אליאב, 67 מרחובות, נשואה ואימא לארבעה, סבתא לתשעה נכדים. אחרי שהיתה מורה במשך 40 שנה וגם בשליחות...
לקריאת הכתבה
מה מבטיחות המפלגות לבני הגיל השלישי?
גשם הזלעפות שהיה כאן בשבוע שעבר לא הפריע לבני הגיל השלישי להגיע למרכז הכנסים במועצה לישראל יפה בפארק...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה