חזרה לבריאות טובה

לא ישנים, לא זוכרים

כיצד משפיעה השינה על הזיכרון שלנו, האם יש קשר בין חוסר שינה לאלצהיימר ולכמה שעות שינה אנחנו זקוקים
מאת ד"ר דיאנה פלאקו קרטס 02/12/13
לא ישנים, לא זוכרים

צילום: Shutterstock 

 

במהלך השינה מתרחש במוח תהליך של אחסון מידע והתלכדות ( (consolidationלטווח ארוך. כאשר משך מהלך השינה תקין, מתקיימים שלושה-ארבעה מחזורי שינה אשר אמורים לכלול שלבים עמוקים יותר ופחות. אותו מבנה של שלבים עמוקים ופחות עמוקים הוא מה שנהוג לכנות איכות שינה. ברגע שהשינה קצרה, מופרעת או אינה כוללת את מחזורי השינה העמוקים, נפגע תהליך אחסון המידע לטווח ארוך והאדם מתקשה לזכור את חוויותיו ואת המידע שעיבד במהלך היום.

 

מעבר לזיכרון לטווח ארוך, בעיות הריכוז המאפיינות אותנו לאחר לילה ללא שינה מספקת נובעות מפגיעה בזיכרון לטווח קצר. הזיכרון לטווח קצר מאפשר לנו לעבד נתונים, לזכור אותם לטווח מיידי ולהגיב. זו בעצם המהות של פעולת הריכוז והזיכרון לטווח קצר (המכונה גם "זיכרון עבודה") הנדרשת מאיתנו בעבודה, בלימודים וכמעט בכל פעולה שאנו מבצעים, אפילו באופן אוטומטי (למשל נהיגה).

 

הפגיעה בעיבוד המידע נובעת גם מקשיים בקשב הוויזואלי והשמיעתי. בעקבות זאת חשוב לנהוג רק לאחר שינה מספקת, היות שעייפות גורמת לירידה משמעותית ביכולת הנהיגה והתגובה לשינויים בדרך. במקרים רבים מטופלים אינם ערים לבעיות השינה שלהם. לדוגמה, אנשים הסובלים מ"תסמונת רגליים לא שקטות בשינה" ((Restless legs syndrome. מטופלים אלה מגיעים לאבחון של בעיות עייפות, קשב וריכוז ומתגלה כי הם סובלים מבעיות שינה ולכן הדבר משפיע על יכולת הקשב והריכוז שלהם.

 

שינה ואלצהיימר - קשר דו-כיווני?

 

ידוע כי חולי אלצהיימר סובלים מבעיות שינה בשכיחות של מעל 25 אחוז בעקבות פגיעה בהפרשת "הורמון השינה" - מלטונין. קשר הפוך ודי מפתיע עלה במספר מחקרים שנערכו לאחרונה והעלו כי בעיות שינה כרוניות מביאות לעלייה ברמת העמילואיד במוח. במהלך שינה עמוקה מתקיים תהליך סילוק העמילואיד מהמוח.

 

רוצים להתעדכן? הצטרפו למוטק'ה בפייסבוק

 

העמילואיד הוא אחד הסממנים של מחלת אלצהיימר, ולפי סברות שונות הצטברותו מהווה אחד הגורמים למחלה. מכאן ששינה לא טובה מפריעה לסילוק העמילואיד ותורמת להיווצרות המחלה. חשוב לציין בהקשר זה כי מדובר בתיאוריה בלבד, אך יחד עם זאת, אין עוררין באשר להשפעת השינה על היכולת הקוגנטיבית, גם בגילים מבוגרים, כאשר באופן טבעי השינה פחות איכותית ויכולות הלמידה והזיכרון יורדות באופן יחסי.

 

אז כמה צריך לישון?

 

בראש ובראשונה כשמדובר בשינה, האיכות חשובה מהכמות. ישנם אנשים הישנים שמונה או תשע שעות בלילה ולא קמים רעננים, היות שהם אינם מגיעים לשלבי השינה העמוקים. לעומתם ישנם אנשים שישנים ארבע שעות וקמים רעננים. ככלל, משך השינה הנדרש יורד עם הגיל. עד גיל 40 השלמת שלושה-ארבעה מחזורים של שינה עמוקה מתרחשת בפרק זמן של שבע עד תשע שעות. בגיל 40-60 מתחילה להופיע התקצרות של המחזורים, או אז מתחיל לרדת משך השינה הנדרש.

 

לאחר גיל 60 משך השינה הנדרש עומד על כשש שעות בלילה. עם זאת, בגילים מבוגרים מתקיימת במקרים רבים ירידה בהפרשת המלטונין גם ללא קשר לאלצהיימר, מה שגורם לקשיי הירדמות ולהשכמה מוקדמת. במקרים אלה ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי במלטונין בשחרור ממושך, אשר תורם לשינה ושומר על מחזוריות השינה הטבעית.

 

שינה איכותית ומספקת מהווה חלק בלתי נפרד מהבריאות ומאיכות החיים שלנו. מעבר לעייפות שאנו חשים לאחר לילות של נדודי שינה, כמעט כל מערכות גופנו נפגעות: מערכת הזיכרון והמחשבה, מערכת עיבוד המידע והיכולת להתמודד ולשמור על שלוות נפש במצבי לחץ ודחק וכן הלאה. אי לכך, חשוב שכל אחד ישמור על משך שינה מספק, ובמידה שעדיין קיימת תחושת עייפות וחוסר ריכוז מומלץ לפנות לבירור מעמיק יותר של הבעיה.

 

ד"ר דיאנה פלאקו קרטס היא  מומחית לנוירולוגיה, מנהלת השירות הנוירולוגי ומרפאת הזיכרון בבית החולים אברבנאל

 

עוד על שינה:

מתעמלים טוב, ישנים טוב

מסרים לשינה טובה

מי מפחד מתרופות שינה

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בבריאות טובה

הפתרון הבטוח והמתקדם להופעת הקטרקט

בשיתוף עין טל

עם הגיל מתרחשים בגופנו אי אלו שינויים – חלקם חיצוניים, חלקם פיזיולוגיים וחלקם קשורים...

לקריאת הכתבה
האימון המוחי שיעכב לכם את הירידה בזיכרון

בשיתוף חברת Effectivate

נכנסתם לאחד החדרים בבית ושכחתם מה רציתם לעשות בו? חיפשתם יותר מדי זמן את הסלולרי,...

לקריאת הכתבה
הפיתוח שעוזר לחולי שבץ למצות את זכויותיהם

במהלך חודש מרס השנה, כשמגפת הקורונה הגיעה גם לישראל, התגייסו כל הצוותים הרפואיים בבתי החולים לטיפול בחולי...

לקריאת הכתבה
מוטק’ה גם בפייסבוק
למעלה
חזרה