חזרה לחדשות היום

לא נשארים לבד: כל האפשרויות להתארח בחג

ישנם קשישים שמוצאים את עצמם לבד בחג, אבל אין סיבה שזה יהיה כך. אצל משפחות מארחות, בבתי אבות או עם שליחי חב"ד – כל היוזמות המבורכות שבאמצעותן יהיה לכולנו חג שמח
מאת קרן אוחיון 22/09/19
לא נשארים לבד: כל האפשרויות להתארח בחג
אפשר להתארח אצל משפחות מארחות (צילום אילוסטרציה: shutterstock)

 

אם מצאתם את עצמכם לבד בראש השנה הקרב ובא - ולא משנה מה הסיבה - דעו שזה לא חייב להיות ככה. לפני שנתיים סיפרה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל בראיון לאתר מוטק'ה, כי "אנשים מבוגרים בישראל סובלים מבדידות. רק בשנה החולפת הגיעו למוקד שלנו למעלה מ-2,000 פניות של אזרחים ותיקים, שהתלוננו על בדידות ועל המצוקות הנובעות ממנה". היעדר המשפחתיות בחגים יוצרת אצל ציבור הוותיקים מצוקה גדולה.

אז לקראת ראש השנה, איתרנו מיזמים ומתנדבים שמכירים את התופעה ועמלו על מספר אפשרויות של אירועים לקראת החג ובחג עצמו, וכל זאת כדי שלא יהיו אזרחים ותיקים שימצאו את עצמם לבד בחג.

ריכזנו מספר אפשרויות בתקווה שאם אתם במצב הזה, או מכירים מישהו אחר שנקלע למצב הזה, תוכלו למצוא לפחות אחת מהן אפשרית עבורכם או עבורו. ועכשיו שבאמת יהיה לכולנו חג שמח!

 

להתארח בבתי אבות ברחבי הארץ

 

אגף בכיר אזרחים ותיקים במשרד העבודה והרווחה, בשיתוף בתי האבות שנמצאים בהסכם התקשרות עם המשרד, יזמינו אזרחים ותיקים שנמצאים לבדם בחגי תשרי להתארח למשך 5 ימים בבתי אבות ברחבי הארץ, שנמצאים בהסדר עם משרד הרווחה, וליהנות מארוחת חג, מחברה ומפעילות. אפשר להגיע לכל הימים ברצף ואפשר לפצל אותם כך שניתן להתארח גם בסוכות, ביום כיפור ובשמחת תורה. בניגוד לשנים עברו, המיזם פתוח לכולם ולא רק למי שמצויים במצוקה כלכלית.

האירוח הוא ללא עלות ואפשר להירשם דרך העובדת הסוציאלית לאזרחים הוותיקים במחלקות לשירותים חברתיים במקום המגורים, או דרך מוקד 118 של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. העובדות הסוציאליות ישבצו את הפונים בהתאם למקום מגוריהם ככל שניתן ועל בסיס מקום פנוי.

מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ד"ר אביגדור קפלן פנה לעובדי האגפים לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות ולעובדי מוקד 118, וביקש שיעשו כל שביכולתם כדי להקל על האזרחים הוותיקים את ההרשמה וההצטרפות. "אבקש כי ייעשה מאמץ לסייע לאזרחים הוותיקים שמעוניינים להירשם, על מנת שיעברו את החג באופן מכובד וראוי, כמיטב המסורת ובמסגרת מכובדת, נעימה וחגיגית", כתב קפלן בפנייה לעובדי הרווחה במטה ובשטח.

בנוסף, בתי אבות בכל רחבי הארץ שלא נמצאים בהסכם עם משרד הרווחה פותחים את שעריהם לאזרחים ותיקים לארוחת חג בערב החג ובימי החג עצמם. בחלק מהמקומות ייגבה תשלום סמלי (כ-25 שקלים) על ההשתתפות. יש ליצור קשר ישירות עם בית האבות או עם המרכז לקשיש הקרוב למקום מגוריכם.

לדוגמה: במרכז יום לקשיש - בית צ'רטקוף בבאר שבע של חברת דנאל סיעוד תיערך חגיגת ראש השנה לקשישים מבקרי המרכז. צוות המרכז יערוך למבקרים מסיבה, במסגרתה יתקיים סדר ראש השנה בהדרכת הרב חיים הבר ובליווי מוזיקלי של "כליזמרים". לאחר הארוחה יחולקו למבקרים, האורחים והמתנדבים ברכות ומתנות. בהמשך החג תוגש לאורחים ארוחת צהריים חגיגית. החגיגה תיערך בתאריך ה-24.9, יום שלישי, בשעה 10:45 ותסתיים בשעה 13:15. כתובת מרכז יום לקשיש: בית צ'רטקוף, שדרות ירושלים 76, שכונה ט' באר שבע, טלפון: 08-6415754.

 

להתארח אצל משפחות מארחות

 

בחג הזה אף אחד לא נשאר לבד. צילום: Shutterstock

 

המשרד לשוויון חברתי יפעיל גם השנה את מוקד 8840* שאליו ניתן להתקשר ולבקש להתארח (וגם לארח). נציגי המוקד יתאמו בין המשפחות המתנדבות שפותחות את ביתן ואת ליבן לבין המבקשים להתארח, על פי מקום מגורים וקריטריונים נוספים.

המוקד פעיל בין הימים א-ה בשעות 8:00-20:00 ונגיש בשבע שפות שונות. 

השרה גילה גמליאל: "גם את שנת תש"פ פותחים ביחד, ומזמינים אזרחיות ואזרחים ותיקים בודדים לארוחת החג. אני קוראת לכל מי שביכולתו לארח, ולכל אזרח ואזרחית ותיקים המעוניינים להתארח לפנות למוקד 8840* של המשרד לשוויון חברתי ולפתוח את השנה ביחד. הערבות ההדדית היא מהותו של עם ישראל, ובטוחני כי גם השנה הציבור בישראל יתגייס בהמוניו כשם שהתגייס בשלוש השנים האחרונות".

 

להתארח בבתי שליחי חב"ד


תנועת חב"ד מפעילה 493 בתי חב"ד בארץ, ובהם שליחי חב"ד פותחים את הדלת בפני כל אדם בכלל וכל יהודי בפרט, שמבקש לפנות בכל עניין ובפרט בכזה הקשור לדת היהודית. בערבי חגי תשרי מארחים שליחי חב"ד ומתנדבי חב"ד בבתיהם הפרטיים לסעודת חג.

מוני אנדר, דובר חב"ד: "הדלת של שליחי ונאמני חב"ד פתוחה לכל מי שרוצה להרגיש את החג שמח. אנחנו ברוך השם קשובים לכל אדם שרוצה לחגוג את ערב ראש השנה וחגי תשרי, ומזמינים את כולם ליצור קשר עם השליח במקום מגוריו. בנוסף, 21 שליחי חב"ד פרושים בבתי החולים בישראל ומארגנים ארוחות שבת וחג למאושפזים ולבני משפחותיהם, כדי שאף אחד לא יהיה לבד בערב החג".

לאיתור השליח הקרוב אליכם פנו לדף "חב"ד" בפייסבוק או באתר.

 

להתארח במרכז הגאה בתל אביב

 

המרכז הגאה והאגודה למען הלהט"ב יקיימו את ארוחת ערב ראש השנה הקהילתית זו השנה ה-23 ברציפות. הארוחה תתקיים במרכז הגאה של הקהילה הלה"טבית והוא פתוח בפני כל מי שרוצה להתארח, ללא תשלום (הארוחה ממומנת כולה על ידי תרומות ומתופעלת על ידי מתנדבים). יש צורך להירשם מראש.

הארוחה תתקיים ביום ראשון 29.9 בשעה 19:30 במרכז שממוקם בגן מאיר.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו בבקשה כאן.

 

איציק שמולי: לפני בחירות כולם נזכרים בקשישים

מבוגרים בודדים יותר

בבריטניה מונתה שרה לענייני בדידות, ואצלנו?

1  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה טל חן 04/10/19
קשיש הונגרי אים ישנו אשמח לארח
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד בחדשות היום

האישה שמביאה את קולן החשוב של הנשים בשואה
יהודית קול-ענבר, בת 71, פרשה לגמלאות לפני שנים אחדות אבל בימים אלה עובדת סביב השעון. כן, למרות הקורונה. מי...
לקריאת הכתבה
"צעדת המוות של חלם הייתה ניסוי כלים של הגרמנים"
זה קרה בצוהרי יום שישי ה-1.12.39. הגרמנים ריכזו 2,000 גברים בני 16-60 בכיכר העיר בחלם שבפולין. "יום שישי העקוב מדם",...
לקריאת הכתבה
המוסכניקית, החשמלאית ונהגת המרוצים
ממש החודש מתחילה עונת מרוצי המכוניות בערד, ובין חבורת הגברים המסוקסת תיכנס לאחת המכוניות אישה אחת,...
לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה