חזרה ליחסים

לגוון את חיי המין אחרי גיל 50

זוכרים את הריגוש של סקס עם פרטנר חדש? לא? נראה שאתם נמצאים בזוגיות ארוכת טווח. איך בכל זאת אפשר לרענן את חיי המין ולהתגבר על השגרה, השעמום ובעיות התפקוד?
מאת עדי כץ 30/10/18
לגוון את חיי המין אחרי גיל 50
סקס זה הרבה מעבר לחדירה. צילום: Shutterstock

 

 

כולנו יודעים שסקס הוא דבר נעים וגם בריא לגוף ולנפש, אבל מה עושים כשאחרי שנות נישואים ארוכות, השגרה והשעמום חודרים לחדר המיטות, ובמקביל צצות עם הגיל בעיות של חוסר חשק או הפרעות בתפקוד?

 

מירב שרון, מטפלת מינית (M.S.W.) מוסמכת מטעם איט"ם, האגודה הישראלית לטיפול מיני, מציעה לא להרים ידיים. "לגיטימי שתהיה שחיקה של הארוטיקה ושל התשוקה בזוגיות ארוכת טווח", היא אומרת. "בספר 'אינטליגנציה ארוטית' של המטפלת הזוגית אסתר פרל, היא מסבירה את השחיקה במשיכה המינית בכך שלראשונה מאז שחר ההיסטוריה, אנחנו רוצים לעשות סקס בזוגיות לא רק כדי להביא ילדים, אלא בשביל ההנאה.

 

"בעבר חיינו בשבט, בכפר או בקהילה קטנה ויכולנו לחלוק את החוויות שלנו עם אנשים רבים. היום אנחנו מלבישים הכל על בן או על בת הזוג, ודווקא ההיכרות הארוכה והקרובה עלולה להזיק לחשק. כדי לעורר תשוקה, הפרטנר צריך להיות אחר, נפרד מאיתנו. באהבה אנחנו רוצים את ההיכרות הקרובה, את הביטחון ואת היציבות. בחשק, אנחנו מחפשים את החידוש. אנחנו לא רוצים לחזור למקום שכבר היינו בו".

 

 

"משבר בחשק הוא לפעמים משבר בדמיון"

 

 

מותר ואף רצוי לדמיין הכל כדי לעורר את החשק. צילום: Shutterstock

 

 

- ואיך מיישבים את הסתירה הזו?

 

"צריך שלצד המרחב הזוגי יהיה לכל אחד מבני הזוג גם מרחב אישי. שיהיה חמצן בזוגיות, כי אש זקוקה לחמצן. משבר בחשק הוא לפעמים משבר בדמיון, ביכולת להיות יצירתיים כזוג".

 

- יחסי מין מחוץ לנישואים יכולים להיות פתרון ולהציל את המסגרת?

 

"אני לא שופטת ולא מתיימרת לומר שיש נוסחה אחת שעובדת בזוגיות מונוגמית ארוכת שנים. מנגד, אין מחקרים שמעידים שנישואים פתוחים הם הפיתרון. אישית ומקצועית, אני מאמינה שאם לזוג יש בעיות, הוא צריך לפתור אותן ביחד. פתיחה של הקשר ליחסי מין עם אחרים, יכולה לייצר ריחוק גדול עוד יותר, מה גם שאחד הצדדים יכול למצוא בחוץ גם מיניות וגם אהבה, אז למה שיישאר בקשר שחסר את אחד המרכיבים האלה?"

 

- מה לגבי חילופי זוגות או הוספת צלע שלישית למיטה?

 

"גם כאן, אני אישית מאמינה שאם לא טוב ביחד, צעדים כאלה יכולים להרחיק עוד יותר. מצד שני אין מניעה לעשות את זה בפנטזיה, לדמיין ביחד שמצרפים צלע שלישית, או שהולכים למסיבת חילופי זוגות ומה קורה שם. להשתמש בדמיון כחלק מהיצירתיות, מההרפתקנות, מהיציאה מהקופסה".

 

 

לחצים נפשיים, דיכאון או תרופות משפיעים על התפקוד המיני

 

 

יש פתרונות לבעיות בתפקוד המיני ולירידה בחשק - גם לגברים וגם לנשים. צילום: Shutterstock

 

 

 

לצד ההרגל, השחיקה והשעמום בחיי המין הזוגיים, מופיעות סביב גיל 50 גם בעיות תפקוד. "אצל נשים בגיל הזה יש ירידה משמעותית של הורמון האסטרוגן, שמשפיע על התפקוד ועל החשק המיני", מסבירה שרון. "פיזית זה מתבטא ביובש ובהתכווצות של עור הנרתיק, שיכולים לגרום לגירוי ולכאבים בזמן החדירה. ירידה באסטרוגן גורמת גם לשינויים בגודל וברגישות של הדגדגן והנרתיק, ולהפחתה של זרימת הדם לאזורים האלה.

 

"לגברים קשה יותר בגילים המתקדמים להשיג זקפה, ולעתים היא לא מלאה ולוקח להם יותר זמן להגיע לשפיכה. גם כאן, השינויים הם הורמונליים, זה סוג של מנופאוזה גברית. הירידה ברמת הורמון הטסטוסטרון מביאה אצל גברים גם לירידה בדחף המיני. חוץ משינויי הגיל, גם לחצים נפשיים, דיכאון או נטילת תרופות יכולים להשפיע על התפקוד המיני אצל שני המינים".

 

ומה קורה אם רק אחד מבני הזוג מאבד עניין בסקס או סובל מבעיית תפקוד? לדברי שרון, הדבר בהחלט עלול ליצור מתחים בזוגיות. "מי שסובל מבעיית התפקוד ירגיש אשמה, בושה ותסכול, ובן הזוג ירגיש דחוי", היא מפרטת. "לכן חשוב לדבר על זה, שתהיה תקשורת מינית פתוחה. אם לא מצליחים לפתור את הבעיה, כדאי להגיע לטיפול. לפעמים טיפול מיני הוא הצ'אנס האחרון להציל את הזוגיות, לפני שמרימים ידיים".

 

מכשלה נוספת העומדת בפני מימוש המיניות בגיל מבוגר היא הבעיה הנוצרת בדימוי הגוף, בעקבות סימני הזמן. "חשוב שנהיה מחוברים לגוף שלנו בכל גיל ובכל מצב", מציעה שרון, "שנאהב את עצמנו גם אם הגוף כבר לא צעיר, נשקיע בפעילות ספורטיבית, בטיפוח אישי, בלבוש, אולי גם בבגדים תחתונים סקסיים, כדי שנרגיש בנוח במיטה".

 

 

לקחת אחריות על חיי המין ולא להזניח אותם

 [#middleBanner] 

המסקנה מכל האמור לא צריכה להיות שתם עידן הסקס בחייכם. "חשוב לשמר את חיי המין הזוגיים", אומרת שרון, "לפנות זמן כדי לדבר על השינויים שעוברים עליכם ולנסות דרכים שונות לגרום האחד לשני להתגרות וליהנות".

 

אם הזקפה הגברית היא הבעיה, מציעה שרון להיעזר, לאחר התייעצות רופא, בוויאגרה או בתרופות דומות, החוסמות את האנזים שמפריע לזרימת הדם לפין, או בעזרים כמו טבעות לפין או משאבות ואקום. נשים שסובלות מיובש בנרתיק יכולות להיעזר בחומרי סיכה על בסיס מים.

 

חשוב, לדבריה, לקחת אחריות על חיי המין שלנו ולא להזניח אותם. "למרות שהירידה בחשק היא נתון המושפע מהגיל, לא כדאי לתת לאש לגווע. חשוב להישאר פעילים מינית, זו הדרך הטובה ביותר לשמור על תפקוד איברי המין. לגברים יש זקפות קשיחות יותר, ככל שהם עושים סקס באופן קבוע". 

 

לא צריך לחכות שהחשק יגיע, היא מוסיפה, אלא "לתדלק" אותו - על ידי חשיפה לסרטים או לספרים ארוטיים, ביחד עם הפרטנר או בנפרד, משחק מקדים או אוננות. "אפשר להתקלח ביחד, לצאת לשחיות ליליות בים, ללכת יחד לחנות סקס ולקנות אביזרים ומשחקים, לשלוח האחד לשני מסרים ארוטיים בסלולרי", היא אומרת. "מעבר לזה חשוב גם להבין שסקס זה הרבה יותר מחדירה - סקס זה גם להתחבק, להתלטף ולהתנשק". 

 

 

מגע אישי: עשו סקס עם עצמכם

מה פתאום לאונן? אני סבתא!

מיניות אחרי גיל 50 - זה אפשרי

גברים בני 50 פלוס? אל תוותרו על סקס

"גבר בלי זקפה הוא גבר מתוסכל"

עכשיו זה מדעי: זוגיות טובה, סקס טוב 

סקס בפרק ב': אפילו טוב יותר

 

 

4  תגובות  אהבו

התמונה של תגונה אריאל 248 03/08/16
כל עצה - כמו פצצה... אחרי זוגיות בת שתי ספרות (מ10 ומעלה) המשקעים מדברים - זוגיות זה לא רק סקס  - זה מכלולים ומרקמים שאחד תלוי בשני עם המון גורמים. ברגע שיש בעיה באחד המרקמים זה מיד משפיע ומשליך ...
כל עצה - כמו פצצה... אחרי זוגיות בת שתי ספרות (מ10 ומעלה) המשקעים מדברים - זוגיות זה לא רק סקס  - זה מכלולים ומרקמים שאחד תלוי בשני עם המון גורמים. ברגע שיש בעיה באחד המרקמים זה מיד משפיע ומשליך על האחרים... ישראל זו ארץ מבורכת בהרבה שמש והרבה הרבה אגו (וגם הרבה יועצים...) ברוב המכריע של המקרים האגו פועל כבנזין על גפרור בוער ומכאן עד ההתדרדרות הדרך ממש קצרה והסקס נהיה ''אי שם מעבר לאופק''...  ותמיד רק הצד השני אשם...אין מה להביא דוגמאות - כל אחת ואחד יודעים על מה אני מדבר: "ורקמה חלומות בחוטים של זהב אם חורגת לסוס לבן"...
התמונה של תגונה פרידה 30/07/19
אתה צודק.
התמונה של תגונה דוד11 11/08/16
חובה ל"בגוד"!!! מה שנקרא בגידה, זה השטות הכי גדולה שיש! כל אחד חייב- חייבת שיהיה לו מישהו מחוץ למערכת! בתור בן 70 עם בת 60 ,כל הבעיות שמוזכרות כאן לא קיימות! אין שום הבדל בין מה שיש לנו היום...
חובה ל"בגוד"!!! מה שנקרא בגידה, זה השטות הכי גדולה שיש! כל אחד חייב- חייבת שיהיה לו מישהו מחוץ למערכת! בתור בן 70 עם בת 60 ,כל הבעיות שמוזכרות כאן לא קיימות! אין שום הבדל בין מה שיש לנו היום ,ללפני 30 שנה! שום הבדל!

טוב. שנינו גם מתאמנים 3 שעות ביום בחדר כושר.
התמונה של תגונה אריאל 248 11/08/16
למה בגידה? למה לזעזע את כל המתחסדים והמתחסדות?...סקרנות, הרחבת אופקים וריענון - נשמע הרבה יותר חיובי...
כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד ביחסים

סקס בפרק ב': האם אפשר להגיע לאורגזמה?

א. בת 55, גרושה, התקשרה כדי לקבוע פגישה ואמרה לי: "אף פעם לא גמרתי. אני בקשר חדש ומפחדת לקלקל אותו".

א....

לקריאת הכתבה
"אני לא מצליח להגיע לזקפה!"

לפני כמה חודשים התקשר אלי ד' (השם המלא שמור במערכת) בבהלה. "באיזה גיל זה נגמר? אני לא מצליח שיעמוד לי!". הוא בן...

לקריאת הכתבה
סקס אחר: גברים מדברים מיניות

שלוש שנים אחרי צאת הספר המצליח "ערות – נשים מדברות מיניות" שכתבה תמר מור סלע, מגיע תורם של הגברים. אחרי...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה