חזרה לאופנה ויופי

להעלים את הקמטים: המדריך המלא

מטיפול בגלי רדיו ופילינג, דרך הזרקת שומן עצמי, בוטוקס וחומרי מילוי ועד ניתוחים פלסטיים: למי מתאימה כל שיטה, ומה היתרונות והחסרונות?
מאת שירי עמית 12/01/16
להעלים את הקמטים: המדריך המלא
תוחלת החיים העולה, החידושים הטכנולוגיים וירידת המחירים בתחום מעלים את הפופולריות של הטיפול בקמטים. צילום: Shutterstock

 

 

אומרים שהשנים מביאות עמן תבונה, וכל קמט על הפנים הוא עדות לניסיון העבר שנצבר. אבל בעידן שבו תוחלת החיים במגמת עלייה, נשים וגברים רבים מעדיפים להחליק את הקמטים, עם כל הכבוד לניסיון. השכלולים הטכנולוגיים, המאפשרים לבצע חלק מהטיפולים ללא התערבות כירורגית והמחירים שנמצאים במגמת ירידה, גורמים לכך שהצערת מראה עור הפנים הפכה פופולרית מאי פעם. מי רוצה קמטים אם אפשר להראות צעירים בעשור לפחות?

 

"כשהפנים מתבגרות מתרחשים מספר תהליכים: פגיעה באיכות העור, שמשתנה בגלל חשיפה לשמש, פגעי מזג האוויר וספיגה של רקמת השומן התת-עורי, לצד ירידה בכמות הקולגן שבעור", מסביר ד"ר עמוס לויאב, מומחה בכירורגיה פלסטית ברשת מרפאות כללית אסתטיקה, המשמש כיו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית.

 

"תופעות אלה מתרחשות אצל נשים בגיל המעבר, עקב ירידה בכמות ובאיכות האסטרוגן המופרש על ידי השחלות. כתוצאה מכך, העור מאבד מהברק ומהיופי שלו ומופיעים קמטוטים". בנוסף, לדבריו, קיימת צניחה של עור הפנים ורפיון שרירים. "הפנים זה המקום היחיד שיש בו שרירים שמחוברים לעור, ועם הגיל וכוח המשיכה הם מתרופפים", מסביר ד"ר לויאב. לטענתו, הרפואה מנסה לתת מענה לכל אחת מהתופעות של תסמונת הפנים המתבגרות, כשאפשר לחלק את הטיפולים ללא פולשניים, פולשניים ופולשניים למחצה.

 

"חשוב לזכור שאין טיפול אחד שנותן מענה לכל התופעות", הוא מדגיש. "כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר האפשרית, צריך לבחור בטיפול המתאים לסוג הבעיה ולשלב בין שיטות, והכי חשוב – להיזהר". לדבריו, כמעט בכל אחת מהשיטות עלול להיגרם נזק, בעיקר כשבוחרים בטיפולים פולשניים, ולכן כדאי לבחור ברופאים מורשים בלבד, חברי האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ולבדוק שהחומרים שהרופא משתמש בהם מאושרים על ידי משרד הבריאות.

 

לפניכם המידע השלם על הטיפולים הקיימים כיום להצערת עור הפנים – מהזרקות ועד טיפולים פולשניים:

 

טיפולים שאינם פולשניים

 

 

 

טיפול בגלי רדיו מעודד הפרשת קולגן ומגמיש את עור הפנים. צילומים: Shutterstock

 

גלי רדיו

 

לאחרונה חלה התקדמות גדולה בגיוס המנגנון הטבעי לריפוי פצע בגוף, כדי לעשות שינוי באיכות העור ולמצקו. הרעיון מאחורי שיטת גלי הרדיו עובד על חימום העור בטמפרטורה של 40 מעלות, בלי ליצור פצע. אפקט החימום מעודד את העור להפריש קולגן - חומר אלסטי שמגמיש את עור הפנים וגורם לעור להיראות צעיר יותר. כדי לקבל תוצאות יש לבצע בין 4-8 טיפולים, אחת לחודש, בהתאם למצב העור. תוצאות הטיפול מחזיקות בין שנה לשנתיים.

 

יתרונות: הטיפול אינו פולשני, אין זמן החלמה ואפשר לחזור כבר באותו היום לפעילות רגילה. גלי הרדיו אינם גורמים לפיגמנטציה בעור, וגם אין צורך להימנע מחשיפה לשמש, כך שאפשר לעבור את הטיפול גם בחודשי הקיץ החמים.

 

חסרונות: הטיפול מתאים רק במצבים קלים עד בינוניים, לאנשים עם קמטים עדינים ומראה עור חסר חיים.

 

הזרקת בוטוקס או חומצה היאלורונית

 

הבוטוקס יעיל למילוי קמטי הבעה, וחומרי המילוי יעילים נגד הקמטים היציבים. צילום: Shutterstock

 

על מנת להחליט באיזה חומר כדאי להשתמש בהזרקה, צריך להבין תחילה באילו קמטים מדובר. האם אלה קמטי הבעה דינמיים, שמופיעים בחלק העליון של הפנים, בין הגבות במרכז המצח? או שמא קמטים קבועים שנוצרים עקב צניחת העור, כגון באזור השפתיים והסנטר? למילוי קמטי הבעה מזריקים חומרי הרפיה, כמו בוטוקס או דיספורט הגורמים להחלשת השריר שיוצר את הקמט, ואילו לקמטים היציבים מזריקים חומרי מילוי על בסיס חומצה היאלורונית, שתמלא את השקע.

 

ד"ר לויאב מזהיר מפני שימוש בסיליקון כחומר מילוי. "ישראל היא המדינה היחידה שמאשרת את השימוש בסיליקון, ויש רופאים שעובדים עם החומר כי הוא זול, נוח לשימוש ונותן תוצאות טובות", הוא אומר. "חשוב לדעת, שברגע שיש בעיה כתוצאה משימוש בסיליקון ונוצרים סיבוכים אי אפשר להחזיר את המצב לאחור, ולכן אני לא חושב שכדאי לקחת את הסיכון".

 

יתרונות: הטיפול בחומרי המילוי יעיל ובטוח לשימוש. מדובר בטיפול קצר וכמעט ללא תופעות לוואי, המאפשר חזרה לפעילות מלאה לאחר הטיפול. לפעמים יש נפיחות קלה וסימנים כחולים שנעלמים במהרה.

 

חסרונות: החומרים נספגים כעבור זמן מה בגוף ויש צורך לחזור על הטיפול. צריך גם להיזהר מחשיפה לשמש במשך 6 שבועות.

 

הזרקה של שומן עצמי

 

 מתאים למי שלא רוצה להכניס חומר זר לגופו. הזרקת שומן עצמי. צילום: Shutterstock

 

טיפול שצובר תאוצה לאחרונה הוא הזרקת שומן עצמי לפנים. את הפעולה מבצעים במרפאה, כשהרופא שואב את הכמות הרצויה של השומן מהירכיים או מהבטן התחתונה, ומזריק למקום הרצוי.

 

יתרונות: מתאים לאנשים שאלרגיים לחומרים האחרים, או שלא רוצים להכניס לגופם חומרים זרים.

 

חסרונות: חלק מהשומן נספג, ויכול להיווצר מצב של א-סימטריה. כך למשל, אם מזריקים שומן ללחיים, ובלחי שמאל נספגים 10% לעומת לחי ימין, שבה נספגים 70%, תיווצר א-סימטריה בולטת. בנוסף, יש צורך לחזור על הטיפול עד להשגת סימטריה מקסימלית, ולכן במרבית המקרים יש צורך ביותר מטיפול אחד.

 

טיפולים פולשניים עדינים

 

 קילוף העור מתבצע על ידי קוסמטיקאית, כשיש דרגות שונות של קילופים. צילום: Shutterstock

 

קילוף העור

 

שיטת קילוף העור מתחלקת לשלוש דרגות: קילוף עדין, בינוני ועמוק. בשלושת המקרים המטרה היא לפתור בעיות של קמטים זעירים ושל איכות העור, ולא לטפל בצניחת העור.

 

קילוף עדין מתבצע אצל קוסמטיקאית, שמשייפת את הפנים באמצעות גרגרים, כגון גרגרי מלח גס. התוצאה טובה, אך מחזיקה מעמד זמן קצר יחסית. לאחר שבועיים מראה העור חוזר למצבו הקודם.

 

לעומת הקילוף העדין, קילוף בינוני וקילוף עמוק מתבצעים באמצעות חומצה או לייזר, כאשר יש מספר סוגים של חומצות בריכוזים שונים שמורחים על הפנים. החומצה יוצרת כוויה, ולאחר הריפוי מתקבל עור חלק וורדרד. הקילוף באמצעות לייזר או חומצה נחשבים לפעולה פולשנית. התוצאה יכולה להישמר לשנה או יותר, וככל שמגיעים עמוק יותר, הטיפול מחזיק למשך זמן רב יותר. עם זאת, זמן הריפוי הוא יחסית ארוך.

 

יתרונות: מסיר את תאי העור הפגומים ומקנה לפנים מראה רענן. טיפול יחסית זול.

 

חסרונות: הקילוף הבינוני והעמוק עלול ליצור צלקות וזיהומים, ולכן חשוב לבחור ברופא מיומן. לאנשים מסוימים יש נטייה לפתח הרפס לאחר הטיפול. במקרים מסוימים בעור, במיוחד אצל כהי עור, עלולה להיווצר פיגמנטציה, ולכן שיטות אלה פחות מומלצת לאנשים עם עור כהה.

 

החדרת חוטים לפנים

 

מדובר בטיפול שצובר תאוצה בעולם - אפשר להרים באמצעותו את זוויות העין, הפה, קו הלסת והלחי. בשנתיים האחרונות משתמשים בחוטים חדשים, שאינם מכילים קרסים ונספגים תוך חודשיים שלושה בפנים. התוצאה נשמרת בין שנתיים לשלוש שנים.

 

יתרונות: זמן החלמה קצר, אין חתכים בפנים לאחר הטיפול, וגם הכאבים ושטפי הדם מעטים. אפשר לחזור על הטיפול בכל זמן, ללא הגבלה של מספר הטיפולים.  

 

חסרונות: מתאים רק לאזורים מסוימים בפנים, כשהטיפול אינו משנה את איכות ואת מראה העור. החוטים עלולים להיפרם וליצור א-סימטריה, אך תמיד ניתן לחזור על הטיפול. אם משתמשים בחוטים לא איכותיים, עלולים להיווצר סיבוכים כמו זיהום, נפיחות ופגיעה בכלי דם.

 

טיפולים פולשניים

 

 ניתוח עפעפיים. מחזיק למשך שנים ארוכות. צילום: Shutterstock

 

ניתוחי עפעפיים

 

העיניים מסגירות היטב את הגיל שלנו - הן אולי הראשונות להראות את פגעי הזמן, השמש וכח המשיכה. עור העפעף העליון מתרופף עם השנים, ועלול לצנוח עד הריסים ולגרום לעיתים להפרעות בראייה כלפי מעלה. העפעף התחתון עלול לסבול מתפיחות או משקיות, ולקבל צורת משולש החודר לתוך הלחי. ניתן לנתח זוג עפעפיים בלבד, ולא עפעף אחד (עליונים או תחתונים), וכמובן - לנתח גם למעלה וגם למטה.

 

יתרונות: כמעט תמיד מספיק ניתוח אחד כדי לשמור את התוצאה למשך שנים ארוכות. זמן ההחלמה לרוב קצר, ונמשך ימים ספורים עד שבוע.

 

חסרונות: אין חסרונות בשיטה, למעט סיבוכי ניתוח שעלולים להתרחש, כבכל ניתוח פולשני.

 

ניתוחי מתיחת פנים  

 

אפשר לשקול ניתוח מתיחת פנים כשיש צניחה של רקמות הפנים והצוואר, וקיימים עודפי עור. ניתוחי מתיחת פנים מתחלקים לשני סוגים עיקריים: מתיחת פנים חלקית ומתיחת פנים מלאה. במתיחת פנים מלאה מהדקים את רקמת החיבור העוטפת את שרירי הפנים, מסירים את עודפי העור ולעיתים אף מוסיפים שומן עצמי, כדי להוסיף נפח שאבד עם השנים. כשעור הפנים רפוי רק במידה מועטה, והרפיון הוא רק במרכז הפנים ולא בצוואר, פתרון מקובל הוא "מיני מתיחת פנים", שכולל חתך אחד בלבד בקדמת האוזן.

 

יתרונות: הניתוח לרוב מטפל בבעיית צניחת העור בצורה הטובה ביותר, ויכול להחזיק שנים רבות.

 

חסרונות: כמו בכל ניתוח, עלולים להיות סיבוכים אבל אלה נדירים. ההחלמה אורכת זמן ותלויה במנותח ובסוג הניתוח. במתיחת פנים מלאה ההחלמה יכולה להמשך בין עשרה ימים לשלושה שבועות.

 

זהירות: יותר מדי בוטוקס

רפואה אסתטית: עובדות ומיתוסים 

טיפול בקמטים: מבוטוקס ועד חומרי מילוי

להצעיר את מראה העיניים: כל השיטות

מחליקים את הקמטים: כל החידושים

הצערת עור כפות הידיים: כל השיטות

צוואר צעיר: איך להחיות את העור

5 נשים שהגיל עושה להן רק טוב

שלגיה בת 92: איך הנסיכות נראות היום?

על חוט השערה: עיצוב גבות בגיל מבוגר

עברת את גיל 50? כך תתלבשי החורף

טעויות האופנה הנפוצות של בנות חמישים פלוס

 

הצטרפי לקהילת הבריאות ואורח החיים הבריא של מוטק׳ה

 

 

הצטרפו לקהילת האופנה והיופי של מוטק'ה!

 

0  תגובות  אהבו

כתוב/י תגובה...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
עריכת תגובה
השבה לתגובה
עוד באופנה ויופי

5 ניתוחים פלסטיים שלא ידעתם שקיימים

תעשיית הניתוחים הפלסטיים מגלגלת מיליארדים סביב העולם - ולא עושה סימני הפסקה. כולם רודפים אחרי יופי...

לקריאת הכתבה
הצערת עור כפות הידיים: כל השיטות

גם מי שנראית צעירה לגילה, הודות לגנטיקה מוצלחת או בזכות מאמצים והרבה כסף, כף יד שהונחה באגביות על השולחן...

לקריאת הכתבה
רפואה אסתטית: עובדות ומיתוסים

המהפכה האסתטית שאנחנו עדים לה בשני העשורים האחרונים שינתה לחלוטין את מקומה של הרפואה האסתטית בתפיסה...

לקריאת הכתבה
למעלה
חזרה